mystic2
Użytkownicy-
Liczba zawartości
40 -
Rejestracja
O mystic2
- Urodziny 15.01.1974
Informacje osobiste
-
Płeć
Mężczyzna
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Dane osobowe
-
Miejscowość
Szczecin
-
Kod pocztowy
72-105
-
Województwo
zachodniopomorskie
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
mystic2's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Mam tak samo ustawione. Dzięki EDIT: Zastanawia mnie ten parametr 247, ... czy skoro 228=1 (zasobnik z czujnikiem NTC) to czy 247 nie powinno być przypadkiem ustawione na 0 czyli sam czujnik NTC ?
-
@toomyem i @mjudu czy możecie podać mi wartości jakie macie ustawione dla parametrów: 223- 228- 232- 233- 234- 247- dzięki
-
Nie da się. Na zasobnik z wężownicą BACD 125l ładuje temperaturą 80oC a na zasobnik warstwowy powinien ładować 60oC. Kwestia 2 różnych sond do tych zasobników. Oczywiście gdy temperatura CWU zbliża się do zadanej to palnik zaczyna modulować ale i tak przez większość czasu ładuje na max. Jakie macie zasobniki ?
-
Tak na szybko z telefonu ponowie pytanko do ciebie. Pisałeś, że masz sterownik SENSYS. Sterujesz nim Aristonem Genus PREMIUM System czy innym aristonrm ?
-
Nie ma znaczenia gdzie jest CM jeśli wszystkie grzejniki wyregulujesz prawidłowo. BTW To Ty też masz CM w pomieszczeniu, w którym masz grzejnik a nie podłogówkę ?
-
Tu macie jak kryzować - ustawić przepływy w grzejnikach: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1788644.html Ogólna zasada, że najmniejszy przepływ ustawia się dla grzejnika, który ma najbliżej do kotła a największy przepływ dla grzejnika, który do kotła ma najdalej. Jak jest dobrze wszystko ustawione to pompa kotłowa (jeśli mocy jest starczy) będzie wstanie dobrze dogrzać nawet grzejnik, do którego ma najdalej.
-
Warto pomyśleć o pompce do podłogówki i zrobić nawet najprostszy układ z podmieszaniem. Tu masz taki bardzo prosty układ, praktycznie taki jak ja mam. U mnie brakuje tylko tego bajpasu między rodzielaczami, który wg. mojego sąsiada (instalatora instalacji CO) jest zbędny i może zaburzać pracę układu. http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1863475.html ja mam tak jak tu tylko z 3 pętlami. Kapilarę mam prawidłowo na belce powrotnej. Ten ostatni post tego gościa @Brutus1950 pomiń bo w punkcie 2i3 jest całkowicie bez sensu.
-
Ja mam wodę kotłową do CO wyprowadzoną pod 2 osobne rozdzielacze. Osobny dla grzejników, przez który wodę pcha pompa kotłowa i osobny rozdzielacz dla 3 długich pętli podłogówki (niestety bez RTLi i rotametrów), w którym za cyrkulację i podmieszanie powrotu z pętli i zasilania z głowicy podłogowej odpowiada osobna pompka cyrkulacyjna Grundfos Alpha 25-40 / 180 która miesza cały czas nawet gdy piec nie grzeje i nie pompuje na grzejniki. Pompę kotłową w piecu mam cały czas na max (czyli parametr 238=1 wysoka prędkość) gdy miałem na modulację miałem wrażenie, że grzejniki nie dogrzewały gdy piec zaczął obniżać prędkość pompy (nie były tak ciepłe jak przy pompie ustawionej na wysoką prędkość) . Nie wiem może to było odczucie subiektywne i lepiej jest gdy jednak piec moduluje pompą ? Nie jestem specem ale wg. mnie ewidentnie brakuje ci pompki cyrkulacyjnej do podłogówki. Masz jednak sporo metrów do przerzucenia czynnika grzewczego i w dodatku grzejniki masz na górnej kondygnacji. Piec przestaje grzać i czynnik grzewczy staje w całym domu, w grzejnikach i podłogówce. Miałeś kryzowane grzejniki przez instalatora ? może masz na nich nie wyregulowane przepływy.
-
Czynnik grzewczy ma większy przepływ tam gdzie ma łatwiej, widocznie pętla w kuchni ma większe opory. Masz rotametry na pętlach ? Ja niestety nie mam ani RTLi ani rotametrów tak do końca nie wiem jakie są przepływy w pętlach. Mam ustawione na czuja. Ciekawe czy elektroniczny termometr z czujnikiem laserowym (taki dla ludzi przykładany do czoła) wskazywał by prawidłową temperaturę na rurkach ?
-
Przy auto z wpływem tylko czujnika zewnętrznego (421=3) mam taki sam piktogram. Gdy dołączam czuję wewnętrzną (421=4) piktogram dodatkowo pokazuje czujnik wewnątrz budynku. @mjudu, mam dokładnie ten sam zawór 3D i taki sam sterownik do zaworu. Rura odchodząca na CO też jest długo jeszcze bardzo ciepła po tym jak zawór 3D przełącza zasilanie na CWU. Wracając do krzywej grzewczej. Nie sprawdziły mi się niskie krzywe 0,8 i 09. Niestety nie dogrzewa wystarczająco podłogi i temperatura max osiągnięta na CM to 22,0oC (myślę że trochę zawyża poprzez usytuowanie CM blisko wyjścia pętli grzewczych z kotłowni) To dla mnie trochę za mało o jakieś 0,5oC tak by odczuwać komfortową temp w pomieszczeniach z podłogówką. Pokoje z grzejnikami mają jeszcze zapas na głowicach ale tam gdzie podłoga jest jak dla nas za mało komfortowo. No nic, podniosłem krzywą do 1,0 i zobaczę na ilu stanie Twew po 1 dobie. Może jest to spowodowane tym, że tabela krzywych grzewczych z instrukcji obsługi kotła pokazuje, że najniższa krzywa dla instalacji wysokotemperaturowej (420=1) zaczyna się od krz=1,0 i niższymi krzywymi mieszacz nie dogrzeje podłogi w czasie szybszym niż czas straty termicznej mojego budynku. @toomyem, a jak jest u Ciebie ? pomogło zwiększenie biegu pompy CO na wysoki ?
-
420 - 1 - na 1 ustawione mam od zawsze 421 - 4 - przerabiałem zarówno na 4 jak i obecnie na 3 422 - krzywa wysoka np. 1,5 - miałem przez jakiś czas na 1,5 ale to bez sensu grzał wysoką Tw a instalacja nie odbierała i ciepło szło w komin. 424 - duże np. 20 - miałem tak gdy sterownik był w sypialni z grzejnikiem i na początku gdy przeniosłem go do salonu 425 - 75 lub 80 - nie widzę sensu tak wysoko ustawiać Tmax skoro do podłogi przed mieszaczem głowica puszcza czynnik grzewczy o Tmax 50oC, a przewymiarowane grzejniki grzeją z dużym zapasem temperaturą 60-65oC. Co masz na myśli pisząc spora ? Gdy różnica między powrotem a zasilaniem zbliża się do do około 9-10oC wówczas piec zaczyna modulować palnik by po chwili wyłącza palnik i włącza tryb postcyrkulacji (tylko obieg pompy w trybie CO bez "płomienia") na około 2-3 minuty aby wychłodzić czynnik grzewczy do około 15-20oC różnicy. Robi to tym częściej gdy odbiorniki ciepła (grzejniki lub podłogówka) nie nadążają odbierać ciepła z Tw. Wtedy często wyłącza i włącza palnik czyli taktuje. Nie spieram się, każdy ma swoje priorytety. Tobie jest dobrze to mi też
-
To nie zawór jest zamontowany na stronie zasilającej zasobnik tylko sterownik elektroniczny do zaworu trójdrożnego. Sterownik dostaje komendę z pieca na co ma przełączyć zawór. Ten czarny to właśnie sterownik, przełącza przepływ w zaworze w zależności od potrzeby czy na CWU czy na CO. Sam zawór to ten żółty "rozgałęźnik" hydrauliczny w którym odbywa się zmiana kierunku przepływu czynnika grzewczego CWU lub CO. Raczej nie sądzę aby ktoś ci nie zainstalował zaworu, który miałeś w zestawie z piecem tylko coś innego. Pozostaje kwestia czy zawór nie jest walnięty albo czy sterownik przełącza prawidłowo. Nie zalał ci się przypadkiem ten sterownik np. może ostatnio rurka odprowadzająca kondensat z lewej strony pieca ci wyskoczyła i coś poleciało na sterownik ?
-
Nie jestem hydraulikiem ale wydaje mi się, że nie ma innej opcji aby to podłączyć niż jest to w schemacie w instrukcji pieca. U mnie w tych samych miejscach są te podejścia do instalacji. Tylko nie wiem czy nie masz za blisko zaworu trójdrożnego tego rozejścia na grzejniki i podłogówkę - u mnie przynajmniej rozgałęźnik jest gdzieś dalej pod podłogą, nawet nie pamiętam dokładnie gdzie bo jest gdzieś pod podłogą. Jeśli zawór trójdrożny działa dobrze to nie ma opcji aby puścił ci wodę na ogrzewanie jeśli akurat grzeje wodę do zasobnika. CWU ma priorytet więc jeśli jest zapotrzebowanie na CWU to zawór nie puszcza czynnika na ogrzewanie. No chyba, że zawór jest walnięty i nie przełącza. Może masz jeszcze ciepłe rurki bo nie zdążyły się wychłodzić po przełączeniu z ogrzewania na CWU ?
-
Tak, temperaturę Twew podaję z ClimaManagera. Mam go w centralnym miejscu tj. na słupie między salonem połączonym z kuchnią i otwartym na hol. W dom jest rozłożysty i na pewno jest jakaś różnica temperatur w różnych częściach ale T zadana na CM musi być punktem odniesienia. CM może wskazywać lekko wyższą temperaturę niż w pozostałej części, ponieważ jest bardzo blisko kotłowni, z której wychodzą wszystkie obiegi podłogówki. Nie mierzyłem temperatur w pokojach, w których są grzejniki. Steruję w nich głowicami, więc jeśli jest za ciepło to przykręcam jeśli było by za zimno to odkręcam. Przyjmuję, że 3 na głowicy odpowiada około 20oC temperatury w pomieszczeniu jeśli jest osiągnięta to głowica przymyka dopływ do grzejnika. Generalnie w dwóch pokojach mam na 3 i pół a w dwóch praktycznie nie używanych na 2,2. W łazience gdzie również jest podłogówka mam dodatkowe dwa drabinkowe i ustawione na pomiędzy 2 a 3 aby ręczniki mogły się lepiej dosuszać - to nie są konwektory tylko stal chromowana i słabo oddają ciepło. http://ja-tu-mieszkam.pl/co-oznaczaja-cyfry-na-termostacie-grzejnikowym/
-
Oczywista oczywistość …. tylko wyjaśnij jak twój piec potrafi to, co wytłuściłem poniżej : Nie jestem w stanie zrozumieć jak twój piec to robi automatycznie. Jest to możliwe ale pod warunkiem, że oszukasz piec czyli tak ustawiasz temperaturę zadaną na climamanagerze (lekko wyższą na głowicy grzejnikowej czyli na CM lekko niższą niż puszcza termostat grzejnikowy), że piec realizując krzywą grzewczą nie będzie w stanie dogrzać pomieszczenia z ClimaManagerem, ale w ten sposób nigdy by się nie wyłączył tylko grzał 24h/dobę. Czyli nigdy nie osiągnie temp zadanej. Poza tym temperatury na wyjściu nie ogranicza dlatego, że w pomieszczeniu zbliża się do temp zadanej a dlatego, że temperatura wody na powrocie do kotła zbliża się do tej na wyjściu i gdyby tego nie robił groziło by przegrzaniem / uszkodzeniem kotła. W tym czasie Ariston włącza jeszcze dodatkowo około 2-3 minuty postcyrkulacji (pompa chodzi bez włączonego płomienia) aby właśnie wychłodzić powrotną wodę do kotła. Cały myk polega na tym, aby tak dobrać krzywą aby temperatura Twew w pomieszczeniu osiągnięta z podłogi nie poszła wyżej niż: T zadana 22,0 + histereza 0,2 = osiągnięta Twew 22,2oC. Jeśli tak dobierzesz krzywą, że przy max nagrzanej podłodze (kiedy nie będzie w stanie oddać więcej ciepła do Twew niż te umowne 22,2oC) to nie będzie przegrzewała pomieszczenia względem T zadanej na tak długo aby pomieszczenia z grzejnikami wychłodziły się aż tak mocno (czyli nie osiągnie tych 22,5 lub więcej). Poza tym zbliżając się do temp. zadanej w tym przypadku piec również zaczyna modulować palnik obniżając temperaturę na wyjściu (w końcowej fazie również nie podaje już 60oC tylko oczywiście mniej) Temp w pomieszczeniu nie spadnie do 21 bo przy 21,8 piec zacznie grzać i podawać czynnik grzewczy. Czas między wyłączeniem pieca a ponownym jego włączeniem to tylko czas spadku temp w pomieszczeniu o 0,4oC – jeśli oczywiście piec będzie grzał w oparciu o prawidłowo dobraną krzywą grzewczą. Jeśli krzywa będzie wyższa niż potrzeba i po osiągnięciu tych 22,2 ( i wyłączeniu pieca) w pomieszczeniu podłoga tak się przegrzeje, że oddawać jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu pieca więcej ciepła zakumulowanego w podłodze (np. do tych przykładowych 22,5oC lub więcej) to czas spadku Twew będzie liczony od tych np. 22,5 – 21,8 = 0,7oC a nie od 0,4. Jak długo to będzie trwało zależy od właściwości termicznych budynku. Wtedy wlaśnie może dojść do tego o czym piszesz: Jesteś w błędzie. Clima manager nie jest w stanie skorygować ci ani krzywej grzewczej (wybierasz ją sam w ustawieniach pieca) ani temperatury zasilania - robi to automatyka pieca na podstawie różnicy temp na wyjściu a temp na powrocie. Jeśli temp na powrocie zbliża się za bardzo do temp na wyjściu to piec obniża temperaturę zasilania aby nie doszło do przegrzania pieca. Zaczyna modulować palnik obniżając moc pieca i taktować. Jeśli tak zdławisz głowicę na grzejniku, że piec cały czas będzie dążył do osiągnięcia temp zadanej na CM to właśnie wtedy piec zacznie taktować bo piec w obiegu ma czynnki grzewczy o wysokiej temperaturze a instalacja nie przyjmuje ciepła, które piec naprodukował. Skoro jesteś zadowolony, osiągasz zamierzony komfort cieplny i akceptujesz wysokość zużycia GZ50 to nie neguję, pełna zgoda. Przyłączam się do pytania. Cały problem w tym, że jest wada w piecu Aryston GPS w połączeniu z Clima Managerem To o czy piszemy powinno mieć miejsce tylko w przypadku uwzględniania przez automatykę pieca wpływu czujnika wewnętrznego (nawet przy ustawionym 0 wpływie) na pogodówkę (parametr 421 na 4). Niestety w tym Aristonie wpływ Clima Managera na załączanie/wyłączanie się pieca jest brany pod uwagę również w przypadku całkowitego wyłączenia czujnika wewnętrznego (parametr 421 na 3) Gdyby działał on prawidłowo wówczas piec nie powinien brać pod uwagę T zadanej tylko realizować program wg krzywej grzewczej wyłącznie na podstawie parametrów czynnika grzewczego w instalacji. Wracając do szukania krzywej grzewczej: Od 3 dni mój piec grzeje 24h/dobę, cały czas dąży do osiągnięcia temperatury zadanej 23oC (oczywiście jej nie osiągnie bo testowane krzywe grzewcze są za niskie) tak więc - krzywą grzewczą 1,1 dogrzewał do Twew=23,4oC - krzywą grzewczą 1,0 dogrzewał do Twew=23oC - krzywą grzewczą 0,9 dogrzewał do Twew=22,8oC - obecnie krzywą grzewczą 0,8 do Twew=22,5oC – na razie tak zostawię jeszcze przez dobę i zobaczę czy będzie to stabilna temperatura. Przez ostatnie 2 doby na grzanie non stop + CWU + kuchenka spalił 14m3 gazu na dobę. Temperatura zewnętrzna -6 / -8oC