Witam wszystkich, jest to mój pierwszy post na forum, dotychczas byłem biernym czytelnikiem.
Przymierzamy się do podniesienia budynku o poddasze użytkowe a co za tym idzie zmianę konstrukcji dachu.
Dom to klocek z lat 70 ze stropem akermana. Dach jest zaprojektowany jako konstrukcja płatwiowo -krokwiowa.
Zamierzamy ściany zewnętrzne wykonać z Porotherma 30, wewnętrzne nośne z Porotherma 25, pokrycie blachodachówka
Chciałem rozwiać swoje wątpliwości dotyczące projektu, mam kilka pytań. Litery i cyfry odnoszą się do załączonych screenów
1. Płatew C-D - ze względu że po drodze jest komin kończy się ona na słupach (4). Pomiędzy słupami 2,3 jest zaprojektowana loggia (I) ściana J jest zaprojektowana jako szkieletowa.
Słup 2 będzie stał na istniejącej ścianie zewnętrznej (wieńcu). Słupy 3 i 4 stoją na istniejącym stropie - czy to prawidłowe rozwiązanie że słup stoi wprost na stropie akermana - 3 gdzieś w 1/3 pomieszczenia poniżej (nie ma tam żadnej ściany), słup 4 na stropie tuż przy kominie. Czy pod słupami nie powinno być wzmocnienia, belki, przenoszącej nacisk na większą powierzchnię?
2. Płatew E - F jest z jednej strony oparta na ścianie zewnętrznej, z drugiej na ścianie nośnej wewnętrznej. W punkcie 5 wystaje ona za ścianę o 100 cm.
Płatew G-H w punkcie G jest oparta na ścianie zewnętrznej, nie wiem jak jest podparta w punkcie (1). Wszystkie płatwie są na tej samej wysokości (276 cm nad projektowaną podłogą). Czy jest możliwe aby płatew G-H nie była podparta w punkcie 1 ( pod nią jest tylko projektowana ścianka działowa) tylko połączona z płatwią A-B jakimś łączeniem i na nią przenosząc obciążenia? Czy może ja źle czytam ten schemat?
3. Jaka może być maksymalna odległość pomiędzy podparciami płatwi? - tutaj najdłuższe ponad 5 m. Kleszcze są zaprojektowane na każdej krokwi. W jakim miejscu należy podpierać płatwie słupami? Czy można w środku pomiędzy krokwiami czy raczej bliżej kleszczy?
3. Na rzucie z boku (screen bok) jest zaprojektowana ścianka kolankowa o wysokości 145 cm (dach ma spadek 48 stopni). W projekcie nie ma wieńca pod murłatą ani betonowych słupków.
Murłata ma być osadzona wprost na pustakach i ma być kotwiona co 150 cm do istniejącego wieńca (kotwy będą mieć długość > 160 cm).
Ściana ta będzie przewiązana z wewnętrzną ścianą nośną (w punkcie 6) a następnie na długości 6 - 7 ma być samodzielną konstrukcją ( po drodze będzie tylko ścianka szkieletowa).
Projektant stwierdził że żaden wieniec nie jest potrzebny i żeby osadzić murłaty tak jak napisałem wcześniej. Czy taka konstrukcja jest prawidłowa???
Dach jest płatwiowo-krokwiowy - ale czy nie spowoduje rozepchania ścianek kolankowych? To samo pytanie dotyczy drugiego "dachu" - tam spadek dachu to 30 stopni a ścianka kolankowa ma 80 cm (screen front).
4. Jak najlepiej wykonać zewnętrzną ściankę szkieletową? Jaka konstrukcja jak ocieplić?
5. Jak najlepiej wykonać izolację i ocieplenie na posadzce w loggi? Pod nią jest strop istniejącego pokoju.
Czy według Was zastosowane w projekcie rozwiązania są prawidłowe czy błędne? Czy według Was wybór konstrukcji płatwiowo - krokwiowej jest w tym przypadku dobry?
dziękuję za wszystkie odpowiedzi