Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

szegad

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    28
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez szegad

  1. Bardzo dziękuje montixe! Czyli temperature na podłogówce ustawiać stałą, bez sterowania?
  2. No właśnie! Jestem teraz skołowany. O ile nieco kojarzę z zagadnień sterowania to chyba lepiej mierzyć wartość bezpośrednio też; a przecież o temp. wewnątrz chodzi. To w końcu dawać sterownik i na czym!?
  3. Witam! Śledzę ten temat od dłuższego już czasu - bardzo dziękuję wszystkim dyskutantom za tony informacji. Chciałbym Was prosić o komentarz do wykorzystania sterowania victrixem x w mojej instalacji. Na górze mam zamontowane grzejniki; na dole grzejniki w salonie, a łazienka, kuchnia, przedpokój to podłogówka. Dodatkowo na dole sa grzejniki "pomocnicze" w garażu, pomieszczeniu gospodarczym, wiatrołapie i drabinka w łazience. Piec grzeje też zasobnik cwu. Teraz w kwestii sterowania: - DIM nie zakładam bo instalacja już jest na rozdzielaczach (tak kupiłem dom): 2 na dole - grzejniki i podłogówka i 1 na górze - grzejniki pomocnicze pomijam w rozważaniu - wszystkie grzejniki mają zawory termostatyczne - rozumiem, że potrzebuje 2 sterowników: 1 na górze na grzejniki i 1 na dół na podłogówkę - do pieca można podłączyć bezpośrednio 1 sterownik - zakładam że car v 2 z czujnikiem temperatury na górze w strefie grzejników - drugi sterownik do sterowania podłogówką na dole - pytanie czym ma sterować? (pompa, zawór) - czy w takim układzie jest praktyczna możliwość niedogrzania dołu (car v2 na górze)? - czy można całą sprawę lepiej rozwiązać? Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedzi.
  4. Mar, a instalowałeś te cudeńka? Dają radę, czy sprzedajesz bo nikt tego nie chce Cena bardzo spoko z tym vatem. Pozdrawiam!
  5. Dołączam się do pytania, może być na priv . Z tego co widziałem to ceny minimalne oscylują trochę ponad 7000 zł z montażem (8% vat). Pozdrawiam!
  6. Moi Drodzy Rekuperatorowicze, Chałupa 130m2 pow.użytkowej, rekuperator na poddaszu ocieplonym. Jakie reku brać ze średniej półki? Instalator kocha się w Bartoszach i proponuje Vena Optima, ja się skłaniam ku Frapol Onyx Dream 400. Może coś jeszcze? Ten Onyx Dream ma jakieś zauważalne i denerwujące wady? Pozdrawiam w upalny dzień!
  7. Dzięki kominiarzu za konkret. Czy można jakoś konkretnie oszacować ile rury/powietrza potrzeba na konkretną moc kominka? Pozdrawiam!
  8. Pytanie o dolot powietrza do kominka. W tej chwili jest zrobione fi70 co wygląda na za mało. Niestety takie już było gdy kupiłem dom. I teraz albo będę kuć podłogę i wstawiać drugą rurkę albo przebije się do kanału wentylacji grawitacyjnej, który i tak jest nieużywany z uwagi na wentylację mechaniczną. Tylko czy kominek będzie w stanie ściągnąć powietrze z poziomu dachu? I czy ma to sens przy paleniu okazjonalnym. Pozdrawiam!
  9. Bayzone, Mógłbyś rozszerzyć wątek różnic między Radson a Purmo? Dzięki!
  10. WM robią na forum przynajmniej kangaxx i Indiana_ więc możesz ich ścignąć na priva. Poza tym polecam oferia.pl Pozdrawiam!
  11. Drodzy spece od wentylacji, czytelnicy tego zasłużonego wątku! Mam do Was pytanie,co do którego powstała pewna kontrowersja. Czy należy bilansować ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego na kaźdym piętrze czy nie? Naturalnie zwykle przy 2 kondygnacjach wychodzi więcej nawiewu górą (sypialnie) a więcej wywiewu dołem (kuchnia, łazienka, wiatrołap). Czy trzeba z tym walczyć (i jak) czy nie? Do tej pory były różne opinie od ludzi którzy znać się powinni... Pozdrawiam!
  12. Dzięki Wam za komentarz. Rozmawiałem z wykonawcą, który twierdzi, że zawsze tak mu wychodzi (od 9 lat) i pomiary wychodzą ok. I że to dodatkowo pozwala wentylować klatkę schodową (bo powietrze płynie między piętrami)... Może coś w tym jest? Ewentualnie mogę go poprosić o zwiększenie wywiewu w holu na górze i zmniejszenie na dole tylko też nie wiem czy ma to sens Teraz jest tak: Dół: (gdzie, ilość anemostatów, przepływ) Pokój dzienny , 2, nawiew 120m3/h Kuchnia, 1, wywiew 90m3/h Przedsionek, 1, wywiew 15m3/h Łazienka, 1, wywiew 50m3.h Góra: (gdzie, ilość anemostatów, przepływ) Pokój, 1, nawiew 30m3/h Pokój, 1, nawiew 30m3/h Pokój, 1, nawiew 30m3/h Pokój, 1, nawiew 60m3/h Łazienka, 1, wywiew 60m3/h Hall, 1, wywiew 50m3/h Michale, dziękuję za ofertę mam wrażenie, że w budynku w moim stanie upchnięcię tego całego spaghetti jest trudniejsze niż punktowe przebitki większymi rurami. Sufity podwieszane minimalizuję. Pozdrawiam!
  13. Dzięki za odpowiedź. Jeśli chodzi o pytanie 7 to chodzi mi czy rzeczywiście można tak dokładnie wyregulować instalację na 10m3/h. Co do 5. - czym to grozi? W ofercie do której mi najbliżej wygląda to tak: Góra - nawiew 150 / wywiew 110 Dół - nawiew 120 / wywiew 155 Pozdrawiam!
  14. Cześć, Wystawiłem zapytanie o instalację wentylacji mechanicznej w domu w stanie deweloperskim na oferii i dostałem całe mnóstwo ofert (fajnie, że wentylacja mechaniczna zyskuje na popularności). Dom ma 143 m2 powierzchni wentylowanej, jest w stanie deweloperskim (wylewki i płyty k-g są), kanały wentylacji grawitacyjnej są zbudowane. Zebrało mi się kilka pytań po analizie ofert: 1. Jest spory rozrzut między obliczeniami potrzebnej ilości powietrze: od 250m3/h do 400 m3/h. Tak ma być? 2. Jest spory rozrzuty w ilości kanałów nawiewnych i wywiewnych (od 11 do 20). Tak ma być? 3. Wszystkie prawie oferty to instalację na rurach spiro (prócz 1). A tyle się na forum mówi o nowych kanałach... Może to dlatego, że mam już wylewki, więc flexów w wylewce nie pociągnę. 4. Garaż ma być wentylowane grawitacyjnie, jak rozumiem przepisy. A co z kotłownią/pomieszczeniem gospodarczym (gaz, piec kondensacyjne, zamknięta komora spalania). Na projektach jest albo WG albo WM. Co lepiej? 5. Czy jest ważne, żeby zrównoważyć nawiew/wywiew również na piętrach a nie po całości? Trochę naturalnie wychodzi dużo wywiewu na dole (kuchnia, łazienka), a dużo nawiewu na górze (4 pokoje). 6. W związku z dużą ilością nawiewów na górze (pokoje) jest projektowany bardzo silny wyciąg w holu. Czy nie spowoduje zaburzenia wentylacji w łazience na tym samym piętrze? 7. Czy projektowanie nawiewu, czy wywiewu rzędu 10-15m3/h (na spiro) ma sens? 8. Co zrobić z istniejącymi kanałami grawitacyjnymi. Zaślepić? Może da się wykorzystać jako wyrzutnię, czy miejsce na kanał? Dzięki za odpowiedź na pytanie/pytania! Pozdrawiam! S.
  15. A mi właśnie chodzi o to uśrednianie - jakto jest pod względem fizyki. Bo jak pół dacu ocieplę 40cm wełny a drugie pół wcale to średnio będzie 20cm a działać raczej nie będzie.
  16. Bardzo dziękuję i Andrzejowi i Grażynie za odpowiedź. Niestety na Wasze pytanie nie umiem, bo będę miał dopiero 1 dom, więc brak porównania.
  17. Witam! Mam pytanie. Jaki materiał zastosować żeby sechł jak najkrócej i ile wtedy trzeba czekać między wykonaniem tynku a malowaniem? Pozdrawiam!
  18. Witam! Jak długo musi schnąć tynk Diamant przed malowaniem? Pozdrawiam!
  19. Dzięki Dziku! Czy ktoś jeszcze ma doświadczenia z tym produktem lub innym podobnym?
  20. Czyli masz 20cm na skosach i robisz 45cm strop? Też chcę coś takiego, tylko zastanawiam się, czy to ma sens. Czy ciepło zatrzyma się na stropie, czy może spokojnie spyli skosem. S.
  21. Cześć, Zastanawiam się czy jest jakiś sposób na szybkie wykończenie ścian pod malowanie. W tej chwili jest to goła ceramika na ścianach i strop gęstożebrowy. Z tego co się orientowałem są na podłogę wylewki schnące w tydzień. A na ściany? Pozdrawiam!
  22. Witam! Pytanie padło w tym wątku, jednak nie doczekało się odpowiedzi jednoznacznej. Kupuję dom ze zrobionym już ociepleniem poddasza. W skosach jest 15 plus 5cm wełny i tyle samo nad stropem poziomym. Wyżej jest poddasze nieużytkowe. Pytanie: czy ma sens dołożenie wełny nad strop np jeszcze 10cm przy zachowaniu w skosach tego co jest? Inaczej ujęte: ciepło będzie próbować uciekać górą gdzie czeka na nie mocniejsza przegroda czy ucieknie i tak gdzie mu łatwiej tzn przez skos? Obecny na forum przedstawiciel producenta wełny mówił coś o średniej grubości ale mam wrażenie że to tak nie działa. Pozdrawiam!
  23. Cześć! Poszukuję sprawdzonego kierownika budowy, który pomoże mi w odebraniu budowy od sprzedającego w stanie sur. zamkniętym (sprawdzenie zgodności z projektem i jakości robót) i kontynuowanie budowy. Takie, który coś podpowie i da się z nim pogadać. Pozdrawiam! S.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...