Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tomek_K_

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

Tomek_K_'s Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Do budynku gospodarczego (wymiar obrysu - 6m x 4,1m; szerokośc ściany 0,24m + 5 cm steropian) potrzebuję informacji co ile cm umieścić krokwie. Przyjąłem krokwie 18x8 co 50 cm - ale chyba może być szerzej. Jak ktoś ma możliwość sprawdzenia w jakimś programie lub może napisać jakie ma krokwie i rozmieszczenie w garażu czy budynku gospodarczym - dzięki za pomoc.
  2. Hmm ależ się porobiło. Widzę, że kolega Aedifico minął się z powołaniem. Fakt dalekie podróże do Afryki mogą być ekscytujące podobnie jak skromny biały fartuch. Z drugiej strony kolega Aksami próbuje zabrać głos nie czytając dokładnie, że kolega Tomek badania gruntu wykonał. Coż nie każdy przecież musi znać różnicę pomiędzy id i is. Kolegę Aedifico skłaniam do chwili refleksji aby leżąc na stole operacyjnym (czego nie życzę) zastanowił się czy na pewno lekarz, do którego ma tak wielkie zaufanie, wie że ma operować a nie amputować.
  3. Cóż koledzy widzę, że konkretów tutaj nie doczekam się żadnych.Gdybym był budowlańcem odpowiedział bym jasno, masz kolego grunt taki więc z wyliczeń wynika, że szerokość ławay przy zakładamym ciężarze budynku powinna być ... Prawdopodobnie jak będzie inna szerokość ławy budynek może siąść o mniej wiecej o tyle .... Jak widać jest to trudne zadanie dla forum'owiczów - więc przepraszam za pytanie. Właśnie dokopałem się do wzorów i programu, który mam nadzieje odpowie na moje pytania. Tymczasem pozdrowiania dla kapłanów projektantów i oby nigdy nie pomylili się w tych swoich świętych obliczeniach. Rozumiem - o biznes trzeba dbać.
  4. Zaproponowałem posadowienie budynku nieco wyżej, ze względu na wysoki poziom wód gruntowych i obsypanie ziemią dookoła. Otrzymałem informcję, że ok. Zapytałem wówczas co z nośnośnością guntu. Otrzymałem odpowiedź, że trzeba będzie zagęścić do 0,9 - 0,95:o. Trochę mnie to przeraziło ponieważ, jak wiadomo, dość znacznie podniesie to koszty inwestycji. Genralnie zaczynam wątpić - w wyniki badań geotechnicznych (nie widziałem aby goście pobierali próbke przy wierceniu - więc skąd wniosek, że grunt jest taki jaki jest -> ocena na oko ?) i nie wiem czy faktycznie projekt będzie uwzględniał interes klienta czy będzie dupochronem wykonującego. Szczerze mówiąc widząc fachowość fachmanów - mam duże obawy. Teraz pytania: - czy jeżeli faktycznie mam Id 0,34 i 0,40 nie mogę (nie powinienem) stawiać budynku bez dodatkowych prac - czy muszę koniecznie zagęszczać grunt, może tylko wystarczy odpowiednia ława fundamentowa Moim zdaniem powinienem zrobić tak: - ława fundamentowa w grunt, czy szalunek (nie ma znaczenia) ale szerokośc ok 0,60 - 0,70 i wysokość np. 1 m ppt do tego piasku o Id 0,4 - na ławę wykorzystać beton wodoszczelny B25 - izolacji pionowej na ławie nie będę robił bo i tak wszystk będzie stało w wodzie - na ławie porządna izolacja pozioma (już na wysokości terenu) i bloczki betonowe (7 warstw) - porządna izolacja pozioma i ściana (chciałem ciężką - silikat) Powiem od razu tak, nie buduję sztuka dla sztuki tylko praktycznie. Taką mam działkę i nie zmienię tego. Jeżeli uważacie, że będzie ok lub nie proszę o Wasze opinie.
  5. Dzięki za komentarz " Aedifico". Niemniej jednak oczekuję wypowiedzi osoby, która wybudowała dom mając mniej więcej takie warunki jakie mam ja. Jezeli natomiast chodzi o lekarza z Afryki to darujmy sobie takie wycieczki, Jesteśmy zdrowi i mamy świadomość tego co robimy. Na pewno nie będziemy szukać ani lekarstwa ani przyjemności w czarnej afryce.
  6. Witam, Przymierzam się do wybudowania domu parterowego z poddaszem nieużytkowym, dwuspadowy dach – generalnie niewielka konstrukcja. Na działce niestety mam bardzo wysoki poziom wód gruntowych. Podczas wykonywania badań geotechnicznych okazało się, że woda znajduje się na wysokości ok 0,6 m ppt. Prawie jest pewne, że poziom będzie jeszcze wyższy na wiosnę i jesienią. W wynikach badań geotechnicznych mam napisane, że grunt to piaski drobne średnio zagęszczone Id 0,34-0,40. Do głębokości 1m grunt ma Id = 0,34, powyżej 1m Id = 0,40. Trochę mnie to przeraża, ponieważ nie wiem jak podejść do sprawy fundamentów. (Kolegom, którzy odeślą mnie do projektanta od razu dziękuję za wypowiedź, konsultacje już przeszedłem z projektantem – teraz chce zapytać praktyków). Chciałem podnieść poziom posadowienia domu ale myślę, że grunt jest słabo nośny i może osiadać. Nie chcę ponosić dodatkowych kosztów związanych z wymianą gruntu czy też stosować innych kosztownych rozwiązań. Może Id = 0,4 powyżej 1m jest jednak ok i nie ma co panikować. Dom nie jest przecież duży. Ściany chcę budować z silikatu 0,24 cm – może będzie trochę ciężki ale przecież bez przesady. Może poszerzyć fundamenty i będzie ok. Dookoła stoją domy i nic się nie dzieje. Doradźcie co robić z tymi fundamentami.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...