Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

markosz

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    14
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez markosz

  1. Gratuluję poprzednikom wnikliwych spostrzeżeń - tylko, że to nie jest dom w konstrukcji szkieletowej. wracając do tematu MURŁATA - jest to drewniana belka ułożona na koronie ściany zewnętrznej budynku, przenosząca obciążenia z dachu na ściany. pzdr.
  2. Każdy projekt należy adoptować do istniejących warunków gruntowych. Grunty wysadzinowe nie stawiają żadnych specjalnych kryteriów jak poziom posadowinia znajduje się poniżej strefy przemarzania. Każdy grunt zawierający cząstki pyływe i iłowe tworzy wysadziny, tym większe im są one drobniejsze i mają większą wilgotność. Wszystkie grunty spoiste są gruntami wysadzinowymi co nie oznacza, że posadawiane na nich obiekty wymagają specjalnej konstrukcji fundamentów.
  3. śpij spokojnie, a na izolację termiczną siatkę musisz dać. pzdr
  4. Nawet jak się wibruje to pod belki zacieka zaczyn z drobną frakcją, czyli coś w rodzaju zaprawy.
  5. Nie rozumię o jakim przemieszczaniu belek mówisz. Zaprawę pod belki podrzuca się dlatego aby właśnie zapewnić im stabilność podczas betonowania. A przede wszystkim po to aby uniknąć tego, czego i Ty doświadczyłeś, tzn. raków /pustek/ pod belkami. Nieraz widziałem jak przed odbiorem stropu murarze "szpachlowali" dziury pod belkami. Który wariant lepszy?
  6. Wysoki poziom wody ma tu nieco inne znaczenie, a mianowicie powoduje iż warstwa 4 piasek gliniasty jest warstwą słabą. Dlatego podjęto pewnie decyzję o zdjęciu tej warstwy. Zagęszczać cokolwiek na czymś takim w stanie plastycznym - mnie się wydaje nierealne.
  7. Zwykle proponuję opuszczenie wieńca 4-5 cm po to aby dolny pręt zbrojenia wieńca podłożyć pod belki. Pod belki można wówczas podrzucić zaprawę cementową co jednocześnie pozwoli podtrzymać zbrojenie wieńca. Przy większych rozpiętościach należy pamiętać o zbrojeniu podporowym. pzdr
  8. Ta wymiana też nie będzie taka tania. U Ciebie problem stanowi wysoki poziom wody, który na czas wymiany gruntu trzeba obniżyć bo w przeciwnym wypadku będziesz miał basen. Zabieg prosty ale w kosztach trzeba uwzględnić. Myślę, że Twój architekt i tak każdą propozycję sprowadzi do wymiany ale tak z ciekawości zapytaj gdzieś ile kosztowałyby pale.
  9. Prawdopodobnie chodzi o grunt nasypowy. Najlepiej zrobić dokładne badania geologiczne, to jest warunek konieczny do podjęcia decyzji o posadowieniu. Często zdaża sie, że grunt jest na tyle skonsolidowany iż zachodzi możliwość posadowienia bezpośredniego na płycie. W przypadku gruntów bardzo lużnych, niejednorodnych faktycznie podmienia się grunt jednak w tym przypadku ja zaproponowałbym podpiwniczenie.
  10. Jak chcesz się pozbyć gruzu to można, jednak cienkimi warstwami i przysypuj go piaskiem, a następnie zagęszczaj. W ten sposób uzyskasz w miarę jednorodną strukturę wypełnienia. Nie syp gruzu przy ścianach z izolacją pionową z przyczyn oczywistych.
  11. Zdecydowanie odradzam mieszania na budowie betonów konstrukcyjnych!!! NIE MA gotowej receptury bez analizy jakości kruszywa. Prosze mi wierzyć, chodząc po budowach trafiam nieraz na "produkcję betonu" - powiem tylko tyle, ludzie naprawdę są odważni. Myślę, że decyzja zapadła pod wpływem czynników ekonomicznych. No to policz: 0/2 - ok. 18zł/tona 2/16 - ok. 40zł/tona cem. - ok. 360zł/tona Na Dolnym Śląsku m3 gotowego betonu B15 to 190-220zł
  12. Zapytaj czym podyktowana jest proponowana grubość ściany. Trudno ocenić to nie widząc projektu. Ściana taka przenosi nie tylko obciążenia pionowe, ale również jak zauważył jajmar poziome od parcia gruntu. Jak chcesz ściankę grubości 25, to jedno rozwiązanie już masz od jajmara /nie wiem czy tańsze należy policzyć/. Zakładając najtańsze rozwiązanie można wymurować pilastry. Jak gęsto? - należy policzyć /jak się oczywiście chce/.
  13. najpierw diagnoza, potem pomoc. Klasyczny przykład nierównomiernego osiadania fundamentu. Fajnie byłoby zobaczyć jakieś fotki, jak propagują się te rysy. Jest to prawdopodobnie wynikiem posadowienia budynku na niejednorodnym gruncie, a zbrojenie ławy było po prostu błędne. Jednym z pierwszych kroków projektanta, który adoptował Twój projekt powinno być geologiczne rozpoznanie gruntu z zaznaczeniem poziomu wody gruntowej. Odszukaj tego i opisz to. Napisz kiedy zauważyłeś te rysy. W miarę możliwości może coś podpowiem jak tylko będzie czas.
  14. dobra rada Poproś Moderatora o wycięcie tego postu pzdr
×
×
  • Dodaj nową pozycję...