Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

seblo

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    283
  • Rejestracja

seblo's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. Witam wszystkich Elfir przygotowuje się - na razie teoretycznie - do obsadzenia na wiosnę nasypu piwniczki (wejście od północy). Piwniczka obsypana na jesieni ziemią, którą tymczasowo zabezpieczyłem przed obsuwaniem się jombami. Na wiosnę planuje je zdjąć, cały nasyp pokryć włókniną i nasadzić rośliny które korzeniami zabezpieczą nasyp przed wymywaniem ziemi. Moja prośba: doradź proszę jakimi roślinami obsadzić piwniczkę od stron: zacienionej wschodniej i nasłonecznionych południowej i zachodniej. Chodzi mi o jakieś płożące, które nie będą wrażliwe na wysychanie podłoża. Z góry dziękuję.
  2. Elfir, podpowiedz proszę, czy należy przycinać różę okrywową. Chodzi mi o przekwitłe kwiaty z zeszłego roku. Z góry dziękuje za odpowiedź.
  3. Szukam informacji na temat wykonania sklepienia łukowego z cegły. Chodzi mi o sam sposób układania/wiązania cegieł na szalunku oraz o ewentualne wzmocnienie takiego sklepienia zbrojeniem . Dodam, że chodzi mi o sklepienie do ziemianki, która zostanie obsypana ziemią około 0,5m grubości. Z góry dziękuję za podpowiedzi.
  4. Zastanawiam się, czy budować z cegły pełnej, czy z kratówki. Widziałem filmy i zdjęcia na youtube - różnie budują. Cena nie jest argumentem. Raczej skłaniałbym się ku cegle pełnej, co myślicie o tym?
  5. Tak też zrozumiałem. A czy inny rodzaj izolacji przeciwwilgociowej jest wykluczony? Czy nowe technologie są gorsze? 100 lat temu była tylko glina, więc izolowano właśnie nią, a teraz jest kilka innych sposobów, np. wspomniana papa na gorąco.
  6. No właśnie "mają być suche". Może jakby faktycznie szczelnie obłożyć budowlę gliną to by to się udało i bez izolacji przeciwwilgociowej, a co jeżeli nie da się gliną obłożyć, gdy do dyspozycji jest tylko ziemia? Moim zdaniem wentylacja jak najbardziej służy do odprowadzania wilgoci i jestem przekonany, że rura o śr. 110mm odprowadzi jej więcej niż cała powierzchnia ścian i stropu.
  7. Bzado, nie obraź się, ale coś mi się nie klei do kupy to co piszesz. Najpierw piszesz mniej więcej w tym sensie, że ma być cegła, bo przez nią wilgoć lepiej przenika przez ściany, a teraz, że ma być izolacja przeciwwilgociowa. Jak pisałem wyżej, to raczej sprawna wentylacja ma pełnić funkcję odprowadzenia wilgoci, a nie ściany z tego, czy innego materiału. Na razie zostaje przy swojej wersji: izolacja termiczna a na wierzch izolacja przeciwwilgociowa i to nie w postaci jakiegoś mazidła, które po 5 latach się złuszczy, tylko papy na gorąco. Czekam na kontrargumenty
  8. Nie żebym się upierał przy tej izolacji, tylko nasuwa mi się kilka wątpliwości: A co z wentylacją - nie spełni ona właśnie funkcji odprowadzenia wilgoci? A co się dzieje we wnętrzu niezaizolowanej ziemianki z cegły, kiedy intensywnie pada deszcz? Nie leje się wtedy na łep?
  9. cześć, też jestem na etapie planowania, właściwie to już plan mam, zostały szczegóły. Bzado, wydaje mi się, że trzeba dać styropian (czy raczej syrodur). Ja przynajmniej zamierzam, żeby zmniejszyć grubość warstwy ziemi - mam za mało miejsca na rozległy nasyp. Ale myślę jeszcze, ze izolację termiczna zaciągnę klejem z siatką i na to położę papę na gorąco. Tylko wtedy nie ma mowy o jakiejś wymianie wilgoci przez ściany i strop (o czym piszesz). Nie wydaje ci / wam się, że samo klepisko spełni funkcję zapewnienia odpowiedniej wilgotności, a ściany i stron można zaizolować przeciwwilgociowo?
  10. Elfir, podpowiedz proszę, gdzie można wysyłkowo kupić lawendę (oczywiście chodzi o sadzonki). Czy jest jakaś wyspecjalizowana szkółka? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  11. Witam, proszę podpowiedzieć w jaki sposób przygotować jukę ogrodową do zimy. Widzę czasem, że liście juki wiąże się do pionu. Czy tak to właśnie ma wyglądać,czy należy okryć całą roślinę np. białą agrowłókniną? z góry dziękuje za radę.
  12. Witaj, nie znam tego wynalazku, ale znam inny sprawdzony: pułapka na kreta. Sam ostatnio złapałem 2 kraty w ten sposób. Pierwszego złapałem po kilku godzinach od założenia, drugi złapał się po kilku dniach. Takie pułapki są w sklepach ogrodniczych, to takie szczęki na silnej sprężynie i zawleczka, którą kret potrąca, cena około 30zł, kup 2 szt. Zakładasz ja koniecznie w rękawiczkach, żeby nie zostawić zapachu. Umieszczasz ją w miejscu, w którym przechodził kret (rozkopujesz kopiec, lub odsłaniasz korytarz) i lekko przykrywasz od góry, żeby światło nie dochodziło. Jak zauważysz rozwarty uchwyt, to znaczy, że masz kreta. Polecam
  13. Witam, pytanie moje do Was jak w temacie. Na jesieni nasadzone zostały róże okrywowe i nie wiem, czy tak jak krzewy róż również i róże okrywowe należy przyciąć, czy nie. Jeżeli tak, to proszę o informację w którym miejscy mniej więcej należy wykonać cięcie. Z góry dziękuję za odpowiedź.
  14. Piękne dzięki za konkretną informację. Poproszę jeszcze Pana Mariusza o wypowiedź, zwłaszcza, że moje zamówienie czeka u niego na biurku do realizacji
  15. Witam wszystkich, mam do was pytanie, chodzi mi o system korzeniowy traw. Planuję nasadzenie różnych gatunków traw na jednej rabacie. W miejscu tym na głębokości około 1 pod powierzchnią gruntu na etapie zagospodarowywania terenu wysypana została warstwa gruzu. Później miejsce to zasypałem ziemią. Początkowo miał być tam tylko trawnik, ale plany się zmieniły i teraz ma być rabata. Wykopywanie gruzu nie wchodzi w grę, chyba że miejscowo pod daną rośliną. Chcę posadzić tam m.in. miskanty, rozplenice i kilka niskich gatunków traw. Czy korzeniom może to przeszkadzać, czy trawy raczej korzenią się płytko? Z góry dziękuję za odpowiedź.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...