Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jaro008

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    21
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez jaro008

  1. Bardzo ładne wnętrze, szczególnie płytki. Dlatego też mam pytanie do masterny jak oceniasz ten gres na dzień dzisiejszy bo już jakiś czas są w twoim użytkowaniu, szczególnie chodzi o odporność na brud, czy łatwo się je czyści, czy nie widać smug, czy po przemyciu trzeba je jakoś polerować do sucha, no i jak się sprawują w kuchni szczególnie jeśli się zabrudzą, czy łatwo odchodzą od niej zabrudzenia, plamy itp.? Czy można powiedzieć że jest to gres tzw. "bezobsługowy" ? Razem z żoną również zastanawiamy się nad Affronem Grafit półpoler do Salonu, wiatrołapu, przedpokoju no i kuchni tylko nie wiemy jak ten gres sprawuje siew użytkowaniu. Czy przed fugowaniem jakoś zostały zabezpieczone i czy łatwo je doczyścić po fugowaniu ? Z góry dziękuję za wszelkie spostrzeżenia i opinię. Jarek.
  2. Witam czy ktoś mógłby się podzielić swoją opinią odnośnie płytek Paradyz Taranto Grys/Grafit mat/półpoler ? Zamierzamy położyć w wiatrołapie, przedpokoju, salonie, i kuchni właśnie płytki Taranto Grys/Grafi i raczej półpoler i interesują nas opinie, jak wyglądają te płytki po jakimś okresie użytkowania, czy łatwo się je czyści, czy pozostają jakieś plamy, smugi, czy szybko łapię brud którego mop nie doczyści i trzeba je szorować itp. Czy wymagają one impregnacji ? Wiadomo na początku wszystkie kolekcje wyglądają pięknie, ale dopiero później okazuje się że trzeba po domu chodzić cały czas z mopem i ścierką w ręku, a tego chciałbym uniknąć W grę wchodzą jeszcze Paradyż Affron Grafit półpoler. Jeśli ktoś ma te płytki i użytkuje jakiś czas, to proszę o opinie na ich temat. Byłbym wdzięczy za wszystkie opinie i spostrzeżenia. Pozdrawiam Jarek
  3. Witam chciałbym bardzo podziękować za wszelką pomoc w poprawieniu schematu kotłowni. Jeszcze raz wielkie dzięki i pozdrawiam Jaro.
  4. Witam mam pytanie czy do instalacji C.O. gdzie jest 100% podłogówki + dwie drabinki w łazienkach (zasilane również z rozdzielacza podłogówki) dodawaliście Inhibitor korozji ? Dodam że kotłownia to kocioł gazowy + kominek z płaszczem wodnym.
  5. Ok, czyli rozumiem że różnica jest tylko w tym że przy rozdzieleniu RW i RB idzie oczywiście więcej rury, ale żadnych innych różnic, w funkcjonowaniu otwartego naczynia wzbiorczego i kominka nie ma ?
  6. Dziękuję za schemat Mam pytanie, czemu takie podłączenie naczynia wzbiorczego jak u mnie na schemacie jest błędne? Na stronach internetowych znalazłem identyczne schematy podłączenia, czemu to jest źle podłączenie ?? Tutaj jeszcze schemat ze strony producenta kominka: http://www.lechma.com.pl/download/schemat-uklad_otwarty.pdf gentoonx więc czemu lepiej podłączyć te naczynie według twojego schematu ??
  7. Tak widziałem te naczynka i też różne schematy podłączenia go, ale nadal nie rozumiem czemu na schemacie podłączyłem to źle wybacz ale chyba za ciemny jestem albo nie wiem.... masz może link do jakiegoś rysunku poglądowego jak to powinno być właściwie podłączone ? Ps. Czy nie potrzebny jest jeszcze zawór zwrotny na linii zasilające z kotła gazowego do rozdzielaczy podłogówki ? Wydaje mi się że nie ale wolałbym się upewnić
  8. Podsyłam jeszcze raz poprawiony schemat. Jeszcze nie załapałem czemu te naczynko wzbiorcze jest źle podłączone...
  9. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale nie potrzebny jest ten zawór zwrotny który jest za wymiennikiem ciepła, za zaworem mieszającym ESBE i pompą ?? Wstawiony jest on tam po to, że gdy chodzi kocioł gazowy, żeby nie był grzany obieg kominka (płaszcz wodny). Czy zawór zwrotny przed wymiennikiem od strony kominka jest nie potrzebny ?? Bo faktycznie są tam dwa idąc od kominka przed wymiennikiem i za wymiennikiem. Który jest zbędny ? Wydaje mi się że ten, idąc od kominka - przed wymiennikiem ciepła. Ale proszę o potwierdzenie , bądź zaprzeczenie :) Pozdro.
  10. gentoonx Naniosłem kolejne poprawki na schemat. Jeśli jest coś jeszcze co wymaga poprawki, to mile widziane są wszelkie uwagi
  11. Dla mnie podstawowym źródłem ciepła ma być kocioł gazowy, kominek z płaszczem wodnym tylko i wyłącznie rekreacyjnie, również z myślą o tym żeby z gazem zmieścić się w taryfie W-2. Codziennie nie będę miał czasu żeby palić w kominku. " gentoonx" dzięki za podpowiedzi odnośnie schematu w wolnej chwili postaram się poprawić to co podałeś, chociaż przyznam się szczerze, że nie wiem czy mi się to uda.. pomieszane to strasznie, jak dla mnie Poza tym bajzlem jaki zrobiłem na tym zasilaniu zimnej wody w tych zaworach, to wszystko inne jest ok ? Chodzi głównie o zawory przy tym wymienniku, kominku i kotle gazowym .
  12. Podsyłam poprawiony schemat, ale nadal nie wiem czy dobrze zrozumiałem i rozmieściłem te wszystkie zawory zwrotne i odcinające, zarówno w obiegu C.O. jaki i C.W.U
  13. Ok teraz już załapałem :) poprawię ten schemat według twoich instrukcji i wrzucę jeszcze do weryfikacji, za bardzo nie łapię jeszcze rozmieszczenia tych zaworów zwrotnych i odcinających w obiegu kominka przy tych pompach, czy tam wszystko jest według dobrej kolejności, jak byś miał jeszcze jakieś uwagi to byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie :) ja poprawię schemat to od razu wrzucę :)
  14. Ad. 1 Kolejność umiejscowienia zaworu zwrotnego poprawiłem. Odnośnie tego naczynia samouzupełniającego z nierdzewki do kominka to faktycznie było by to ok, tylko kompletnie nie wiem na schemacie jak to podpiąć, szukałem w internecie jakiś schematów ale nadal nie wiem jak to spiąć .... Ad. 2 Mógłbyś mi podesłać jakiś link do takiego zaworu termostatycznego na wyjściu z zasobnika, albo jakieś oznaczenie żebym mógł w necie poszukać on tez jest 3-d ? chyba nie ? Ad. 3 Ok rozumiem Ad. 4 Też rozumiem Ad. 5 Całkowicie się z tobą zgadzam w kwestii zużycia wody w oczekiwaniu na ciepła, ten temat jest jeszcze do przeanalizowania przez nas, bardziej mi nie pasuje to że mnie i żony w domu nie ma ok 10-11 godzin dziennie i wtedy nie chciałbym żeby chodziła cyrkulacja, ale wiem że na to są rozwiązania (cyrkulacja załączana okresowo, w określonych porach dnia) - w każdym razie temat do przeanalizowania.
  15. 1. Uzupełniłem schemat o brakujące elementy, nie wiem czy dobrze połączyłem uzupełnienie wody w układzie kominka i pieca ??? 2. Odnośnie temperatury C.W.U. myślałem że nie jest tam potrzebny zawór termostatyczny na wyjściu z zasobnika, gdyż temperaturę wody w zasobniku będę ustawiał na sterowniku Tatarek (jeśli będzie się palić w kominku) oraz na sterowniku pieca FW 100, możliwe że się mylę i rzeczywiście można tam go dołożyć. 3. Zastanawiam się jeszcze czy nie jest potrzebne dodatkowe naczynie wzbiorcze do C.O., kocioł gazowy na pewno ma takie naczynie, ale czy ono wystarczy ??? 4. Przeglądałem rożne schematy podłączenia kominka do C.O. i pompy były dwie jedna na zasilaniu druga na powrocie. Tutaj w moim schemacie jest lepiej, jeśli te dwie pompy są na zasilaniu - jedna przed wymiennikiem a druga za??? 5. Nad cyrkulacją jeszcze nie myślałem, ale chyba zrezygnuję z niej. Przesyłam jeszcze raz poprawiony schemat. Dziękuję za zainteresowanie tematem
  16. Dodam ze od kominka który będzie w salonie do kotłowni gdzie będzie wymiennik ciepła będzie ok 8,5 metra rury miedzianej Fi 32 (zasilanie), więc ten zawór zwrotny na pompie kominek-zasobnik C.W.U. nie zaszkodzi dać ?
  17. Poprawiłem jeszcze raz, czy teraz by było ok ? Te zawory przy kotle gazowym są dobrze rozmieszczone ?
  18. Kominek o mocy 14 Kw - podłogówka w całym domu czyli 116 m2 (rozstawa co 15 cm z wyłączeniem dwóch łazienek i wiatrołapu - tam rozstaw co 10 cm). Czyli do kominka potrzebne są tylko dwie pompy (na C.W.U. i tylko jedna na C.O.) ? Czy taki schemat kotłowni będzie działał poprawnie i automatycznie ? czy nie trzeba będzie zakręcać zaworów przy pompach od kominka jak będzie grzał kocioł gazowy i analogicznie ich odkręcać jak się będzie chciało palić w kominku ? Chodzi mi o to że gdy grzeje kocioł gazowy, nie grzał jednocześnie obiegu i płaszcza kominka. Przesyłam poprawiony schemat - czy teraz ma to szansę działać poprawnie ? Dziękuję i pozdrawiam.
  19. Faktycznie dwa zawory zwrotne są zbędne, rozumiem ze należy zostawić tylko zawór zwrotny za wymiennikiem na zasilaniu ? Rozumiem że ten zawór 3d termostatyczny rozwiązuje regulację temperatury na zasilaniu podłogówki przez kominek ? Tylko w którym miejscu go umieścić ?
  20. Witam jestem na etapie robienia kotłowni w domku parterowym, od razu zaznaczam że jestem inwestorem - nie instalatorem. Prosiłbym bardziej zorientowane osoby ode mnie o ocenę i weryfikację schematu kotłowni. Podzespoły instalacji: - kocioł gazowy Junkers Cerapur Smart ZSB 14-3 (wbudowany zawór 3-drogowy i pompa obiegowa) - sterownik pogodowy FW 100 - kominek z płaszczem wodnym Lechma PL-190 standard - 3 szt. pomp Grundfos ALPHA2 - sterownik kominka Tatarek ZRT -08G - z przepustnica powietrza - zasobnik dwuwężownicowy Biawar Mega Solar 220 l - ogrzewanie wyłącznie podłogowe ( 2 rozdzielacze z rotametrami) Prosiłbym żeby ktoś zerknął na umieszczone zawory zwrotne, pompy i filtry czy to wszystko jest w porządku rozmieszczone. Moje założenia instalacji C.O. są takie iż głównym kotłem jest kocioł gazowy, sterowany pogodowo, z kotła gazowego jest C.W.U i C.O., okazjonalnie paląc w kominku chciałbym mieć C.W.U. dlatego zasobnik dwuwężownicowy i kominek wpięty w dolną wężownice przed wymiennikiem ciepła żeby zwiększyć sprawność układu, dodatkowo z kominka ma być również C.O. Praca kominka i pomp przy kominku ma sterować sterownik Tatarek ZRT 08G, dodatkowo połączony z kotłem gazowym, żeby podczas pracy kominka piec gazowy odłączyć. Nurtuje mnie kwestia tego żeby w dobrym miejscu umieścić zawory zwrotne, chodzi o to że gdy działa kocioł gazowy to żeby nie grzał obiegu w kominku tylko bezpośrednio ciepła woda szła na rozdzielacze podłogówki, kolejna kwestia prawidło usytuowanych zaworów żeby nie powstał problem, gdy kocił gazowy podgrzewa C.W.U. w zasobniku żeby ta sama temperatura nie poszła na C.O. - w kotle gazowym jest zawór 3- drogowy na zasilaniu C.O. więc w obiegu grzania C.W.U. i C.o. nie wstawiam żadnych zaworów zwrotnych ? Jeśli ktoś mógłby się wypowiedzieć odnośnie schematu tej kotłowni to byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam.
  21. Witam wszystkich forumowiczów, wraz z żoną jesteśmy w trakcie budowy naszego domu - projekt z19. Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...