Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dominik01

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    125
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Dominik01

  1. Po kolorze? Trzeba zrobić przegląd instalacji, sprawdzić co i z czym połączone.
  2. W instalacji jednofazowej odbiornik nie ulegnie uszkodzeniu ale stwarza zagrożenie porażeniem.
  3. Jak to nic? A pojawienie się fazy na obudowie urządzenia w pierwszej klasie przyłączonego do takiego obwodu? Z przewodu fazowego przez podłączone urządzenie. W instalacji trójfazowej nie takie nic.
  4. Dokładnie tak. I za podziałem PEN na PE i N nie łączy się ich ponownie.
  5. Połączenie N z PE jest niedopuszczalne. A może powodować wyłączanie wyłączników różnicowoprądowych o ile są takie w instalacji. Chyba 2 żyły fazowe.
  6. Ty naprawdę nie widzisz różnicy między instalacją elektryczną a malowaniem mieszkania? Jakich argumentów oczekujesz?- takich które są dla Ciebie wygodne. Bo innych najzwyczajniej nie potrafisz zrozumieć. Jako laik nie musisz ich rozumieć. Na forum się wszystkiego nie nauczysz. Możesz mieć pretensję do elektryka który źle wykonał robotę, poszedł na łatwiznę. Właśnie co to jest że laik musi znać się na elektryce żeby kontrolować elektryka.
  7. A wtedy na forach takich jak to pseudoelektrycy poprą każde rozwiązanie laika. Takie tematy nie są dla amatora. Szukasz konkretów, argumentów. Jakich?
  8. Ja myślę że należy uświadomić użytkownika o jego błędnym myśleniu. To co tu kolega przedstawił jest regulowane przez rozporządzenie. I to powinno zakończyć temat. Użytkownik jest świadomy czego chce ale to chyba nie znaczy że masz łamać wszelkie prawa żeby tylko użytkownik był zadowolony.
  9. Czy można upalić? Spróbuj to się dowiesz. Pożary swoją drogą ale uszkodzenie izolacji przewodów po przekroczeniu obciążalności długotrwałej jest jak najbardziej możliwe. Prawda? A norma dopuszcza chyba nawet troszkę więciej. Nie uwzględniając współczynników. Warto jeszcze zostawić lekki zapas.
  10. Oczywiście że żaden kłopot. Tak samo watowanie bezpieczników.Ale między 10 a 16A jest 6A różnicy= 1380W. 1380W więcej które możemy bez problemu pobierać.
  11. No właśnie. Jakoś funkcjonują. Ale pewne zagrożenia powodują. Tym bardziej instalacje aluminiowe.
  12. Jak mi merc nie odpali to pół biedy ale jak się chałupa od instalacji elektrycznej spali to już co innego. Bez porównania.
  13. A nie powodują pożarów? A zagrożenia porażeniowego też nie powodują? Ile się słyszy o upalonym zerze. Wymagania norm i dobra praktyka powinna zapewnić bezpieczeństwo użytkownikowi. Kolega kkas12 podaje dobre przykłady błędnego stosowania przewodu 1,5mm2 do gniazd. Ciekawe czy użytkownik który był zdolny watować bezpieczniki zawacha się wymienić zabezpieczenie z B10 czy B13 na większe bo B10 wybija.
  14. Bo najważniejsze jest zadowolenie autora z porad, a nie poprawne wykonanie instalacji elektrycznej. W jeden dzień elektryki się nie nauczy. Tym bardziej z forum. Ja nie rozumiem dlaczego laicy biorą się za instalację elektryczną.
  15. Piszesz że jesteś laikiem a bierzesz się za wykonanie instalacji elektrycznej. Wykonanie instalacji elektrycznej należy zlecić elektrykowi.
  16. Chodzi o przerwę w torze N rozłącznika jak i RCD i konsekwencjami z tym związanymi. Opisywane to było wielokrotnie na różnych forach. W przypadku przerwy toru N urządzenia jednofazowe mogą dostać nawet prawie 400V co może spowodać ich uszkodzenie.
  17. Jaki jest układ sieci? Błędem jest stosowanie RCD czterotorowych na obwody jednofazowe. RCD w obwodach oświetlenia też nie jest wymagane. Czterotorowy wyłącznik główny też nie jest dobrym rozwiazaniem. W sumie to nie wiem po co ten 2,5mm2 w obwodach oświetlenia. I te rurki.
  18. Nie ma żadnego sensu. Należy zamontować rozłącznik. I co robią zabezpieczenia powyżej 16A w mieszkaniu? Jak dla mnie to cała rozdzielnica jest do wymiany i powinien się tym zająć elektryk.
  19. Zasadę działania wyłącznika RCD dobrze znam, i nigdzie nie napisałem że RCD ma być wzamian wyłącznika nadmiarowo-prądowego. Każdy obwód ma być zabezpieczony przed skutkami przeciążeń i zwarć. A jako urządzenie zapewniające SWZ może być i RCD i wyłącznik nadmiarowo-prądowy. Lepiej jest gdy warunek ten jest spełniony dla nadmiarówki wtedy automatycznie jest spełniony dla (często awaryjnego) RCD. Ale są instalacje gdzie wyłącznik RCD jest jedynym urządzeniem zapewniającym SWZ np w sieci TT.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...