Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kosio

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    37
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez kosio

  1. Witam Pozwolę sobie odnieść się do 2 tematów. Struganie i frezowanie narożników to wymóg przeciwpożarowy- trudniej się zapala a jak jest dodatkowo poddane obróbce termicznej to zabija się wszystkie zarodniki grzybów i larwy. C24 pozwala na projektowanie optymalnych przekrojów. Mieszkam w starym poniemieckim domu gdzie jest nieocieplony dach i krokwie są na widoku . W środku są jak gąbka całe zjedzone przez jakieś robactwo choć na wierzchu wyglądają całkiem dobrze. Co do rur kanalizacyjnych PVC to powinny być szczelne jak są dobrze ułożone – tym się zajmuję. http://www.ekoma.com.pl/oferta/355/rury-kanalizacyjne-pvc-u.html Należy je układać na podsypce piaskowej na równej powierzchni. Uszczelka z wargą ma inne zadanie (to nie seger) i w żadnym wypadku nie wolno ich smarować smarami ani olejami ropopochodnymi. W maju zaczynam budowę, wiele ciekawych pomysłów z twojej budowy pewnie wykorzystam ale więźba – mimo ceny jednak będzie prefabrykowana. Pozdrawiam i życzę pomyślnego zakończenia budowy.
  2. Dzięki syper . Dzwoniłem dzisiaj do tych firm do których powysyłałem zapytania i się okazało że zapomnieli odpowiedzieć Jutro mam dostać odp. od burkietowicza - oddzwonili. Te technologie nie sa drogie. A jak odejmiesz komin, kotłownie, piec, kominy wentylacyjne, kominek, część otwieranych okiento to nawet jest taniej. Pompy ciepła PP i PW ciągle tanieją. Montujesz i zapominasz na parę lat, ale każdy ma swoją wizję budowania. Pozdrawiam
  3. Witamy wszystkich - Ania i Wojtek Możliwie najprostszy ,najcieplejszy i najłatwiejszy w użytkowaniu Taki chcemy właśnie wybudować. Ponieważ jesteśmy tylko we dwójkę to będzie nieduży więc i niedrogi dlatego mogę poszaleć z ociepleniami czy wręcz ciepłymi technologiami. Będzie to trochę przerobiony projekt http://extradom.pl/projekt-domu-z12-WAE1009 - odbicie lustrzane, w technologii termomur 45cm na płycie fundamentowej z ociepleniem 25cm EPS - 200 + opaska 1m XPS. Więźba ze stropem prefabrykowana , strop ocieplony pewnie wełną skalną 40cm , jak nie da się przy wełnie uzyskać odpowiedniej szczelności to pianka PIR – 5 cm + uzupełnienie wełną. Ogrzewanie podłogowe elektryczne + klimatyzator z funkcja grzania np. taki ale do czasu montażu jeszcze pare miesięcy http://www.aleklima.pl/klimatyzatory/lg/klimatyzatory-nascienne-lg/klimatyzator-scienny-h09ak-lg-prestige-komplet,p992747239#.Uvi0SGJ5PSt Okna trzy szybowe , jest ich mało więc mogą być lepsze - wybór padł na Aluplast Energeto 8000 . Od północnej strony tam gdzie jest wejście nie będzie ich wcale, natomiast w sypialniach będą od zachodu w kuchni od wschodu. W salonie duże okno do podłogi połaciowe+ Balkonowe jako wyjście na taras. Rolety zewnętrzne. Poddasze nieocieplone, nieużytkowe. Domek będzie na wsi 30 km na północ od Wrocławia. Wokół lasy sosnowe – Właściwie to dom będzie prawie w lesie bo od północnej strony na granicy działki jest już las. Dlaczego tak? 1. Myślę że w przy tych technologiach najmniej można zepsuć i część zrobić samemu 2. Że będzie bezproblemowa obsługa przez wiele lat 3. Bo od 15-tu lat mamy kominek i nigdy więcej – zresztą będzie chyba zbyteczny 4. Bo za 20 lat i tak już chyba wtedy będzie jak dziś domy z lat 80-tych dlatego systemy grzewcze mają być tanie i łatwe do wymiany 5. Będę się starał uzyskać małą bezwładność cieplną żeby była dobrze sterowalna Tak na marginesie czy ktoś ma namiary na firmę produkującą więźby pref w okolicy Wrocka bo napisałem 5 zapytań i dostałem tylko 1 odpowiedź z porażającą ceną. Znalazłem jeszcze taką firmę – parametry ścian super , ale chyba jeszcze nikt nie wybudował w tej technologii. http://www.ecopasshouse.pl/ecolit.html Myslę że biorąc pod uwagę koszty utrzymania takiego domu przez najbliższe 10 lat to są tanie technologie a wiec tanie budowanie Ruszamy w maju, pozdrawiamy wszystkich parterowców - zastanówcie się nad tymi piecami, nowe technologie bardzo szybko będą wkraczać w nasze Zycie.
  4. Witam A jaki rekuperator pan może podpowiedzieć do domku 80m2 , kubatura 198m3 tylko parter 3 nawiewy, 3 wywiewy. Będę celował w bardzo energooszczędny . Płyta Izodom 2000, ściany Izodom 45cm lub Eco Pass House 50cm strop 45 cm wełny kamiennej lub szklanej. Okna Aluplast Energeto 8000. Ogrzewanie podłogowe elektr. + klimatyzator. Wszystko ma być maksymalnie bezobsługowe. Rozkład jest taki że przewody went. będą max 6-7m długości.
  5. No super u mnie też będzie taki układ a te 22* do wstawania o których pisałem to chyba bez sensu. Po co grzać pomieszczenie dla 2-3 minut. Wydaje się że masz nie źle to wszystko rozwiązane, odwiedzę cię kiedyś jak pozwolisz.
  6. Dlaczego taki fajny wątek się nie rozwija? Ruszam w maju i chyba też ze styropianu. Dostałem oferty od 3 firm ; thermodom, izodom i eco pass house . Theromdom nie robi płyty a izodom chyba najdroższy Od eco pass housa dostałem z robocizną, ciekawy system rodem ze Szwecji z U - 0,085 http://www.ecopasshouse.pl/ecolit.html tylko w Posce nikt jeszcze nie wybudował z tych elementów. Zauważyłem też na zdjęciu że przerwy między pustakami w ścianie wyglądają w niektórych miejscach jak by miały ze 2 cm. Może kształtki są niewrówne a może jak pisze M.A.G fuszerka firmowej ekipy. Co myślicie ? Warto zaryzykować? Płyty dachowe wyglądają super ale ja będę budoweł parter z nieocieplonym dachem.
  7. To fakt , zresztą założenie jest takie żeby zużywać en. elektr. za ok 1000zł/rok . Wszystkie urządzenia będą nowe i jak się da to A+++ , oświetlenie ledowe. A z tym wykorzystaniem ciepła ze strychu to tylko dlatego że obecnie mieszkam w domu z takim nieocieplonym poddaszem i mnie serce boli ile się tam ciepła marnuje
  8. Takie są założenia wyjściowe, wiadomo że nie da się dokładnie uzyskać takich temperatur ale od czegoś trzeba zacząć. Na wszelki wypadek wszędzie będzie kabel - to nie duży koszt. Czy nadal nikt nie ma pomysłu jak zakumulować ciepło ze strychu?
  9. Tylko że ja nie chce jednakowej temperatury w całym domu. W sypialniach ma być 18*c i tylko rano w czasie wstawania powiedzmy 22 przez godzine. Domek parterowy 80m2 a w salonie w nocy może być niższa i tylko w dzień 22*c dlatego chcę uzyskać możliwie największa sterowalność.
  10. Klimatyzator będzie taki żeby ogrzał salon, kuchnię i przedpokój do temp 22st przy temp zew -5 , -10. A te kilka dni z niższą temp dogrzeje podłogówka. Będzie montowany za 7-8 miesięcy to nie wiem jeszcze co się urodzi na rynku. Trzeba to będzie przeanalizować może większy na ograniczonej mocy będzie ekonomiczniejszy nie mam jeszcze wiedzy na ten temat. http://server.mmc.bg/MMCpublic/%D0%A1%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%80%2022_11_2013/URURU%20SARARA%20R32/FTXZ_2_2014%20copy%202.pdf http://www.wentylacyjny.pl/924-49-234-rekuperatory-miejscowe-w-ofercie-ask.html http://www.aleklima.pl/klimatyzatory/lg/klimatyzatory-nascienne-lg/klimatyzator-scienny-h09ak-lg-prestige-komplet,p992747239#.UvH_IT15PSt Wybór już teraz jest duży
  11. Izodom w podstawowej wersji ma 25cm Periporu to coś jak XPS i dodatkowe płyty jak się zamówi. Supre się to montuje tylko oni zakładają folię pod ociepleniem - to chyba nie jest dobre.
  12. '"Sodomia i gomoria" Mój dom będzie na płycie z 30 cm XPS-10cm i EPS-200 - 20cm a być może na płycie Izodomu - Jest świetna.Góra najprawdopodobniej z Silikatu + 30 cm styro (myślałem o całym systemie Izodom 2000 ale jest bardzo drogi)Będzie miał proste ogrzewanie podłogowe elektryczne i klimatyzator LG który się będzie włączał i wyłączał wtedy kiedy będzie potrzeba , a jak będzie za gorąco to będzie chłodził bo to przecież klimatyzator Okna takie jakie będą potrzebne, wybór jest szeroki. Od pożaru się ubezpieczę co robię od zawsze A żeby nie spłonąć czy się zaczadzić zamontuję czujniki. Wszystkie te kłótnie dotyczące 1st pod domem więcej czy mniej sa bez sensu z punktu widzenia rocznego budżetu na użytkowanie domu a tym bardziej budżetu rodziny. W domu w którym mieszkam obecnie jest dach blaszany nieocieplony i marnuje się tam strasznie dużo ciepła i to chciałbym w nowym w możliwie najefektywniejszy i najprostszy sposób wykorzystać. No ale jest to chyba niemożliwe bo jak ktoś tu napisał nie jest to wątek dla ludzi budujących domy Energooszczędne choć temat wątku o tym właśnie mówi. Budowę zaczynam w lato i chciałbym jeszcze liznąć jakiejś wiedzy tylko już nie wiem gdzie?
  13. [quote=kszhu; Obiecuję "lada chwila" zrobić osobny temat jak sugerowano:) Czekam zatem bo na tym to już sodomia i gomoria
  14. Z forum też da się wyciągnąć istotne zagadnienia a przynajmniej dowiedzieć się że istnieją. Możesz się pochwalić jaki to domek? Masz już projekt?
  15. Wyraźnie napisałem w pierwszym poście że chcę mieć ogrzewanie podłogowe elektryczne ponieważ jest bezobsługowe i raczej niezniszczalne i klimatyzator (bo kosztuje 2,5k i zawsze można go wymienić w razie potrzeby) i do tego dobudować dom - trochę odwrotnie. Koszt budowy może być wyższy natomiast koszty utrzymania domu jak najniższe dlatego kombinowałem z czerpaniem powietrza do went. ze strychu. W domu będzie mieszkać dwójka emerytów dlatego takie założenia. A co do sterowalności to chyba z małą bezwładnością łatwiej sobie poradzić.
  16. Nie chodzi mi o ochładzanie domu tylko strumienia zasysanego ze strychu powietrza. Jeżeli reku ma 90% sprawności to nawet jak chwilowo będzie za wysoka temperatura na strychu to rekuperaror wychwyci nadmiar ciepła i wyrzuci ze zużytym powietrzem na zewnątrz .
  17. Panowie fachowcy od wentylacji wypowiedzcie się czy rekuperator będzie schładzał gorące powietrze czy to działa tylko w jedna strone.
  18. Myślę że temperatura na strychu zawsze będzie wyższa niż na zewnątrz chociażby z powodu strat ciepła przez strop na na lato, opisałem - druga czerpnia.
  19. [quote=kszhu; Sprecyzuj dokładnie te okolice bo jak to Lądek-Zdrój to tam jeszcze śniegu po kolana jak we Wro dziewczyny już w mini... spódniczkach, nie autach:) . Mieszkam właśnie 7km od Lądka Zdr a budowa będzie 30 km na północ od Wrocka okolice Twardogóry.
  20. Wydawało mi się że klimatyzator da radę utrzymać zadaną temperaturę i to różną w określonych porach dnia. w nocy może nie chodzić i włączać się rano.Ogrzewał by tylko salon z kuchnią, w sypialniach się tylko śpi i nam najlepiej w temp 18st. Więc ogrzewane byłyby tak żeby rano w czasie wstawania było 22st przez 1 godz.. Wszędzie dodatkowo będzie el. podłogowe nieakumulacyjne, powinno być najbardziej sterowalne. Dużo do przeczytania w Jaśkowym wątku. Ja myślałem o czerpni powietrza wentylacji pod szczytem (Dach blaszany nieocieplony i tylko 1m ocieplenia po północnej stronie pod szczytem żeby to zgromadzone ciepłe powietrze się nie ochładzało) i nadmuch do pomieszczeń przez rekuperator. Gdyby było chwilowo za gorące rekuperator chłodził by je. Tak mi się wydaje choć nie mam żadnego doświadczenia w użytkowaniu takich urządzeń . Oczywiście druga czerpnia po północnej stronie pod okapem z możliwością przełączania w lato. Generalnie chciałbym uzyskać możliwie największą bezobsługowość i oczywiście bez kupy elektroniki i niewiadomo jakich kosztów. Dom jest mały mogę poszaleć z ociepleniem tylko gdzie jest rozsądna granica?
  21. Witam Nawiązując do głównego tematu chciałbym podejść do budowy od drugiej strony. Założenia są takie że dom ma być bezobsługowy czyli ogrzewanie podłogowe elektryczne bez akumulacji + klimatyzator z f. grzania np. LG H09AK lub podobny w kuchniosalonie. Went mechaniczna oczywiście i chciałbym płacić za en elektr do 1000zł rocznie i do tych wymogów dostosować resztę. Czy tak się da? Zazwyczaj się projektuje dom oblicza OZC i dopasowuje system ogrzewania a ja spróbuję odwrotnie. Dom mały 80m2 bo jest nas tylko 2 osoby , parterowy, technologia dowolna . Miejsce – okolice Wrocławia czyli ciepło. Duże okna salonu od południa ,północ bez okien 10 m od lasu Chciałbym jakoś wykorzystać ciepło ze strychu. Mieszkam teraz w domu z nieużytkowym poddaszem i w słoneczne dni zawsze jest tam ciepło już w marcu a latem bardzo gorąco, dach blaszany, i jest mi żal tego ciepła które się marnuje. Mam wysoki poziom wody gr. Dlatego płyta fundamentowa i żadnej akumulacji pod budynkiem nie zrobię. Macie tu tyle ciekawych pomysłów może coś się da wykorzystać . Czytałem oczywiście dużo ale wszystkiego się nie wyczyta a już na pewno nie zapamięta. Wysłałem zapytanie do Izodom 2000 ale to chyba obecnie najdroższa technologia. Jest jeszcze Eco Pass House U ściany -0,08 ceny podobne ale coś mi się nie podoba. Może coś podpowiecie. wq e32t1
  22. Witamy wszystkich - Ania i Wojtek - czy można delikatnie podłączyć się pod temat? Możliwie najprostszy ,najcieplejszy i najłatwiejszy w użytkowaniu. Taki chcemy właśnie wybudować .Start w lato. Ponieważ jesteśmy tylko we dwójkę to będzie nieduży więc i niedrogi dlatego mogę poszaleć z ociepleniami czy wręcz ciepłymi technologiami. Będzie to trochę przerobiony projekt http://extradom.pl/projekt-domu-z12-WAE1009 w technologii Izodom 2000 -45cm, na płycie podłogowej + opaska 1m XPS. Więźba ze stropem Prefabrykowana , strop ocieplony pewnie wełną skalną 40cm , jak nie da się przy wełnie uzyskać odpowiedniej szczelności to pianka PIR – 5 cm + uzupełnienie wełną. Ogrzewanie podłogowe elektryczne + klimatyzator z funkcja grzania CWU. Może za pół roku wymyślą coś jeszcze lepszego. WM z reku . Okna trzy lub cztero szybowe , jest ich mało więc mogą być b. dobre. Od północnej strony tam gdzie jest wejście nie będzie ich wcale, natomiast w sypialniach będą od zachodu w kuchni od wschodu. W salonie duże okno do podłogi połaciowe+ Balkonowe jako wyjście na taras. Rolety zewnętrzne. Poddasze nieocieplone, nieużytkowe. Domek będzie na wsi 30 km na północ od Wrocławia. Wokół lasy sosnowe – Właściwie to dom będzie prawie w lesie bo od północnej strony na granicy działki jest już las. Działka 13arów prostokąt. Poziom wód gruntowych wysoki. Wszystkie rozwiązania o których tu piszecie dotyczą większych domów i nie wiem czy będą miały zastosowanie w takim małym 198m3 kubatury. Czy ten wariant który sobie wymyśliłem zda egzamin. Chciałbym żeby urządzenia oprócz kabli były możliwie tanie i łatwe do wymiany bo pewnie za parę lat będą to już przeżytki . Napisałem do firmy mont. wentylacje z prośbą o wycenę i dostałem odpowiedź 22k z rekuperatorem chyba Dospel 350. Wydaje mi się że to małe przegięcie. Planuję 3 nawiewy 3 wywiewy. Czy mógłby ktoś doradzić ewentualnie podjąć się wykonania takich instalacji bądź bardziej optymalnych dla takiego domu? Będę wdzięczny za uwagi i rady. Znalazłem jeszcze taką firmę – parametry ścian super , ale chyba jeszcze nikt nie wybudował w tej technologii no i to nie na temat. http://www.ecopasshouse.pl/ecolit.html pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...