Zdecydownie odradzam sil-pro. Porównaj sobie bloczek xelli i sil-pro. Łączna powierzchnia perforacji bloczka sil-pro o wymiarach 24/22 jest większ niż bloczka xelli 24/33. Jeżeli będziesz murował z maksymalną dokładnością z bloczków sil-pro powierzchnia styku kleju wyniesie ok 20 % ale niestety w praktyce wynosi ona średno 10%. Ze względu na swoją strukturę bloczek sil-pro moim zdaniem absolutnie nie nadaje się na murowanie na zaprawie cienko warstwowej o grubości od 1-3mm. Jeżeli sie jednak zdecydujesz na murowanie z bloczków sil-pro na zaprawie cienko warstwowej PAMIĘTAJ!!
Murując na zaprawą cienkowarstwową jej duża część będzie wpadać w otwory które powstają na łączeniu bloczków. Murójąc z bloczków xelli otwór ten jest mniejszy i pojawia się co 33 cm a mur z bloczków sil-pro ma taki otwór co 22 cm. Z tego powodu zużycie kleju w tym wypadku bedzie większe i napewno jest wykluczone murowanie specjalną kielnią do nakładanie zaprawy cienkowarstwowej.
Zastanawiam sie jeszcze jak wygląda ocieplanie ściany z bloczków sil-pro a dokładnie wbijanie kołków czy one wogóle coś trzymają. Bo kołki szybkiego montażu napewno nie są kompatibilne z tym bloczkiem, chyba że udało ci sie trafić na spoine albo łączenie pionowe.
Jestem budowlańcem, prowadzę firmę budowlaną i nie wierze w to że jakiś wykonawca zaproponowałby komuś zaminę bloczka xelli na sil-pro. Z xelli muruje sie szybciej i łatwiej, miedzy innym nie trzeba zaczynać każdego rogu od połówki, jest mniej docinek a co zatym idzie mniej pyłu na budowie. Jeżeli inwestor upiera się na sil-pro to ja mu wymuruje ale zawsze ostrzegam że bloczek na zaprawie cienkwarstwej może cięko trzymać i napewno robocizna będzie go to drożej kosztowała niż w wersij z bloczków xelli
Pozatym bloczek sil-pro trzyma wymiary i wszystkiej powyżej wymienione przezemnie problemy można uniknąć kupując zamiast bloczka perforwanego bloczek pełny.