Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

End_riu

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    408
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez End_riu

  1. Kostka za 25zł i marzą Wam się cuda na kiju Weź jeden z drugim butelkę 0.5l wody i wylej na poszczególne kostki u handlarza. Zobaczycie, które i jak są zabezpieczone.
  2. Eko bordy nie nadają się przy ciągach jezdnych. Dużo lepiej sprawuje się opór betonowy. A przy tym jest nieporównywalnie tańszy
  3. @ Mateo33 jedyne czym mogą być pokryte, to mocz, który pies na nie oddał. Ludzie nie wierzcie w takie brednie. Jeśli podbudowa jest dobrze przygotowana, to ażur nie będzie pękał w czasie użytkowania.
  4. Kolego jedź do wypożyczalni sprzętu budowlanego i wynajmij sobie piłę stołową. Ustawisz sobie idealnie grubość cięcia i zrobisz to szybko i bezpiecznie. Koszt takiej imprezy to ok 100zł. Jak ktoś ma wprawę poradzi sobie szlifierką. Bez zabawy w ściski. Oczywiście nie wszystkie kostki będą idealnie docięte.
  5. @ Janek1979 nie masz chłopie bladego pojęcia o tym, więc oszczędź na swoich przypuszczeń! Jak pojawi się wykwit to można odczekać, aż sam zniknie, albo potraktować go chemią specjalnie do tego przeznaczoną. Ewentualnie wodą z octem (stary sposób) co przyspieszy jego znikanie. Zaimpregnowanie może, ale nie musie potęgować wystąpienie wykwitów, oraz wydłużyć czas jego występowania. Ponieważ pokryjecie "warstwą ochronną" plamy. Wodorotlenek wapnia musi się wypłukać z kostki, żeby przebarwienia znikły. Wykwity to nie plamy z kawy. Nie powstają w skutek oblania kostki. Mogą ujawnić się już na paletach, albo nawet po roku. Uzależnione jest to warunkami atmosferycznymi w jakich kostka się znajduje. Jak komuś się nudzi i chce się szybciej pozbyć przebarwień, to może polewać kostkę wodą. Byle nie podczas dużego nasłonecznienia.
  6. Pod kostkę kanalizacyjną i dalej przejdź w drenarską. Raz, że będzie podmywało, a dwa, że będzie więcej wody w podbudowie jesienią i przy zamarzaniu będzie bardziej puchło. Obrzeże kosztuje minimum 5zł do tego stabilizacja i masz ok 8-10zł. Ułożenie od 5zł do 12zł zazwyczaj. Średnio 20zł/mb. Opór betonowy, to ok 250zł z robocizną przy powierzchni 200-300m2 w zależności od przeznaczenia kostki (ok 100mb). Przy chodnikach robi się mniejsze opory, na ciągach jezdnych większe i mocniejsze.
  7. A występuje tam dokładnie takie samo nasłonecznienie? Kostka jest dokładnie z tej samej partii, albo choćby fabryki? Była układana dokładnie w tym samym czasie? Występuje na niej dokładnie takie samo nasilenie ruchu? Wjazd jest dokładnie z takich samych dróg i tak samo odśnieżanych i sypanych solą/chemią? I tak dalej i tak dalej i tak dalej... Jeśli nie to równie dobrze możesz przyprowadzić i postawić dwóch murzynów z różnych miejscowości. Gwarantuję Ci, że odcień ich skóry będzie równie przypadkowy i w przypadku kostki. PS: zwróćcie uwagę na ciągach jezdnych kostki impregnowanej. Powinno być widać różnicę.
  8. Najlepiej na to ile ekipa pije przed południem Nie wiem czy "fachowo", ale my to nazywamy klinem betonowym, albo obrzegowaniem/oporem betonowym. Jest to trwałe pod warunkiem, że wykonawca wyjaśni inwestorowi, co wolno, a czego unikać przy takim rozwiązaniu. A tak poważnie jeśli wykonawca nie jest z polecenia, tylko z łapanki/ogłoszenia, to patrz na: głębokość korytowania glebę jaka jest po wykorytowaniu (czy potrzebna jest warstwa odprowadzająca wodę, czy nie) jakość i dobór kruszywa na podbudowę wielkość zagęszczarki jaką będzie ubijała podbudowę rodzaj podsypki i odpowiedni jej dobór do użytej kostki (oraz grubość warstwy) odpowiednie ukształtowanie podbudowy (spadki) prawidłowe i równe ułożenie kostki wyprowadzenie linii i zagęszczenie z przesypanie i przemiataniem na końcu Inaczej mówiąc patrz im na ręce, a na 100% Cię pokochają.
  9. Proponuję, aby ktoś zaimpregnował kostkę, a następnie robił jej fotki co tydzień przez rok i wrzucał dla potomnych. Zobaczycie ile to daje i na jak długo wystarczy! PS: Nie zapominajcie o nierównomiernym blaknięciu po impregnacji.
  10. Ludzie nie wypisujcie głupot, bo później ktoś to czyta i wydaje mu się, że dajecie dobre rady! Jaka impregnacja i jakie wykwity?! Najpierw poznajcie przyczynę występowania wykwitów, a dopiero później szukajcie rozwiązań. To, że ktoś zaimpregnował i nie ma wykwitów, to nie znaczy, że impregnat spisał się rewelacyjnie. Nie ma reguły jeśli chodzi o występowanie wykwitów. A impregnat nic do nich nie ma. No może za wyjątkiem narobienia sobie bałagany na kostce
  11. Już widzę jak ciągną do nas kostkę z Finlandii. Na zdrowy rozum. Koszt produkcji plus transport i mamy kostkę dla nielicznych.
  12. To są kostki (płytki) z betonu.
  13. Jeśli będzie to tylko opaska, to nie musisz robić Bóg wie jakiej podbudowy. 10cm nad rurą spokojnie możesz kłaść kostkę. W miejscu, w którym występują naciski warto zrobić z 20cm podbudowy nad rurą. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy sypnąć w takim miejscu mocnej stabilizacji i nie powinno być problemów.
  14. Na ogródek starczy 20 łopat piachu na worek cementu.
  15. Piotrek, żebyś nie walił głową w futrynę. Odprowadzanie wody z dachu w rury drenażowe bez dużych studni chłonnych może skończyć się zamarznięciem takiego drenażu. W skutek czego woda zostanie uwięziona w rynnie, oraz odwodnieniu i podczas zamarzania może je rozerwać.
  16. Kolego takie drewno musi być wysezonowane. Kup sobie już takie i obrób na grubościówce. Później przeszlifuj i masz gotowe elementy. Oczywiście mowa o przypadku, kiedy robisz to dla siebie.
  17. Wrzuć fotkę tego co tam masz, to ocenimy.
  18. Tak na 100% to sama firma nigdy nie jest gwarantem jakości. Mowa oczywiście o kostce. W jednej części kraju kupujesz materiały Jadaru i są dobrej jakości, a w innej jest to loteria. Przypadłość ta nie dotyczy tylko poszczególnych regionów, ale również poszczególnych partii. Producent może wypuścić przez cały sezon mnóstwo materiału dobrej jakości, a jedną partię spartolą i trafi akurat do Ciebie. Dlatego przed zakupem dobrze jest zobaczyć nie tylko ogródek wystawowy, ale również rzucić okiem na palety. Jeśli są wykwity, pęknięcia, przebarwienia, czy odpryski, to wiadomo... Dla przykładu. Ja obrzeża biorę z firmy XXX, bo są jakościowo takie same jak z firmy YYY, ale cenowo bardziej się je opłaca kupować. To samo dotyczy palisad. Krawężników za to nigdy nie kupuję od YYY. Chociaż są dużo tańsze, ale dużo gorzej wykonane. Jeśli chodzi o kostkę, to tutaj nie mam jakiejś sztywnej zasady. Zazwyczaj nim zamówię sprawdzam dodatkowo w swoim źródle.
  19. U producentów. Jadar Polbruk Brukbet CKbruk i kilku pośredników lokalnych. Wszystko zależy od tego, co mi potrzebne i kto aktualnie da lepszą cenę. Troszkę się pozmieniało i już nie mam jak kiedyś 40% stałego upustu od producenta. Teraz dają rabaty do konkretnych zamówień. Przynajmniej mnie, bo lojalnościówki nie mam jak co niektórzy. Granitu mało klepę, bo nie lubię. Średnio kilkaset metrów w sezonie. W tym roku już mam normę na granit wyrobioną i raczej będę odmawiał, albo zlecał, bo nie mam nerwów do tego. Tym bardziej, że większość klientów wybiera kamień ENtej kategorii.
  20. Kiedyś jak nie zapomnę, a będę w pobliżu jednego z klientów, który 3 sezony impregnował. To Wam wstawię fotki jak to wygląda przy nierównomiernym ścieraniu się impregnatu. @Grzesiek albo nie oszczędzałeś na kostce i wybrałeś jednego z lepszych producentów (co nie jest regułą). Albo miałeś szczęście, albo też dobrego wykonawcę, który nie kupuje kostki byle taniej z firmy "Erdul". PS: Rozmawiałem z gościem, który za czyszczenie "fug" i impregnację zapłacił ostatnio 35zł/m2 nostalitu grafitowego. Zakładając minimum 2 impregnacje rocznie, możnaby spokojnie co dwa lata kostkę zmieniać. Wyszłoby nawet taniej
  21. Ludzie wbijcie sobie do głów. Nie impregnuje się kostki brukowej, bo to tylko strata kasy! Do Pana nanocośtam. Z impregnacją granitu to chłopie pojechałeś
  22. @Eustachy.m to nie jest Holland. Wejdź na strony producentów i oglądaj katalogi.
  23. Po pierwsze, to wywal tą deskę. Po drugie tym mnie rozwaliłeś. Wystarczy szlifierka z tarczą do betonu. Tarcza za 40zł starczy na kilka takich wjazdów. Nie masz flexa. Jest coś takiego jak wynajem maszyn budowlanych. Za piłę do betonu z tarczą zapłacisz 70-100zł i roboty masz na godzinę. Wywalasz deskę, podkuwasz powierzchniowo ten beton (ok 2cm) kładziesz kostkę o grubości 4cm na mocną podsypkę cementowo piaskową. Dobijasz lekko młotkiem przez deskę i cieszysz cię, że zrobiłeś to sam i tanim kosztem. Warto dać piankę dylatacyjną na łączeniu.
  24. To zapraszam do mnie. Ułożysz mi 400m2 w usłudze kompleksowej za mniej niż 35k zł i obaj będziemy zadowoleni Andrzej jak ktoś chce, żeby mu ekipa robiła za pół darmo, to nie dziw się, że później wychodzą kwiatki. Chcą się chłopaki utrzymać na rynku, to biorą zlecenia za grosze. Zapłać wykonawcy uczciwą kasę, a usługę będziesz miał zrobioną dobrze. Sam miałem w zeszłym tygodniu klientkę, która myślała, że będzie cwańsza niż wyższa. Nie dość, że zataiła kilka niespodzianek, to jeszcze próbowała nam wcisnąć dodatkowe prace bez dopłaty. Skończyło się na tym, że wykorytowałem, wykonałem część dodatkowych (bonusowych) prac i przyniosłem fakturę za moją pracę. Pani się bardzo oburzyła i stwierdziła, że nie zapłaci. Wycofałem zamówienie na kostkę, a pieniądze z zaliczki (które miały pokryć koszt zakupu kostki) pokryły koszt wykonania dotychczasowych prac. Pani dostała pełen kosztorys i zapewnienie, że po wpłacie z góry zlecenie zostanie wykonane.
  25. Ja zawsze zagęszczam plant (podsypkę) po ściągnięciu. Taki mam standard. Choć nie trzeba tego robić i też będzie ok.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...