Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

psp

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    38
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

psp's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Styropian zwykły podłogowy, np. EPS100 przeznaczony jest do izolacji cieplnej np. podłogi na gruncie lub stropu pomiędzy pomieszczeniem ogrzewanym i nieogrzewanym. Jeśli w obu pomieszczeniach oddzielonych stropem planowana jest taka sama temperatura powietrza, to nie ma sensu stosowanie izolacji termicznej. W tego typu stropach stosuje się izolację akustyczną. Do izolacji od tzw. dźwięków uderzeniowych należy używać tzw. styropianów akustycznych, ale tylko w systemie podłogi pływającej. Przy odpowiedniej jakości styropianu (nie może to być zwykły styropian fasadowy, ponieważ nie posiada cech sprężystych) oraz prawidłowej technologii wykonania nie powinno być problemu z pękaniem posadzki.
  2. Ścianę fundamentową należy zaizolować przeciwwodnie. Na tę izolację należy przykleić płyty styropianowe hydrofobowe, tzn. o obniżonej nasiąkliwości wodą. Płyty takie powinny mieć zadeklarowany parametr nasiąkliwości wodą przy długotrwałym zanurzeniu w wodzie, WL(T), od 1 do 5 %, w zależności od technologii produkcji i gęstości styropianu. Płyty hydrofobowe mogą być zasypywane bezpośrednio gruntem.
  3. psp

    Jaki styropian ??

    Nie trzeba się obawiać wilgoci zawartej w powietrzu. Płyty mogą "naciągnąć wilgoci" w przypadku, gdyby były narażone na bezpośrednie opady, lub gdyby stały na mokrym podłożu.
  4. psp

    Styropian bez kołków?

    Pierwszeństwo mają obowiązujące przepisy budowlane, bo normy, zgodnie z ustawą o normalizacji, nie są obligatoryjne, chyba, że są przywołane w przepisach, np. w "Warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie". Podsumowując niniejszą dyskusję, o tym, czy dany kompletny system ocieplenia w ogóle może być stosowany bez użycia kołków, decyduje zapis w Aprobacie Technicznej, zwanej obecnie Oceną Techniczną. Natomiast w każdym konkretnym przypadku ocieplenia danego budynku o ilości, rodzaju i rozmieszczeniu kołków powinien decydować projektant, zwłaszcza że ewentualne użycie kołków powinno być uwzględnione przy obliczaniu współczynnika przenikania ciepła. Żądajmy tego typu informacji kupując projekt, bo niestety, bardzo często projekty nie zawierają tych informacji, mimo, że powinny
  5. psp

    Jaki styropian ??

    Znak "Gwarantowany Styropian" umieszcza się wyłącznie na opakowaniu wyrobu (odmiany styropianu), który w ramach badań rynkowych uzyskał pozytywne wyniki badań laboratoryjnych, wykonanych przez niezależne laboratorium. Aby utrzymać to oznakowanie, należy w kolejnych cyklach tych badań również uzyskiwać pozytywne wyniki. Niezależnie od tego oznakowania zawsze istnieje ryzyko nieprawidłowej jakości, również ze względów losowych, niezależnych od producenta. Logicznym wydaje się, że PSPS nie może odpowiadać chociażby za takie sytuacje, które zgodnie z obowiązującym prawem można i należy reklamować. Zna Pan jakąkolwiek gałąź produkcji, w której nie występują usterki i można w jakikolwiek sposób zagwarantować jakość każdej partii produkcyjnej? Program "Gwarantowany Styropian" pozwala na łatwe samodzielne sprawdzenie jakości styropianu, aby jak najwcześniej wykryć nieprawidłową jakość i uniknąć skutków wykonania ocieplenia o nieodpowiedniej (niezgodnej z oczekiwaniami) jakości.
  6. psp

    Jaki styropian ??

    PSPS nie gwarantuje jakości styropianu. Za odpowiednią jakość wyrobów zawsze odpowiada jego producent. Zacytuję informację ze strony internetowej PSPS: "Nadrzędnym celem Programu jest upowszechnianie wiedzy o wyrobach ze styropianu, standaryzacja zasad czytelnego i niewprowadzającego w błąd ich oznakowania, certyfikacja uczciwych i rzetelnych producentów, promocja wyrobów wysokiej jakości oraz eliminacja zjawiska oferowania konsumentom wyrobów oznakowanych w sposób mogący wprowadzać w błąd oraz niespełniających deklarowanego poziomu parametrów technicznych. Udział w Programie jest dobrowolny. Uczestnikiem Programu może zostać każdy producent styropianu, który na zasadach określonych w Regulaminie Programu oznakuje swoje wyroby w sposób umożliwiający konsumentom weryfikację ich jakości i zgodności z deklaracją oraz podda się dobrowolnej zewnętrznej kontroli rynkowej swoich wyrobów oraz jej ewentualnym konsekwencjom." Z powyższego wynika, że celem Programu jest umożliwienie klientom weryfikacji jakości styropianu i spowodowanie zapotrzebowania (ze strony klientów) na styropian odpowiedniej jakości, a nie wyłącznie na najniższą cenę. PSPS przyjmując producentów do Programu wymaga od nich odpowiedniego oznakowania, a tym samym oferowania wyrobów odpowiedniej jakości. Jeżeli z różnych względów jakość wyrobu jest niewystarczająca, poprzez oznakowanie wyrobów minimalną gęstością, producent umożliwia weryfikację jakości oraz daje podstawę do żądania dostarczenia płyt o zadeklarowanej przez producenta minimalnej gęstości. Dzięki temu proces reklamacji nie powinien nastręczać trudności. Ewentualne kwestie sporne należy zgłaszać do PSPS, poprzez stosowny formularz, zamieszczony na stronie internetowej Programu w zakładce "Dla Konsumentów".
  7. psp

    płyta fundamentowa

    Typ EPS 150 oznacza, że styropian ma zadeklarowane naprężenie ściskające przy 10 % odkształceniu, oznaczane symbolem CS(10), na poziomie 150 kPa - tj. CS(10)150. Oznacza to, że po przyłożeniu krótkotrwale działającego obciążenia o wartości 150 kPa, czyli 15 ton/m2, styropian odkształci się o 10 %. Badanie takie wykonuje się na próbkach - kostkach o boku 50 mm, więc odkształcenie takiej próbki wynosi 5 mm. Do celów projektowych, z uwagi na występujące w budynku obciążenia działające w sposób długotrwały, przyjmuje się maksymalne dopuszczalne obciążenie o wartości 0,3 x CS(10). Dla odmiany EPS 150 będzie to 45 kPa, tj. 4,5 t/m2. Przy takim obciążeniu, po 50 latach jego trwania, styropian nie powinien odkształcić się o więcej niż 2 %.
  8. psp

    Jaki styropian ??

    No właśnie żadna różnica, o czym napisałam w poście 33. Najpierw należy upewnić się co do jakości, bez względu na producenta, a potem ewentualnie spośród wyrobów odpowiedniej jakości można wyszukać tańszą opcję, ale zawsze zgodną zapisami projektu ocieplenia.
  9. psp

    Jaki styropian ??

    Żeby upewnić się, czy jakość styropianu (również firmy znanej, czy też będącej członkiem PSPS), który chcemy kupić, jest odpowiednia, należy zważyć paczkę (a najlepiej kilka losowych paczek) przed zakupem. Wynik ważenia należy porównać z minimalnymi parametrami zawartymi w tabeli Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu, lub na opakowaniu producenta, będącego członkiem PSPS.
  10. psp

    styropian neotherm opinie

    Styropian podłogowy o naprężeniu ściskającym 80 kPa, oznaczany symbolem CS(10)80, to najniższa odmiana rekomendowana przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu do izolacji podłóg. Styropian taki powinien mieć gęstość nie mniejszą niż 15 kg/m3, a waga paczki o objętości 0,3 m3 powinna ważyć nie mniej niż 4,5 kg. Warto przed zakupem dokonać samodzielnej weryfikacji jakości, aby nie kupić niepełnowartościowego wyrobu.
  11. psp

    Styropian bez kołkowania

    Jeśli stosowany jest kompletny system ocieplenia, to należy sprawdzić, jaki zapis zawiera Aprobata Techniczna na system (aktualnie zwana Oceną Techniczną) - czy system wymaga kołkowania, czy też może być używany bez kołków. Jednak nawet jeśli będzie zapis o konieczności stosowania kołków, to ich ilość powinien ustalić projektant w projekcie ocieplenia. Nie spotkałam jeszcze Aprobaty na system ocieplenia z klejem poliuretanowym, w którym nie byłoby wymagane stosowanie kołków.
  12. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu rekomenduje do ocieplania podłóg (również na gruncie) płyty styropianowe o naprężeniu ściskającym co najmniej 80 kPa - CS(10)80. Jednak odmianę i grubość płyt powinien dobrać projektant z uwzględnieniem planowanych w budynku obciążeń oraz obowiązujących przepisów.
  13. Na początek proszę sprawdzić, czy w projekcie nie podano parametrów styropianu - w prawidłowo wykonanym projekcie powinny być wskazane przynajmniej najistotniejsze właściwości. Dla styropianu do izolacji cieplnej ścian powinien to być współczynnik przewodzenia ciepła (tzw. lambda deklarowana) oraz wytrzymałość na rozciąganie (TR). Im niższy jest współczynnik przewodzenia ciepła, tym lepszą izolacyjność cieplną można uzyskać. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu rekomenduje stosowanie płyt o lambdzie mniejszej lub równej 0,040 W/mK. Wytrzymałość na rozciąganie powinna wynosić nie mniej niż 80 kPa (TR80). Odpowiednią jakość można ustalić z dużym prawdopodobieństwem poprzez zważenie paczki przed zakupem - coraz więcej hurtowni daje taką możliwość. Wagę paczki o objętości 0,3 m3 lub gęstość wyznaczoną na podstawie wagi i objętości należy porównać z minimami określonymi przez PSPS. Szczegóły weryfikacji podano na stronie: http://www.gwarantowanystyropian.pl/dla-konsumentow/wytyczne-dot-kontroli-styropianu-przed-zakupem/
  14. [quote=מרכבה;647966610 (...) Bez 20cm grafitowego czy 25 białego nawet się nie wychylaj. (...) W kwestii formalnej: fasadowy styropian biały może być różny: 25 cm styropianu białego o lambdzie deklarowanej 0,045 W/mK jest równoważne 21 cm styropianu białego o lambdzie 0,038 W/mK. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu rekomenduje do ocieplania ścian płyty o lambdzie co najwyżej 0,040 W/mK. Warto wstępnie zweryfikować jakość styropianu przed zakupem, ważąc paczkę i porównując obliczoną gęstość (lub wagę paczki o objętości 0,3 m3) z minimami podanymi w tabeli PSPS: http://www.gwarantowanystyropian.pl/dla-konsumentow/wytyczne-dot-kontroli-styropianu-przed-zakupem/
  15. Pierwszy kod oznaczenia jest zgodny z nieaktualną już wersją normy PN-EN 13163. Drugi kod jest zgodny z wersją obowiązującą. W żadnym kodzie nie ma mowy o "ściskaniu" czyli o naprężeniu ściskającym (oznaczanym symbolem CS(10)). Nie ma tu też lambdy deklarowanej, bo nigdy nie jest podawana w kodzie oznaczenia. Pierwszy wyrób jest lepszy z uwagi na: - lepszą prostokątność, S (wynoszącą max 5 mm/m), - lepszą płaskość P (wygięcie max do 5 mm), - lepszą stabilność wymiarową w 70 st. Celsjusza (zmiana do 1 %).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...