
karol37
Użytkownicy-
Liczba zawartości
11 -
Rejestracja
Informacje osobiste
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Dane osobowe
-
Województwo
małopolskie
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
karol37's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
Jak widać i słychać na filmikach udostępnionych przez kerado28, przynajmniej w moim odczuciu Onyx jest głośniejszy zwłaszcza na drugim biegu. Szkoda że niebyło wcześniej tych filmików, wtedy prawdopodobnie zamiast Onyx 400 wybrałbym Binka Exellent 400 lub Aerisa 350 a miałem w tej samej cenie całą wentylację niezależnie od rekuperatora. Ekipa która mi wykonywała instalację mówiła że w znacznej większości montują Aerisy 350 i nigdy nie mieli z nimi problemów i stwierdzili że Aeris ma solidniejszą obudowę od Onyxa. Jak zamontują Aerisa na ścianie to "dobrze siedzi" a jak zamontowali u mnie Onyxa to stwierdzili że jest lżejszy ma słaba ściankę z tyłu która się "poddaje" - ugina.
-
Witam. Chyba zameczyłem wszytkich moimi pytaniami bo nikt nieodpowiedział na pytanie odnośnie kształtek do przejścia przez strop a potem na kanały prostokątne:bash: Jednak jakby ktoś chciał mi udzielić rady to z góry dziekuje. Pozdrawiam
- 9 odpowiedzi
-
- grawitacyjne rozprowadzenie
- kolizja z instalacją co
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam. Już doczytałem i trochę mi się wyjaśniło. Zdjęcia które pokazałem to nie kominek u mnie. Kominek i zabudowę będę wykonywał (tzn. zlecał do wykonywania) dopiero za rok albo później. Zdjęcia są z budowy kominka u brata kilka lat temu - rozumiem ze niebył to najlepszy fachowiec. Z tego co zrozumiałem to lepsze rozwiązanie będzie z podłączeniem kanałów do dystrybutora nad kominkiem + odpowiednia większa ilość powietrza aby nie dochodziło do przegrzewania i do przypalania kurzu oraz aby na wylocie niebyła zbyt duża temperatura. Już teraz wiem o co pytać wykonawcę i na co zwrócić uwagę. Obecnie jak już pisałem sam chce przygotować rozprowadzanie kałanów na poddaszu (częściowo już wykonałem) bo niedługo będę robił wylewki. Mam pytanie odnośnie przejścia z kanału prostokątnego w dół przez płytę. Gdzieś na forum wyczytałem że najmniejsze opory daje przejście z kanału prostokątnego na redukcję RDSS(prostokąt/koło) niesymetryczną a następnie na kolano okrągłe i rura w dół. To rozwiązanie wymaga dość poważnego rozkucia otworów i u mnie nie ma na tyle miejsca. Myślałem przejście wykonać w następujący sposób: 1 wariant ) kanał płaski- kształtka L KLO (kanał płaski z wyjściem na rurę) - rura spiro 125mm (ponizej załacz zdjecie ksztłki L KLO) 2 wariant ) kanał płaski - kolano płaskie KSS 90st - redukcja RDSS (prostokąt 150x50/koło 125mm) - rura spiro 125mm (czyli takie rozwiąznie jak na zdjeciu koinka które załczyłem wcześniej) Które z podanych wyżej dwóch wariantów będzie bardziej poprawne i miało mniejsze opory? Czy są to dużo gorsze rozwiązani od rozwiązania z przejściem przez strop kolankiem z rur okrągłej i dopiero na stropie zastosowanie redukcji na kanał płaski Czy zamiast rury spiro powinna być jednak rura ocynkowana i czy przyjęta średnica mm będzie dobra (zakładam kominek 14kW - dom ma około 140m^2)
- 9 odpowiedzi
-
- grawitacyjne rozprowadzenie
- kolizja z instalacją co
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam. Dziękuje za odpowiedź. Dla bezpieczeństwa podkuje wiecej płytę aby zalać rury co w otulinie, betonem gr.2-3cm i na położe płytę z wełny do obudowy kominków 3cm i opiero kanał w rekawie. Prawdopodbnie jeszcze zgodie z radą obuduje knałay dodatkow płytami z wełny gr.2,5cm (tej do kominków Isover z Castoramy) powinno się zmieścić - mam przyjęte 8cm styrpianu ze względu na knały do wentyalci mechanicznej chowane w posadzce. Dodatkowo zakupiłem 5 czujników temperatury (rezystorowe po 2zł na zakes do +150st) i zamontuje je na kanale i na rurach co i będę mierzył ale na wyniki musimy jeszcze zaczekać być może nawet kilka lat (o wynikach poinformuje). Mam dać więcej powietrza pod wkład - rozmumiem że mowa o doprowadzeniu powietrza do kominka, przygotowałem rurę pcv fi 160 więc myśe że bedzie ok (znajomi mają przeważnie 110). Natomiast kanały myślałem wprowadzić jakna zdjęciach poniżej do "dużej" komory nad komikiem (pod komorą dekompresyjną) a nie bezpośrednio nad czopuch komina jak na zdeciu 3 aby powietrze niebyło zagorące. Czy to dobre rozwiąznie? Czy może pobierać ciepło bezpośredni znad copucha? Kominek nie będę montował sam więc myślę że wykonawca podsunie dobre rozwiąznie, ale dobrzy by byłoznac opinię innych. Koniek to jeszcze odległa sprawa ale może możecie kogoś polecić w Krakowie (obrzeża Krakowa os strony Sandomierza)
- 9 odpowiedzi
-
- grawitacyjne rozprowadzenie
- kolizja z instalacją co
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
dziękuje za odpowiedzi. zastanawiam się czy jednak nie wystarczyłaby sama wełna grubości 3cm, rury co wytrzymują 95 stopni (110 chwilowo) są w otulinie 9mm potem wełna 3cm + kanał w rękawie? Pomyśle jeszcze nad ociepleniem płytami z wełny wszystkich kanałów ale nie wiem czy będę miał tyle miejsce. Jeśli podłodze nic sie nie stanie to nie przeszkadzają mi straty, tak jak pisałem czasami tylko będę palił w kominku a rozprowadzenie robie dlatego że jak sobie sam wykonam to łączny koszt wyniesie około 500zł (jakby koszty były znacznie większe to prawdopodobnie bym rozprowadzenia wcale nie robił) Brat też kanały sam rozprowadzał i owinął tylko folia aluminiową i ciepłe powietrze mu dmucha przez kratkę a nawet gorące, a to co mu ucieknie do wylewki zadziała jak ogrzewanie podłogowe (to co do stropu to juz raczej nieodzyska
- 9 odpowiedzi
-
- grawitacyjne rozprowadzenie
- kolizja z instalacją co
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Witam. Buduje dom i założyłem że wykonam kominek z grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza prostokątnymi kanałami schowanymi w warstwach posadzkowych. W kominku zamierzam palić raczej sporadycznie (może na starsze lata jak będę miął więcej czasu będę palił więcej) i dlatego zdecydowałem się ze względu na koszty na rozprowadzenie grawitacyjne. Kominek będzie w salonie centrum domu. Nad kominkiem w stropie mam 4 otwory przez które rozprowadziłem 4 kanały do 4 pomieszczeń na poddaszu. Trasy kanałów w poziomie wynoszą około 0,5m, 1,2m, 1,7m, 4m. Część kanałów krzyżuje mi się z instalacją co z rurach wielowarstwowych typu PE-X/Al/PE-RT firmy Wavin które są w otulinie z pianki gr9mm. W miejscach krzyżowania się instalacji wykonałem bruzdy w stropie aby rury co przechodziły pod stalowymi kanałami. Kanały dystrybucji gorącego powietrza są owinięte standardowym rękawem do izolacji kanałów (folia aluminiowa i wełna gr chyba 0,5-1cm). Kanały z rurami co krzyżuje się w odległość około 0,5 od początku kanału (od wylotu w stropie). Obawiam się że w kanale temperatur możne wynosić 150stopni i może dojdą do uszkodzenia rur co. Zamierzam dodatkowo miedzy rurę co w otulinie z pianki a kanale w rękawie izolacyjnym dać płytę gr. 3cm z wełny mineralnej stosowanej do obudowy kominka. Czy to wystarczy czy może bardzkiej podkuć stop i zlać rury co betonem lub dać 2 płyty z wełny (łącznie około 5-6cm).
- 9 odpowiedzi
-
- grawitacyjne rozprowadzenie
- kolizja z instalacją co
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
WITAM Zdecydowałem sie na wentylacje mechaniczną. Wybrałem rekuperator ONYX DREAM 400 oraz rozporowazenia instalcji poprzez skrzynki rozdzielcze i kanały z rur PE-FELX (zielone firmy Termocontrol). Nawiew z rekuperatora poprzez trójnik na dwie szkrzynki rodzielcze jedna dla parteru druga na podasze, następnie z skrzynek rozdzielczych rurami PE-FLEX do poszególnych pomieszczeń. Do każdego pomieszczenie w którym jest nawiew idzie po dwie rury 63mm do anemostatu z wyjątkiem salonu - tam 4 rury i 2 anemostaty, tzn. po 2 rury do jednego anemostatu. Zgodnie z ogólnymi wytycznymi dostępnymi na forum powino byc po jednej rurze. Jednak mój instalatoer (oraz inni z którymi rozmawiałem odnośnie montażu instalacji) robi tak jak pisałem tzn. po dwie rury i daja gwarancje że bedzie cicho - choć przepływy na najniższym biegu będą około 1m/s. Umowa wstępna podpisana więc już tego nie będę zmieniał. Chciałem jednak skonsultowac rozmieszczenie anemostatów oraz czerpni i wyrzutni. Na załaczonych rysunknkach pkazałem rozmieszczenie anemostatów na parterze oraz na poddaszu. Dla poddasza rozrysowałem 3 warinaty rużniące się romieszczeniem anemostatów nawiewnych w dóch pokojach. Na rysunkach nawiewy oznaczyłem kolorem niebieskim w wywiewy kolorem czerwonym (jedna linia oznacza jeden kanal pe-flex). Wariant 1: anemostaty zlokalizawane nad oknami najdalej oddalonymi od drzwi wejściowych do poszczególnych pokoi ( w dwóch pokojach anemostaty są nad biurkiem dla dzieci) Wariant 2: w dwóch pokojach które posiadaja po 2 okna umiesciłem po dwa anemostay nad każdym oknem aby lepiej rozprowadzic powietrze ( w dwóch pokojach anemostaty są nad biurkiem dla dzieci) Wariant 3: w dwóch pokojach które posiadają po 2 okna umieściłem po jednym anemostacie nad oknami na wprost drzwi ( w jednym pokoju nawiew jest nad biurkiem dziecka). Który wariant rozmieszczenia nawiewów na poddaszu byłby najlepszy. Czy można umieszczać nawiew nad biurkiem czy raczej się nie zaleca. Na rysunkach poddasza pokazałem jeszcze umiejscowienie rekuperatora oraz czerpni i wyrzutni. Ze wzgledów estetycznych odpowiada mi ulokowanie wyrzutni opisanej jako wersja 1 - jest to niewidoczna elewacja od wschodu, ale odległość od rekuperatora wynosi ~12,5m. Wersja 2 umiejscowienia wyrzutni od strony zachodniej mniej mi odpowada, ale w tym przypadku odległośc od rekuperatora jest krótsza i wynosi 8,5m. Czy odległośc wyrzutni od rekuperatora 12,5m nie jest za duża. Czy czerpnia zlokalizowana od strony północnej bezpośrednio przy rekuperatorze nie jest błedem Będę wdzięczny za uwagi co do rozmieszczenia nawiewów oraz czerpni i wyrzytni.
- 1 odpowiedź
-
- -rozmieszenie
- anemostatów
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
WITAM Podjołem decyzję i wybrałem rekuperator ONYX DREAM 400. Chciałem jeszcze skonsultowac rozmieszczenie anemostatów oraz czerpni i wyrzutni. Na załaczonych rysunknkach pkazałem rozmieszczenie anemostatów na parterze oraz na poddaszu. Dla poddasza rozrysowałem 3 warinaty rużniące się romieszczeniem anemostatów nawiewnych w dóch pokojach. Na rysunkach nawiewy oznaczyłem kolorem niebieskim w wywiewy kolorem czerwonym. Wariant 1: anemostaty zlokalizawane nad oknami najdalej oddalonymi od drzwi wejściowych do poszczególnych pokoi ( w dwóch pokojach anemostaty są nad biurkiem dla dzieci) Wariant 2: w dwóch pokojach które posiadaja po 2 okna umiesciłem po dwa anemostay nad każdym oknem aby lepiej rozprowadzic powietrze ( w dwóch pokojach anemostaty są nad biurkiem dla dzieci) Wariant 3: w dwóch pokojach które posiadają po 2 okna umieściłem po jednym anemostacie nad oknami na wprost drzwi ( w jednym pokoju nawiew jest nad biurkiem dziecka). Który wariant rozmieszczenia nawiewów na poddaszu byłby najlepszy. Czy można umieszczać nawiew nad biurkiem czy raczej się nie zaleca. Na rysunkach poddasza pokazałem jeszcze umiejscowienie rekuperatora oraz czerpni i wyrzutni. Ze wzgledów estetycznych odpowiada mi ulokowanie wyrzutni opisanej jako wersja 1 - jest to niewidoczna elewacja od wschodu, ale odległość od rekuperatora wynosi ~12,5m. Wersja 2 umiejscowienia wyrzutni od strony zachodniej mniej mi odpowada, ale w tym przypadku odległośc od rekuperatora jest krótsza i wynosi 8,5m. Czy odległośc wyrzutni od rekuperatora 12,5m nie jest za duża. Czy czerpnia zlokalizowana od strony północnej bezpośrednio przy rekuperatorze nie jest błedem Będę wdzięczny za uwagi co do rozmieszczenia nawiewów oraz czerpni i wyrzytni.
-
Mam pytanie jeszcze odnośnie rozprowadzenia kanałów (np. PE-flex). Czy rozprowadzenie np. nawiewu powinno odbywać się: Wariant 1) od rekuperatora do jednej skrzynki rozdzielczej (wspólnej dla parteru i poddasza), a od skrzynki wszystkie kanały zarówno dla pomieszczeń na parterze jak i na podpasze. Wariant 2) od rekuperatora do pierwszej skrzynki rozdzielczej na poddaszu z niej kanały tylko do pokoi na poddasza (skrzynka i kanały zlokalizowane pod jętkami w warstwie ocieplenia), a następnie z skrzynki pierwszej rurą spiro pionowo w dół, do skrzynki drugiej ułożonej na stropie nad parterem i z niej dopiero kanały do poszczególnych pomieszczeń na parterze. Czy oba warianty są poprawne? Który wariant będzie lepiej funkcjonował?
-
Dziękuje za wypowiedzi. Jak na razie, głownie po rozmowie z panem TB, skłaniam się ku Onyx Dram 400, ale jeszcze nie podjąłem decyzji. Za Onyxem jest też to że codziennie przejeżdżam koło firmy Frapol i w razie awarii z serwisem nie powinno być problemu. Dzwoniłem również do różnych firm które maja w ofercie wszystkie wyżej wymienione rekuperatory i zdania są różne. Najwięcej sprzedaje się Aerisa i Renoventa. Ogólnie wywnioskowałem że wszystkie rekuperatory są na podobnym poziomie i który bym nie wybrał nie popełnię błędu. Może ktoś użytkuje rekuperator Onyx Dream 400 i może podzielić się swoimi wnioskami.
-
Witam, Chce wykonąc wentylacje mechaniczna w nowo budowanym domu (powierznia ok 155m2 + ew. dodatkowe pomieszczeni 15m2). Otrzymałem kilka podobnych ofert na przewodach Pe-flez firmy Termokontol. Oferty cenowo są zbliżone (prawie identyczne), a różnią się proponowanymi rekuperatorami. Proponowane są nastepujące rekuperatory: 1. Onyx Dream 400 firmy frapol 2. AERIS 350 Standart + programator I-Tron 3. Renowent Ecellent 400 Z tego co się zorientowałem wszytkie rekuperatory są przeciwprądowe, z automatycznym bay-passem oraz wentylatorami (EC) prądu stałego. Na forach krążą różne opinie i najwięcej informacji jest o rekuperatorze AERIS (jest chyba tez najbardziej popularny). Osobiście widziałem i słyszałem tylko rekuperator firmy Onyx model SKY 250 - na I biegu chodził dość cicho (niepodłączony do instalacji) Czy możecie państwo doradzić który rekuperator waszym zdaniem byłby najlepszym waszym pod wzgledęm glośności, ekonomiczności i trwałości?