Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ASHP_GSHP

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    9
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

ASHP_GSHP's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Jakiej mocy pompę obiegową zastosować do odbioru ciepła z powietrznej pompy ciepła 18kW do bufora CO? 18kW to moc nominalna, zimą będzie spadać do 8kW. Przy różnicy temperatur 5'C wychodzi mi potrzebny przepływ od maks. 3m3/h (latem) do 1,5 m3/h (zimą). Zastosować 25/60 latem (grzanie CWU) na 2 biegu, a zimą na 1 biegu, czy 25/40 latem na 3 biegu, a zimą na 1 biegu? Rozumiem, że jak wstawię pompę 25/40 to jeśli przepływ będzie zbyt maly, różnica temperatur na powrocie będzie większa? Zwykle w instalacjach w domkach jednorodzinnych stosuje się pompy 25/40.
  2. Dzięki bardzo. Jednak zostawię wymiennik w układzie z ekogroszkiem, bo już nie raz zagotowałem wodę w układzie. Monoblok będzie sobie radził z CWU, bo to pompa w układzie turbo (wtrysk czynnika E.V.I.), czyli grzeje CWU do -25'C. Może czasem odpalę ekogrocha, bo się zbierają gazety w domu i mam trochę drewna w drewutni. http://s9.postimg.org/zc8on2ecf/Inst_PC_EG_ost.jpg Jaki najmniejszy bufor może być przy pompie 16kW? Czy jakbym zastosował pompę ciepła z inwerterem, mógłbym się pozbyć bufora? W instalacji CO jest około 40l wody (tak sądzę). Zamiast wężownicy i bufora wtedy szeregowo dwa wymienniki od ekogroszku i pompy ciepła... ? No i głowice na grzejnikach otwarte na tzw. ful. Ewentualnie jakiś mały bufor szeregowo 100l? http://s21.postimg.org/rddlifp7b/Inst_PC_EG_ostnobuf.jpg ???
  3. A więc skoro nikt nic nie pisze, będzie instalacja jak to mówią po bożemu, czyli rury z glikolem z zewnętrznej jednostki, dalej wymiennik ciepła, za wymiennikiem zawór trójdrogowy sterowany przez pompę ciepła, zasilający na przemian płaszcz zbiornika CWU lub bufor CO. Do bufora CO podłączony też kocioł na ekogroszek w celu ewentualnego okresowego dogrzewania. Zobaczę, jaki bufor CO uda mi się kupić, jeśli z wężownicą, puszczę przez nią CWU, żeby się wstępnie podgrzała przed zbiornikiem CWU. W takiej sytuacji istotne będzie maksymalne skrócenie odległości między zasobnikiem CWU a buforem (żeby ciepła woda nie zostawała i nie stygła w rurze między zbiornikami). To na tyle...
  4. Chcę palić w kotle na ekogroszek od czasu do czasu, może przy większych mrozach. W internecie na wielu stronach pisze, że instalacj PC powietrznej i grzejniki lepiej połączyć z buforem, bo pompa się rzadziej włącza wtedy i wykorzystuje niekiedy ciepło z bufora do rozmrażania. Przynajmniej tak przeczytałem. Czyli jak konkretnie podłączyć PC monoblok powietrzną do instalacji z kotłem ekogroszek, tak żeby czasem można było dogrzać bufor (i najlepiej CWU) ekogroszkiem bez zakłócania pracy pompy ciepła?
  5. Super Jak bez buforu to finansowo nawet lepiej, bo w tej chwili nie ma w instalacji. Jak to podłączone masz wszystko? PC nie włącza się za często? Bo czytałem, że PC 16kW ogrzeje te kilkadziesiąt litrów wody w grzejnikach w parę minut i zaraz znowu chce się włączać... Jak to podłączyć?
  6. Jest wymiennik płytowy, więc układ zamknięty.
  7. Poważne. Rzucam posadę palacza.
  8. Witam Użytkuję kocioł na ekogroszek i chcę dodać powietrzną pompę ciepła. Mam dość ekogroszka. Kocioł na ekogroszek ma być używany od tzw. święta, w największe mrozy. Jak połączyć PC z kotłem w jednej instalacji? Obecnie CWU grzane jest w zasobniku 120l, instalacja to grzejniki. Dom jest dobrze ocieplony, więc zimą wystarcza 40-45 stopni na grzejnikach. Nigdzie nie znalazłem podobnego układu, więc opracowałem kilka własnych wersji: http://s16.postimg.org/i2cjpoovp/PC_Eko_G.jpg Czy dobrze kombinuję? Jeśli tak to którą wersję wybrać? Czy też konieczne będzie zastosowanie zaworu trójdrożnego (oddzielnie CWU i CO)? Zasobnik CWU jest trochę mały jak na 4 osoby mieszkające w domu, więc myślałem, że uda mi się go ogrzewać "przepływowo", bez wygrzewania do 60 stopni (częsta wymiana wody w zasobniku na świeżą), a jeśli już konieczne będzie przegrzewanie, to wbudowaną grzałką od 45 do 60 stopni. W instalacji PC typu monoblok krążyć ma glikol, więc nie można go puścić bezpośrednio do bufora i dalej do instalacji grzejnikowej. Jest też opcja D, w której CWU jest grzane przepływowo w buforze za pomocą sporej wężownicy. Czy ktoś byłby w stanie mi podpowiedzieć, jaki układ zastosować?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...