Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

bila111

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez bila111

  1. Witam. Zamierzam kupić rozdrabniacz gałęzi pod kątem wykorzystania zrębek do palenia w piecu RBR. Czy ktoś z szanownych Kolegów pali/palił w piecu RBR rozdrobnionymi gałęźmi, tj. takimi po rozdrabniaczu? Czy podajnik ślimakowy się nie zablokuje?
  2. Dom ocieplony, okna plastikowe, tylko klatka schodowa bez odcięcia pięter i drzwi. Właśnie kupuję 28 MJ. Zobaczę może będzie lepiej. Dzięki za odpowiedź. Chodziło mi głównie o to czy ten palnik radzi sobie z takim paliwem. Na początek skombinuję ze dwa worki owsa i zrobię próby. Jak wyjdzie dobrze, to na wiosnę w pole i zasiew. Zawsze będzie trochę oszczędniej. pozdr.
  3. Witam serdecznie. RBR17 hula od jakiegoś czasu. Niestety martwi mnie dość duży pobór ekogroszku, tj. ok 30kg/dobę przy temperaturach ok. 0 do -5 stopni. Dom ok. 170 m2. Przy takim wydatku paliwa moc kotła ok. 4 - 6 kW w zależności od pracy palnika. Kaloryczność węgla ok. 21 kJ - z marketu. Instalator który składał instalację i od czasu do czasu steruje piecem przez neta twierdzi że duży pobór paliwa jest wynikiem jego słabej kaloryczności. Kupuję właśnie węgiel ok. 25kJ zobaczę. Zastanawiam się jak by można obniżyć koszty. Czy ktoś z szanownych kolegów palił w tym piecu owsem lub innymi ziarnami? Czy samym owsem, czy mieszanką z węglem. W jakich proporcjach. A może innymi ziarnami? Rzepak,jęczmień może coś innego. Trochę pola jest, na przyszły rok mogę posiać. Jaka odmianę owsa polecacie? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  4. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Będzie chyba jednak RBR 17 z zaworem trójdrożnym ręcznym. Tak na marginesie, moje pytania może wydają się Wam śmieszne, denerwujące, świadczące o indolencji. Ale muszę się przynajmniej podstawowych rzeczy dowiedzieć, żeby nie brać za świętość wszystkiego co mi powie instalator .
  5. Z tego co piszesz to domek dość ciepły ale chyba nic nie czytałeś, nawet kilka ostatnich stron. Czytałem ze dwadzieścia od przodu i dwadzieścia od tyłu Ja bym ci radził 11kW. 11 kW - trochę się boję, że będzie za słaby. Dlaczego? To jest stara instalacja robiona pod grawitację na rurach 2"- jednym słowem dużo wody do zagrzania, dom jest owszem ocieplony ale stoi w wilgotnej okolicy, wody gruntowe wysoko - ciągnie od podłogi na parterze, konstrukcja typu pół piętra + pół piętra+ pół..., bez odcięcia kondygnacji, z taką otwartą klatką schodową na której ciągnie jak w kominie, poza tym doradca z Defro radził mi piec 22kW. Poza tym 11kW i 17kWmają takie same wymiary, więc nic nie zyskuję, a różnica w cenie nie jest za duża. Czy można przestawić w sterowniku moc kotła? To może być rozwiązanie na przewymiarowany kocioł. Podajnik powinien podawać trochę mniejszą ilość paliwa. Czy dobrze kombinuję? Ja swój podłączyłem w grudniu 2011r a czy nie myślisz że dałbym się wciągnąć w kupno jakiegoś kotła którego producent dopiero zaczyna się uczyć to robić? To jest rekomendacja. ad.2 Na stronie producenta jest rok założenia. Nie chodzi mi o rok założenia firmy, tylko o to od jak dawna produkują te kotły - RBR, na ile jest to sprawdzona konstrukcja i czy ma jakieś typowe usterki. ad.4 To znowu musisz poczytać na stronie sterownika : http://ecoal.pl/ Dziękuję za link, czytałem te informacje. To jak: można nastawiać ręcznie czy nie? ad.6 Jeszcze nie reguluje ale sterownik zarządza pompą mieszającą. Jaka jest różnica pomiędzy: zarządza a reguluje? ad.7 Czy czytając (o ile będziesz to czytał) masz wrażenie że tu potrzeba serwisu? Producent 24/h może obserwować twój kocioł, jest zapisywana historia spalania i jego parametrów. Wszystko jak na dłoni. Producent kotła czyta ten temat na forum i wie co się dzieje, reaguje na bieżąco pprzez swoich przedstawicieli w osobach karoki i Minertu, są oni zawsze na forum i pod telefonem. Wiedziałbyś jak to wygląda jak byś przeczytał kilkanaście stron. Jestem pod wrażeniem aktywności i zaangażowania użytkowników. Poczytaj troszkę a jak czegoś nie zrozumiesz albo nie będziesz mógł znaleźć to pytaj Dziękuję za odpowiedź. Proszę o jeszcze;)
  6. Dzień dobry. Przeglądnięcie wszystkich 302 stron tego wątku jest chyba niemożliwe... To mój pierwszy post na tym forum. Proszę o wyrozumiałość i poradę. Sprawa wygląda tak: pomagam Mamie w remoncie kotłowni. Z piecami węglowymi nie miałem styczności poza dorzucaniem kilka razy w roku do pieca w trakcie wizyt u Rodziców, dlatego staram się dowiedzieć jak najwięcej. Może pytania nie będą mądre, ale kto pyta ten ... . Z uwagi na liche wymiary kotłowni 3,2 x 1,5 m szukam pieca który się zmieści. Pierwszy trop to SAS, potem Defro Komfort 20 kW, a obecnie znalazłem tutaj na forum RBR. Założenia: piec powinien mieć ruszt zastępczy (na wsi zawsze jest coś do spalenia), pracować w miarę bezobsługowo, żeby nie trzeba było latać co chwilę i dokładać węgla, pracować ciągle w okresie grzewczym, być oszczędny (wysoka sprawność) i trwały, cały układ CO powinien być w miarę prosty, tak abym to jakoś ogarnął. RBR 17 kW pasuje idealnie do tak małego pomieszczenia i powinien sprawdzić się mocowo. Powierzchnia do ogrzania to 160m2, dom półtora piętrowy, budowany w latach 89' - 90', ściany: pustak gazobeton (taka biała pianka) + 3 cm styropian (pomiędzy pustaki) + pustak ceramiczny (KUPNO) + ostatnio ocieplenie 12 cm styropian. Do zapotrzebowania mocy dojdzie jeszcze bojler 120 dm3 na CWU. Stary piec węglowy 17 kW z powodzeniem dawał radę. Właściwie prawie zdecydowałem się na RBR, potrzebuję tylko potwierdzenia decyzji i odpowiedzi na kilka pytań. Pierwsza sprawa: zalety RBR względem Defro. Waham się jeszcze a trochę boję się "rzemiosła" (bez urazy). A może wszyscy producenci to "rzemiosło"? Drugie: forum o RBR założono w roku 2011. Czy te piece były produkowane wcześniej i czy występują jakieś typowe dla niech usterki? Trzecie: Nie mogę znaleźć informacji o grubości blachy zespołu wodnego, czy w piecu występuje dużo spawów i jak te spawy są wykonywane ręcznie czy maszynowo. Wiem że sama grubość blachy to nie wszystko, ważna jest też jakość blachy. Czy ktoś z Kolegów spotkał się z nieszczelnością zespołu wodnego i po jakim czasie? Sterowanie: Czwarte: czy sterownik daje możliwość nastawy ręcznej parametrów ilości dodawanego paliwa, przerw pomiędzy podawaniem, nadmuchu? Czy tylko reguluje procesem w pełni automatycznie w oparciu o temp. spalin i wody? Nie chcę być całkowicie zależny od automatyki i nie mieć na nic wpływu. Piąte: czy w zestawie w piecem jest czujnik temperatury zewnętrznej i sterowanie pokojowe z czujnikiem temp. wewnętrznej. Czy trzeba to dokupić. Czy sterownik reguluje pracę pieca w oparciu o te informacje. Szóste: czy sterownik reguluje pracą zaworu trójdrogowego (wymieszanie wody z zasilania i powrotu) , czy trzeba dokupić jakieś sterowanie zewnętrzne? Jeśli trzeba dokupić to jakie sterowanie współpracuje ze sterownikiem pieca. Siódme: czy serwis pieca jest w miarę mobilny i szybki? Już nie pytam więcej, żeby się bardziej nie pogrążać... Z góry dziękuję za wyrozumiałość i odpowiedzi. Gość w rozterce.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...