Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gąsior

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Gąsior

  1. Dzięki za odpowiedzi i nasuwają się kolejne pytania. Biorę pod uwagę dwie pompy ciepła: polska - wyposażona w sprężarkę Copeland o symbolu ZH ( typowa do PC) zagraniczna - wyposażona w sprężarkę Copeland o symbolu ZR (do klimatyzacji), ale wielu producentów używa ich do PC i się sprawdzają. Nie wnikałem czym różnią się te sprężarki. Może tylko naklejką? Wracając jeszcze do pompek obiegowych GZ oddzielnie na górę i na dół. Sterownik ma możliwość sterować tylko jedną pompką. Czyli do sterownika podłączamy dwie pompy równolegle, a miedzy sterownik a pompę np górnej kondygnacji wstawiamy jeszcze jakiś sterownik pokojowy, który to by wyłączał pompę górnego poziomu po przekroczeniu zadanej temp. Czy tak masz to rozwiązane u siebie (rwxw? Czy po prostu wyłączasz pompki ręcznie. Wiadomo, że aby PC mogła pracować, któraś z pompek obiegowych GZ musi pracować. I jeszcze jedno. Może to głupie. Jeżeli tak to naprowadzcie mnie na dobra drogę. Myślałem żeby zamiast zbiornika na CWU kupić PC PW do CWU z zasobnikiem, który miałby w sobie wężownicę ( nie są one juz takie drogie). W zimie grzanie CWU "gruntówką" przez wężownice. Latem grzanie CWU z powietrza. Obawiam się tylko tego, że ta weżownica w tej pompie CWU może miec zbyt mała powieżchnię (zazwyczaj około 1m2), przy czym zasobniki CWU do PC około 12-14 kw maja weżownice o powierzchni około 4m2. Żeby nie było, że sam wpadłem na taki pomysł. Odwiedziłem kilka domów z PC i w jednym tak to właśnie było rozwiązane. Róznica w kosztach to około 2,5-3 tyś PLN. Pozdrawiam
  2. Producent nazywa to bajpasem bezciśnieniowym i liczy sobie za niego wg katalogu 400 PLN netto. Czyli z układu, o którym dyskutujemy wyrzucamy pompkę nazwaną przez wihajster "główna" oraz bufor. Nasunęło mi się na myśl kolejne pytanie. Co, jeżeli zdecydowałbym się na PC, która obiegówkę GZ "miałaby w sobie " a chciałbym zastosować oddzielne obiegówki dla góry i dołu. Wychodzi nam wtedy układ podobny do omawianego tylko bez bufora (obiegówka z PC "pchałaby" dwie kolejny obiegówki)
  3. 100% podłogówki już jest (125m2 na górze i kilka metrów mniej na dole) z rozstawem co około 10 cm. (petle max 80m) + 2 drabinki w łazienkach. Wylewka 7-8cm grubości. W garażu i pomieszczeniu gospodarczym nie ma jeszcze nic, ale planuje dać awaryjnie grzejniki). Wszystko zasilane taka temperaturą, jak podłogówka. Rury do rozdzielaczy maja średnicę wewnętrzna 26mm. Przekonaliście mnie do pompki zamiast zaworu do CWU. Co do obiegówek to chyba zastosuje 2 (oddzielna na góra i dół) bo trochę tych pętli się nazbierało. O zaworze mieszającym nawet nie myślałem, żeby go stosować. Bufor o pojemności 100 l to dla mnie nieporozumienie, chyba że w instalacji wspomnianej przeze mnie służy jako sprzęgło hydrauliczne. Sterowanie każdą pętlą moge zrobić bo przewody z pomieszczeń do rozdzielaczy są poprowadzone (tak w razie wojny ), ale tak jak mówicie nie ma chyba sensu. Dziękuje wszystkim za cenne uwagi.
  4. Witam wszystkich. Jakiś czas temu odwiedziłem domek w mojej miejscowości, w którym została zamontowana pompa ciepła według schematu z obrazka o mocy 11,8 kw. W całym domku ogrzewanie podłogowe około 250m2. Zdziwiło mnie, że ten układ został tak skomplikowany. W układzie znajduje się 5 pompek obiegowch ( nie licząc chłodzenia) , do tego jak to nazwał własciciel bufor o pojemności 100l. Oddzielny obieg na dół i na góre (góra z mieszaczem)-czy to ma sens? Pytam ponieważ też będę montował pompę ciepła ale chyba nie ma sensu aż tak komplikować układu. Ogrzewanie CWU mozna przecież zrobić na zaworze 3 drożnym. (tu oddzielna pompka). To, że jest to mój pierwszy post,i na forum zalogowałem się dziś nie znaczy, że dziś na nie trafiłem. Temat PC śledze już od dawna.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...