Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

deshi

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    39
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez deshi

  1. Jako posiadacz GWC rurowego też się wypowiem. Mam GWC z rury kanalizacyjnej fi 200 o długości około 25m zakopane 2,2 do 2,7 m pod powierzchnią. Rura jest ułożona w kształt S ze spadkiem w stronę czerpni i tam też jest studzienka na skropliny (studzienka czyli około 0,5 m kawałek rury z zaślepką). Teren mam gliniasto - ilasty z dużą ilością wody. Mimo tego że nie uszczelniałem jakoś specjalnie połączeń GWC jest szczelne. W studzience zbiera się woda tylko latem i przypuszczam że ma to związek z ochładzaniem się powietrza pod ziemią. Zimą jest suchutko. Latem co 2 - 3 tygodnie wybieram tą wodę ręcznie ze studni i tyle. Acha wybierana woda jest krystalicznie czysta i niczym jej nie czuć. GWC ma tylko 25m ale pewnie ze względu na tą mokrą glinę bardzo dobrze działa i latem sporo schładza a zimą dogrzewa powietrze wchodzące do reku. Nawet przy ostrych mrozach zawsze powietrze na wyjściu ma dodatnią temperaturę.
  2. U mnie stoi wyżej wspomniany elektromet. Żadnych problemów do tej pory nie ma i mam nadzieje że tak zostanie. Wodę ogrzewa PC Panasonic 9kw 1 fazowa. Wodę grzeje raz na dobę w tanim okienku. Podczas grzania CWU pompa cały czas trzyma deltę 5 stopni.
  3. Użytkuję od września zeszłego roku więc może nie jakoś strasznie długo ale na razie jest OK.
  4. U mnie jest styrodur i sprawdziło się to całkiem nieżle. Drzwi od ponad roku pracują tak jak trzeba a mostek cieplny na pewno mniejszy niż przy betonie. U mnie koszt wykonania żaden bo miałem resztki styroduru z ocieplania fundamentów.
  5. Ja mam Onyxa 400 i żadnych problemów ze sterownikiem nie zauważyłem. Wartość wydajności da się ustawiać z tym, że minimalny wydatek jaki można ustawić to 30% mocy rekuperatora.
  6. deshi

    Panasonic Aquarea

    Witam Mam pytanie dotyczące pompy Panasonica. Mam od jesieni zainstalowaną PC 9KW 1 fazową. Pompa ogrzewa dom 150m2 i do tej pory działa tak jak trzeba. Ponieważ jeszcze nie mieszkamy do teraz nie grzałem CWU. W weekend chciałem zagrzać zasobnik do 55 stopni (300l elektromet) ale przy 48 stopniach pompa wywaliła błąd H91 i się wyłączyła. Jak doczytałem w instrukcji H91 to błąd zabezpieczenia przeciążeniowego grzałki zasobnika, tyle tylko że ja takiej grzałki nie posiadam w zasobniku. Skąd zatem ten błąd? Niepoprawna konfiguracja pompy? I jeszcze pytanie do innych użytkowników tej pompy. Czy pompa daje radę zagrzać wodę w zasobniku do 55 stopni bez udziału grzałek elektrycznych?
  7. Czyli na kominek pójdzie zwykła farba akrylowa. Dziękuję za rozwianie wątpliwości
  8. Pytanie jak w temacie. Mam wkład kominkowy Hajduk Volcano 1vt obudowany płytami szamotowymi i zaciągnięty gładzią odporną na wysokie temperatury. W obudowie nie ma kratek wentylacyjnych ani DGP. Po kilku kontrolnych rozpaleniach stwierdzam że wszystko działa bardzo dobrze tzn szyba się nie brudzi a szamot na obudowie rozgrzewa i długo stygnie. Pozostaje tylko kwestia pomalowania kominka. I tu moje pytanie czy mogę pomalować zwykłą farbą lateksową do ścian (np. Dulux czy beckers) czy musi być jakaś specjalna? Nie wiem jaką temp maksymalną ma obudowa po rozgrzaniu ale ręki dłużej niż 2 sekundy nie da się utrzymać. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie to proszę o rady. Tak to wygląda przed pomalowaniem:
  9. deshi

    Panasonic Aquarea

    Dzięki za info Nie wiem czy skorzystam bo obecny sposób wygrzewania też działa a że już od tygodnia wygrzewam to chyba nie będę zmieniał.
  10. deshi

    Panasonic Aquarea

    Jeśli mógłbym prosić o instrukcję odpalenia tego programu do osuszania jastrychu to byłbym bardzo wdzięczny. Na razie po dwóch dniach podniosłem temp ustawiając parametry H20 LO i H20 HI na 27 stopni. Po rozruch i dwóch dniach grzania przy parametrach H20 LO i H20 HI na 25 stopni pompa wzięła 30kW prądu ale za to temp w domu 21 stopni
  11. deshi

    Panasonic Aquarea

    Dzwoniłem do Panasonica i grzałkę do zasobnika muszę dokupić. Kabel grzewczy i sterownik tez zainstaluję (nie są niezbędne ale chyba jednak przydatne) Co do programu wygrzewania betonu to na razie na pompie jest ustawione 25 stopni bo mniej chyba się nie da i co 2 - 3 dni będę trochę podnosił temp a potem też co kilka dni obniżał temp i mam nadzieję że będzie dobrze. Teraz na rotametrach mam przepływy od 1 do jakieś 1,5 l/m ale nie wiem na jakim biegu chodzi pompka, sprawdzę jak będę na budowie. Dzięki za rady. Teraz muszę się tylko nauczyć obsługiwać to cudo i udowodnić niedowiarkom (właściwie prawie wszystkim w mojej okolicy:)) że TO działa i nawet zimą będzie ciepło w domu:)
  12. deshi

    Panasonic Aquarea

    Witam Mam kilka pytań do użytkowników pomp ciepła Panasonic Aquarea. Konkretnie interesuje mnie 1 fazowa pompa o mocy 9kw o symbolu WH-SDC09F3E5 1. Czy pompa za pomocą wbudowanej w nią grzałki (3kw) sterylizuje zasobnik CWU? Mam zasobnik 300l ale bez dodatkowej grzałki i nie wiem czy muszę tą grzałkę dokupić czy pompa sama da radę raz na tydzień wysterylizować zasobnik. 2. Jak wygrzać wylewki za pomocą pompy? W instrukcji jest jakiś program do tego ale czy ktoś może podpowiedzieć jak go poustawiać? 3. Czy trzeba inwestować w kabel grzejny do tacki ociekowej? Boje się że podczas defrostów zimą będzie się tam zbierał lód i może doprowadzić do uszkodzenia pompy. 4. jaki kupić radiowy sterownik do sterowania temperaturą z domu a nie polegania tylko na pogodówce. Czy np AURATON 2025 RTH będzie OK? 5. Pompka obiegowa ma 7 biegów. Jak sprawdzić na którym pracuje i jak można te biegi zmieniać? I to tyle na razie Pozdrawiam i liczę na rady:) Marcin
  13. Mieliśmy z Żoną ten sam dylemat ale w końcu zdecydowaliśmy się na indywidualny. Kosztował 5200zł czyli niewiele więcej niż gotowiec i jego późniejsza adaptacja. A dowolność w planowaniu, rysowaniu i zmienianiu wszystkiego u architekta wielka. Do tego architekt podpowiedział nam dużo fajnych rzeczy o których pewnie nie pomyślelibyśmy sami. Pozdrawiam i zachęcam do projektu indywidualnego:)
  14. Za późno niestety bo wełna już rozłożona ale starałem się ją porozkładać dokładnie i szczelnie więc może nie będzie tak żle. Sypialnie jednak dla pewności zagęszczam do 20cm. A czy dobrym pomysłem jest rozrzucenie resztek styropianu z ocieplenia ścian i podłogi na wełnę na poddaszu? Sporo tego zostaje i za bardzo nie mam co z tym zrobić.
  15. Witam Buduję dom i jestem na etapie planowania ogrzewania. Dom to prosta bryła z poddaszem budowana z Ytonga 400 + 15cm styropianu grafitowego 0,032, Na podłodze 20cm styro 0,036, poddasze 30cm wełny 0,035 lub 40cm 0,039, okna 3 szybowe ze średnim współczynnikiem przenikania 0,9, WM z rekuperacją. Wszędzie będzie podłogówka ( 150 m2 ) + drabinka w łazience. Z OZC wynika, że dom ma zapotrzebowanie ok 6 kW + CWU (+ ew. fuszerki i mostki których nie dopilnowałem w trakcie budowy). I tu moje kilka pytań? 1. Czy wstępnie wybrana i w sumie polecana przez instalatora pompa Panasonic T-cap 9KW będzie dobrym wyborem? 2. Przy planowaniu rozstawu pętli podłogówki Purmo SDG każe robić łazienki i pralnię co 10cm, salon, kuchnię i pokój nad garażem od północy co 15cm, a 3 sypialnie na poddaszu które są od południa i zachodu co 25-30 cm. Czy mając na uwadze pompę ciepła zagęszczać te sypialnie czy robić co 25 jak wychodzi z obliczeń? 3. Czy pętle o długości pomiędzy 60 a 90 m będą OK? Za nic w świecie nie chcą mi powychodzić równe w okolicy 65 metrów :/ 4. I wreszcie czy jest jakiś program do narysowania pętli który sumuje długość pętli podczas rysowania (teraz rysuję w sketchupie ale liczenie długości na piechotę i ew. zmiany są bardzo czasochłonne) Pozdrawiam i liczę na jakieś rady
  16. No to super, że nawet gazówka dałaby radę. Okno w kuchni to jedno duże skrzydło, które można tylko uchylić, ale w domu będzie WM i pewnie i tak będzie ciągle zamknięte. A ponieważ dzisiaj kreatywność mi jakoś wzrosła to mam jeszcze i taką modyfikację. Ciągle walczę o jak najwięcej półek.
  17. Po wstępnym przemyśleniu sprawy i pooglądaniu propozycji z forum teraz nasza koncepcja wygląda mniej więcej tak: Chyba jednak zrezygnujemy z lodówki sbs ponieważ zajmuje dużo miejsca, a jakoś nam tych półek za dużo nie wychodzi:/ I potwierdzam, że lodówka w rogu pomieszczenia jest niepraktyczna jeśli chodzi o mycie.Teraz tak mamy i trzeba przestawić meble potem lodówkę i dopiero można wyjąć półki z lodówki. Może nie robi się tego bardzo często ale jednak jest to uciążliwe. I jeszcze pytanie do alicyja W jakim programie były robione wizualizacje? Ja znalazłem coś co się zwie Sweet Home 3D ale mniej mi się podoba niż Twój:)
  18. Trochę nam się marzył salon tylko z kanapami i jakimś większym stolikiem ale po przeanalizowaniu sytuacji i tego że nie mamy osobnej jadalni na chwilę obecną wygrywa właśnie koncepcja Elfir Osobiście mi się bardzo spodobała (to siedzenie blisko kominka:)) i raczej pod taki układ będziemy planować gniazda rtv i elektrykę.
  19. Dzięki Elfir na taką wersję nie wpadliśmy:) A jakieś pomysły na salon bez dużego stołu?
  20. Witam Proszę o pomoc w urządzeniu salonu (z kuchnią mamy taki sam problem o którym napisałem w innym wątku) Niedługo będziemy kłaść elektrykę i chcielibyśmy dobrze wszystko rozplanować mając już ustalone gdzie co będzie stało. Salon ma wymiary 4,80 na 5,80 mniejsze okno to wyjście na taras, większe to nieotwierany fix. Kominek jest zaraz przy holu po prawej stronie. Na zdjęciu poniżej mniej więcej widać jak to wygląda. Czy dałoby się u nas ustawić 2 lub trzy kanapy (fotele?) żeby stały pośrodku i można je było obejść z każdej strony? Połka z Tv byłaby wtedy obok kominka i oczywiście zrezygnowalibyśmy z dużego stołu i krzeseł. Poniżej to co wymyśliłem i co nie za bardzo podoba się mojej drugiej połowie:) Liczę na Waszą pomoc:)
  21. Witam Ja też poproszę o pomoc w urządzaniu kuchni:) Kuchnia to prostokąt 4,25 x 2,68 x 2,70 (wysokość) z jednym oknem (okno ma parapet na wysokości 115 cm). Obecnie jesteśmy na etapie elektryki i dobrze by było wszystko już wiedzieć gdzie co będzie stało:) Chcielibyśmy w niej zmieścić dużą dwudrzwiową lodówkę, jeden słupek z piekarnikiem i mikrofalą, kwadratowy stolik na 2 osoby i jak najwięcej półek. Na razie jedyna koncepcja wygląda tak jak poniżej ale pewnie da się to rozplanować dużo lepiej:/ Pozdrawiam i proszę o pomoc:)
  22. U mnie tynk cementowo wapienny 22 zł za m2 z materiałem lub 14 zł sama robocizna za m2 i materiał własny. Buduje w świętokrzyskim niedaleko Kielc.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...