Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

duke-R

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    74
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

duke-R's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Ciao ragazzi! Ostatnio pisałem Wam o tym, że kupilem hybrydę plug-in ,że będzie mi pomagać rozładować zbyt wysokie napięcie ale dupa. ładowarka jest 1-fazowa więc i tak wyłącza falownik Natomiast ostatnio wypożyczyłem na testy elektryka (Fiat 600e) i podpiąłem go do gniazda siłowego w bardzo słoneczny dzień. Powiem Wam,że prawie wogóle nie wywalało falownika więc to działa. Oczywiście są ograniczenia tzn. auto musi stać pod domem i się ładować ale w moim przydpadku to nie problem bo w sezonie i tak często jeżdże na moto więc auto by się ładowało. Druga sprawa to pojemność baterii tzn, tam jest 51 Kw brutto czyli programując ładowanie tego auta tylko w godzinach szczytu po 2 dniach bateria jest full i na 3 dzien trzeba pojechac ją rozładować co i tak nie jest większym problemem bo mam 100 km do pracy. Myslę o zakupie elektryka z powodu moich dużych kosztów paliwa oraz przy okazji ograniczyłoby to wywalania falownika ale mam pytanie czy przy rozbudowaniu instalacji ponad 10Kw i przy przejściu z prosumanta na producenta dalej zostaje sie na starych zasadach czyli net-metering czy przechodzi się automatycznie w net-billing? Rozbudowywalibyście on-grid czy poszlibyście raczej w off-grid ? Tak sobie myslę,że on-grid dodatkowo dołoży do pieca bo zwiększy napięcie w lokalnej sieci, nieprawdaż?
  2. Zgadzam się z Wami dlatego coraz częściej myślę o zakupie np. używanego Fiata Tipo w gazie. Gonitwa za ekologią generuje takie koszty, które nigdy się nie zwrócą.
  3. Ja mam instalacje PV od 4 lat ale dopiero w tym roku zaczęły się jaja z odcinaniem falownika (kilku nowych sąsiadów podpięło się z dużymi instalacjami). Za tydzień odbieram auto plug-in i pewnie to pomoże "w godzinach szczytu" w weekendy bo wiadomo, że w tygodniu auto będzie stało w pracy. Druga sprawa to magazyn energii ale kumpel mi wyliczył taki magazyn (na 10 kWh) na jakieś 35 tyś. W planach kolejny elektryk w przyszłym roku, który mógłby w okresie "słonecznym" być naprzemiennie wykorzystywany z plug-inem (przez żonę) i ładować się w dni powszednie ściągając nadmiar energii. Tesla ma nawet chyba taką aplikację, w której ustawiamy przy jakiej nadprodukcji ile ma się ładować (wiem tylko z teorii). Ja w tym czasie będę jeździł na moto do pracy. Wszystko fajnie ale zobaczcie jakie to koszty generuje.
  4. Chłopie, a nie prościej było wziąć fachowca,żeby Ci doradził i to zmontował? Ja tak zrobiłem i u mnie jeden panel dogrzewa 140 litrowy zbiornik jak ta lala, maks. w upalny dzień zagrzewa z 40 rano do 85 stopni przez cały dzień.
  5. Na tą odpowiedź liczyłem. Tak mi się wydawało, że kasę wywalę a korzyści słabe. Dzięki za odpowiedź Zamówiłem ten zestaw co w linku za 3300 z przesyłką. Bojler 150 litrowy mam i on "ogarnia" moją rodzinę. Mam nadzieję trochę odciążyć grzałkę elektryczną.
  6. Czy jest sens kupować próżniowy zestaw Viessmana za 2.5 x więcej ? Podobno grzeje też w zimie ??
  7. Dzięki! Dzwoniłem tam i powiedzieli,że temat do ogrnięcia czyli jeden panel wystarczy na mój zbiornik tylko jest jeden problem, nie ma specjalnie kto tego zainstalować. Firmy generalnie przebranżowiły sie na fotowoltaikę.
  8. Znalazłem np. takie panele https://swatt.pl/pl/kolektor-sloneczny-rurowo-prozniowy-hp-22-1663?gclid=Cj0KCQiA-K2MBhC-ARIsAMtLKRt1wsYQbmFWELwNSK9mUTbMsMpiNkHbMznnOWg7TjIMpCfdv005t_gaAhQ2EALw_wcB Pytanie ile musiałbym zainwestować,żeby złożyć taki zestaw do mojego zbiornika 140 l ? Jeden panel by wystarczył wg tego opisu. Aha, moi dwaj znajomi zakładali solary maksymalnie jakies 2 lata temu i mówią,że nie mają problemów z przegrzewanie sie glikolu w upały ale nie wiedzą dlaczego. Gdzieś czytałem,że te nowe systemy opróżniają rury z płynu w czasie upałów aby nie przegrzewać systemu. Prawda to??
  9. A ja mam taki dylemat: mam bojler 140l, w którym ciepła woda w zupełności wystarcza mojej 4-osobowej rodzinie (2+2). Woda jest w 100% podgrzewana grzałką elektryczną i choć mam 9.9 kWp PV to myślałem,żeby podłączyć do tego panele solarne. Kumpel mnie namawia na PC wyłącznie dla CWU bo mówi,że koszt montażu porównywalny a nie ma problemu przegrzewania glikolu itp. Pompa ciepła, moim zdaniem i tak zużywa prąd więc czy gra warta świeczki? PS: czy nie lepiej zamontować kilka osobnych paneli PV do grzania CWU?
  10. Czy ktoś z miłych forumowiczów porównałby mi dwie oferty na okna? Dzięki z góry Zacznę może inaczej... ...ponieważ chciałem zminimalizować straty ciepła w moim domu podjąłem decyzję, że jeśli myślę o odnowieniu elewacji to może od razu go docieplę (obecnie jest 10 cm białego styropianu a chciałem dokleić 10 cm grafitowego) ale zrodził się automatycznie pomysł wymiany okien. Dom został kupiony w 2005r. od lokalnego pseudodewlopera, który oszczędzał na tym na czym mógł więc materiały po taniości i wykonanie także. Obecnie okna Rehau dwuszybowe, które dodatkowo są słabo osadzone. Mam obecnie dwie poważnie oferty Wiśniowskiego i firmy Plastbud bardzo zbliżone cenowo. Co byście wybrali? PS: za firmą Plastbud przemawia to, że jest niedaleko ode mnie i znam właściciela Kupowałem już tam okna do garażu.
  11. A ktoś poleci mi firmę z Małopolski, która mi założy kolektory słoneczne? Słabo z tym teraz bo wszyscy się przerzucili na PV.
  12. Cholera, nie wygląda to optymistycznie, tymbardziej,że bojler 500 litrów to musiałbym chyba podłoge wzmocnić, zeby nie siadała a i sam koszt bojlera niemały. Zostanę chyba przy rozwiązaniu tani kocioł elektryczny jako źródło rezerwowe.
  13. Znalazłem taki bojler: https://www.alplus.pl/pl/p/Bojler-JOULE-Cyclone-500L-poziomy-1W-1-wezownica-nierdzewka-wymiennik-podgrzewacz-CWU-Wysylka-GRATIS-/432?utm_source=SalesIntelligence&utm_medium=cpc&utm_campaign=SI_138897&utm_content=432#nclid=229f4485b79cd0ca6dbbda474c5aad87 lub taki: https://allegro.pl/oferta/pionowy-bojler-500l-dwuplaszcz-ermet-od-producenta-7612446252?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo-ogrzewanie-%C5%82azienka&ev_adgr=Ogrzewanie&gclid=Cj0KCQjw-uH6BRDQARIsAI3I-UfTe7PmERni909GPao-CJuGUl9GQrRbBTI1UJjl-8rS3v-cirBukOgaAlmbEALw_wcB Przy pionowym to będzie ważył 700 kg (woda + bojler). Nie popęka podłoga?? Pytanie czy może być poziomy? Mógłbym podłączyc do tego solary? Rozumiem,że sam pomysł co do zasady działania akceptujecie ?
  14. A gdybym kupił dodatkowy bojler na 140 litrów i włączał go w tanim prądzie (mam taryfę G12), bojler nagrzałby sie na maksa a o godz. 6:00 wyłączał i jednocześnie włączałaby się pompa rozprowadzająca wodę po kaloryferach do godz. 13:00. O godzinie 13:00 włączałaby się znów grzałka i grzała do 15:00. Od 15:00 znów OFF i pompa ON i tak do taniego prądu czyli do 22:00 i tak w kólko. Co Wy na to? PS: ile musiałby mieć minimum litrów taki bojler? mam 12 kaloryferów panelowych.
  15. Wracając do mojej sprawy, co myślicie o takim kotle? http://kociolkowo.pl/elterm-kociol-ekw-9kw-ulan-silverline-dedykowany-d,3,18446,18202?utm_source=ceneo&utm_medium=referral Jak dobrać moc kotła? Ile potrzeba kW na dogrzanie elektryczne takiego domu jak mój (ok. 130-140 m2)? Moc umowna z Tauronem to 14kW.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...