
Encontros
Użytkownicy-
Liczba zawartości
16 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez Encontros
-
pęknięta obudowa filtra sznurkowego. Powód?
Encontros odpowiedział Okiren → na topic → Woda i ścieki
Mam takie same dwa filtry i już strzeliło mi trzy razy. Nie da się wyjść z domu bez zakręcania zaworu głównego. -
Praktyczne aspekty zakupu kosiarki
Encontros odpowiedział Encontros → na topic → OGRODY - Pamiętajcie o ogrodach
Witam. Kupiłem w ubiegłym roku kosiarkę Vikinga T5. Jest na tyle lekka, że niczego mi nie wygniata. Wracam po skoszonym pasie. W koszu dobrze układ trawę i nie trzeba często wysypywać zawartości. -
Witam. Dwa lata temu pozbyłem się kotła węglowego, takiego, o którym dywagujecie. Smród i brud penetrujący z piwnicy aż po piętro, to nieodłączne "atrakcje". Mam kocioł peletowy. Przez kilka dni zapominam o jego istnieniu. Czyszczenie raz na tydzień. Zależy w jakiej fazie go wyłączę, ale po otwarciu drzwiczek do palnika może wylecieć przez chwilę mały dymek o zapachu ogniska. Żadnych pyłów i innych syfów. Czystość piwnicy jak w pokoju. Koszty eksploatacji takie same jak węglowego, ale wygoda niewyobrażalna. Jak ktoś ma wątpliwości skontaktujcie się z najbliższym serwisem takich kotłów. Z listy kontaktów, ktoś zgodzi się na pewno na pokazanie u siebie w domu takiego kotła. Wiem, że dopóki się nie zobaczy to trudno uwierzyć, że to naprawdę grzeje, do tego niezawodnie i czysto.
-
10 kw EG Greń to wg mnie wystarczy do domu do 100 m2 i do tego dobrze izolowanego.
-
Witam. Może to już za późno na odpowiedź do pytania z 13 kwietnia, ale mogę śmiało polecić 15 kW do 140 m2, Kocioł naprawdę spełnia oczekiwania. Obawiałem się większych problemów. Taki bufor 500-800 l też obsłuży, tylko nie wiem po co jest potrzebny. Trzeba by przeciez piec rozpalać codziennie na kilka godzin, co nie wiem, czy wyjdzie mu na zdrowie. Piec ma dużą bezwładnośc cieplną i nie chodzi tak jak kocioł gazowy, czy olejowy. Trzeba to dokłądnie przemysleć, bo takiego układu tego kotła z buforem sobie nie wyobrażam.
-
Witam. Czy mógłby ktoś doradzić mi fachowo jaki kupić traktorek na trawnik 2500 m 2? Na razie mam kosiarkę z napędem 53 cm szerokości i 6,5 kM. Niestety to jest dobre, ale dla młodzieńca. W pewnym wieku z widoczną w oddali emeryturą taka "gimnastyka" zaczyna być problemem. Poniżej 4 godzin i czasem częściej niż raz w tygodniu, stało się trudnym wyzwaniem. Na trawniku jest kilka drzew i dwie wyspy z roślinnością ozdobną. Wydaje mi się tak na oko, ze wystarczyłoby coś takiego ok. 80 cm szerokości koszenia. Co do kosza, to obecny ma 75 litrów. W maju po przejechaniu 30 metrów jest pełny. Toteż taki kosz w traktorku ok. 250 litrów musiałby chyba być obowiązkowo.
- 290 odpowiedzi
-
- (koszenie/odśnieżanie)
- (traktorek)
- (i 17 więcej)
-
To już praktycznie druga zima z EG Greniem 15. Na razie wypalił 3 tony peletu od października. Nawet gdyby zrobiło się nagle niebywale zimno do kwietnia, to nie wygląda na to, aby zużycie przekroczyło dodatkowo 1 tonę. Jak dotąd chodzi bezawaryjnie.
-
Mam kocioł na pellet i palę nim od roku. Chciałbym tu napisać o spostrzeżeniach wynikających z możliwości uzyskania praktycznej wiedzy na temat używania takiego rodzaju źródła ciepła. Po pierwsze żadne informacje ulotkowe przygotowywane przez producentów nie dają najmniejszego pojęcia o faktycznej eksploatacji. Kocioł ma pewnego rodzaju bezwładność cieplną, która podczas cieplejszych dni staje się zbędnym balastem. Kocioł musi chodzić na podtrzymaniu jeśli chce się mieć stałe ciepło i ciepłą wodę. Mój utrzymuje minimum 60oC i musi wyrzucać nadmiar ciepła po zakończeniu cyklu dogrzewania, aby nie dopuścic do przegrzania podczas wygaszania fazy palenia. Obowiązkowo czyszczenie raz na rok przez firmę, gdyż samemu nie usunie wszystkiego z zakamarków. Poza tym im bardziej skomplikuje się układ regulatorów i zaworów, to lepiej będzie wykorzystane ciepło. Piece mają zaawansowaną elektronikę i pokierują sprawnie wszelkimi zaworami regulacyjnymi i pompami. Jednak żeby spać spokojnie, to chyba trzeba mieć awaryjne ogrzewanie. Prawie nikt nie pisze o wkładzie do komina lub kominie dwupłaszczowym. Bez tego pewna jest rozsypka ściany, szczególnie w strefie przedkominowej w przypadku dużych mrozów i skraplania. Ale ogólnie chyba warto takie ogrzewanie zainstalować.
- 65 odpowiedzi
-
- granheat kocioł na owies
- granheat kocioł na owies pellet pelet pestki zboża zboże polwarm bio słoma piec
-
(i 6 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Praktyczne aspekty zakupu kosiarki
Encontros odpowiedział Encontros → na topic → OGRODY - Pamiętajcie o ogrodach
Witam. Dziękuję za podzielenie się pomysłem. Co do zagęszczania podłoża, to ziemia jest luźna, bardziej piaszczysta i o zagęszczaniu nie ma mowy z uwagi na koszty. Trawnik mam na tyle równy, że faktycznie można po nim ciągnąć dowolne płachty. Mam jeszcze takie pytanie do użytkowników traktorków. Jaka szerokość koszenia wg Was jest optymalna przy tych dwudziestu kilku arach? Czy wystarczy traktorek o mocy do 10 KM? -
Praktyczne aspekty zakupu kosiarki
Encontros odpowiedział Encontros → na topic → OGRODY - Pamiętajcie o ogrodach
Witam Kolegę/Koleżankę. Wbrew pozorom nie jestem nowicjuszem w kwestii utrzymania zieleni. Bardziej początkującym forumowiczem, za co zostałem złajany. Otóż wszystko pięknie wygląda na wyreżyserowanych filmikach wstawianych przez firmy kosiarkowe do internetu. Proza życia pokazuje inny scenariusz. Mam takie miejsca na trawniku, gdzie 50-cio metrowy przejazd wypełni kosz 200 l. Mokre podłoże jest dość miękkie i koła traktorka pozostawią na 95% wgłębienia w trawniku. Kosiarka w obecnym eksploatowaniu jest lekka + duża taczka umożliwia koszenie z zachowaniem estetyki. Propozycja wyrzucania trawy "gdziekolwiek", to dodatkowa robota ze sprzątaniem i wyładowywaniem przyczepki. Za dużo w tym ekwilibrystyki. Rozwiązaniem byłoby wysypywanie trawy na wózek, ale wysokość kosza jest taka, że nie da się przesypać trawy na nic poza płaszczyzną trawnika. Może ktoś ma z Państwa doświadczenie w tym temacie? -
Mam do koszenia trawnik dość płaski, taki o powierzchni 23-24 ary. Koszę teraz kosiarką z napędem o mocy ok.6,5 KM. Wiosną, szczególnie po opadach deszczu trawa rośnie jak szalona i opróżnianie kosza o pojemności ok.70 litrów, to częstotliwość do kilku minut. Myślę nad zakupem traktorka, niezbyt dużego o szerokości cięcia 90 cm, lecz zastanawia mnie logistyka opróżniania kosza takiego 150 do 200 litrów pojemności. Kosz z kosiarki mogę wysypywać na wózek ogrodowy, a kosz traktorka tylko po dojeździe do pryzmy skoszonej trawy. Nie zawsze da się kosić np co 3 dni. Bywają takie okresy deszczu lub braku czasu z przyczyn zawodowych, że możliwe jest koszenie co 7 do 10 dni. No i wtedy klapa. Wielokrotna jazda traktorkiem do miejsca wysypywania trawy zrobi pobojowisko na trawniku. Nie wiem co na to fachowcy. Może ktoś odpowie jak sobie poradzić z tym problemem?
-
Jeszcze jedna ważna informacja na temat montażu, bo pytał mnie o to w mailu jeden z Kolegów. Jak się powiedziało A, to trzeba powiedzieć i B. Uważam po paru miesiącach, że montaż bez sprzęgła i siłownika na zaworze trójdrogowym mija się z celem. Kocioł reguluje automatycznie stopień otwarcia zaworu, co daje niesamowite oszczędności. Podobnie konieczny jest bojler odpowiednio duży z długą wężownicą. Dogrzewa wodę użytkową błyskawicznie, tak, że chyba zostawię go na lato, zresztą ma taką funkcję "lato".
-
Dzień dobry Radzę Ci kup Szanowny Kolego ten droższy. Praktycznie jest bezobsługowy. O żadnym drewnie nie ma mowy. Jak się go dobrze ustawi, to możesz o nim myśleć raz na 3-5 dni. Kocioł ma 3 rodzaje pojemników, Radzę ten przynajmniej 300 litrowy. Mój chodzi dość cicho, ale w pewnej firmie stoi 60 KW i jest podobno głośny. W moim słychać i to nawet słabo w ciągu nocy automatyczne czyszczenie. W kilku workach chyba musiały być pellety z korą, bo zrobiła się szlaka, ale łatwo ja usunąłem. Te "procenty mocy" to dmuchawa. Prawie nie słychać różnicy. Musiałbym tu dużo pisać o ustawieniach, ale bez wglądu do ustawień i widoku wyświetlacza nic to nie da. W każdym razie lepiej nie puszczać go na "ręcznym". Gdybyś miał kocioł, to mogę Ci na własnych spostrzeżeniach zasugerować wybór "krzywych". Oczywiście nie próbuj go eksploatować bez wkładu do komina i to o odpowiedniej średnicy np. 15. Nie da się nic nagrać uchylając, bo trzeba by wyjąć szufladę, która zasłania palnik. Pozdrowienia
-
Mam już prawie pół roku EG 15 KW. Jest nieźle. Nie wiem jak z jakością paliwa, bo kupiłem "normalne" z certyfikatem DIN plus i nic się nie dzieje. Ważne, że coraz lepiej wypala pellety i jest znacznie mniej popiołu jak na początku. Zauważyłem, że ilość pelletu zużywanego do ogrzewania ciepłej wody w znacznym stopniu wpływa na ogólne zużycie. Tej zimy to wychodzi w przybliżeniu 2 worki na dobę.
-
Ja mam EG Grenia. Na razie jakoś chodzi, ale są problemy z ustawieniami. Urządzenie jest w każdym razie nieźle pomyślane. Kupiłem pellet z domieszką kory i raz na tydzień palnik wymaga usunięcia szlaki, ale nie sprawia to specjalnego problemu. Mnogość ustawień powoduje dłuższe dochodzenie do optymalnych wartości. Zużycie pelletu wygląda na dość umiarkowane.
-
ile pellet, pelletów zużyliście w tym i w zeszłym sezonie???
Encontros odpowiedział martek1981 → na topic → Ogrzewanie
Wystartowałem pod koniec października. Było dotąd bardzo ciepło i trudno o opinię uwzględniającą warunki "sezonu grzewczego". Wydaje się jednak, że zejście poniżej 15 kg na dobę nie jest możliwe. Przy temperaturze 0-2 oC w nocy i 5-7o C w dzień zużycie pelletu wynosi ok 20 kg na dobę, w tym ciepła woda w nieograniczych ilościach.