Witam serdecznie
Proszę o pomoc w rozwiązanie dwóch problemów.
Pierwszy to problem z dużym spalaniem ekogroszku. Przy temperaturach minusowych spala mi ok. 40-50 kg na dobę przy obecnych trochę mniej, ale i tak dużo...
Piec z podajnikiem tłokowym Lokus o mocy 20kw, do ogrzania ok. 132m2 plus garaż i kotłownia, ogrzewanie wykonane z rur stalowych (ocieplone otuliną)+ grzejniki i ok. 25m2 podłogówki.
Zwykle kocioł zachowuje się tak, że mam nastawioną temp. zadaną 54stopnie, kocił dochodzi do tej temperatury i przechodzi w stan czuwania dociągając do ok. 62-64 stopni. Trzyma na podtrzymaniu ok. 15-20 minut i następuje gwałtowny spadek temperatury - w ciągu kilku minut spada do 54 stopni, następuje ponowny proces dochodzenia do zadanej temp, przez co spadnie o jeszcze kilka stopni.
I tak w koło. Pytanie skąd bierze się ten nagły spadek temperatury, czy kocioł nie powinien dłużej trzymać w tej temperaturze?
Co do paliwa to paliłem i lepszym i gorszym eko i z każdym zachowywał się tak samo.
Nie mam termostatu pokojowego ani głowic termostatycznych na grzejnikach, ale czy to mogłoby pomóc?
I drugi problem, a mianowicie z dopaleniem ekogroszku. Obecnie palę obecnie ekogroszkiem z Wesołej (przynajmniej według Pana na składzie). Do popielnika spadają niedopalone kawałki. Zauważyłem, że ma tendencję do szybkiego wygaszania/. Czytałem tu na forum, że nie można w niego mocno dmuchać, zmniejszyłem moc dmuchawy, ale nadal to samo. Co można by pozmieniać w sterowniku by lepiej się dopalał. Jeden gość co brał z tego składu zachwalał go, że ładnie w popiół się wypala a u mnie taka lipa jak na zdjęciu.
Moje nastawy sterownika (Tango Plus):
Częstotliwość podawania w stanie rozpalania - 180-200 sekund
Częstotliwość załączenie dmuchawy w stanie nadzoru - 4 minuty
Podanie paliwa w stanie nadzoru - co 9 załączenie dmuchawy, czyli co 45 minut
Moc dmuchawy w stanie rozpalenia i nadzoru - 15 (zakres od 0-36)
Czas pracy dmuchawy w stanie nadzoru - 20-25 sekund
Histereza - 0,5 stopnia
Krótki opis instalacji widocznej na zdjęciu
Pompy ustawione na drugi bieg. Zawór trójdrożny przed pompą grzejnikową ustawiony na 3, (przy temperaturach poniżej -3 czasami na 4 lub 5), przy tym ustawieniu i gdy temp. jest powyżej 62 na piecu na grzejniki leci ok. 50 stopni.
Zawór przed pompą podłogówki ustawiony na 1 (jest to minimum) i tu też leci na podłogówkę ok. 45-50 stopni. Jest to wystarczająco, a nawet czasem za dużo - podłoga jest zbyt ciepła i muszę wyłączać pompę lub zmieniać jej prędkość na 1.
Pompy C.W.U nie używam bo ciepłą wodę mam z piecyka gazowego.
Proszę o wszelkie sugestie co można pozmieniać w ustawieniach sterownika lub inne porady, bo przy tym co jest teraz miesięczne spala mi ponad tonę ekogroszku!!