Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Blizzard

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    32
  • Rejestracja

Blizzard's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam! Chciałem zapytać czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak zrealizować ogrzewanie budynku 3 kondygnacyjnego z niezależnym sterowaniem każdej kondygnacji osobno przy piecu gazowym. Teraz jest tak, że jest piec z podajnikiem, z kotłowni wychodzą 4 piony i biegną przez każdą kondygnację, na każdej kondygnacji do jednego pionu podpięte są 2 grzejniki Jak najprościej zrobić, żeby po założeniu pieca gazowego, na każdej kondygnacji była możliwość sterowania temperaturą? Piec gazowy + sprzęgło + 3 obiegi (każdy na inną kondygnację)- schemat.jpg? mogłoby być tak jak na schemacie, na każda kondygnację zasilanie osobno, a powrót z grzejników jeden wspólny z 3 kondygnacji, czy powrót też musiałby być każdy osobno z każdej kondygnacji? Czy lepiej zostawić tak jak jest jeden obieg, a do każdego grzejnika założyć głowice programowalne ze sterownikiem i na sterowniku ustawiać temperaturę albo na głowicach?-glowice.jpg (250zl za 4 glowice z jednym sterownikiem), albo takie sterowane przez internet, ale głowica ok 150zł/szt W zasadzie nawet przy 3 obiegach trzeba głowice założyć, to nie ma sensu robić chyba tych 3 obiegów? A ciepłą wodę jak zrobić? przez zasobnik, czy przepływowo z pieca? z góry dzięki za info.
  2. Witam! Chciałem zapytać o rodzaje materiałów na instalacje C.O. z kotłem na paliwo stałe. Przychodzi czas wymiany instalacji i pytanie jaka wykonać, wiadomo miedz, ale tez parę ludzi mi mówiło o instalacji stalowej z jakimś systemem zagniatanych złączy. Szukam jakichś informacji na temat tego systemu, ma on jakiś swój symbol (tak jak pex/al/pex) zeby gdzieś to znaleźć?
  3. Witam! Mam pytanie. Co lepiej dla przedwojennego domu, nieocieplonego, Lepiej go przepalac w zimie co jakis czas, czy zostawiac na zime nie palac? Np w ten weekend jak bylem tam to temp w pokojach -5st, czy takie zapalenie w piecach i ogrzanie go chwilowe jest wskazane czy np murom szkodzi i lepiej zostawic dom nie ogrzewajac na zime? Edit: Woda z instalacji wypompowana, a CO nie ma.
  4. Witam! Chciałbym się dowiedzieć, czy jest możliwość zalania instalacji miedzianej CO jakimś płynem niezamarzającym, typu płyn do chłodnic, albo emulsja olejowa(do tokarek) czy coś podobnego? Mailowalem do firmy KAN.com.pl bo ma w ofercie płyn niezamarzający do instalacji CO, ale nie widzę żeby były to miedziane, i nikt nie raczył mi odpisać czy ten ich płyn się nadaje Płyny do chłodnic nie zjedzą instalacji, skoro w autach zjadają silnik? Albo mogą mieć jakiś wpływ na uszczelki w pompie obiegowej czy zaworach przy grzejnikach ? Jak rozwiązać ten problem, bo domek będzie w zimie stal pusty przez większość czasu, ale spuszczenie cieczy nie pasuje, bo de facto kilka razy w miesiącu planuje tam jechać i trzeba palić... Jakieś porady?
  5. Witam! Chcialbym zalozyc instalacje CO do starego nieocieplonego domu o pow 140mkw. Padla propozycja na instalacje z rur stalowych zaciskanych + grzejniki aluminiowe zeberkowe. Bylem zapytac jeszcze o jakies inne systemy i w sklepie powiedziano mi ze tego systemu stalowego zaciskanego nie stosuje sie do piecow na paliwo stale z racji mozliwosci zagotowania ukladu i ze jedynym materialem na instalacje przy kotle na stale paliwo jest miedz?! Jak to jest faktycznie?
  6. Sorki za odgrzanie kotleta, ale kiedys slyszalem, ze ustawowo wprowadzili cos takiego: jezeli wlasciciel drogi prywatnej nie zlozyl oswiadczenia, czy nie "wykupil" swojej drogi to wszystkie takie drogi prywatne zostaly na mocy ustawy przemianowane na drogi publiczne. Dzialo sie tak chyba w 2010 roku czy 2009. Dokladnych okreslen i procedur nie znam do tego tematu, dlatego chcialem zapytac czy ktos to slyszal i czy faktycznie tak jest? bo jest taki terenhttp://img859.imageshack.us/img859/1031/dzialka.jpg Dostalem od ojca dzialke nr 5, ale de facto nie mam teraz dojazdu do niej. Kiedys nie bylo dzialki nr 8 i wlasciciel dzialki 7 mial ta droge jako prywatna. Czy teraz po zmianach w prawie, jezeli nie potwierdzil wlasnosci dzialki, moge ta jego droga dojezdzac do dzialki 5?
  7. Jeszcze tak sie zastanawiam, czy grzejniki 1,5kW nie bylyby za slabe, w koncu dom nie jest ocieplony, okna na razie stare drewniane, Pokoje o wym. 4x4x2,7, czyli trzeba by przyjac ze ok 180W na m2 no nie?, do to jednego pokoju grzejnik ok 3kW by sie przydal. Czyli wg schematow wczesniejszych z jednej rury byloby rozprowadzenie na 4 piony po ok 8kw, co daje razem 32kW, to jakiej srednicy musialaby byc ta rura ? Jest jakis wzor na obliczenie tego? i do pionow (8kw) jakiej srednicy musialaby byc rurka? Moglby ktos mi podpowiedziec?
  8. ok, czyli mamy już mniej więcej wyjaśnione, tylko jeszcze najważniejsza sprawa: Jak dobrać średnice rurek miedzianych do zrobienia instalacji ? I jeszcze jedno... przy rurkach miedzianych nie wolno stosować grzejników aluminiowych? Czy można tylko trzeba coś dolewać do instalacji jakiś środek? Chociaż dziwne, bo w 2008 ekipa jak montowała grzejniki aluminiowe w suterynach to przyłącza do grzejników są zrobione z miedzi, a podobno nie wolno łączyć tego ? jak to faktycznie jest ?
  9. pompa CO jest, poniewaz grzejniki w suterenach sa na nizszym albo rownym poziomie co piec, takze jak nie ma pompy wlaczonej to w suterenach nie grzeja. Ale tak jak mowisz, zalozenie jakichs zaworow, albo termostatow pewnie rozwiazaloby problem. Tylko ze instalacja jest spawana, na 2 pionach nie ma mozliwosci wstawienia zaworow, poniewaz sa kolanka od razu przy grzejniku a pozniej rurka wspawana w pion (bez butli gazowych i umiejetnosci spawania gazowego) zalozenie zaworow troche ciezka sprawa. 2 sprawa to ta rurka idaca do pionu w Pokoju 2, idzie praktycznie przez srodek sufitu (niezbyt ladnie wygladja takie 2 rury chyba 1 1/4 cala idace srodkiem pokoju) A z tego co mi sie wydaje takie rurki miedziane idace do pionu na 3 grzejniki 1,5kw nie musialby miec az takiej srednicy i moze by udalo sie to puscic przy scianach... Przy wyrownawczym na strychu chyba skorodowala rura i jest dziura, ale znowu tam taraz przy kolanku wychodzacym z podlogi, bez wyciecia kawalka rury na pietrze naprawe inaczej kiepsko widze Jeszcze mam pytanko odnosnie zbiornikow wyrownawczych, tych ktore sie montuje przy kotle (tzw system zamkniety) na czym to polega?
  10. Czyli dolny rozdział jest najlepszy? Jakieś argumenty, bo słyszałem ze tylko właściwe to górny rozdział... Z tego co mi się wydaje to jeżeli zamontowałbym do każdego grzejnika zawór i odpowiednio je ustawił, żeby równomiernie na każdy poziom woda ciepła leciała to rozwiązałoby problem tego ze piętro nie jest dogrzewane odpowiednio. poniżej schemat jak wygląda to obecnie w suterynach (niezła pajęczyna) http://img11.imagehosting.gr/out.php/t1349547_suteryny.jpg i na pietrze: http://img11.imagehosting.gr/out.php/t1349543_pietro.jpg Zakładając ze w każdym pomieszczeniu jest grzejnik 1,5kW a są 3 poziomy, to jakiej średnicy musiałaby być rura od pieca CO która idzie do Pokoju 2, bo ona będzie zasilać 4 piony po 3 grzejniki 1,5kW, a jakiej średnicy powinny być rurki w pionach oraz rurki z pionów do grzejnika? Jakie rurki? Miedz czy Alupex ? Grzejniki prawdopodobnie żeberkowy aluminiowy http://img11.imagehosting.gr/out.php/i1349555_grzejnik.jpg Chociaż słyszałem ze podobno miedz z aluminium się nie powinno łączyć?
  11. Witam! W związku z tym ze instalacja CO w moim domu ma już prawie 30 lat, należałoby ją wymienić. Na początek napisze co i jak jest teraz. Dom piętrowy tzn suteryny, parter, piętro i strych (być może adaptacja na mieszkalny) wymiary 10m x 10m Kocioł na paliwo stałe zamontowany w suterynach, do tego zbiornik na c.w.u. System ogrzewania "dolny" tzn najpierw ciepła woda leci do grzejników w suterynach, później na parter i na końcu na piętro. Im wyżej od kotła, tym średnica rurki w pionie coraz mniejsza, przy grzejnikach brak zaworów regulujących przepływ wody. Efekt: na parterze gorąc nie do wytrzymania, a na piętrze dużo zimniej. Z tego co się orientuje to woda gorąca z kotła, powinna iść pionem na strych i dopiero ze strychu być rozprowadzana w dół (czyli górne zasilanie) tak ? Chciałbym się dowiedzieć jakiej średnicy musiałbym zrobić piony żeby podłączyć do jednego pionu 3 grzejniki 1,5kW, a w sumie pionów byłoby 5 i jakiej średnicy musiałoby być wyjście z pieca?
  12. Kamien pojawil sie zaraz przy wyjsciu ze zbiornika z c.u.w. doprowadzenie zimnej wody wykonane z rurek stalowych, ktore beda wlasnie wymieniane na PP i dokladane filtry DAFI, Wyprowadzenie cieplej wody jest wykonane z miedzi 25mm (ok 3m) i z PP 20mm reszta. Woda z wodociagow miejskich.
  13. Witam! Mam nastepujacy problem. Przy zbiorniku z woda na wyjsciu c.w.u wczoraj peknal srubunek przed zaworem i sie troche rozlalo. Wymienilismy srubunek na nowy i powiedzmy ok. ale jest inny problem. w starym srubunku z zaworu o srednicy ok 20mm, srubunek mial przelot ok 10mm, reszta to kamien! Cala instalacja byla wykonana w listopadzie 2008, czyli troche ponad rok temu. Strach pomyslec co bedzie za 5 lat :-/ Zabieram sie za montaz filtrow DAFI (weglowego i z zywica jonowymienna) moze bedzie jakas poprawa. Ale moje pytanie jest takie.... czym pozbyc sie istniejacego kamienia? Tutaj znalazlem proszek niby do tego. zbiornik c.u.w. mam 200litrow, instalacja pewnie kolo 5-10 litrow, to wyjdzie ok 25kg . Stosowal ktos ten proszek? Nie ma jakiegos niebezpieczenstwa odnosnie wody pitnej ?
  14. Koledzy i Koleżanki. Mam taki problem. W październiku zamontowałem zbiornik na c.w.u. firmy Galmet. Wszystko było ok, ale od jakiegoś tygodnia dzieje się coś takiego: Puszczam w kranie ciepła wodę, leci ciepła, po ok 10-15 sekundach zaczyna lecieć zimna, po jakimś czasie znowu leci ciepła, i później znowu zimna i tak w kółko Jakim cudem ? :-/ Przecież w rurce z ciepła woda nie leci co kawałek zimna, bo chyba się powinna wymieszać Tak się dzieje na wszystkich punktach poboru wody, nawet na punkcie umieszczonym 2 metry od zbiornika z c.w.u. woda aktualnie ma ok 40st ciepła. Co to może być? HELP!!!!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...