Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marek222

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    47
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez marek222

  1. Witam, Mam problem z piecem. Jest świeżo po montażu, bez sterownika, czujników zewnętrznych itd. Na czas wykończeniówki ma za zadanie dogrzewać dom bez regulatora. Podobno pracą kotła mogę sterować za pomocą pokrętła do ustawiana temperatury zasilania instalacji. Właśnie wygrzewam dom, przez ostatnie dwa dni wszystko działało bez problemu... ustawiona temperatura na 40 stopni, podłogówka naprawdę świetnie się sprawowała, wszystko pięknie schło itd. Lecz wczoraj zmniejszyłem lekko temperaturę zasilania i klapa... jakby piec robił co chciał. Bez względu na ustawioną temp. zasilania, czy to 30 stopni czy 60, piec włączy się na kilkanaście sekund podgrzeje wodę w wymienniku i się wyłącza. Następnie przez jakieś kilkanaście min pracuje tylko pompa, woda przemiesza się w ciągu chwili, a następnie przez większość czasu pompuję wodę o temperaturze około 22 stopni, temp. na podłogówce praktycznie niewyczuwalna... i stąd moje pytanie. Co zrobiłem nie tak, że piec reaguje w ten sposób?
  2. Witam, Tak jak w temacie. Wymieniam piec Junkersa na Termet... tańszy, mam nadzieje, że posłuży dłużej a co najważniejsze serwis na miejscu... Chciałbym się dowiedzieć czy muszę również wymienić sterownik? Wcześniej miałem Junkersa Ceraptur + CW400? Czy ten sterownik będzie współgrał z piecem innej firmy, funkcje programowania itd.? Czy ktoś nalazł się w podobnym przypadku?
  3. marek222

    Schemat instalacji CO

    Czy sprzęgło najlepiej podłączyć zaraz za piecem? Czy nie bedzie żadnych problemów jeżeli od sprzęgła do jednego z rozdzielaczy odległość będzie wynosić 3m, a do drugiego 6m i dodatkowo pion na piętro? Wystarczy w takim wypadku regulacja na pompach, czy druga pompa musi być silniejsza?
  4. marek222

    Schemat instalacji CO

    To w takim razie będę potrzebował osobną pompę do CWU? Oraz jaką rolę w tym układzie pełni sprzęgło?
  5. Witam! Jak powinien wyglądać schemat instalacji dla pieca gazowego jednofunkcyjnego z zasobnikiem, do którego dołączony będzie zasobnik z cyrkulacją. Całość podłogówka na dwóch rozdzielaczach (jeden prater, drugi piętro) po 10 pętli. Czy w założeniu, że na dwóch obiegach będą dwie pompy CO, to czy przy piecu musi być jeszcze jedna?
  6. Witam, Potrzebuje porady odnoście grubości izolacji dla rur spiro które poprowadzone są w nieogrzewanym garażu, oraz kotłowni... gdzie średnia temperatura w zimie to 8-6stopni C. Rury prowadzone od airpacka 400v, o przekroju 200mm... jaka byłaby wystarczająca izolacja z wełny na ekranie aluminiowym? 2cm? 3cm? 5cm?
  7. Te 40% to jakieś 150m3/h... w zależności od oporów, ciśnienia statycznego... bo jakie duże może być na małej instalacji 100Pa? W sumie czy te 150m3 wystarczy dla 103m2 domu? Za dużo? Za mało? Panie Grzegorzu czy będzie jakaś znacząca różnica, jeżeli instalacje wykonam na spiro? Rekuperator będę miał w kotłowni, jakieś 7 metrów rur porozwieszanych w kątach. Nie ukrywam, że lepiej byłoby to ogarnąć w sztywnych i solidnych rurach. Elastyczne będą wyglądały nieco nieestetycznie i będą bardziej podatne na uszkodzenia.
  8. Witam Serdecznie, Mam pytanie do Pana Grzegorza jak i do innych szanownych forumowiczów. Chodzi mi konkretnie o rodzaj rur od reku do skrzynek rozdzielczych. Na oku mam nierdzewne spiro, skrzynki nierdzewne i flexy. Czy rury sztywne nierdzewne będą miały jakieś wady oprócz swojej ceny? Czy na odcinku gdzie będę posiadał Spiro 4m (fi200) - skrzynka - flex3m(fi70) hałas może być słyszalny? Co będzie lepsze jeżeli popatrzymy przez pryzmat cichej pracy wentylacji? Zaizolowane wełną spiro, czy kanały elastyczne? Oprócz tego pytanie z innej beczki do użytkowników Airpacka 400, czy w czasie nocy gdy reku pracuje na 40%, to czy nic nie szumi?
  9. Witam, Posiadam dom jednorodzinny z garażem, który to (garaż) w założeniu ma być nieogrzewany. Ściany są wymurowane z SOLBET 24cm 540, strop monolityczny 15cm. Według projektu Archon, powinienem docieplić ścianę i strop (styro 5cm) od wewnętrznej strony garażu. co o tym sądzicie? Czy taki zabieg zmieni coś w kosztach ogrzewania zakładając, że jest to dom energooszczędny ogrzewany gazem? Czy jest sens wydawać pieniądze, licząc na nierelatywne według mnie oszczędności?
  10. Witam, Posiadam dom jednorodzinny z garażem, który to (garaż) w założeniu ma być nieogrzewany. Ściany są wymurowane z SOLBET 24cm 540, strop monolityczny 15cm. Według projektu Archon, powinienem docieplić ścianę i strop (styro 5cm) od wewnętrznej strony garażu. co o tym sądzicie? Czy taki zabieg zmieni coś w kosztach ogrzewania zakładając, że jest to dom energooszczędny ogrzewany gazem? Czy jest sens wydawać pieniądze, licząc na nierelatywne według mnie oszczędności?
  11. Witam Serdecznie, Zabieram się a wykonanie instalacji C.O i C.W.U z piecem Junkers Ceraptur Smart. Mam kilka pytań związanych z tym tematem. Pierwsze i chyba najważniejsze, czy gdybyście drugi raz uzbrajali kotłownie, to czy kupilibyście sterownik CW400, bądź CW100? Mój hydraulik odradza mi podłogówkę i rekomenduje zwykły sterownik pokojowy? Jakie są wasze sugestie? Poza tym, w cały dom zamierzam grzać podłogówką, podzieloną na dwa obiegi. Czy w takim wypadku do drugiego obiegu lepiej będzie dołączyć sterownik CR100? Gdy dwa obiegi grzewcze będą zasilane podobną temperaturą, to czy wymagany jest moduł MM100? Czy wystarczy tylko sprzęgło i czy potrzebny jest mieszacz? W jaki sposób zorganizować C.W.U, czy do CW400 można podpiąć zasobnik z pompką ładującą od tak?
  12. Czy opcjonalnie na górnym piętrze w korytarzu można dać jedną 75mm? Tak samo, dlaczego na dole w wiatrołapie nie stosuje się wyciągu?
  13. Witam, Mam takie czysto teoretyczne pytanie. Posiadam dwa pdobne projekty wentylacji dla mojego domu. Z tym, że w przypadku jednego odcinek w rurach spiro (od reku) do skrzynek ma jedynie 1.5m, a reszta leci rurami elastycznymi (pod stropem). Natomiast w przypadku drugiego, rury spiro podciągniete są od kotłowni, na strych i dopiero tam znajdują się skrzynki, w przypadku tego projektu całkowita długość przewodów spiro między reku, a skrzynkami jest dużo większa, a kanałów elestycznych trochę mniej... Jednakże, nie w tym rzecz. Jakie będzie najbardziej optymalne rozwiązanie w tym przypadku i co na to wpłynie? Czy w pierwszym przypadku mogę liczyć na większe opory na rurach, oraz bardziej cichą wentylację? Czy taki mankament niczym szczególnym się nie wyróżni w przypadku funkcjonowania całej wentylacji?
  14. Faktycznie, pomyliłem się trochę przy modelach, wychodzi coś tylko tysiąc taniej za Wanasa. Reku Thessla 6500zł, do tego jakiś moduł 350zł, sterownik 1000zł. Natomiast za Wanasa mogę zapłacić 7700. Różnica nie jest duża, ale co w takim wypadku będzie po prostu lepsze? Co można polecić z czysym sumieniem?
  15. Witam, Chciałbym się podpiąć pod temat, ponieważ nie chcę tworzyć nowego wątku. Mam pytanie odnośnie wyboru rekuperatora. Mianowicie przy wycenie całości instalacji zaproponowano mi rekuperator Thesla Green 300. Oczywiście byłem za, widziałem jeden dom w którym on pracuje, bez zarzutów, cicho i ekonomicznie. Jednakże instalator zaproponował mi rekuperator Wanas 350, który nie bagatela jest dużo tańszy, licząc ze sterownikiem i innymi opcjami na których mi zależy, takimi jak panel dotykowy umożliwiający sterowanie z innej części domu... odpowiednik u Thesli kosztuje coś blisko dwóch tyś. Czy opłaca się inwestować w droższy zestaw Thesli? Czy polskiego Wanasa, który z resztą i tak posiada podobne parametry, nagrzewnice wstępną, baypass i jest dosyć cichy. Na co według was powinienem się zdecydować?
  16. Witam, Mam pytanie do wszystkich posiadających wentylacje mechaniczną. Przy jakiej najniżej temperaturze możliwa jest praca rekuperatora, tak aby wymiennik nie zamarzał (bez GWC)? Jestem na etapie wykonywania instalacji i nie wiem czy zainwestować w podgrzewacz wstępny. Oczywiście wiem, że niektóre z reku posiadają wbudowane nagrzewnicę, ale z miejsca chciałbym ją wyeliminować, ponieważ po co mam płacić 58 groszy na kWh elektrycznej nagrzewnicy, skoro mogę mogę zamontować wodną która będzie podgrzewała powietrzne za kilkanaście groszy na kWh. Jakie są wasze opinie? ...i co z tym nieszczęsnym zamarzaniem rekuperatora w mrozy?
  17. Witam, Jestem na etapie dachu, kryją u mnie dachówką ceramiczną, pod tym, Icopal i OSB... ale co w takim wypadku z wentylacją? Raz widziałem jak majstry robą szczelinę w kalenicy, a na to kawałek papy na kontrłatach. Wyglądało to tak: Co z tego, że kalenica jest otwarta, skoro łata nabita poziomo, blokuje górną szczelinę dopływu do kalenicy? Czytałem, że można położyć tę papę na połówce kontrłaty, ale czy nie można zrobić tego prościej? Tzn w sposób jaki opisał to Pan Andrzej? Tzn zamian otwartej kalenicy, zastosować kilka kominków wentylacyjnych w drugim, lub trzecim rzędzie dachówek? Jakie rozwiązanie polecanie? Proszę o poradę.
  18. marek222

    Pełne deskowanie dachu

    Witam, Panowie, co lepiej zda egzamin w przypadku dachu dachówka+papa+deski. Chodzi mi o szczelinę pomiędzy wełną a deskami. Dom parterowy z poddaszem użytkowym. Szczelina w okolicach murłaty + otwarta kalenica? ...czy zamiast tego wywietrzniki połaciowe (bądź kominki wentylacyjne) w okolicach kalenicy?
  19. marek222

    Pełne deskowanie dachu

    Panie Andrzeju, z Pana doświadczenia, jakie kominki do wentylowania połaci może Pan polecić? Czy mogą być to kominki stosowane do odpowietrzania pionów kanalizacyjnych, w moim przypadku np. takie ...czy musi to być zwykły kominek np taki
  20. marek222

    Pełne deskowanie dachu

    Czy nie byłoby lepiej ustawić te kominki zaraz przy wylocie na strychu? Tzn w miejscu styku jętek z krokwiami? Jaki rozstaw kominków Pan zalecy jeżeli miałbym ustawić je po dwie sztuki na połaci? Przy rogach? Czy wyśrodkować?
  21. marek222

    Pełne deskowanie dachu

    Panie Andrzeju, w powyższym wątku, dużo wcześniej wspominał Pan o wentylacji połaci pod deskowaniem bez otwartej kalenicy. Tyle tylko, że nie rozumiałem jak konkretniej ma to wyglądać. Posiadam dom z poddaszem użytkowym. Wlot powietrza pod murłatą i szczelina między wełną a deskowaniem 2 cm... wylot jest na nieocieplonym stryszku (bez wełny miedzy krokwiami). Niestety na etapie konstrukcji dachu, dekarz nie pamiętał o szczelinie na kalenicy. Jak można załatwić ten problem? Wcześniej wspominał Pan o kominkach, bądź kratkach wentylacyjnych na strychu? Jak ma to wyglądać w przypadku dachu dwuspadowego o długości kalenicy 11m? Jak z kominkami, a jak z kratkami? Czy też są może jakieś inne rozwiązania?
  22. Również zdecydowałem się na Rubina 13v, tyle tylko, że na czarnego brylanta. Czarny kryształ ma to do siebie, że jest dużo tańszy, gdzieś 4zł/szt (w porównaniu do brylanta 5,7zł). Główną zmorą kryształka jest to, że jedna dachówka błyszczy się bardziej od drugiej. Widziałem raz dach pokryty taką dachówką w upalny dzień. Wygląda to jak defekt, ale producent piszę, że jest to efekt zamierzony. ...no i oczywiście kryształ podchodzi bardziej pod angobę szlachetną niż glazurę. Idź do jakiegoś składu z dachówkami i porównaj sobie ich powłokę. Brylant jest barwiony w masie, kryształ nie.
  23. marek222

    Pełne deskowanie dachu

    Czy papa wierzchniego krycia się nadaje Panie Andrzeju? Np. PAPA NAWIERZCHNIOWA ASFALTOWA ICOPAL W/PET-SBS? Bo taką zaproponowali mi w hurtowni. Jaka jest rozsądna cena za papę dobrej jakości?
  24. marek222

    Pełne deskowanie dachu

    Witam, Mój dach postanowiłem zadeskować płytą MFP P5 o grubości 12mm, nie chciałbym nakrywać deskowania papą z uwagi na to, że liczę na możliwość wentylowania dachu... a na to chciałbym położyć jakąś membranę, która w przynajmniej w jakimś małym stopniu spełni swoje oczekiwania. Czy w takim przypadku dach będzie funkcjonował poprawnie? Czy płyta nie będzie stanowiła zbyt dużej zapory dla pary wodnej? ...może lepiej zrezygnować z tego i pokusić się o szczelinę pomiędzy ociepleniem? Poza tym, to z jakiej półki możecie polecić membranę żeby dobrze się wpasowała w ten komplet?...a jeżeli papa, to czy jakaś zwykła za powiedzmy 6-8zł za metr, zda egzamin? Zamiast droższych za 18zł, jaką kładzie Andrzej Wilhelmi Proszę o poradę, szczególnie Pana Andrzeja
×
×
  • Dodaj nową pozycję...