Miesięcznik Murator ONLINE

Jump to content

humidorek

Members
  • Posts

    592
  • Joined

  • Days Won

    1

humidorek last won the day on June 26

humidorek had the most liked content!

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Personal information

  • City
    Warszawa
  • Województwo
    mazowieckie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

humidorek's Achievements

 DOMOWNIK FORUM (min. 500)

DOMOWNIK FORUM (min. 500) (5/9)

  • First Post Rare
  • Collaborator Rare
  • Posting Machine Rare
  • Reacting Well Rare
  • Week One Done Rare

Recent Badges

71

Reputation

  1. Zgadza się, SCOP jest kluczowy. Także info, jak został liczony (czy uwzględniono zużycie energii pompy obiegu chłodzenia/glikolu i grzania (bez tego SCOP 3,0 może cudownie się zamienić w 4,0).
  2. W kwestii PV - tylko nie pakuj się w żadne nowe dotacje (np. na magazyn), które by zmieniały umowę z zakładem energetycznym, bo stracisz benefity z net-meteringu. Czyste powietrze może być, nie ma związku z prądem.
  3. Nie straci. Kto jest w net-metering może dokładać paneli ile i kiedy chce. Ale te warunki obowiązują tylko przez 15 lat od podpisania umowy, czyli jak dokładać, to jak najszybciej.
  4. Ma prawo, choc na parter może być trochę za mało (zwłaszcza jeśli masz duże przeszklenia). Ja bym dodał też kanały do salonu i kuchni i przełączał na nie nawiew przepustnicami z siłownikiem elektrycznym zamiennie z sypialniami. W mieszkaniu zrobiłem tak 4 strefy z nawiewem regulowanym takimi przepustnicami https://pl.aliexpress.com/item/32960786120.html
  5. W obu obiegach taki sam glikol, więc nie widzę problemu, by zrobić jak napisałeś. Ja regeneruję dz przez pasywne chłodzenie budynku, Twój pomysł regenerowałby zapewne znacznie szybciej. Zapewne najlepiej byłoby to przeliczyć, ale przy kwocie tysiąc zł może szkoda czasu i lepiej działać
  6. Poszukaj przycisków modułowych, choćby takiech https://amper.pl/przyciski-modulowe
  7. Zmiany w zakresie instalacji są zmianami nieistotnymi, możesz je po odbiorze wykonać ot tak, bez żadnych dokumentów. Była odgromówka, nie ma odgromówki, I tyle w temacie.
  8. Omawiałem to kiedyś z ekspertem, powiedział, że czasem tak byłoby lepiej, ale czasem nie (gdy w trakcie pożaru spaliłaby się jakaś złączka). Mnie to jakoś nie przekonało, ale wstawiłem typowe rozłączniki jednak, skoro takie są produkowane...
  9. Wszystko załatwi geodeta, z nim też powinniście ustalić, czy jest potrzebna podstawa formalna do zmiany granicy (może nie trzeba, a może formalnie musi to być jakieś porozumienie o uregulowaniu granicy itd).
  10. Do listy 7 elementów zwiększających bezpieczeństwo (bardzo dobra) dodam: 8. panele N-Type w przeciwieństwie do P-type są odporne na przebicia warstw, co jest jedną z głównych powodów pożarów (drugim jest iskrzenie w złączkach, co wykrywa wspomniane już AFCI, teraz obowiązkowe)
  11. Miałem podobną sytuację, na półtora roku musiałem wstrzymać budowę, bo powstał wręcz staw w którym pływały kaczki... Jak nie chcesz wstrzymywać to tylko pozbycie się wody wchodzi w grę, bo płyty fundamentowej przecież na wodę nie położysz. Czyli albo studnie w rogach, albo igłofiltry.
  12. Kluczowe jest, jaką masz wydajność gruntu. Jeśli mokry (glina) to super, a najlepiej jakby tam była po prostu woda gruntowa. Mam rury pod poziomem wody, 3x 180m2 PE32 (grubsze będzie Ci bardzo trudno zakręcać) i pompę ciepła 17kW na budynek 550m2. Rozdzielacz wewnątrz budynku nie przeszkadza, oczywiście warto zaizolować, by się nie skraplało za bardzo na ew. złączkach metalowych.
  13. Możesz pokombinować z antresolami, nie są one uznawane za kondygnację, a mogą być nad kilkoma pomieszczeniami...
  14. Plastikowe hałasują bardziej, niż spiro (no chyba, że masz na myśli nie spiro, lecz flex - spiro są twarde, flex miękkie).
×
×
  • Create New...