Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Artix123

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    178
  • Rejestracja

O Artix123

  • Urodziny 08.03.1972

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Deszczno
  • Kod pocztowy
    66-446
  • Województwo
    lubuskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Artix123's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

17

Reputacja

  1. W tym wątku wcześniej są opinie zarówno indywidualnych użytkowników jak i branżystów o odgłosach we wkładach różnych producentów, w tym renomowanych niemieckich. Moim zdaniem jest to więc przypadłość wynikająca z samej ogólnej technologii wkładów stalowych oraz fizyki.
  2. MD , w tym wątku wcześniej również były przytaczane przykłady innych użytkowników i branżystów na temat odgłosów we wkładach kominkowych stalowych różnych producentów, w tym znanych niemieckich, też odgłosy występują.
  3. ŁuaszM, małe sprostowanie dla wszystkich forumowiczów, to nie firma Hajduk wyśrubowała normy emisyjne i sprawnościowe, tylko urzędnicy, politycy i skrajni ekolodzy - bardzo zaostrzone normy obowiązują obecnie w Niemczech, Austrii, Szwajcarii a dla całej EU od 01.01.2022 ma obowiązywać dyrektywa Ecodsign - zbliżona do wymogów niemieckiego BImSchV Stufe 2. Firma Hajduk jako producent wkładów kominkowych, chcąc sprzedawać produkty w Polsce i całej Europie musi sprostać tym wymaganiom. Konstrukcja wkładów jest więc rozwijana i zmieniana. Twój wkład Volcano nie będzie młodszym bratem "Dzwona Zygmunta", tamta sprawa jest jednostkowa i jest aktualnie wyjaśniana.
  4. hh2, delikatne cykanie które słychać na obu prezentowanych filmikach jest typowe dla wkładów stalowych. Jak sam piszesz, pierwszy film nagrany jest po około 10 minutach od dołożenia nowej porcji drewna, a widząc po pięknie wygrzanym szamocie i czystej szybie temperatura wewnątrz paleniska wynosiła wtedy pewnie kilkaset stopni. Otwierając drzwi i dokładając kolejną porcję drewna do paleniska wpłynęło mnóstwo "zimnego "powietrza. Rozgrzane elementy wkładu zostały błyskawicznie schłodzone - rozgrzewaniu i studzeniu stali zawsze towarzyszą dźwięki podobne jak u Ciebie. W momencie wykonania zabudowy wkładu dźwięki będą mniej słyszalne. Co do weselnej orkiestry - to bym nie przesadzał. Wkład kominkowy pracuje w ciężkich warunkach, dużo innych urządzeń domowych też wydaje dźwięki typowe dla swojej pracy (np. lodówka itp.).
  5. Robertmmz, post o Volcano 2Lh pisałeś 02.01, czy sprzedawca z montażystą mieli być w poniedziałek właśnie 02.01. czy też w kolejny 09.01? Czy już byli u Ciebie i czy są jakieś ustalenia?
  6. Rejon zakazu Kraków to trochę za ogólne określenie. Zakaz używania urządzeń na paliwa stałe w Krakowie ma dotyczyć dzielnic w samym mieście, odpowiednie mapki są w sieci. Inne tereny w Małopolsce zgodnie z proponowanym projektem uchwały wprowadzają wymagania odnośnie urządzeń na paliwa stałe, np. węgiel lub drewno. Kominki będą mogły być użytkowane lecz spełniające od 2019 roku wymogi Ecoprojektu (myślę że chodzi o dyrektywę Ecodesign, która ma obowiązywać w Europie i w Polsce od stycznia 2022) oraz kominki mają mieć sprawność przynajmniej 80% - od 01.01.2023. Sprawdź więc dobrze swoją lokalizację, a jeżeli okaże się , że kominek możesz mieć wybierz dobre urządzenie spełniające omawiane wymogi, np. z oferty Hajduk i po sprawie.
  7. Jeżeli chcesz ogrzewać te 100 m2 kominkiem to można wybrać wkład z ustawnym paleniskiem, które pozwoli na solidne załadunki nominalne, moc nominalna może być wtedy większa niż 7-8 kW, np. Volcano 2Ph/2Lh z firmy Hajduk, szerokość drzwi 670 mm, głębokość szyby bocznej 450 mm, wysokość drzwi np.510 mm -14 kW. Jeżeli zaś salon jest nieduży, meble - wypoczynek , stół blisko i moc nominalna ma być mniejsza (7-8 kW) aby nie przegrzewać tej powierzchni to lepiej wybrać mniejsze palenisko np. z Hajduk - Smart 2PXLTh (bok drzwi z prawej) lub 2LXLTh (bok drzwi z lewej) - o mocy nominalnej 6,5 kW. Warto pamiętać, że w przypadku kominków moc (nominalna) wynika z ilości spalonego drewna w danym czasie, więc również ilością paliwa "uzyskuje się" odpowiednią moc. Wkłady mają często podawany zakres mocy, np. Smart XLTh - zakres pracy grzewczej od 4 do 9 kW.
  8. Nie zgadzam się z Twoimi opiniami, a ponieważ sam użytkuję kominek w domu od wielu lat mam swoje przemyślenia: ad1.Kominek jest dla każdego , kto ma choć odrobinę chęci na jego użytkowanie oraz poświęci mu część swojego czasu na obsługę. ad.2.Czy to spala się 2 m3 drewna na sezon czy 12 m3 nie trzeba posiadać całego lasu ani mieć dostępu do darmowego drewna - wystarczy kilkaset złotych. ad3.Dla składowania potrzeba wygospodarować na działce kilka m2 powierzchni, a sama drewutnia może być elementem ozdobnym tzw. małej architektury ogrodowej ad4.Patrz ad 3 - w drewutni proces suszenia i sezonowania będzie się odbywał bez naszego udziału - Matka Natura zadba o to, a dźwięk uderzanych szczap wysezonowanego drewna - bezcenny. ad5.Wychowałem się w mieście i faktycznie do żuków i innych stworzonek chodzących po drewnie musiałem się trochę przyzwyczaić, ale aktualnie podziwiam je jako piękno stworzenia. No i drewno to ich mieszkanie i dom, tak jak nasze budowane domy. ad6.Przyczepkki nie trzeba posiadać, gdyż drewno przywożone jest samochodami dostawczymi przez sprzedawców. Moda jak moda, kominki są fajne i stąd wynika ich wielki sukces i to że stały się tak popularne. Nasz klimat też sprzyja ich długiemu użytkowaniu. Życzę sukcesów z pierwszym kominkiem, a na aktualnym etapie chyba z przygotowaniem zapasu drewna na kolejne 2 zimy na przód, da więcej frajdy nich brykiet.
  9. Twoja porównanie jest za daleko idące, wkłady kominkowe oferowane na rynku EU muszą przejść badanie w uprawionym do tego instytucie, część producentów posiada własne labolatoria i prowadzi wstępne badania we własnym zakresie - więc parametry są realne. Przeglądając oferty wkładów widać znaczny rozrzut na parametrach oraz zmianę tych parametrów względem konstrukcji sprzed lat.
  10. Warto zadzwonić do kominkarza - instalatora który montował to urządzenie, wykonał obudowę kominkową, niech przyjedzie z własnym suchym drewnem i przy herbacie lub kawie przekaże trochę wiedzy praktycznej jak rozpalać, jak obsługiwać urządzene, jak palić. Będzie szybciej i sprawniej niż "zdalna pomoc " na forum. Oba posty będą wtedy nieaktualne, a może i frajda z palenia we własnym kominku przyjdzie szybko?
  11. Inna propozycja to wkład Volcano 2P/2L 51 cm wysokości drzwi (prawa lub lewa strona z szybą do wyboru ) z Hajduk, palenisko jest podobnej wielkości co rozważane Arysto A 10 DJ (SJ). Warto by też rozważyć mniejszy model Smart 2PXLT/2LXLT (strona bocznej szyby również do wyboru) , drzwi o wymiarze 590 mm szerokości x 400 mm głębokości x 450 mm wysokości, wizja ognia jest więc bardzo ładna, wkład płytszy - choć palenisko ustawne pozwalające na załadunki również " na styczniowo-lutowe mrozy". Pytanie jaki duży jest salon, jadalnia (część otwarta?) oraz planowane usytuowanie mebli - tak aby uniknąć efektu przegrzania w salonie. Oba rodzaje wkładów z drzwiami otwieranymi na bok, wersje z podnoszeniem do góry wykraczają poza założony budżet. Pytanie co do firm w rejonie Wrocławia - jakie firmy odwiedziłeś?
  12. Artix123

    wklady Unico - opinie

    Oby radni Wrocławia i inni włodarze mieli faktycznie więcej oliwy w głowach i nie poprzez zakazy ale mądrą strategię np. wymiany urządzeń na lepsze, nowsze dbali nie tylko o ochronę środowiska i zdrowia ale i o dziesiątki firm, miejsc pracy no i podatków. Przydały by się analizy ile miejsc pracy będzie zlikwidowane w Krakowie w najbliższym czasie ze względu na wprowadzony zakaz? Apel do użytkowników kominków - jeżeli w Waszych miastach będą zalążki podobnych błędnych idei jak w Krakowie - działajcie, protestujcie, mówcie głośno o swoich dobrych doświadczeniach z kominkami, jak w poście Arka74. na samej wymianie urządzeń można uzyskać znaczące ograniczenia emisji CO, pyłów - o co tak cisną unijni komisarze.
  13. Artix123

    Kominek z PW - jaki wkład

    Xesxpox - wymagania opisane przez Ciebie spełnia też Volcano WT 12 - z Hajduk, drzwi proste, bezramowe - dostępne w opcji z szybą podwójną, wkład z popielnikiem i dolotem powietrza z zewnątrz. Wymiar drzwi 670 mm x 510 mm wysokości, ustawne pojemne palenisko. Moc nominalna 12 kW.
  14. Artix123

    Inspiracje kominkowe

    Ładny kominek, ciekawe czy zlicowanie szyby z obudową to pomysł twórcy rendera czy faktycznie wykonany kominek?
  15. W firmie Hajduk też od lat bada się we własnym labolatorium wkłady kominkowe, prowadzi udane prace nad rozwojem wkładów, tak aby spełniały zaostrzone wymogi dla Niemiec, Austrii i Szwajcarii, a nie tylko łagodniejszej normy EN - i na rynkach Europy są z powodzeniem sprzedaane. To że produkuje się bardzo dużo sztuk wcale nie oznacza że produkt jakoś specjalnie się wyróżnia. VW Garbusów w Meksyku też produkowano bardzo, bardzo dużo, a jeździły w tym czasie po świecie dużo nowsze konstrukcyjnie samochody.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...