Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

JacekBB

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    146
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez JacekBB

  1. Żeby nie było problemu twardej wody należy wypełnić podłogówkę woda destylowaną oraz dodać inhibitory erozji do instalacji.
  2. Technicznie może o to ciekawe rozwiązanie, ale z tego co kojarzę to droższe rozwiązanie (chyba , że masz jakąś korzystną ofertę cenową na te odwierty) Pytanie czy warto iść w coś takiego w miejsce zwykłych pionowych odwiertów. Moim zdaniem nie. Liczy się wielkość dolnego źródła - dobrze przewymiarowane dolne źródło poziome może być znacznie wydajniejsze niż odwierty zwłaszcza przy korzystnych warunkach ziemi. Podsumowując : skoncentruj się na wielkości a przez to wydajności dź a nie innowacjach, które są moze i ciekawe technicznie, ale niekoniecznie wpłyną na funkcjonowanie pompy.
  3. Przesada na czym polega? Na cenie! Mówię o inwerterówkach znanych i sprawdzonych firm, nie jakiś nowych i niesprawdzonych wynalazkach . Poza tym Nie widzę sensu montażu tego typu urządzenia w małym domu. Co innego jakiś duży obiekt, ale w małym domu jednorodzinnym to przerost formy nad treścią.
  4. Ze swojego doświadczenia jako firmy instalatorskiej polecam Panasonic czy Gorenje.Z tą analizą COP bym nie przesadzał, najlepiej skontaktuj się z paroma firmami i poproś o namiary na ich klientów i zobacz jak w praktyce działają poszczególne urządzenia. Nie szedłbym tylko w jakieś chińskie "nołnejmy"
  5. Inwerterowa pompa ciepła do domu jednorodzinnego to moim zdaniem przesada. Lepiej policzyć OZC, dobrać dobrze pompę ciepła i do tego dolne źródło i zamontować zwykłą pompę ciepła.
  6. Geolog musi Ci wykonać projekt geologiczny, potem składasz go do działu w urzędzie gminy/starostwie. Czekasz 30 dni na tzw. milczącą zgodę i możesz wiercić. Po wykonaniu odwiertów musisz wykonać zgłoszenie powykonawcze. Koszt całej procedury to jakieś 1500 zł.
  7. JacekBB

    Jaka pompa ciepła?

    Każdy typ pompy ciepła ogrzeje dom, jeśli samo urządzenie jest dobrze dobrane. Co do marek to tak jak pisałem ja największe doświadczenie mam z Panasonic i chwalę sobie te urządzenia. Pamiętajcie tylko, że pompy gruntowe są jednak wydajniejsze na dzień dzisiejszy (oczywiście zależy to od regionu kraju) choć też droższe.
  8. Program Kawka funkcjonuje już w Małopolsce od jakiegoś czasu i jest to ciekawa dotacja. Warto zainteresować się także zwykłymi dotacjami w Krakowie, gdyż one też są na ciekawym poziomie na tle reszty kraju. W raze czego zachęcam do kontaktu
  9. Tak jak przedmówca napisał. Zarówno by dobrać pompę a potem wykonać projekt podłogówki najpierw policz OZC dla swojego domu.
  10. Pomiędzy k. płaskim i odwiertami jest ok. 10 000 zł różnicy lub więcej (w zależności od tego jakie jest podłoże geologiczne) w cenie nawet jak przewymiarujesz mocniej kolektor płaski. Co bym polecił jakby cena była taka sama? Mimo pozorów ciężkie pytanie, ponieważ mamy k.płaskie, które sprawdzają się lepiej niż odwierty i ma na to wpływ rodzaj ziemi na działce jak i ilość zakopanej rury. Nie potrafię Ci więc jednoznacznie odpowiedzieć. Jeśli w twoim wypadku na działce występują piaski to polecałbym odwierty chyba, że możesz mocno przewymiarować k. płaski.
  11. @msabaj Wiesz, mamy jedną instalację z k. płaskim z suchym piaskiem, ale jak napisał przedmówca kolektor został sporo przewymiarowany, do tego stworzyliśmy pewien system dodatkowo nawadniajacy kolektor
  12. Odwierty pionowe nie są lepsze. Ja zresztą polecam często kolektor płaski w alternatywie, który można przewymiarować i wtedy mieć jeszcze wydajniejsze dolne źródło. Nie ma różnicy w trwałości pomiędzy tymi dwoma systemami.
  13. Wiesz, bez OZC można mocno wstępnie dobrać pompę, ale potem nie zdziw się jak od róźnych firm będziesz miał wahania siegajace nawet 2-3 kW mocy pompy. Tak jak ktoś już tu napisał - najpierw lepiej policz OZC potem szukaj wykonawcy albo znajdź takiego, który od razu policzy OZC. Co do sprawdzonej firmy to chyba pozostaje Ci kontakt z klientami danego wykonawcy. Ja np. daje nawet na starcie namiary na 2 - 3 klientów, by klient mógł się do nas przekonać. Z tych 3 marek ja najbardziej polecam Alpha InnoTec i Nibe.
  14. JacekBB

    Jaka pompa ciepła?

    Zacznij od zlecenie policzenia OZC domu po modernizacji. Potem dopiero możesz dobierać moc pompy. Jeśli zostanie prawidłowo dobrana powinna wystarczyć na ogrzanie c.o. i c.w.u. Najlepiej jakby od początku koordynowała Ci to firma instalatorska. Co do marek, jakie wymieniłeś to ja sam mam największe doświadczenie z Panasonic i tą pompę mogę Ci śmiało polecić.
  15. Nie do końca wierzyłbym stronom, które liczą OZC. To musi policzyć Ci audytor i to dokładnie na podstawie całego projekt. Co do rodzaju pompy - powietrzna czy gruntowa - to zależy. Glikol-woda jest większą inwestycją niż powietrzna w PLN, choć koszty eksploatacji będą niższe potem przy glikolowej niż przy powietrznej. Tak naprawdę jest tu wiele niuansów (zwłaszcza związanych z dolnym źródłem), więc najlepiej wybierz jak najbardziej doświadczonego instalatora, który podchodzi do tematu poważnie tj. najpierw liczy OZC, potem dobiera pompę i dolne źródło.
  16. JacekBB

    PC Nibe

    Namiar na firmę mogę Ci podać na priv. Jeśli to pomorskie to zastanów się nad pompą powietrzną nie gruntową. I faktycznie poszukaj dobrego wykonawcę, który poprowadzi Ci inwestycję od początku, przygotuje przepusty przez fundament, policzy OZC a potem prawidłowo zamontuje cały system. Zleć najlepiej montaż PC wraz z podłogówką.
  17. Tak jak wspomniał przedmówca najważniejsza jest pow. wężownicy, która powinna wynosić 3,2 m2. A nie możesz zastosować pompy ciepła z zasobnikiem wbudowanym? Z reguły mają pow. 180-200l
  18. Tak naprawdę wszystko wyjaśni się, kiedy pompy będą na rynku a to może mieć miejsce nawet wiosną 2016 r. Z tego mi wiadomo początkiem roku mają pojawić się modele do c.w.u. zaś dopiero później modele do ogrzewania c.o.
  19. JacekBB

    Kamienica+pc do cwu

    Da się to tak zrobić, jak chcesz to napisz na priv to podam Ci namiar na instalatora, który może Ci się tym zająć.
  20. JacekBB

    pompy ciepła Ecoforest?

    Cóż ja pracowałem przed założeniem firmy w polskiej firmie produkującej pompy ciepła i widziałem w jakich warunkach te pompy są składane. Moim zdaniem pompy składane w garażu (jak było w tamtym przypadku) nie umywają się do markowych urządzeń. Co do różnicy ceny - jest takie powiedzenie - skąpy płaci dwa razy. I mam na to przykłady zarówno przy klientach firmy, gdzie kiedyś pracowałem jak i klientów, którzy zrezygnowali z naszych usług jako Prometeusa i potem zgłaszali się z prośbą pomocy lub wymiany pompy ciepła na nową.
  21. JacekBB

    pompy ciepła Ecoforest?

    To zależy. Akurat przypadek o którym piszę miał uszkodzoną sprężarkę + pompy obiegową. Te elementy + koszt ich wymiany były na tyle wysokie, że klient zapłacił sumując te kwoty z ceną samej pompy więcej niż gdyby kupił od razu nową dobrą pompę.
  22. JacekBB

    pompy ciepła Ecoforest?

    Częściowo się zgadzam - część podzespołów jest takich samych dla tych bardziej znanych marek, ale tych mniej znanych produktów po prostu się obawiam i mówię tu z własnego doświadczenia. Jako firma mieliśmy kontakt z wieloma firmami i muszę przyznać, że wymienieni przeze mnie producenci są najbardziej przez nas sprawdzeni. Jeśli ktoś chce kupować pompę ciepła nie ma sensu oszczędzać tylko kupić coś porządnego, by potem po 3-4 sezonach nie pluć sobie w brodę. Niedawno zgłosił się do nas zresztą klient który kupił taki mniej znany "wynalazek" i teraz po 4 latach musi ową pompę wymieniać na nową przez uszkodzenie sprężarki. Oczywiście to jednak klient decyduje, ale ze świadomością, że często skąpy płaci dwa razy....
  23. Ironia jest zbędna... Danfoss i Nibe to po prostu znane i sprawdzone przez nas marki. Jako firma mieliśmy kontakt z mniej znanymi producentami i efekt nie był zadowalający. Polecam po prostu sprawdzone urządzenia. Inna kwestia to serwis czy ewentualne naprawy - takie firmy jak Danfoss czy Nibe zapewnią Ci zawsze serwisanta (nawet jeśli Twój instalator zniknie z rynku), zaś tą firmę instaluje stosunkowo mało firm i za kilka lat możesz mieć problem np. z jej serwisem. Ogólnie zawsze polecam sprawdzone pompy ciepła znanych producentów i sam znam klientów, którzy chcieli zaoszczędzić kupując mniej znaną firmę po to,by po 4-5 latach kupować droższą markę, ponieważ te mniej znany po prostu się psuły.
  24. JacekBB

    pompy ciepła Ecoforest?

    Ja zawsze ostrzegam przed kupnem tego typu produktów. Mieliśmy już kilku klientów, którzy kupili podobne produkty. W większości przypadków te pompy rozlatują się po 3-4 latach. Nie mówię akurat o tej marce, ale generalnie o markach mniej znanych. My montujemy głównie Danfossa, Alpha InnTec, IVT czy Nibe - z tymi markami nie mamy żadnych problemów, a sporo tych modeli działa już ponad 5-6 lat. Bierz pod uwagę też kwestię gwarancji - jeśli takowy producent zniknie co z częściami zamiennymi? Ogólnie uważałbym. Co z tego, że może i zaoszczędzisz na tańszej pompie, jeśli może ona się zepsuć po okresie gwarancji i producent odmów jej naprawy a naprawa odpłatna będzie na tyle droga, że sumarycznie zapłacisz tyle co na markową znaną pompę.
  25. Ja zawsze ostrzegam przed kupnem tego typu produktów. Mieliśmy już kilku klientów, którzy kupili podobne produkty. W większości przypadków te pompy rozlatują się po 3-4 latach. Nie mówię akurat o tej marce, ale generalnie o markach mniej znanych. My montujemy głównie Danfossa, Alpha InnTec, IVT czy Nibe - z tymi markami nie mamy żadnych problemów, a sporo tych modeli działa już ponad 5-6 lat. Bierz pod uwagę też kwestię gwarancji - jeśli takowy producent zniknie co z częściami zamiennymi? Ogólnie uważałbym.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...