Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

jachu771

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    6
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez jachu771

  1. Mieszkam w centralnej Polsce, jest to chyba II strefa klimatyczna z temp. do -20, temperatury w domu uzyskiwane dotychczas z kotła miałowego to od 20 do 22 st., a przy nowym kotle chcielibyśmy utrzymywać temp. 22-23 stop. Co do piwnicy to np. obecnie nie musiałem ogrzewać garażu bo temp. w największe mrozy utrzymywała się w przedziale 7-8 stop. (garaż przylega do kotłowni).
  2. W tych 210m2 jest wliczone około 30m2 piwnicy (dom cały podpiwniczony z nieogrzewanym garażem, a piwnica częściowo tylko ogrzewana). Grzejniki żeberkowe aluminiowe, liczba żeberek w domu 231szt, pojemność wodna 0,46l = około 106l wody w grzejnikach. Instalacja w miedzi. Co do opału ostatniej zimy paliłem czeskimi Ledvicami i trochę miałem, czym będę palił nie wiem wszystko zależy od ceny, może być w użyciu dalej tzw. "lekkie paliwo".
  3. I znów mam mętlik w głowie jaką moc wybrać, a byłem pewien na 17kW. Może jeszcze raz podam parametry domu: Powierzchnia ogrzewana domu piętrowego podpiwniczonego zbudowanego w 1996 roku wynosi około 210 m2, okna PCV 2-szybowe, ściana grubości 43 cm, trójwarstwowa z 5 cm wełny w środku, poddasze 15 cm wełny i 5 cm styropianu w stropie. Ogrzewana jest częściowo piwnica bez garażu. Rocznie zużywam 6,5 - 8 ton miału lub słabego ekogroszku Ledvice. Obecnie jest kocioł miałowy zasypowy z dmuchawą i pompką CO. Instalacja w miedzi, w pomieszczeniach grzejniki żeberkowe i tylko w 2 łazienkach podłogówka. Bojler 130l, w domu 3 mieszkańców. Wg programu cieplowlasciwe u mnie wyszło zapotrzebowanie: - w najmroźniejszy dzień zimy -20 na zewnątrz - 14,9kW potrzebna moc grzewcza, - w przeciętny dzień zimy 1,4 na zewnątrz - 6,9kW potrzebna moc grzewcza Czy 11kW da radę to ogrzać na słabszym opale np. miał, czeski eko? czy lepiej nie ryzykować (o ile jest) i wziąć 17kW.
  4. Tak, mam dylemat, bo myślę, że 11kW jest na pograniczu zapotrzebowania mocy przy solidnych mrozach i nie mam pewności dałby radę, natomiast 17kW pewnie spokojnie by wyrobił tylko co w tzw. okresach przejściowych z temp. plusowymi za oknem?
  5. Również mi się marzy lenistwo w zimie, bo dotychczas to było codzienne rozpalanie w miałowcu. Tylko na moje 210 m2 trudno zdecydować czy to ma być RBR, a jak już to 11 czy 17kW.
  6. Witam! Już niedługo stanę przed problemem wymiany kotła z zasypowego miałowego na kocioł z podajnikiem i w oparciu o opinię kol. Minertu zacznę chyba interesować się kociołkami tego producenta (11 lub 17kW)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...