Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

fruzin

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    57
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

fruzin's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. W mojej opinii to jeszcze docenisz, że masz w garażu te podciągi. Coś podwiesić - rower itp. Poczekaj na wymurowanie ścianek działowych i zmienisz zdanie. W polemikę wejdę tylko w dwóch kwestiach. 1. Nośność podciągu i nadciągu nie jest taka sama. Tylko podciąg współpracuje z płytą stropową - przekrój teowy. 2. O sensowności klasy betonu decyduje szereg czynników. Kolega powyżej za bardzo sprawę uogólnia.
  2. Co da to odginanie prętów górą jak "inwestor" chce oprzeć płytę na wystających (szerszych) ścianach piwnicy? Gdzie tu momenty przypodporowe? Masz do wylania 2m x 3m x (załóżmy)10cm czyli 0,6m3 (9-10 pełniutkich taczek). Przyjmując realną gęstość betonu z marketu na 2,3t/m3 to musisz zamówić ok 1,4 t gotowej mieszanki. Worek 25kg kosztuje 7-10 zł czyli 280-400 zł/t. Powiem Ci tak. Kup sobie stary używany paleto-kontener 1000l. Rozetnij go na 2 równe połowy - będziesz miał dwie "kasterki" po 500l każda. Umów się z betoniarnią, że jak zostanie mi jakiś metr sześcienny (żargonowo kubik) betonu B25 (lub B30 albo B37) to ty chętnie go odbierzesz za 200-250 zł. Kierowca wywali Ci ten beton w uprzednio przygotowane (blisko kuchni) "kasterki". Poproś go o aby upłynnił Ci beton przed rozładunkiem nie za pomocą wody, a za pomocą plastyfikatora (jak ma) do (zapamiętaj) konsystencji S5 (czyli zupka). Dalszą część układania mieszanki musisz wykonać sam lub za pomocą okolicznych "lumpów". Niestety musisz się spieszyć do betonik może szybko zacząć tężeć. Rozstaw i średnice prętów podadzą Ci bardziej zaznajomieni w temacie. Podpory, szalunki też ktoś inny.
  3. W takim przypadku Twój problem rozwiąże odpowiednio zredagowany opis w projekcie, w którym będzie zapisane jak takie panele wykonywać, montować itd. Tak moim zdaniem będzie najtaniej/najszybciej/najkorzystniej.
  4. Chcesz to produkować czy jednostkowo zastosować w swoim domku/chatce/garażu etc. ?
  5. Przyczyna problemu jest prosta - plastyczne osiadanie betonu. Niestety jest ona skutkiem bardzo wielu zjawisk fizyko-chemicznych - w praktyce nie dających się zidentyfikować ze 100% pewnością. Jednym ze sposobów na redukcję tego zjawiska jest wylewanie betonu w 2 etapach. Pierwszy do górnego zbrojenia, drugi - reszta (czyli górna otulina). Przerwa czasowa między warstwami musi zapewnić monolityzację obu (do godziny lub stosować domieszkę opóźniającą wiązanie betonu).
  6. Ale dlaczego ostatecznie. Aż prosi się o połączenie tak długiego nadproża z wieńcem, nie rezygnując przy tym z U-kształtek. W ten sposób nośna część nadproża będzie miała wysokość nie 20 a 56 cm. (niektórzy twierdzą, że 32 cm). Rozważ to z KB.
  7. Pustaki nie muszą być na mijankę, ale jak będą to nie będzie błąd. Pustaki to tylko tracony szalunek. Nie przenoszą obciążeń (oprócz tynku) jak pustaki ścienne, więc mijanka jest zbędna. W tym przypadku przestawienie pustaków było bez sensu, ponieważ "rozwalono" żebro rozdzielcze.
  8. Sama stal nie jest optymalnym materiałowo rozwiązaniem. Lepszy będzie strop zespolony belki stalowe + nadbeton. Strunobeton: płyty kanałowe albo system: belki strunobetonowe + pustaki + nadbeton (Rector, Technobeton, Nordstrop). Pozdrawiam
  9. Czarne wkręty są hartowane i kruche - nie powinny być stosowane w konstrukcjach drewnianych. Zwykłe ocynkowane, niehartowane podczas przenoszenia obciążeń wyginają się, czarne - pękają.
  10. Jedynym plusem takiej wymiany jest wygoda układania. Belki są ciut lżejsze i wygodniej przenosić je trzymając za kratownice. Na tym koniec plusów. Strop teriva będzie miał: - mniejsza nośność, - większe ugięcie, - wyższą wysokość (grubość). Odradzam.
  11. Moim zdaniem to jest słuszny trop. Wygląda to na klawiszowanie w stropie sprężonym. Pierwsza para belek przy ścianie jest dosztywniona prętami wychodzącymi z tradycyjnego stropu, tuż za nią nastąpiło jakby ścięcie. Pytanie o obciążenia w tym miejscu. Punktowe - słup więźby?, ciągłe - ścianka?, osiadanie? - chyba za wcześnie... Początkowo pomyślałem, że zastosowano zwykłe siatki jak do posadzek, ale na zdjęciu widać, że siatka jest z żebrówki, a i autorowi (odniosłem wrażenie) nie brakuje kasy. Tyle wydedukowałem.
  12. Czy mogę zobaczyć certyfikat ZKP na te belki produkowane w Polsce? bo na ich stronie www nie ma. (etykieta z belki też może być)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...