-
Liczba zawartości
347 -
Rejestracja
O Herbatniczek
- Urodziny 10.07.1964
Informacje osobiste
-
Płeć
Mężczyzna
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Dane osobowe
-
Miejscowość
Gliwice
-
Kod pocztowy
44-100
-
Województwo
śląskie
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
Herbatniczek's Achievements
STAŁY BYWALEC (min. 300) (4/9)
10
Reputacja
-
Dla danych typowego roku meteorologicznego Temperatura promieniowania neboskłonu jest podana zatem dla tych danych jej nie przyjmowałem lecz wziąłem z tablic. Przyjąłem tylko w pierwszym obliczaniu a potem już wszystko liczyłem dla danych z tabelek. Temperaturę na zewnątrz też wziąłem z tabelki. Zresztą to akurat w tym przypadku mało wpływa bo ściana trombea widzi niebo tylko w kącie max 45stopni i tyle przyjąłem.
- 2 126 odpowiedzi
-
- jak montować
- kolektory słoneczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dajcie sobie już siana i dyskutujcie na temat a nie ciągle jakieś pretensje. To jest żenujące.
- 2 126 odpowiedzi
-
- jak montować
- kolektory słoneczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Tylko że z tą ścianą to ja widzę jeden poważne problemy : powierzchnia absorbująca oraz temperatura. Jak ją wykonać aby była tak selektywna ? 0.8 to nie byle co. Jeśli damy zwykłą farbę to pewnie będzie straszna kicha i nawet w kwietniu może dać niewiele. Dodatkowo ona MUSI się wychładzać zatem moje załozone 20C, które spada do kilkunastu nie jest porawnym założeniem. Ściana musiała by byc nagrzana do co najmniej 30 aby odbierać od niej jakoś ciepło a jeśli założe że ma utrzymać 30C i parametry jakie byśmy chciali czyli A=0.8 K1=2 K2=0.01 to wychodzi, że w styczniu to możemy brać max 7W/m2 a od marca dopiero 27W/m2 Jakoś mam wrażenie, że ta ściana trombea to nie dla naszego klimatu.
- 2 126 odpowiedzi
-
- jak montować
- kolektory słoneczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Sens sciany to uzyskanie małego K1 oraz dużego A. W sumie to okna 3 szybowe potrafią dojść do 1W/m2 zatem chyba należy się zastanowić nad tym czy da radę zrobić ścianę przykrytą takimi oknami. Po wstepnych obliczeniach gdy przyjmę A=0.8 (da się zrobić ale trudno) oraz K1=2 i K2=0.01 to wychodzi, że można by wyciągać z każdego m2 około 85W zatem na dobę wychodzi 2kWh. Gdyby mieć ścianę 10m2 to w sumie mogło by to wspomagać ogrzewanie.....sprubuję policzyć ile tego będzie według danych typowego roku meteorologicznego np na cały styczeń...bo nasłonecznienie teoretyczne jest nieosiągalne przeliczyłem. Dla danych Typowego roku meteorologicznego aby w styczniu sciana pozostała w temperaturze 20C nie można wziąść więcej niż 15W przy założeniu, że A=0.8 K1=2 K2=0.01 Daje to zysk 360Wh na dobę z każdego m2. Jeśli zatem można by uzyskać takie parametry to ściana trombea o powierzchni 10m2 (powierzchnia oświetlona) potrafi nam zmniejszyć zużycie dzienne o 3.5kWh. TYLKO CZY TAKIE PARAMETRY SĄ DO UZYSKANIA ? p.s. od drugiej polowy lutego do połowy marca wychodzi znacznie lepiej (35W/m2) ale wtedy to juz wszystko wychodzi lepiej a najgorszy jest grudzien i styczen.
- 2 126 odpowiedzi
-
- jak montować
- kolektory słoneczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
W sprawie ściany Trombea postanowiłem zrobić małą symulację. Założyłem, że zachowuje się jak kolektor czyli że ściana ma współczynnik absorpcji 0.9 a współczynnik strat wziąłem tak jak dla kolektora płaskiego czyli K1=4 K2=0.01. Wartości te są mocno wyśrubowane i takiej ściany nikt pewnie nie zrobi ale dla testu warto policzyć Dodatkowo aby obliczyć temperaturę tej ściany założyłem, że ma grubość 30cm i jest z betonu. Założyłem, że temp promieniowania nieboskłonu=-10C, temperatura na zewnątrz=0C, temperatura ściany na początku 20C i wyszło mi, że jeśli będę brał z każdego m2 ściany 80W to temperatura przy idealnym nasłonecznieniu w styczniu pozostanie na tym samym poziomie....ale tylko gdy zawsze będzie idealne słońce. W rzeczywistości prawdopodobnie można z takiej ściany w styczniu pobrać max 10W/m2 (czyli 240Wh/m2 w ciągu dnia) co raczej kończy dyskusję bo to nie ma sensu praktycznego a parametry ściany są tak wyśrubowane, że nikt takiej nie jest w stanie wykonać w sensownych kosztach. obrazek mocno się pomniejszył zatem opisuję : na wykresie jest nasłonecznienie idealne, potem uzysk na ścianie oraz wykres temperatury..to ten co się wznosi i opada. Wziałem dni 1-4 stycznia 2013 p.s. przy prawdopodobnych wartościach czyli A=0.5 K1=7 K2=0.03 można pobrać max 10W/m2 przy idealnym naslonecznieniu zatem realnie prawdopodobnie 2W MAX czyli około 50Wh/m2 w ciągu dnia.
- 2 126 odpowiedzi
-
- jak montować
- kolektory słoneczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Tak z ciekawości ... czy wie ktoś jaka jest sprawność takiej ściany ? bo jeśli poniżej 15% to lepiej dać panele PV Choć z drugiej strony panele trzeba wymienić po 15 latach a ściana będzie stała i stała.
- 2 126 odpowiedzi
-
- jak montować
- kolektory słoneczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
uceczka przez konwersje nie działa jeśli dołożysz płytę gipsową na zewnątrz a ucieczka przez promieniowanie dotyczy wszystkich...wełna jest w tym przypadku lepsza. Nadal nie rozumiem i śmiem twierdzić, że ściana złożona z : 1-blacha 2-izolator 3-plyta gipsowa będzie lepsza w przypadku wełny niż w przypadku perlitu.
-
Czekajcie Panowie. Czy wy chcecie powiedzeć, że np ściana obłożona/zasypana perlitem a potem nałożona np płyta gipsowa ma mniejszą przepuszczalność cieplną od ściany obłożonej wełną mineralną o tej samej grubości i potem znow płyta gipsowa ? Powiem szczerze że nie mam pojęcia dlaczego tak miało by być. Może mi to ktoś wyjaśni ? Przecież to przeczy prawom fizyki.
-
Energia na zewnątrz atmosfery na powierzhnię prostopadłą do promieni słonecznych jest constans...to prawda (ale też nie całkiem bo w zimie na półkuli północnej jest więcej). Niestety na powierzchni ziemi już nie jest tak prosto a na powierzchnię równoległą do powierzchni ziemi już też nie jest constans nawet poza atmosferą. Ponieważ tematem się interesuję od jakiegoś czasu to robię wykresy z danych dostępnych w internetowych stacjach meteorologocznych i tu jest np wykres napromieniowania na powierzchnię płaską dla Katowic. http://85.14.98.1:90/mrtg/solar.pw-year.png Widać wyraźnie, że im bliżej zimy tym mniej tego słońca. Wynika to nie tylko z krótszego dnia ale także z mniejszego promieniowania maksymalnego. Poniżej daję wynik teoretyczny dla środka lata i środka zimy pełne rozmiary tu : http://www.magsoft.com.pl/~herbatniczek/naslon/teoria/wyniki_aproks/insol3.png http://www.magsoft.com.pl/~herbatniczek/naslon/teoria/wyniki_aproks/insol1.png p.s. na tych wykresach insolacja na zewnątrz atmosfery to insolacja na powierzchnię równoległą do powierzchni ziemi a nie prostopadłą do promieni słonecznych
- 2 126 odpowiedzi
-
- jak montować
- kolektory słoneczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Chcesz zatem sprawdzić tą ciecz jako absorber....pochwal się zatem co to będzie za ciecz. Osiągi zapewne od tego będą zależeć.
- 2 126 odpowiedzi
-
- jak montować
- kolektory słoneczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
ponieważ ja chcę do kaskady to zależy mi aby było : dzień się rozpoczyna pompka rusza, dzień się kończy pompka staje....zatem muszę mieć nadmiar mocy...ale w sumie to chyba niewiele bo rozproszonego promieniowania nie jest wcale tak mało. U mnie pompka ma ruszyć w dzień pochmurny np 10-go maja o godz 09:00 Nadmiary energii pochłonę potem w reszcie instalacji, albo po prostu je zignoruję. Według moich wstępnych obliczeń wychodzi, że panel 60-100W powinien załatwić sprawę a przecież kosztuje w granicach 200-300PLN więc to nie problem. GRATULUJĘ eksperymentów ! u mnie to strasznie jakoś wolno idzie....ciągle brak czasu. Zaczynam podziwiać ludzi, którzy umieją pogodzić pracę z "uszlachetnianiem domu" Gratuluję też zdrowego podejścia do fotowoltaiki ! to jest dobry kierunek ! w niemczech prąd kosztuje ponad 2 razy tyle co u nas i za parę lat ceny na 100% sie wyrównają
- 2 126 odpowiedzi
-
- jak montować
- kolektory słoneczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
pomka zacna. tez sie do niej przymierzam do zasilania kaskady w ogrodzie. Widze ze ja podlaczyles do paneli zatem daj znac o wynikach....czyli np w jakim dniu o jakiej godzinie, ale przy bezchmurnym niebie zaczela pracowac. Podaj wtedy tez orientacje paneli, ich typ i twoja lokalizacje....policze chetnie od jakiego naslonecznienia staruje W srodku toto ma jakis uklad elektroniczny i jestem ciekaw czy ma jakowes mppt. Dody zabezpieczajacej nie powinno byc bo przy takich malych mocach powstana niepotrzebne straty. Lepiej uwazac jak podlaczyc i to chyba jest dobre rozwiazanie bo ja pewnie bym ta diode chcial wylutowac a gwarancja wtedy idzie w diably.
- 2 126 odpowiedzi
-
- jak montować
- kolektory słoneczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
w algorytmie ktory wzialem nie jest to liczone z takim uproszczeniem...jest liczona dokladna pozycja. zatem nie z tego zeby nie bylo pdaje kat dla 3-go wrzesnia godz 16 2009 48.578 2010 48.560 2011 48.539 2012 48.605 2013 48.585 roznice ponizej 0.1 stopnia a ponizej dla 16:10 2009 51.057 2010 51.038 2011 51.017 2012 51.085 2013 51.064 p.s czas bez zmian na letni i zimowy czyli w czasie zimowym p.s.2 gdyby byly az takie roznice (2 stopnie to duzo) to zegary sloneczne nie mialy by zadnego sensu a potrafia (z uwzglednieniem poprawki na date) pokazywac czas +/- 5min a nawet lepiej.
- 2 126 odpowiedzi
-
- jak montować
- kolektory słoneczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
nie kapuje wypowiedzi. chciales powiedziec ze nie pomilil sie o 10 minut ? czy ze w innej dacie 10 minut bedzie dawalo inny blad ?
- 2 126 odpowiedzi
-
- jak montować
- kolektory słoneczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
to akurat nie jest problemem...ja policzylem pozycje wedlug : http://www.nrel.gov/docs/fy08osti/34302.pdf i sa male szanse aby blad przekroczyl 1procent ja stwaiam na :blad pomiaru i mozliwe w sumie ze ruchy budynku. W jakiej godzinie byl pomiar i jak zrobiony ? no i ile lat ma budynek ? no i na koniec najwazniejsze : po co sie martwisz 2-ma stopniami ?
- 2 126 odpowiedzi
-
- jak montować
- kolektory słoneczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami: