Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

teel

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

O teel

  • Urodziny 01.01.1980

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Otwock Mały
  • Kod pocztowy
    05-480
  • Województwo
    mazowieckie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

teel's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Witam, w związku z planowaną modyfikacją instalacji CO i ograniczonym budżetem proszę o porady jak wykonać ją najlepiej z posiadanych materiałów. Budynek nieocieplony o pow. ok 600 m2 (dwukondygnacyjny 2x300 m2) jest ogrzewany piecem 65 kW na węgiel, układ otwarty. W obecnej instalacji występują wszystkie możliwe materiały tzn grzejniki żeliwne, stalowe i aluminiowe, rury PP, miedź i PEX, oraz stal. Ponadto pracują trzy pompki. Ogólnie nie sprawdza się to ogrzewanie, nie wiem co jest przyczyną zbyt mała średnica rur (PP od pieca 25mm zasilająca 10 grzejników alu 80cm, zbyt mała ilość grzejników (oprócz wspomnianych 10 grzejników alu, mam jeszcze 7 grzejników stalowych 22x140 cm , oraz grzejniki żeliwne, obecnie jest ok 80 żeberek, planuję podpiąć kolejne 90. Woda na piecu łatwo się gotuje, a budynek trudno jest ogrzać, tak jakby było za mało grzejników, lub zła cyrkulacja wody. Ogólnie to instalację można podzielić na trzy zasilane trzema pompkami, i kolejno: - na instalacji miedzianej chodzą grzejniki stalowe zamontowane w dolnej kondygnacji - grzejniki gorące - na instalacji z PEX chodzą grzejniki stalowe na górnej kondygnacji - grzejniki gorące - na instalacji z PP chodzą grzejniki aluminiowe i żeliwne zamontowane na górnej kondygnacji - najbliżej pieca grzeją dobrze, im dalej od pieca słabsze grzanie Jak zmodyfikować tę instalację? Rozmawiałem z dwoma fachowcami i jeden sugerował zwiększenie średnicy rur PP oraz przeniesienie grzejników żeliwnych na dół (wyższy słup wody, a żeliwniaki potrzebują dużo wody łatwiej będzie je rozruszać), drugi fachowiec proponował montaż jednej pompy, żeby uniknąć ryzyka "podbierania" wody jedna pompka drugiej (wśród wspomnianych trzech pompek jedna jest oddalona dalej od pieca i grzejniki również mają dłuższe rury, a jednak instalacja chodzi bez zarzutu. Trochę racji pewnie ma jeden i drugi, ale żaden nie przekonał mnie w 100 %, dlatego proszę o radę ponieważ chciałbym usłyszeć kolejne pomysły jak rozwiązać mój problemem, zrobić instalację prawidłowo i nie użerać się z fachowcami jeśli coś byłoby nie tak. Z góry dziękuję za pomoc.
  2. Dalszy ciąg pytania, znalazłem piec żeliwny Invicta Carolo, ma wymiary 44 cm x 62 cm, ale powinien być odsunięty od ściany, żeby miał właściwą wentylację, czy mogę np. wyłożyć go w środku szamotem, lub ew. jakieś inne pomysły? Kolejna opcja to czeski piec Romotop Tala, lub wkład Unico Hermes 1- co byście wybrali???
  3. To kolejne pytanie, jaki wkład, piec zaproponujecie do kąta o wymiarach 50 cm x 80 cm. Zależy mi głównie na dużym przeszkleniu, kominek/piec będzie używany sporadycznie. Zastanawiałem się też nad szybą podnoszoną (odpadł ze względu na cenę i wymiary) ew. kominkiem otwartym.
  4. Witam Wszystkich Forumowiczów, to mój pierwszy post i od razu przechodzę do pytania - planuję postawić kominek/kozę, ale do komina mam ok. 5 mb (rura z niewielkim spadkiem) wysokość komina 5 m z dobrym ciągiem - zastanawiam się czy da radę pociągnąć dym
×
×
  • Dodaj nową pozycję...