Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

luke2001

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    45
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez luke2001

  1. Odświeżę temat ponieważ poczyniłem już zmiany opisane wcześniej jakie mi proponowaliście. Mianowicie mam ocieplony strop więc strat ciepła już nie mam, druga sprawa to zamontowany mam zawór 3d wraz ze sterownikiem i teraz nim steruję sobie jaka temperatura idzie na zasilanie rozdzielacza. Nastąpił etam regulacji całej podłogówki aby mieć takie same temperatury w pomieszczeniach i tu pytanie do Was : Na zdjęciu widziecie mój rozdzielacz , czy głowice nie powinny być na powrocie a na zasilaniu kupić i zamontować przepływomierze ? Nimi będę mógł ustawić sobie pętle. Czy może wystarczy to co mam i nie trzeba nic ruszać ? Wyczytałem też gdzieś że mogę ustawić sobie głowicami na górze taki przepływ żeby każda pętla miała na powrocie taką samą temperaturę ( zmierzyć sobie albo przylgowo albo miernikiem laserowym ). Co wy na to ? Można by chyba też dołożyć odpowietrznik na górze bo go brak.
  2. No właśnie jak widzisz na zdjęciach w pierwszym poście mam zaraz za buforem pompkę ale w takim razie trzeba to przerobić. Dam znać jak już to ogarnę i nie zalję całej kotłowni
  3. OK Panowie, dzisiaj przyszedł mi zawór 3d wraz ze sterownikiem. Teraz mam takie pytanie : Czy zawór mogę podłączyć zaraz przed rozdzielaczem ale ZA pompką ? (rys1.) http://pics.tinypic.pl/i/00666/gqd2wp2la6fj_t.jpg W instrukcji Techarm jest pompka ZA zaworem http://www.e-heat.pl/images/produkty/afriso/tech_arm_schemat.jpg W zasadzie zawór przecież nie będzie nigdy zamknięty więc tak czy siak woda w obiegu dla pompki będzie , u mnie jest o tyle inna sytuacja że sterowanie pompką mam przez inny sterownik pokojowy do czasu aż nie podłącze techa do pogodówki.
  4. ok, rozumiem, więc pokojówka zostake jak jest , steruje mi pompką obiegową , natomiast zaworem ustawię sobie niższą temperaturę niż moje min. jakie daje P.C tj.35C. W takim razie moje pytanie : Czy w buforze który nagrzewa P.C. ustawić temperaturę 35C żeby częściej włączała się pompa i tą wodę dogrzewała co wiąże się też z wyszczym zużyciem prądu czy ustawić wyższą temperaturę powiedzmy 45C i załączać się P.C. będzie rzadziej. Tylko czy przy tak dużej temperaturze powrót z podłogówki wystarczy aby po zmieszaniu z 45C dać moje 25-29C na zasilanie ?
  5. Bo wórcę i mu powiem myślałem że to ma tak działać ......powiedz mi proszę jak to ma być podłączone aby mój sterownik z pokoju nie blokował zaworu3d i na odwrót
  6. Ponieważ aktualnie pokojowy działa na zasadzie włącz/ wyłącz, czyli jak spadnie mi zadana temperatura w pokoju 23c to włącza mi pompkę obiegową na podłogę a jak z 5h podłoga się nagrzeje to ją wyłącza....a teraz tą pompką będzie sterował ten nowy sterownik wraz z zaworem 3d.
  7. Mam już na strychu wełnę 15cm i będę na dniach ją układał , zobaczymy jak się wtedy zmieni ustrata ciepła. - Jak zainstaluję już zawór 3d to na jaką temepraturę go ustawić żeby pompował do podłogi ? - Steronik który kupiłem widzę że ma w zestawie czujnik pogodowy , gdzie i jak to się montuje i z czym jje ? Napiszcie mi proszę jak zielonemu co i jak mam podłączyć i ustawić po otrzymaniu zestawu z 3d. Oraz jak w przyszłości mogę to podłączyć do pogodówki, jakieś krzywe sobie ustawiać etc. aby wszystko zautomatyzować. Bo teraz bedę musiał zadać temp. na podłogę i obserwować jaką mam wew. bo pokojówki już nie będę miał.
  8. Właśnie wróciłem do domu i widzę że temat ostro się rozwinął za co dziękuję .... teraz to dopiero mam zamieszanie w głowie. W mojej wsi mam w drodze tylko prąd , stąd byłem skazany na ogrzewanie prądem lub postawienie zbiornika na działce z gazem. Wybrałem tanią opcję z pompą ciepła aby zobaczyć jak sobie poradzi , tym bardziej że ma gwarancję na 24mc. Piszę 'tanią; ponieważ pompa ta jest chińskim wyrobem produkcji Meeting MD30d 12kW Monoblock. Pompa ma na sterowniku zakres ustawiania temperatury 35-80C. Aktualnie ustawiona jest na minimum czyli 35C na buforze C.O. i po spadku temperatury o 2C dogrzewa wodę do ustawionej wartości. Pompka obiegowa działa od wczoraj rana 24h na najniższym biegu, i w domu mam 24C we wszystkich pomieszczeniach. Mam zainstalowany wymiennik ciepła w kotłowni z pompy ciepła ktora to po włączeniu generuje gaz powrotny na nim 80C, zimna woda która jest doprowadzona do wymiennika odbiera tą temperaturę . Wydaje mi się że bufor jest po to ponieważ sama P.C. nie steruje temperaturą wody a jedynie włącza się na maxa i grzeje do momentu aż na czujniku w buforze osiągnie żądaną temperaturę. Ps. Zestaw o którym pisałem wcześniej i który został mi doradzony już kupiłem i zapłaciłem ( zawór 3d + sterownik ), więc będę chciał go zamontować. Aktualnie w buforze C.o. nie mogę mieć niższej temperatury jak 35C co jest min. P.C , dzięki temu zaworowi będę mógł tą temp. obniżyć. Tylko tutaj moje pytanie czy temperatura powrotna z podłogówki da radę obiżyć mi tą temperaturę do 25-27C ? Z tego co wiem to taka powinna być temp. w podłodze aby wew. było 23-25C? Dziwi mnie tym bardziej fakt że aktualnie pompuję 35C w podłogę i przy zew. temperaturze 14C mam wew. 24C , jednak w nocy gdy było 4C w domu miałem ciągle 23C. Pozostaje kolejny temat nie ocieplonego stropu ( aktualnie mam wylewkę + 5 cm styropianu) , ale wydaje mi się że przy temp. zew. 14C zbyt dużo ciepła nie ucieka...
  9. Pompka obiegowa na rozdzielacz powinna chodzić na maximalnym biegu ?
  10. Czyli podsumowując : ogólnie wszystko jest ok , poza tym że mam ciągle duże skoki z temperaturą zasilania podłogówki i tym samym dużą histerezę temperatury w domu. Jak ustabilizuję temperaturę do normalnej ale częściej puszczanej powinno wszystko być lepiej. Zestaw kupiony , montuję zawór 3d wraz ze sterownikiem , ustawię na podłogę 26C i zobaczymy , rozumiem że najlepiej jak będzie mi pompka obiegowa chodziła 24/7 ? ( poza latem ) Druga pytanie to jaką ustawić temperaturę w bojlerze do C.o. która potem będzie mieszana z wodą powrotną. ( na zdrowy rozum jak dam za dużo to powrotna woda będzie za ciepła aby osiągnąc rządane 26C.
  11. No tak, brakuje zaworu 3Drożnego przed pompką zasilającą rozdzielacz. Natomiast co oznacza to M na schemacie ? Czy to manualna głowica ? Czyli tutaj nic z pogodówką czy sterownikiem w pokoju już nie ma wspólnego. Wracamy więc do tego zestawu który wrzuciłem , łykać go i instalować ?
  12. ustawiam sobie na sterowniku PC inną temperaturę dla bojlera CWU i CO , a on przełącza obieg. Najpierw nagrzewa mi CWU do 50C a potem przełącza na ogrzewanie C.O. ( aktualnie 35C )
  13. OK , mam nadzieję że coś z tego zrozumiecie. Na schemacie zapomniałem o dwóch sterownikach którymi steruję P.C. i grzałkami w bojlerze C.O. http://www.pdf-archive.com/2015/05/16/img/
  14. jest zawór 3 drogowy, bojler CWU mam ustawiony na 50C , aktualnie wymiennik na C.O jest na 35C ( minimum ) , i włączona jest pompka od rana na 24/7. Wydaje mi się czujnik temperatury jeszcze może jest jakoś źle zamontowany bo jak dla mnie to ta woda nie ma 35C , bo rura jest ledwo letnia , ale może to subiektywne odczucie w końcu ręka jest cieplejsza.
  15. znalazłem taki zestaw, nada się ? http://allegro.pl/silownik-herz-zawor-3-d-1-sterownik-tech-st-431n-i5033992405.html Jaką ustawić temperaturę w bojlerze ? W zasadzie mogę ustawić zakres od 35-80C , jak ustawie ok 45-50 to będzie cobie 3d zawór regulował temperaturę na powiedzmy 26C i pompa będzie musiała tylko co kilka godzin dogrzać bojler znowu do 45-50C, dobrze myślę ? Ps. Ale z tego co piszecie wnioskuję że pompka będzie chodziła 24h/7 na temperaturę 25C zgadza się ?
  16. A do tego zaworu muszę jak rozumiem doprowadzić zimną wodę żeby miał jak sterować temperaturą , right ? Ustalamy więc że potrzebuję zawór 3dr, jaki był by koszt z pogodówką ? Możesz mi jakieś przykładowe linki wkleić co będzie trzeba zainstalować? Rozumiem że to będzie działać tak iż przy temp. zew.10C puści mi inną temp na podłogę a przy -15 wyższą aby osiągnąć ten sam efekt w wewnętrzu , to sobie już metodą prób i błędów ustale. Chcę mieć C.O. do którego nie będę musiał już nic dotykać przez cały rok. Z tymi siłownikami na każdym obwodzie to bym musiał mieć w każdym pomieszczeniu sterownik no nie ? Ale jak kupię przepływomierze to sobie wyreguluję odpowiedni przepływ na mniejszy obwód żeby mieć wew. 23C a na większym większy przepływ przy tej samej temp. zasilania - dobrze myślę ?
  17. OK rozumiem tylko jak załącze na stałe pompkę obiegową i dam zawór to będę musiał sam nastawiać na stałe temp. termostatem na cały rozdzielacz i wtedy już ten sterownik pokojowy który mi załączał pompkę będzie na śmieci ? Jak wtedy będę sobie sterował temperaturą w pomieszczeniu ? Aktualnie też mogę ustawić na sterowniku pompy ciepła aby nagrzewała wodę w bojlerze do takiej temperatury jak chcę i histereza była np.1 -2C. Ustawiam na sterowniku pokojowym 23C i jak tej temp. nie ma to w podłogę będzie szło tyle ile ustawie na boilerze , np.26C. Tylko przy takej temperaturze musiał bym chyba czekać 12h żeby podłoga się nagrzała do tego stopnia aby było ciepło. Z drugiej jednak strony nie próbowałem włączyć na 24h ogrzewania w podłodze na 25-26C. Tylko że jak przebywamy w pomieszczeniu całą rodziną to robi się szybko ciepło i sterownik wyłącza pompkę , jednak jak ustawie go na 30C to pompka będzie mi pompowała tą wodę non stop.
  18. Dzięki za pomoc to dużo mi pomogło, właśnie po to napisałem na forum szukając pomocy aby takich rachunków uniknąć. Pompa pobiera 3Kw a ma wydajność przy COP4 - 12kW więc zgodnie z projektem wystarczająco , dom ma zapotrzebowanie 7kW. Tak mi powiedział instalator a teraz szukam rozwiązania z tym co mam w domu. Dom jest ocieplony poza strychem i stropem ale jak mamy aktualnie w dzień po 16 stopni to ocieplenie wiele nie zmienia. Mam dosc grubą wylewkę bo aż 10cm co raczej ma wpływ na długość nagrzania się tego betonu ale tak czy siak powinien on się nagrzać. Skoro piszesz że woda powinna mieć 25C aby było 23 w środku to mogę zapodać mu taką temperaturę na 24h na dobę i może wtedy będzie ok ? Napisz jak to miało by być podłączone ? Rozumiem że myślisz o jednym zaworze termoelektrycznym podłączonym do pomki która przy spadku zacznie pompować wodę w obieg, ale co wtedy z pompką która jest sterowana przez pomieszczeniowy sterownik ? Zostawiać ją ? Jak ona nie będzie pompować to ta przy rozdzielaczu będzie działać prawidłowo ? Jakie schematy masz na myśli ? Nie mam dokumentacji od tej podłogówki więc napisałem wszystko co wiem.
  19. Witam wszystkich, Jestem prosto po wybudowaniu domku parterowego i wydaje mi się że ogrzewanie mogło by działać po pierwsze bardziej automatycznie a po drugie bardziej efektywnie i ekonomicznie. Wygląda to tak : Mam zainstalowany rozdzielacz z 12 pętlami na cały dom , nie mam projektu wykonania podłogówki ale doszedłem że większy salon który ma 32m2 ma kilka pętli a np. WC ma jedną. Rozdzielacz jest zasilany od góry a powrót jest na dole , pierwsza sprawa że nie mam pojęcia jaka jest temp. powrotu bo jak widzicie rozdzielacz jest praktycznie goły. Wszystkie kurki które są na gorze są odkręcone na maxa. http://pics.tinypic.pl/i/00665/2n8c68sa2rbi_t.jpg Zasilanie podłogówki odbywa się przez pompę ciepła powietrze 3kW , której na sterowniku mogę ustawić temperaturę do jakiej ma grzać mi wodę w buforze ( po prawej na zdjęciu ) oraz drugi sterownik którym ustawiam wspomagające dwie grzałki elektryczne gdy pompa nie daje rady sobie przy niskich temperaturach. http://files.tinypic.pl/i/00665/eb0jai8s8lj0_t.jpg W tym momencie mam ciepłą powiedzmy 45C wodę w buforze, ustawiam na sterowniku bezprzewodowym który mam w pokoju że chcę mieć 23C w pokoju , jęsli temp. jest niższa to uruchamia on pompkę cyrkulacyjną widoczną poniżej : http://images.tinypic.pl/i/00665/ajiai9ju4kpy_t.jpg Problem pojawia się gdy włącza się pompka, ciepła woda idzie we wszystkie obwody podłogówki i temperatura w buforze drastycznie spada, uruchamia się wtedy pompa ciepła , odbiór ciepła jest tak duży że nie daje rady i dołączają się grzałki elektryczne utrzymując temperaturę w buforze na poziomie 36-37C mimo nadanej 45C , za duży odbiór ciepła przez podłogę. Efekt jest taki że licznik zapierdziela jak głupi, w podłogę pompowane jest 35C zamiast 45C, natomiast gdy osiągne w pomieszczeniu temperaturę jaką nadałem to pompa się wyłącza bufor sobie dojeżdza do 45C , w pokoju po woli spada temperatura....podłoga zaczyna się robić zimna bo nie ma obiegu wody , co jest mało komfortowe a gdy sterownik znowu dostanie sygnał że jest za zimno to zanim ogrzeje się zała podłoga na tyle abym miał znowu w pokoju 23C to marznę przez parę godzin. Powiedzcie mi jak zrobić aby ustawiając temperaturę w pomieszczeniu miał ją ciągle na poziomie 23C i ciepłą podłogę. Ja to widzę tak żeby ogrzewało mi pomieszczenie do rządanej temperatury a potem ciągle był przepływ wody który utrzymuje ją w pokojach nie wychładzając tym samym podłogi. Aktualnie włącza się na maxa lub wyłącza całkowicie. Mam nadzieję że jest to choć troche zrozumiałe co tu naskrobałem , z góry dziękuję za pomoc.
  20. tak informacyjnie : Kupuję rurę i zabieram się za zrobienie kolektora, do piątku powinien być ,więc dam relację foto.
  21. Niebieska ? Zanalzlem takie : http://allegro.pl/rura-pe-32-pn10-sdr17-i3545199864.html http://allegro.pl/rura-montazowa-pe-32-do-nawadniania-na-metry-pn4-i3477113816.html Co to za parametr PN10 ? ta zdrugiego linka ma grubosc scianki 1,9mm i napisane ze do wody pitnej gruntowa wiec spelnia chyba normy dla DZ ?
  22. Pany , jakie mam kupowac rury ? Wiem ze polietylenowe ale jakies kokretne ? w jakies otulinie zeby byly bezpieczniejsze ? czy takie jak do podlogowki ?
  23. Działkę mamy 744m2, z czego dom stoi na ok.160, do tego szambo i studnia. Więc wolnej dzialki pod kolektor mam ok.300-400m2. Jeszcze jedno pytanie : Czy po zakopaniu rur można potem jeździć po tym gruncie ? Samochodem ? ew. przy zasypywaniu koparką ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...