Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Moninia

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    11
  • Rejestracja

O Moninia

  • Urodziny 17.02.1983

Informacje osobiste

  • Płeć
    Kobieta
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Województwo
    łódzkie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Moninia's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. A to jeszcze ciekawsze bo art. 125 PW ma tylko 3 punkty. Natomiast jeśli chodzi o art. 124. PW to jest różnica czy mówimy o poborze wód czy o wykonaniu urządzenia wodnego (nie wiem co znaczy: wykonanie poboru)
  2. No to się uśmiałam, pobór wód z głębokości większej niż 30 m nie stanowi zwykłego korzystania z wód nawet jeżeli nie przekracza 5 m3 na dobę??? Od kiedy to? Bo chyba czytamy jakieś inne wersje PW Nie stanowi zwykłego korzystania z wód: * 1)*nawadnianie gruntów lub upraw wodą podziemną za pomocą deszczowni;* 2)*pobór wody powierzchniowej lub podziemnej w ilości większej niż 5 m3 na dobę;* Gdzie tu jest, przepraszam, mowa o głębokości ujęcia. No i nie mylmy pojęć, wydajność ujęcia nie jest tym samym co pobór wody...
  3. Absolutnie się z tym nie zgadzam, wykonywanie odwiertów na wykorzystanie ciepła Ziemi spełnia w całości definicję prac geologicznych (pracą geologiczną - jest projektowanie i wykonywanie badań oraz innych czynności, w celu ustalenia budowy geologicznej kraju, a*w szczególności poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin oraz wód podziemnych, określania warunków hydrogeologicznych, geologiczno-inżynierskich, a także sporządzanie map i dokumentacji geologicznych oraz projektowanie i wykonywanie badań na potrzeby wykorzystania ciepła Ziemi lub korzystania z wód podziemnych). Mimo, że podlegają "uproszczonym" procedurom zatwierdzania (zgłoszenie prg i inna dokumentacja geologiczna składana do archiwum geologicznego), jednak w dalszym ciągu wykonanie odwiertów w celu wykorzystania ciepła Ziemi stanowi ROBOTĘ geologiczną.
  4. Miałam już nic nie pisać, ale jeszcze muszę zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Nie będę już wracać do tych wyrobisk, bo mam tutaj inne zdanie. Tylko mam jeszcze pytanie skąd pomysł, że instalacja kolektorów pionowych do 100 m nie jest PRACĄ geologiczną, skoro już odwierty na wykorzystanie ciepła Ziemi, głębsze niż 30 m, są ROBOTĄ geologiczną i podlegają zgłoszeniu z Pgig??
  5. Zaraz zaraz , bo próbuje to wszystko zrozumieć i czytam jeszcze raz cały wątek i widzę tu kilka niejasności. Jeżeli wykonanie odwiertu na studnię do 30 m głębokości nie jest pracą geologiczną to jakim cudem sam odwiert może być wyrobiskiem górniczym ?? Jeżeli wyrobisko górnicze powstaje w wyniku robót górniczych, a roboty górnicze prowadzone są w związku z działalnością określoną Pgig.
  6. No fakt, to się zmieniło ale to i tak nie jest dla mnie do końca jasne. Korzystaniem z wód podziemnych jest też "zwykłe" korzystanie z wody. Sądziłam, że wykreślenie tego punktu 1a ze starego Pgig miało ograniczyć zaniżanie głębokości studni (żeby uniknąć kolejnych zezwoleń).
  7. To jest stanowisko, które nie stanowi wiążącej wykładni prawa, opieram się na tym co jest zapisane w Pgig. Jeżeli studnie do 30 m głębokości dla zwykłego korzystania z wody są zwolnione z przepisów ustawy Pgig to dlaczego z ustawy został wykreślony art. 4 pkt 1a (starej ustawy) który to wskazywał??
  8. Definicja prac i robót geologicznych nie zmieniła się w nowym Pgig, więc jeżeli w starej ustawie ujęcia do 30 m głębokości i w ramach zwykłego korzystania z wód (poboru do 5 m3 na dobę) były wyłączone z ustawy, a teraz tego zapisu zabrakło, to jaka jest podstawa prawna do "zwalniania" tych studni z przepisów Pgig??
  9. Wykonanie ujęcia wody podziemnej jest pracą geologiczną w rozumieniu ustawy Pgig
  10. Na dzień dzisiejszy, wykonanie studni głębinowej wymaga: 1) zatwierdzonego projektu robót geologicznych (Pgig) 2) zatwierdzonej dokumentacji hydrologicznej (Pgig) 3) pozwolenia wodnoprawnego: na szczególne korzystanie z wód w zakresie poboru wód podziemnych (czyli jeżeli pobór będzie większy niż 5 m3 na dobę) oraz na wykonanie urządzenia wodnego - obudowy studni głębinowej (jeżeli ujęcie będzie głębsze niż 30 m lub pobór wody będzie większy niż 5 m3 na dobę) - PW 4) zgłoszenia wykonywania obudowy ujęcia wód podziemnych PB
  11. A jak w takim razie wytłumaczysz zapis "starego" Pgig z 4 lutego 1994 r., gdzie również był zapis dotyczący nie stosowania przepisów ustawy Pgig w przypadku korzystania z wód w zakresie uregulowanym odrębnymi przepisami (art. 4 pkt 1), a dodatkowo w punkcie 1a ustawodawca wskazywał, że nie stosujemy ustawy również w przypadku wykonywania ujęć wód podziemnych do głębokości 30 m na potrzeby zwykłego korzystania z wody. Jeżeli w 'nowej" ustawie Pgig z 9 czerwca 2011 r. ustawodawca zrezygnował z punktu 1a, zamieniając go na punkt 2 dotyczący nie stosowania przepisów ustawy w przypadku wykonywania odwiertów w celu wykorzystania ciepła Ziemi tzn., że w obecnym stanie prawnym każda studnia wiercona, bez względu na głębokość wiercenia, podlega przepisom Pgig, czyli wymaga zatwierdzenia projektu robót geologicznych i dokumentacji hydrogeologicznej, a w dalszej kolejności zgłoszenia samej obudowy studni.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...