Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Lukasz_B

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    29
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Wrocław
  • Województwo
    dolnośląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Lukasz_B's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam po dłuższej przerwie i odpowiadam na zaległe pytania. Pytanie do osób proszących o zdjęcia - napiszcie jakie zdjęcia (których elementów domu) były by przydatne? Ogólnie zbliża się 2 lata od zamieszkania w naszej Galilei Małej. Generalnie jest OK. Trochę uciążliwe są nisko schodzące skosy w pokoju nad garażem. W kilku miejscach popękały też ścianki działowe na piętrze, za co winię strop terriva i gdybym teraz budował, to skonsultował bym przy adaptacji projektu możliwość wykonania litego stropu. Nie pomyślałem też o położeniu w garażu chociaż kilku pętli podłogówki - nie do ogrzewania bo przy piecu na paliwo stałe w sąsiadującej kotłowni i tak jest ciepło, ale do suszenia wody skapującej z samochodu po deszczu/śniegu.
  2. Jak na razie nic się nie dzieje. Trzeba dobrze uszczelnić obróbką blacharską + uszczelniacz dekarski połączenie daszku z elewacją. Daszek nad wejściem jest od strony północnej, a u nas z tego kierunku nieco mniej pada niż od strony zachodniej i południowej.
  3. Ja zakończyłem. Koszt całości ok. 400kzł (przy powiększonym garażu, rezygnacja z balkonów) bez kosztów uporządkowania terenu wokół domu, podjazdu, płotu itd.
  4. Ponieważ mamy znacząco inne oczekiwania co do kuchni i jej funkcjonalności / wyposażenia (zatem związanych z tym rozmiarów), więc trudno mi wypowiedzieć się na temat samej kuchni. Moim zdaniem wydłużanie ścianki dzielącej kuchnię od wiatrołapu i wejścia do dolnej łazienki (bo jak rozumiem w ten sposób chcesz uzyskać większą kuchnię) spowoduje, że zrobi się z tego długi tunel-korytarz. Siedząc w salonie przy stole gościnnym lub gdzieś na kanapie będzie widać istotny kawałek ściany przesłaniającej drzwi do łazienki i być może część schodów na górę. Wysunięta do salonu ścianka będzie blokować dopływ światła do tego "korytarzyka". Moim zdaniem optycznie bardzo pomniejszy to salon, jego funkcjonalność i ustawność. Jeszcze do tego stół prostopadle do okna zajmie optycznie większość wolnej przestrzeni. Wszystko zresztą najłatwiej będzie można ocenić po wybudowaniu ścian i stropu, kiedy będzie można wyobrazić sobie przestrzeń ograniczoną ściankami działowymi. Co do wskazówek - słupy drewniane na piętrze - warto przemyśleć układ ścianek działowych (i związaną z tym konstrukcję stropy jeśli będzie terriva i ścianki z bloczków) aby np. schować obydwa w garderobie, albo może chcecie zostawić je widoczne w pokojach i ładnie wyheblować? Kotłownia - jeśli będziecie magazynować większą ilość opału (węgiel, drewno, pellet) - potrzeba kilka m2 na składowanie aby komfortowo korzystać z pieca, posprzątać itd. Ścianka na szafę wnękową w wiatrołapie - zdecydowanie odradzam, jeśli zechcecie tam szafę to może mieć ściankę z płyty meblowej
  5. Wejście mam od północy, a taras od południa. Okno od tarasu jest zupełnie wystarczające, nieco zmniejszone względem oryginalnego projektu. Duże okno w salonie jest od zachodu, ma coś koło 180-200cm. Moim zdaniem jest wystarczająco dużo światła, nawet w pochmurne dni. Problem z tymi drugimi drzwiami tarasowymi jest taki, że zajmują fajne miejsce w rogu budynku, które my wykorzystaliśmy na wstawienie dużego narożnika. Chyba że nie będziesz z nich wogóle korzystać... Moim zdaniem wydłużenie kuchni o 1,40m kosztem salonu bardzo niekorzystnie wpłynie na ustawność i ogólny wygląd tego ostatniego. Kuchnia w oryginalnych wymiarach wcale nie jest taka mała, pod warunkiem że dobrze wykorzystamy miejsce. U nas bez problemu 2 osoby mogą razem "urzędować" w kuchni nie przeszkadzając sobie zanadto.
  6. Drzwi wejściowe nieco szersze niż 1m ułatwiły by wnoszenie większych gabarytowo mebli i elementów wyposażenia, chociaż rzeczywiście można wnosić przez taras. Szafa wnękowa przy wejściu nie musi być na całej długości ściany - my mamy zabudowę na około połowie długości (dalej od drzwi wejściowych), a przy drzwiach wejściowych jest połączony z tym wieszak i siedzisko. Okna połaciowe od południa - jeśli południe jest od strony wejścia do domu, to praktycznie mowa tylko o oknach w pokoju nad garażem? Jeśli tak - polecam zostawić ze względu na doświetlenie kątów pod skosami. Kominek zostawiliśmy tak jak w oryginalnym projekcie. Nie ma płaszcza wodnego - moim zdaniem przy piecu na ekogroszek jest to bez sensu, bo piec i tak pali się non stop cały sezon, a poza sezonem koszty w stosunku do zysków czynią ten pomysł mało sensownym. Pokoje na piętrze - pole manewru jest i tak niewielkie, ponieważ mamy słupy które najlepiej aby były elementem ściany. Połączyliśmy łazienkę z pralnią uzyskując miejsce na dużą kabinę prysznicową. Pokoje są raczej średnio ustawne, ale nie wynika to z układu ścianek działowych, ale raczej z samego występowania skosów. Do każdego pokoju wchodzi 1, max 2 wysokie szafy. Zresztą na więcej i tak nie było by miejsca i pokój wyglądał by na zawalony wielkimi meblami. Optymalnym rozwiązaniem wydają się szafy do zabudowy na zamówienie - wówczas ładnie wpasowują się we wszystkie kąty i skosy i można dobrze wykorzystać przestrzeń od podłogi aż po sufit.
  7. Okno tarasowe ma szerokość 240cm. Połówka jest stała, a druga przesuwna. Czy przy ruchomym słupku skrzydła nie muszą być uchylne, zamiast przesuwne? Jeśli tak - zastanów się ile miejsca potrzeba zarezerwować w salonie na możliwość ich otwierania (chyba że mają się otwierać na zewnątrz).
  8. @kurczewskaa Okna w garderobie (u nas to pomieszczenie gospodarcze) i kuchni są symetrycznie rozmieszczone względem drzwi i osi budynku. Mają szerokość z tego co pamiętam niecałe 150cm. Drzwi wejściowe mają szerokość ok. 1m razem z futryną - z dzisiejszej perspektywy chyba zrobił bym je 5-10cm szersze. Łazienka i pokój obok szerokość okien ok. 120cm.
  9. Gotowa Galilea Mała założyciela tego wątku - zdjęcia "nocne" wszystkich elewacji, ze względu na porę roku przy świetle sztucznym (ciężko "załapać się" na światło dzienne)
  10. Zagląda jego autor . Tak się również składa, że aktualnie kończę budowę i mam na głowie wykończenie, co zajmuje całość wolnego czasu. Sam się o tym przekonasz już niedługo, gdy zaczniesz budowę Według moich w miarę dokładnych notatek stan surowy otwarty (materiał + robocizna) wyszedł ok. 160-170kzł.
  11. Po konsultacji z kominiarzem, który powiedział że najlepiej 150 ale 120 jeszcze ostatecznie ujdzie, wybrałem 125mm. W moim przypadku to największa możliwa średnica pozwalająca ukryć rurę w ściance działowej (mam taki mały fragment gdzie było to konieczne aby nie robić zabudowy GK maskującej rurę). Najlepiej to pomontować przed wylewkami i koniecznie przed tynkami żeby mieć później jak najmniej kucia i rozwalania wykończonych powierzchni. Ocieplenie i zabudowa poddasza nie jest już taką przeszkodzą, ponieważ łatwo bez większego wysiłku i szkód na całości później samodzielnie to przeprowadzić przez ocieplony sufit poddasza. Można też zlecić przełożenie tego przez sufit poddasza ekipie wykonującej zabudowę i ocieplenie poddasza. Wcześniej raczej odradzam prowadzenie tych rur spiro, gdyż są bardzo słabe i łatwo je uszkodzić płytą GK czy profilem.
  12. Uwagi z placu budowy: Na etapie stawiania ścianek działowych polecam bardzo dobrze przemyśleć, rozmierzyć i wykonać przejścia dla przewodów wentylacyjnych z kuchni oraz pom. gosp. i łazienki na parterze. Uniknie się w ten sposób późniejszego kucia w gotowych tynkach i posadzkach oraz zastanawiania się gdzie jest belka w stropie której nie można rozkuć. Projekt zakłada idiotyczne poprowadzenie przewodów wentylacyjnych z kuchni na środku ściany w pokoju 2/4. Nam tymczasem udało się tak ukryć przewody w suficie parteru i w ściance działowej pomiędzy kuchnią a wiatrołapem, że możliwe było ich poprowadzenie po ścianie pok. 2/5 za drzwiami (można je tam elegancko zabudować płytą GK i w niczym nie przeszkadzają gdyż są za drzwiami do pokoju).
  13. Hydraulik za prace zrealizowane w domu wziął 3000zł, za kotłownię weźmie ok. 1500-2000zł. Materiału nie sumowałem ponieważ nie kupowałem wszystkiego w jednym czasie. Stosunkowo drogie elementy to grzejniki i wyposażenie kotłowni, reszta na tle innych wydatków budowlanych nie zwala z nóg.
  14. Witam - powodzenia przy adaptacji i podczas budowy! U nas cały dół ogrzewanie podłogowe, a góra grzejniki + podłogówka w łazience. Piec planujemy na ekogroszek + pellety (prawdopodobnie firmy Kostrzewa).
  15. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, ale akwarium jak rozumiem miało by być ustawione dłuższym bokiem w długiej ścianie spiżarki (czyli pomiędzy korytarzem przy kibelku a przejściem do kuchni) - to skąd będzie je dobrze widać? Bo z kanapy w salonie nie bardzo...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...