Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Karolos

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    37
  • Rejestracja

O Karolos

  • Urodziny 24.01.1968

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Wrocaw
  • Kod pocztowy
    50-455
  • Województwo
    dolnośląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Karolos's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Trochę racji ma ekoheat. Znajomy ma pompę ciepła na II taryfie współdziałającą z dużym buforem ciepła. Korzyści z bufora i II taryfy: Pompa ma lżej - dłuższe cykle pracy i dłuższe przestoje. Zużywa tyle samo energii elektrycznej lecz znacznie tańszej. Dodatkowo po przeorganizowaniu zajęć domowych w II taryfie odbębnia się wszystkie energochłonne prace na sprzęcie agd. W czasie II taryfy oprócz PC w ruch idą: zmywarka , pralka, piekarnik, kuchenka, żelazko i co kto tam jeszcze ma. Reasumując oszczędza się wtedy nie tylko na PC. Różnica 150 do 200 zł miesięcznie (dom 300mkw / 5 osób)
  2. Podłogówka w całym domu - tak! Ale w łazience grzejniki muszą być! Mój znajomy obecnie ma tylko podłogówkę i zimą nie miał gdzie wysuszyć przemoczonych rękawiczek dzieci. Zwykłe konwektory są również potrzebne. Kwestia zasilania - przy źródłach niskotemperaturowych tylko podłogówka (+ elektr. drabinka w łazience), przy źródłach wysokotemperaturowych - układ mieszany.
  3. Żaden? Nie słyszałem o takim rozwiązaniu. Po pierwsze w układzie CO krąży cały czas ta sama woda (układ zamknięty). Po drugie do zasobnika CWU woda dostarczana jest okresowo, a nie ciągle - konieczna synchronizacja przepływów zasilania CWU i podłogówki (dwie pompy czujniki, sterownik). Po trzecie jakie jest zużycie w dzień CWU - żadne (rozpatrujemy energię do podgrzania). Najwięcej wody zużywamy rano i wieczorem gdy temp. jest niższa. Zysk energetyczny niewielki za to inwestycja duża, układ skomplikowany, awaryjny itd , itp... Z powyższych powodów ktoś wymyślił kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne - prostsze i ma wyższe uzyski energetyczne, potrafi zagotować zbiornik CWU.
  4. Wspomniane rozwiązanie, proszę nie obrażaj się, jest godne Adama Słodowego. Nakład niewielki i jeśli nie szkoda Ci stropu/podłogi to można spróbować pod warunkiem,że z poddasza prawie w ogóle nie ucieka ciepło, a w piecyku będziesz hajcował jak durny. Czyli: bardzo mała powierzchnia x wysokość, bardzo dobra izolacja termiczna dachu, najlepiej brak okien, a jeżeli są to małe i z dobrymi parametrami + może rolety czy okiennice. "Poddasze nie jest ogromne i są skosy do samej podłogi." - proszę policz jaka to powierzchnia i napisz jaką posiada izolację. Aby stwierdzić zasadność jakiegokolwiek rozwiązania trzeba znać zapotrzebowanie na ciepło tegoż właśnie poddasza. Znając tą wielkość (choćby pi razy drzwi) można dumać co dalej. Zamiast wentyli od kompa lepiej zamontować nad piecykiem coś w rodzaju okapu kuchennego (czysta grawitacja).
  5. Ważne jest aby rury były odizolowane od wszelkich elementów budynku. Jeżeli gdzieś się stykają, to prawie pewne jest skraplanie pary wodnej na konstrukcji nadziemnej lub przemarzanie konstrukcji podziemnej. Może to prowadzić do pojawienia się pleśni. Nie jestem przekonany co do trwałości niczym niezabezpieczonej otuliny w gruncie. Dla pewności prawdź warunki zastosowania użytej przez Ciebie izolacji. U mnie jest w arocie.
  6. Moc DZ jest zależna od warunków geologicznych. W dużym stopniu zależy od ilości wilgoci w warstwie w której spoczywa DZ. Dobrze by było abyś zamiast się ciskać przeczytał to co napisałem ze zrozumieniem. Oczywiście że przy ciągłej pracy sprężarki PC, zamrozimy każde DZ (które nie jest mocno przewymiarowane). PC są projektowane tak, aby mogły dostarczyć tyle energii cieplnej ile ucieka z domu przy normalnej eksploatacji i założonej różnicy temperatur. Otwierając na stałe okna powodujemy dużo większy ubytek ciepła i PC chcąc to uzupełnić pracuje non stop (oczywiście że w zimie) mam nadzieję, że wiesz co to jest różnica temperatur (delta T). Mógłbyś się nie błaźnić z tą powierzchnią gruntu. Ilość ciepła w każdym wymienniku zależy między innymi od jego powierzchni, tyle ze tym wymiennikiem jest właśnie ta rura. Parametr który nas interesuje to powierzchnia rury. Znasz wzór? Orientujesz się choć trochę w różnych sposobach układania rur DZ? Jeżeli zastanawiasz się jaka moc, to jest to wyznacznik Twojej wiedzy w tym temacie.
  7. Też mam pewne problemy z kominami. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?214437-Kominek-ceramiczny-wesp%C3%B3%C5%82-w-zesp%C3%B3%C5%82/page2 Gdzie byłem jak je stawiano, a no w pracy. Nawet jak bym był na budowie to i tak z moją ówczesną wiedzą niewiele bym zdziałał. Problem jest z nadzorem w którego wiedzę i kompetencję inwestor ufa. Wszystkie problemy ze złym wykonawstwem wynikają z ignorancji PANÓW BUDOWLAŃCÓW. Lepiej chyba dmuchać na zimne i wykonawców traktować jak potencjalnych partaczy, niż potem dużym nakładem nerwów, czasu i pieniędzy naprawiać fuszerki. Oczywiście nie można generalizować, bo przecież są porządni fachowcy, tylko jak laik ma ich odróżnić od całej reszty?
  8. Po pierwsze trzeba sprawdzić warunki zabudowy. Masz je czy nie? Moje plany musiały ulec zamianie, gdyż linia zabudowy w moim przypadku wyznaczona była w odległości 11 m a nie tak jak planowałem 6m. Pozostaje kwestia projektu - ściany z oknami odległość bodajże 4m od granicy działki a bez okien 3m. Nie każdy dom, a zwłaszcza parterowy wciśniesz tam gdzie chcesz. Compi pisząc - "Patrz również na sprawy związane z kosztem podjazdu, jego odśnieżania, kwestii sposobu opodatkowania działki ( część może być nadal rolna, wtedy mniej płacisz) itd. Jak posadowić dom na działce to też zależy od projektu." - ma rację. Orientacja pomieszczeń względem stron świata, sąsiadów oraz umiejscowienie budynku to kwestia indywidualnych upodobań. Jeden woli słońce drugi cień, jeden woli towarzystwo drugi jest odludkiem .............
  9. Czy otulina przechodzi przez fundament? Dobrze by było zaizolować do samej podłogi i wrzucić to w dodatkową osłonę (np arot), rury zawsze lekko pracują a i zasypując instalację warto zabezpieczyć się przed uszkodzeniem otuliny.
  10. Najprościej mówiąc, wszystko zależy od ilości energii jaką chcemy wyciągnąć z DZ i od jego wydajności. Zamrozić można i w środku lata. Temperatura DZ zawsze powinna być dodatnia (stąd głębokie odwierty - 2 , 3 sztuki , lub odpowiednia ilość metrów wymiennika poziomego). Jeżeli zamrozimy DZ, czyli temp poniżej zera to zaczyna się pętla i przemrażamy coraz głębiej. Zamrożenie nie wystąpi nigdy jeżeli moc PC będzie równa lub mniejsza od mocy DZ (zakładając że GZ ma moc większą, a tak jest przeważnie).
  11. Metr odległości moim zdaniem jest wystarczający i można nic nie dawać a zasypać tylko w piachu, nic nie piszesz o głębokości a to też ważne. Można też dać sam arot 50mm. W zasadzie szambo i tak zawsze jest ciepłe bo "pracuje".
  12. U siebie zastosowałem na rurę 40 kolejno: folię warstwową z aluminium, otulinę PE o ściance 9mm, folię warstwową z aluminium, arot 75mm. Powinno styknąć. Folie dałem bo miałem, może być również bez niej. Końce osłony arot trzeba zabezpieczyć przed wodą (aby nie wpływała do izolacji) na wszelki W, bo chłonność wody (po 7 dniach) 1,05% jest niewielka. Ja wklejam gumowe pierścienie i zaklejam uszczelniaczem.
  13. Każde rozwiązanie DZ jest dobre, o ile jest dobrze zaprojektowane. Pamiętać należy o wydajności DZ, jeżeli puścimy PC na maksa i będziemy chcieli wygrzać jastrychy bankowo zamrozimy każde DZ czy pionowe czy poziome. Efekt jest taki, że po zamrożeniu spada wydajność DZ a my dalej chcemy ciepła i zamrażamy jeszcze głębiej (mocniej) itd itp.
  14. Również będę instalował PC, zamierzam nabyć stosowny czynnik (spirytus lub glikol) w firmie Deliker. http://jacekjakubowski86.wix.com/deliker-amj#!about01/vstc5=about03/vstc13=page-2
  15. Byłem, widziałem, pomacałem. Ustrojstwo robi wrażenie - PROFESKA ! Dziękuję Samuraju za demo i cenny komentarz. Mam nadzieję, że przy wskazówkach i pomocy Twojej, jak i innych forumowiczów mnie również uda się zbudować kominek.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...