Tak jak napisało już 2 kolegów - faktycznie zajmuję się sprzedażą i montażem produktów tej marki.
Rozumiem, że możesz być sceptyczny w stosunku do tego rozwiązania - podobne reakcje towarzyszyły wejściu tego produktu na rynek austriacki oraz niemiecki. Tam też pojawiały się pytania czy to jest jakaś "Hokus-Pokus" technologia za 1000€. Jak się jednak okazało urządzenia te zyskały sobie zaufanie konsumentów na tamtejszym rynku i z powodzeniem są szeroko stosowane.
W Polsce pierwszym urządzeniem tego typu jakie założyłem było AQA total 1500, działające na tej samej zasadzie co AQA nano, tylko w przypadku wody powyżej 20 stopni niemieckich. Urządzenie założyłem około 3 lata temu, po wcześniejszym przetestowaniu u siebie. Niedawno po raz pierwszy dokonywałem wymiany wkładu. Dokonywałem oczywiście pomiaru twardości przed i po zamontowaniu urządzenia i rzeczywiście tak jak wynika z informacji producenta skład wody się nie zmienia, a woda nie jest zmiękczana - twardość ta sama.
Urządzenie działa inaczej niż zmiękczacze. Nie niwelując poziomu twardości, wprowadza zmiany w strukturze wiązań chemicznych pomiędzy cząsteczkami występującymi w wodzie.
Macie słuszne wątpliwości w związku z podobnością tego urządzenia do znanych już wcześniej magnetyzerów, jednak urządzeni serii nano działają w inny sposób. W przypadku magnetyzerów stałe pole magnetyczne dokonywało zmiany struktury tworząc kryształy krzemionkowe, w tym wypadku tworzone są nanokryształy wapnia, które powstają w skutek działania zmiennych impulsów elektrycznych. W procesie tworzone są najpierw nanokryształy, które osadzają się na elektrodzie po czym następuje ich oderwanie od elektrody i zmiana polaryzacji przez kolejny z impulsów. Dalej oderwane nanocząsteczki ze względu na odpowiednią polaryzację nie osadzają się na rurach instalacji, będąc z kolei bardzo podatnymi na łączenie z pozostałymi po pierwszej fazie cząsteczkami zawierającymi wapń. Dzięki temu, wapń nie osadza się na instalacji lecz łączy z utworzonymi wcześniej nanokryształami.
Potwierdzeniem tego co napisałem, jest opisywany powyżej przykład - w ciągu 3 lat na instalacji klienta, ani urządzeniach nie osadzał się wapń, a sam klient jest bardzo zadowolony z faktu iż nie musi dłużej sypać soli. Tak jak powiedziałeś na rynku nie ma niestety badań ośrodków naukowych, które by to wszystko potwierdzały, nad czym sam ubolewam, niemniej jednak idąc do przodu (tak jak napisałeś - komputery, rozwój itp.) jesteśmy czasem zmuszeni podejmować ryzyko. Ja sam nie sprzedaje niczego, czego sam bym wcześniej nie wypróbował. Tak, aby nikt nie miał do mnie pretensji, że coś miało działać, a tak naprawdę to bubel.
Na pierwsze pytanie, odpowiedź powyżej. Na drugie po części też, jeśli chodzi o rozwinięcie kwestii ekologii to dodam, że wiąże to z brakiem popłuczyn w przypadku tego urządzenia - w przeciwieństwie do zmiękczaczy i mniejszym zużyciem wody (tutaj nie trzeba regenerować złoża). Wkład to elektroda, z czego jest zbudowana? Niestety takie informacje nie są dostępne - z własnej ciekawości cały czas podejmuje próby aby dowiedzieć się więcej szczegółów na ten temat i zapewniam że bardzo chętnie się nimi podzielę, bo będzie to kolejny krok do popularyzacji tego rozwiązania.
Kolego, była to propozycja jak napisałeś wynikająca z twardości, jasnym jest dla mnie, że aby dokonać konkretnego wyboru, trzeba dokładnie przeanalizować dany przypadek. To co chciałem przekazać to rozważenie alternatywnej metody. W żadnym wypadku nie twierdze, że zmiękczanie jest złe - bo takich urządzeń też już trochę założyłem (zarówno konsumenckich jak i przemysłowych)i wiem, że spełniają swoje zadania, zresztą tak jak napisał inny kolega z biegiem lat stają się one coraz bardziej zaawansowane technologicznie i wygodniejsze.
Mam nadzieję, że w jakimś stopniu odpowiedziałem na Wasze pytania.
Pozdrawiam
Edycja:
Nie odniosłem się do kwestii zarastania grzałki przy temp.60 stopni. Kolego zgodnie z tym co napisałem - przetestowane, urządzenia tak jak deklaruje producent działają do około 80 stopni. Dla mnie mankamentem jest tutaj np. kwestia czajnika, który pracuje powyżej tej temperatury...