nawet przy pustej chałupie trzeba pomieszczenia wentylować - mam 135 mkw w parterze, okna pasywne 3 szybowe w ciepłym montażu fixy, uwierzcie lub nie ale po 4 godzinach bez wentylacji robi się masakra chociaż narazie nikt tam nie mieszka, tutaj pewien problem stanowią miesięczne tynki ale nie aż do tego stopnia.
Mamy przez firmę robiony dla pewnego bogatego Pana BMS w "domu" mieszkalnych 570 mkw. gdzie chodzą 2 centrale rekuperacyjne, w pomieszczeniach są klimakonwektory, do tego wszystkiego GWC - tam wyłączenie wentylacji nie jest takim problemem bo ostatnio przy wymianie trafo dom stał bez prądu przez 3 dni i dało się oddychać więc myślę że to mniejsze domy z małą kubaturą mają problem szybkiego powstawania duszności.
W innym przypadku robiłem automatykę do budynku mieszkalnego pod warszawą z biblioteką w której są białe kruki, w tym 2 starodruki po 300 lat - nikt tam nie siedzi, a wentylacja była projektowana na 8 wymian.
W necie znajdziesz sporo instrukcji odnośnie krotności wymian na jaką powinna być dobrana centrala rekuperacyjna i od tego zacznij - to że później będziesz używał tylko niskiego biegu jest mniejszym problemem, z malejącą wymianą w "żyjącym" budynku spory związek mają sami mieszkańcy którzy się kręcą, wchodzą / wychodzą i kotłują powietrze co chwilę dopuszczając świeże drzwiami.
Pytasz o mistrala więc idź na forum pro-ventu - jest tam całkiem przyzwoity poradnik jak policzyć ilość wymian, na tej podstawie dobierz centralę bo nie sama kubatura się liczy ale i opory instalacji, ja mogłem na upartego zamontować reku o wydajności 250 m3/h ale nie ma szans żeby ruszył z GWC więc wybrałem centralę systemair vr 400 która daje radę wyciągnąć 295 m3 przez gwc, no i ten odzysk wilgoci