Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

erykz

Users Awaiting Email Confirmation
  • Liczba zawartości

    29
  • Rejestracja

O erykz

  • Urodziny 01.04.1972

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Dobrcz
  • Województwo
    kujawsko-pomorskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

erykz's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Z tego co zauważyłem u siebie, to jest odwrotnie. Po za tym frozen rzeczywiście ma b. dobre wyniki. Ja jestem nadal na etapie eksperymentowania. Przy szukaniu KG, bez korygowania temp. pokojowej, przy temp. pow. 0^ nie dogrzewało. Przy większych mrozach, przegrzewało. Pochyliłem KG w ten sposób, że korygowałem temp. pok. finalnie do góry o 2,5^. KG mam ustawioną na 0,3. Mimo to, przy mrozach dochodzących do -20^ zaczęło mi przegrzewać. W związku z powyższym przestawiłem na korektę. Kombinowałem również z wydłużeniem blokady palnika do 60 min. Efekt był taki, że nie rzutowało to na zmniejszenie zużycia gazu. W zeszłym roku, kiedy nie miałem jeszcze ocieplonej podłogi na strychu, miałem KG na 0,5 z korektą. Ostatnio analizowałem zużycie gazu w zeszłym roku na podstawie odczytów z pgnig i wyszło mi wówczas mniejsze zużycie niż teraz. Jednak w zeszłym roku zdarzało się, że przy dużych mrozach dogrzewałem kominkiem (przy korekcie) i stąd może ta różnica. Teraz kominek tylko jesienią i wiosna (kiedy temp. na dłużej pow. 10^ gdyż wówczas ogrzewanie gazowe nie sprawdza się). Ogólnie zużycie gazu w tym sezonie wychodzi mi od 5-7,5 m3 na dobę. Wydaje mi się, że co bym nie kombinował w ustawieniach, to nic więcej nie wyciągnę. Z ustawieniami chyba zostawię jak jest i zacznę cieszyć się mieszkaniem w domu, a nie chodzeniem do skrzynki . Pozdrawiam.
  2. Wiem, wiem. Ale strasznie mnie to kręci:) A tak na serio. Żona mi ciągle mędzi, że jej zimno, to ciągle coś mieszam. Muszę to odstawić. Wracam do ustawień fabrycznych (czas blokady palnika i pompy, bo tu też mieszałem;) i pokombinuje najpierw z rekuperacją, bo u mnie jednak czuć różnicę. Ustawię niższe KG i wyższą temp. i zobaczę co się będzie działo. Sprawdziłęm dzisiaj dobowe zużycie i wyszło całkiem ok. 3,5 m3 ale o 0,5* niedogrzał. Z innej beczki. Nie wiem, czy Pamiętasz, pisałem o atrapach rotametrów. Mój hydraulik powiedział, że to nimożliwe żeby nie działały. Przyjechał i co zrobił: dał pompę w kotle na 100 % obrótów, bo powiedział, że u mnie instalacja jest na styk do tej pompy. Oczywiście na rotametrach bez zmian. Nie wiedzałem jakie rozdzoielacze mi zamontował (nigdzie nie było nazwy) a w umowie miałem tylko jakieś numery katalogowe z hurtowni. Popytałem w hurtowni i ustaliłem, że są to rozdzielnie Sigma Li i jakiś tam model. Jeszcze raz przyjżałem się tym rozdzielaczom i znalazłem nazwe firmy na tarczach termometru. Zadzowniłem do przedstawiciela handlowego tej firmy i powiedział, że te rotametry mają to do siebie, że się zawieszają. No dobra, ale wszystkie 17 ? Będę je reklamował albo całe rozdzielnie. No tak rozpisałem się ale chodzło mi o to, czy moc pompy może mieć wpływ na pracę tych rotametrów? Co na ten temat sądzicie?
  3. To w końcu są piece, czy kotły?:
  4. Witam ponownie. Ociepliłem w lato poddasze i od trzech dni zacząłem grzać gazem. Mareks77 zastosowałem się do Twoich propozycji. Ustawiłem KG na początku na 3,0, regulacja - zasilanie. Efekt: Zużycie pierwszy i drugi dzień ok. 5 m3. Przy temperaturach zewnętrznych w granicach 5* i wyżej - niedogrzewał. Przy niższych było ok. Temperatura zadana 22,5*. Póżniej rekuperacje przestawiłem z 2 i 3 następnie na 1 i 2 pędkości w 6 stopniowej, i w końcu na próbę 1 i 1. i przykręciłem lekko anemostat nawiewny celem sprzwdzenia jaki wpływ na temp. ma reku. W kilka godzin doszło do przegrzania o 1* - szok. Zmniejszyłem KG do 0,25. * - nadal 23,5*. Jednak odczuwalny jest brak świeżego powietrza. Wniosek: Myślę, że największy wpływ na ogrzewanie w moim przypadku ma rekuperacja. Muszę pokombinować aby optymalnie ją ustawić. Mimo wszystko myślę, że zużycie gazu będzie poniżej 5 m3 przy temp. w granicahc 0*. Jak już wszstko uda mi się ustawić zdam relację.
  5. Oczywiście jeżeli ktoś ociepla pianą, to nie ma wełny w tym samym domu. Ja decydując się na pianę brałem pod uwagę opinię kolegi, który miał porównanie. Akurat miał możliwość bycia w bliźniaku, gdzie w jednej części była wełna, w drugiej piana. Wybrał pianę. Oczywiście wszystko zależy od tego jak tą wełnę się położy. Drugi z kolegów niedawno wybudował sobie całoroczny dom letniskowy. Zależało mu na metrach użytkowych na poddaszu, bo domek mały i każdy cm się liczy. Za moją poradą wybrał pianę. Rozmawiałem z nim (on też ma porównanie, po mieszka w domu od około 10 lat i ma wełnę na poddaszu) i jest bardzo zadowolony (latem poddasze nie przegrzane, zimy jeszcze nie doświadczył). Oczywiście wybór należy do inwestora.
  6. Kocioł przy CWU ma fabrycznie ustawioną Histerezę (chyba tak to się nazywa) na 7* i przy ustawieniu temp. na 45* załączy grzanie cwu kiedy woda spadnie do 38*. Rozwiązaniem jest podniesienie zadanej o tyle stopni ile potrzeba. Myślę, że jak podniesiesz o 2* to wystarczy. Co do mocy CWU - 7 kw, to trochę mało. Oszczędności z tego są niewielkie, a grzanie wody trochę długie. Ja miałem ustawione na 10 kw, ale wróciłem do max - 14 kw. 150 l zbiornik nagrzewa mi w 20-30 min i tyle mi starczy (rodzina 2+2).
  7. Ja mam zestaw Vaillant 146 + zasobnik 150 l przy 4 osobowej rodzinie. Ogólnie jestem zadowolony. CWU przy mocy 14 kw nagrzewa do 45 st. w 25 minut. Myślę, że przy trzech osobach i 120 litrów by wystarczyło. Odnośnie doboru kotła, to żałuję że nie wybrałem kotła z mniejszą mocą minimalną. Ten ma bodajże 3,3 kw. Moim zdaniem wybieraj kocioł właśnie z jak najmniejszą mocą minimalną. Ps. Nie jestem jakimś fachowcem w tych sprawach i wypowiadam się biorąc pod uwagę roczne zamieszkiwanie oraz opinię kolegów, którzy mają wełnę na poddaszu, ale zastanów się czy nie lepiej założyć 30 cm wełny, a najlepiej piankę otwartokomórkową. Ja mam tą drugą wersję i jestem bardzo zadowolony.
  8. Jeszcze raz dzięki wszystkim za rady. Po dociepleniu zastosuje się do propozycji napisze jakie dało to efekty.
  9. Zobaczę najpierw regulacje przepływu z dobraniem zbliżonych temperatur powrotu. Myślę, że będzie ciężko, gdyż każdy ruch na jednej pętli zmienia ciśnienie w pozostałych, a przy takich zaworach jakie mam na rozdzielaczu dokładne ustawienie graniczy z cudem. Kg wcześniej zmniejszyłem do 0,45 gdyż w 1/2 mam ocieplone poddasze w sypialni z regulatorem co już dało efekt cieplny. Póki nie ocieple w najbliższym czasie pozostałości, nie zmniejsze kg gdyż może to spowodować niską temperaturę u dzieci. PS. Rozmawiałem z serwisantem, który stwierdził, że ten kocioł jest bardzo oszczędny jeśli chodzi o zużycie prądu i wg niego 1 kw/24h to normalne. Nikt mu takich "problemów" nie zgłaszał. Może troche histeryzuje z tym zużyciem, choć sugerowałbym się wynikami pracy kotła (peletowego) sąsiada, który ma o wiele niższe zużycie prądu, choć nie zwracałem uwagi na to, czy czasem nie korzysta z zewnętrznej pompy, która do licznika podłączona nie jest. Odnośnie różnicy temperatury wejscie/powrót stwierdził, że to normalne i najważniejsze jest to, iż temperatura powrotu jest niska co wpływa na sprawność kotła (myślałem że chodzi o to im większa różnica wejscie/powrót tym lepsza sprawność). Co o tym sądzisz?
  10. Zmieniłem na zasilanie. Wynik: pompa rzeczywiście rzadziej chodziła (0,8kw/doba), komfort cieplny - gorąco, zużycie gazu 7m3 (więcej o 2 m3 kiedy był powrót przy podobnych warunkach). Wracam do poprzedniego ustawienia. Mam już termometr i sprawdzę temperatury powrotu na poszczególnych obiektach i spróbuję je dobrać tak, żeby były zbliżone. Złożę stosowny meldunek z wyników.
  11. I tak też uczynie. Jeszcze raz dzięki. Odezwę się jak coś się u mnie zmieni.
  12. Co byś polecił (rotametry)? Jaką powinienem mieć optymalną różnicę temperatur zasilanie/powrót i czy to jest ta delta T?
  13. A co sądzisz jakbym jednak zainwestował w te elektrozawory. Czytałem różne opinie na temat sterowania podłogówką poprzez elektrozawory. Przy jej bezwładności (choć wszędzie mam anhydryt co zmniejsza bezwładność) to sterowanie jest dość kiepskie. Z drugiej jednak strony mój hydraulik twierdzi, że tym którym zakładał to ustrojstwo, są zadowoleni. Po za tym chyba ustawienie mojej podłogówki przy takich rozdzielniach będzie chyba niemożliwe.
  14. Dzięki za pojaśnienie. Przestawię na zasilania i zobaczymy co będzie.
  15. Jedną z pętli mam całkowicie zakręcona i żadnej różnicy na rotametry nie stwierdziłem. Rozmawiałem wczoraj na ten temat z moim hydrauliki i powiedział mi, tak jak przypuszczałem, że instalacja jest przygotowana pod przewodowe termostaty pokojowe i elektrozawory. Zastanawiam się jednak jak to ma sterować np. Trzema petlami i jednym termostatem (salon) kiedy jest jeden rozdzielacz na parterze. Nie wiem jakiego termometru szukać aby móc zmierzyć temperatury powrotu na petlach. Wnioskuję z twojego posta, że mała różnica temperatur wejścia i powrotu w rozdzielacza H jest spowodowana różną temperatura powrotu na poszczególnych petlach. Bez stosownego termometru tego nie rozkminie. PS. Próbowałem sprawdzic jak zachowuje się kocioł na opcji termostat z oknami czasowymi. Praca pompy raczej bez zmian, zużycie gazu trochę mniejsze, komfort cieplny gorszy. Dlategoteż powrócił em do korekty.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...