Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

KarolEs

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    9
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez KarolEs

  1. O ile mi wiadomo firma Pekabet nie posiada certyfikatu F90 i nie ma zezwolenia sprzedaży kominów na terenie Niemiec. Niko - jak najbardziej http://www.schornsteine-niko.com/news/ueberwchungszeichen-an-unserem-niko-uni.html
  2. Budując komin zgodnie ze sztuką budowlaną i instrukcją montażu większości producentów systemów kominowych należy przestrzegać kilku zasad. Niektóre z nich to konieczność posadowienia komina na fundamencie sięgającym poniżej poziomu przemarzania gruntu (jest to minimum 80cm od powierzchni, fundament może być niezależny od fundamentów budynku, ale nie musi) oraz zachowanie odpowiedniej dylatacji od ścian konstrukcyjnych budynku(ok 3mm) i więźby dachowej(określają to normy budowlane) oraz dylatacji przy przejściach przez stropy między kondygnacjami budynku (ok 2 cm). Pracujący dach, lub budynek nie powinien przenosić obciążeń i żadnych naprężeń na komin.
  3. Dolot komina przez drewnianą ścianę puszczamy rurą z czarnej stali 2mm , w obudowie z płyt glinowo krzemianowych wypełnionych wełną dylatacyjną, czyli wykonujemy skrzynkę z płyt Silca, Promasil itp , grubośc minimum 3cm, wewnątrz tej skrzynki wypełnionej dodatkow wełną izolacyjną puszczamy przyłącze z czarnej stali. Przyłącze nie powinno bezpośrednio dotykać płyty glinowokrzemianowej. to tak w skrócie.
  4. Trzeba zaślepić istniejący trójnik np płytą glinowokrzemianową (Silca, Promasil) i zrobić nowe przyłącze. Tarczą diamentową wycinasz wiekszy otwór w keramzycie na zadanej wysokości , potem robisz wcinkę w ceramice. Wklejasz króciec trójnika - są dostępne w niektórych firmach, np w Centrum Komina w Zielonej Górze. Króciec możesz też wyciąć sobie z rurki o średnicy takiej jak zastosowana w kominie.
  5. Prawidłowe użytkowanie - komin jest na paliwa stałe jak węgiel, drewno, ekogroszek tdp, jak i paliwa ciekłe typu gaz, olej. Opalanie materiałami typu papa, folia itp nawet kiedy użytkownik twierdzi, że nie miało miejsca jest w prosty sposób do udowodnienia po zbadaniu próbek sadzy, bądź nagaru. Komin, w jakim odprowadzany dym ze spalania plastiku pracuje w innych temperaturach niż komin w jakim spala się na przykład węgiel, gdyż opary substancji chemicznych mogą spalać się jeszcze w kominie lub poza nim. Pozdrawiam
  6. Co do pękania rur w kominie muszę powiedzieć, że nie jest regułą, że rury "czeskie" pękają, a "niemieckie" nie pękają. Usterki zazwyczaj spowodowane są poprzez niewłaściwy montaż, lub niewłaściwe postępowanie podczas pożaru sadzu (który jeśli następuje, to w 99% przypadków z winy użytkownika - brak okresowego czyszczenia przewodu kominowego). Oglądałem kominy wielu producentów i z ręką na sercu polecam Niko, jaki Pekabet. w zasadzie obydwa systemy są niemalże identyczne , różnica w wymiarach pustaków (Niko - lepsze wibrozagęszczenie keramzytobetonu) . Pekabet rury produkcji Wolf, Niko - Preiss Deimler Refraktories, skład chemiczny glinki ogniotrwałej podobny. Należy zwrócić uwagę, że obydwaj producenci mają dokumenty na komin jako system, dopuszczające produkt do sprzedaży na terenie UE. Trzeba kupić tam gdzie taniej i gdzie koszta transportu najniższe , bo one mają wpływ na cenę ostateczną. Obecnie obaj producenci mają swoje wyroby na wysokim poziomie (kontrola jakości???) toteż śmiało polecam oba systemy. Sam zakupiłem NIKO, gdyż miałem bliżej do producenta, ponadto Niko o ile pamiętam posiada certyfikat F90 i jest dopuszczony do obrotu na rynku niemieckim gdzie do kominów podchodzi się bardzo rygorystycznie (Pekabet certyfikatu F90 nie posiada).
  7. Mi kominiarz zaproponował komin NIKO , prawdopodobnie zdecyduję się na zakup ze względu na stosunkowo niską cenę.
  8. Witam Państwa. Jestem w trakcie budowy domku letniskowego całorocznego. Zastanawiam się nad wyborem komina i tutaj mam dylemat. Średnica ok 200 mm - do kominka. Pytanie jakiej marki zastosować komin - Plewa, czy inna znana marka, czy też może komin NIKO z Centrum Komina w Zielonej Górze. Firmę znam z Waszego forum jeśli chodzi o kominki, lecz czy produkuja dobre kominy? Czy ma ktoś z kominami NIKO doświadczenie? Przekonuje mnie ich cena, podobno jakość nie ustępuje wiodącym markom. Proszę o opinię .
×
×
  • Dodaj nową pozycję...