Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Bełatka

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    259
  • Rejestracja

Bełatka's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

10

Reputacja

  1. Jak uratować te roślinki. Jest to ognik i pięknie wyglądał jesienią, był obsypany mnóstwem pomarańczowych kuleczek. Przetrwał już kilka zim, ale ta mu chyba zaszkodziła. Poprzednio po przycięciu odrastał. Opcja 1 przyciąć i znowu odrośnie. Opcja 2 przesadzić , bo się tu męczy i zawsze będzie przemarzał. ( teraz front domu, przy przyszłym ogrodzeniu, północny wschód, ale do godz 11 świeci tam słońce z boku) Mam gdzie przesadzić, południowa strona, odsłonięta od wiatru mroźnego domem. Zabezpieczać na zimę chyba i tak trzeba będzie. Czy taka kilkuletnia już roślina wytrzyma przesadzenie ?
  2. Efir bardzo proszę o poradę. Co zrobić z popiołem. Uzbierało się po zimie. Jest to popiół z czereśni i w bardzo dużym stopniu z dech sosnowych wykorzystywanych na budowie. Popiół jest więc tylko drzewny. 1. Sąsiad wysypywał takie coś pod drzewka owocowe i mówił, że to ogranicza chwasty wokół rośliny? 2. Na kompostownik, ale dużo tego mam, 3. Na rabatę i przekopać z ziemią. (Ziemie mam kwaśną, podsypywałam wapnem na jesieni). Takie to duże jest:
  3. http://m.ocdn.eu/_m/a4fae73397d1ffa80816b43020a19f4d,0,61.jpg Ładna huśtawka
  4. Kupiłam, jak ta Kokoszka roślinkę, bo mi się spodobała, a potem zaczęłam szukać wieści na jej temat. No i okazało się, że przezimowanie w podkrakowskich warunkach może być problematyczne. Moja roślinka to, Hebe vernicosa: Oczywiście doczytałam też jakie rośliny są w stanie przezimować. Otóż z Hebe to: Hebe widłakowate lycopodioides Hebe orchowata ochracea Hebe bukszpanowate buxifolia Hebe tłustolistna pinguifolia Drodzy forumowicze co radzicie w tej sytuacji, ryzykować osłaniając roślinę na zimę, czy jednak wykopać i schować do garażu jasnego, gdzie będzie miała przynajmniej ponad 0? Za dużo pieniędzy już zmarnowałam swoją niewiedzą i brakiem doświadczenia w ogrodnictwie, a roślinka bardzo ładna i może być ozdobą tarasu w przyszłym roku.
  5. dwiemuchy czy możesz mi przesłać namiary na tą ekipę od ogrodzenia, właśnie poszukuję jakiejś sensownej brygady.
  6. Zasłyszane w radiu, starzejemy się, kiedy na lekarstwa zaczynamy wydawać więcej, niż na alkohol. Ciągle nie wiem, jak dodajecie te emotikony w nowym forum?
  7. Proszę forumowiczów o uściślenie informacji z tej strony, czy ja dobrze zrozumiałam sposoby walki z tym chwastem? Chwastnica jednostronna zwana też kurzym prosem jest chwastem jednorocznym wysiewającym się z nasion. 1. Nie dopuścić do wysiania się, czyli np. zbierać kłosy i palić? 2. Wywrywać z korzeniami, ale jeśli nie uda mi się wyrwać całego korzenia to roślina odrośnie ? (co z jednorocznością )? 3. Kosić jak najniżej gleby, ale te skoszone chwasty z zielonymi kłosami należy też spalić, bo dojrzeją i się rozsieją, czy tak?
  8. Mam pytanie odnośnie tego wapnowania. Wiem, że najlepiej jest to zrobić jesienią na przekopanej ziemi, ale w jaki sposób potraktować miejsca zajęte przez rośliny, czyli krzewy, truskawki, maliny ? Oczywiście wiadomo, że kwasolubnych nie będę wapnować, jak np. borówki amerykańskiej, ale agrest, porzeczki, leszczynę ? Czy takie wapno nie zaszkodzi roślinności ?
  9. http://www.handymanwire.com/articles/Bench2end.jpg Już wiem, czemu nie mogłam tego tematu znaleźć , szukałam w Zrób to sam.
  10. Naszukałam się tego tematu to przynajmniej podciągnę w górę. Był jeszcze na forum fajny temat - Co można zrobić z resztek po budowie ? Wracając do ławki ciekawa strona: http://www.handymanwire.com/articles/gardenbenchplans.html i zdjęcie z niej
  11. Będąc w Castoramie dwa dni temu zauważyłam w dziale ogród przezroczyste pudełka z kłączami, albo korzeniami różnych roślin. Niestety opisy na tych pudełkach były dla mnie zupełnie niezrozumiałe, ale kusiło mnie żeby coś takiego kupić i posadzić, bo obrazki oczywiście i zdjęcia na pudełkach były wielce obiecujące. Poza tym ten sposób rozmnażania sugeruje, że się roślinka szybko rozrasta poprzez kłącza podziemne, a u mnie właśnie mało roślinek, a te co są to tak jakoś wolno rosną, i mam dość już patrzenia na mój ugorek, chcę żeby coś wreszcie rosło. Efir, czy przychodzi Ci do głowy coś na dość ciężką gliniastą glebę pod Krakowem, oczywiście mam na myśli te rośliny w Casto. Na pudełeczkach oczywiście były napisy, ale z nazwami łacińskimi, ale ja mając internet sobie dopasuję.
  12. Chałupa stoi, datę wpisowego mam dość odległą, więc chyba się zaliczam do starych ryjów. Pozdrawiam wszystkich "wykończonych" i "wykańczających się ". Ja to głównie w temacie Pamiętajcie o ogrodach obecnie urzęduję. Przyszła kryska na Matyska i trzeba się douczać. p.s. w nowym forum jeszcze mi się nie udało wkleić emotikona tam gdzie ja chcę http://forum.muratordom.pl/images/icons/icon8.png gdzie jest instrukcja ? Kto wie?
  13. Przed świętami kupiłam od tak przypadkiem małą krzewinkę Gloteria pełzająca , wyglądała pięknie, potem poczytałam coś na jej temat i okazuje się, że lubi glebę kwaśną stanowisko słoneczne lub półcień i podobno ładnie zadarnia. Zamierzam posadzić pod borówkami amerykańskimi, które też są kwaśnolubne. Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenia z tą krzewinką, łatwa to roślinka ? Nadaje się dla początkującego ogrodnika ? Ma szanse przetrwać na glebie gliniastej przemieszanej z torfem? http://lh6.ggpht.com/_7D1MyJsmqe4/S7Trimvz-nI/AAAAAAAAWV4/ZcEWyHLqcPw/s800/IMGP4114%20Gaultheria%20procumbens%20-%20Golteria%20pe%C5%82zaj%C4%85ca%2C%20g.%20rozes%C5%82ana.JPG
  14. wierzchu dziękuję za linka, pomocny bardzo i właśnie taki dla laików. Kto z forumowiczów może podzielić się doświadczeniem odnośnie pochyłej działki i urządzaniem rabat na takim terenie ze spadkiem. Trudno znaleźć informacje na ten temat nawet na forach ogrodniczych. Zresztą na forach ogrodniczych są tacy pasjonaci roślinek egzotycznych, że to jest raczej niewłaściwe miejsce dla laików i raczkujących w tematyce ogrodowej. Proszę o jakieś linki. Czy w dziale pomocy jest gdzieś instruktaż, jak dodawać emotikony w poście?
  15. Mundzia jest pięknie bajecznie, tylko zdradź proszę jak tego dokonałaś nie wydając fortuny. Podaj proszę jakieś realne koszta, żeby tacy forumowicze jak ja mogli się psychicznie nastawić lub zacząć małymi kroczkami kaskę zbierać. Czy taka ilość kory to droga sprawa, jaką korę kupić i gdzie ? mam jeszcze jedno pytanie, na pierwszym zdjęciu za tujami Smaragd jest jasno zielony wysoki krzew, co to jest ? wierzch u Ciebie widać profesjonalizm firmy ogrodniczej, ale napisz proszę dla laika, który małymi kroczkami będzie sobie sam po rabatce robił, jak tą kostkę układać 1 -- na rodzimej ziemi 2 -- na podsypce z piachu 3--- na agrowłókninie No i ile ona ma wystawać, żeby kosiarką kiedyś można było wygodnie manewrować ? Do wszystkich forumowiczów ze zdobytym bagażem doświadczeń. Czy taka aranżacja ogrodu, mam na myśli korę lub grys utrzyma się na działce ze spadkiem ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...