Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

olko7

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    8
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez olko7

  1. Witam Dom z lat 70-tych - typowa piętrowa kostka. Bardzo słaba wentylacja grawitacyjna - brak nawiewników w oknach oraz tylko dwa kanały wentylacyjne w sumie dla 2 łazienek i 2 kuchni. Wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie rekuperatora. Powierzchnia do wentylacji to ok.125m^2, kubatura jakieś 320m^3. W sumie będzie 5 nawiewów i 4 wyciągi. Rekuperator będzie zamontowany w piwnicy, gdzie temperatura raczej nie spada poniżej 10*C. Jako kanały wywiewne planuję wykorzystać obecne kanały wentylacyjne, które zostaną od góry zaślepione. Obecnie jeden kanał wentylacyjny obsługuje kuchnie i łazienke na parterze, a drugi identycznie na piętrze. Kanały o wymiarach ok. 20cm x 10cm. W piwnicy krótkie wyprowadzenia z kanałów do trójnika i spiro 160 (ewent. 200) do reku. Czy będzie to prawidłowe rozwiązanie? Układ 4 pokoi do których ma być nawiewane powietrze jest w miarę prosty. 2 na parterze sąsiadują ze sobą - mają wspólną ścianę i identycznie na piętrze nad nimi. Plus dochodzi piąty pokój dobudowany z boku na piętrze. Myślę wyjść z reku spiro 160 (ewent. 200), przebić się przez strop na parter w rogu jednego z pokoi przy wspólnej ścianie, dalej trójnik na 2 x 125 (jedna rura dla parteru, druga dla piętra), ok. 1m przed sufitem na rurze dla parteru trójnik na 2 x 100 i flexami podjechane pod anemostaty (jeden o czywiście przez ścianę do sąsiedniego pokoju). Druga rura przez strop na piętro i tam identycznie, dwoma flexami 100 pod anemostaty. W piwnicy muszę jeszcze jakoś od 160 z reku odjechać np. 100 jakieś 5 metrów w bok, przebić się przez ścianę do budynku gospodarczego i stamtąd przez strop do 3 pokoju na piętrze. Myślałem też o zastosowaniu skrzynki rozdzielczej i rozjechaniu tego 5 kanałami PE 75, ale w tym wypadku to chyba nie najlepsze rozwiązanie. Poza tym przy zastosowaniu reku w okolicach 300- 350 m^3/h i pełnej wydajności prędkość w kanałach przekroczy 4m/s. Ponieważ wywiewy będą nie w suficie a w ścianie, czy lepiej zastosować jakieś specjalne kratki, czy anemostaty? Proszę o wasze uwagi.
  2. olko7

    Pełne deskowanie dachu

    Podsumowując - krokwie, boazeria, paroizolacja, jako termoizolacja wg uznania plyty PIR lub styropianowe, ale jedne i drugie z jakąś powłoką bitumiczną i na to papa termozgrzewalna. Rozumię, że mocowanie płyt do krokwi przy pomocy długich śrub będzie wystarczające? I jeszcze jedno czy dach o spadzie ok. 10% możemy traktować jako płaski? Pozdrawiam
  3. olko7

    Pełne deskowanie dachu

    Tego nie rozumię. Chyba że chodzi o to, że możemy zastosować gorszą grubą izolacje, zamiast lepszej cienkiej. Tego styropianu chyba z 25cm by się przydało?
  4. olko7

    Pełne deskowanie dachu

    Dzięki za odpowiedzi. Czyli np. systemowe rozwiązanie baudera: http://www.bauder.pl/pl/dachy-plaskie/uklady-systemowe/budownictwo-nowe/uklady-na-drewnie/przyklad-3.html ale zamiast 4 czyli BauderTHERM DS1 DUO można dać folię budowlaną, a płyty PIR chyba też mechanicznie przymocować do krokwi? albo wzorować się na czymś takim, ale to jest zalecane dla dachów stromych: http://www.bauder.pl/pl/dachy-strome/rozwiazania-systemowe/budownictwo-nowe/dom-niskoenergetyczny/neh-przyklad-4.html Styropian pewnie wyjdzie dużo taniej, tylko jaka wtedy musi być jego grubość? PIR to chyba połowa grubości styropianu przy tej samej izolacyjności.
  5. olko7

    Pełne deskowanie dachu

    Witam Podłączę się do tematu termoizolacji nakrokwiowej. Chodzi mi o zadaszenie dobudowanego pokoju o wymiarach ok. 3,5m x 5,5m. Konstrukcja od dołu ma być widoczna, czyli krokwie + boazeria na nich. Na boazerie np. wspomniana tutaj PIR PLUS Baudera przymocowana wkrętami przez kontrłatę. Nie wiem czy pomiędzy boazerią a PIR dać jakąś folię? Pokrycie to papa lub gont (mały spad dachu). Czyli bezpośrednio na kontrłaty przykręcam np. osb i na to izolacja, czy jakoś inaczej? Albo lepiej coś takiego: http://www.bauder.pl/pl/dachy-strome/produkty/termoizolacja/dachy-z-pokryciem-metalowym/bauderpir-mde.html
  6. http://www.reku.net.pl/pliki/renovent_hr.pdf hmmm, wynika że HR300 ma max 112W, a EXC400 - 98W, nie zmieni to faktu że różnica jest, np. dla 100 m3/h: HR 300 - 24-31W Excelent 400 - 9,5-15W teraz wszystko zależy od różnicy w cenie pozdrawiam
  7. oj, to faktycznie przykre i bolesne. Obecnie chyba najbardziej jestem przekonany do Brinka, bo z tego co widzę to HR300 nie wychodzi dużo drożej od tego Optimala.
  8. Witam Czy w ostatnim czasie Dospel poprawił coś w Optimalu? Chodzi mi o najczęściej stawiane tutaj zarzuty: - brak wznowienia pracy po zaniku napięcia - możliwość zmiany temperatur załączania bypassu (jest 18-26), lub dodał jakiś tryb ręczny - odizolowanie bypassu od wymiennika, podobno część powietrza przy otwartym bypassie i tak idzie przez wymiennik - lepsze uszczelnienie Głównie martwi mnie ten nieszczęsny bypass. Chciałbym mieć automatyczny, ale jeżeli Dospel nic nie poprawił, to zakup Optimala wydaje się mijać z celem. Jeżeli użytkownicy lub instalatorzy Optimala mają jakieś nowe spostrzeżenia, uwagi to będę wdzięczny. miki121 W Twojej trójce, a nawet szóstce instalowanych rekuperatorów nie widzę brookventa, a w innym wątku widziałem, że bardzo go polecasz. Mógłbyś mi na priva podesłać ceny na brinka, optimala, jan-gaza, brookventa dla kubatury ok. 320m3?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...