
premakultura
Użytkownicy-
Liczba zawartości
76 -
Rejestracja
O premakultura
- Urodziny 31.07.1978
Informacje osobiste
-
Płeć
Mężczyzna
-
Mój klub zainteresowań
Budowa - wymiana doświadczeń
Dane osobowe
-
Miejscowość
Pruszków
-
Kod pocztowy
05-800
-
Województwo
mazowieckie
Profil płatny
-
Kategoria
usługi
premakultura's Achievements
SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)
10
Reputacja
-
he, he. Gagarin:) Widze ze ksywka sie rozeszła w swiecie zdunskim:) Witaj Piotrze. Myslę ze nie ilosc spalonego drewna, ale jakosc tego spalania naprowadzi mnie na wieksze zrozumienie:) Oczywiscie ze sie zastanawiałem. W skrócie wiadomo... Nie byli tacy zamknieci, dowiedzieli sie ze cos jest lepszego, chcieli to sprawdzic, a potem wprowadzic na rynek... Duza to i madra firma, tak jak i Wolfshoer, ktory podobne testy przeprowadził. Posluchali Czernowa i innych zdunów z Rosji i dobrze na tym wyjda. Byc moze kiedys i u nas producenci zechca posluchac o tym jak dobrze spala sie w palenisku rakietowym, oraz jak fajnie sie akumuluje w systemach komorowych. Byc moze posluchaja o tym, jak Austriacy i Niemcy zaczna je produkowac. Bo od Gagarina jakoś mało osób chce to słyszeć. Całe szczęście ze kilku pasjonatów się znalazło i coś tam niecoś się rusza w temacie... ale powoli. A moja oferta wciaz aktualna:) Połaczmy siły, zbudujmy cos fajnego, stestujmy to porzadnie,a potem podzielimy sie zyskami:) Pozdrawiam Cie Piotrze serdecznie i zapraszam ... zbdujmy jakas fajna rakiete i polecmy na wycieczke na Ksiezyc:) W tej chwili dostalem wiadomosc ze chlopcy z Siemensa mogliby z profesjonalna aparatura przyjsc i pomierzyc...
- 4 946 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- ogrzewanie ceramiczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Hej. Ten wykres dotyczy konkretnego wkładu (ok 8kg drewna) i spalenia ko w piecu rakietowym o palenisku poziomym. Do tego kupna aparatury to troche jeszcze czasu potrzeba. Kilka tysi, a nie trzepie jeszcze tak duzo piecy za takie kwoty za jakie bym chcial:)
- 4 946 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- ogrzewanie ceramiczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Czesc Bogusław. Nie tak do końca 100 lat temu znowu. 100 lat temu to mowil o tym Grzym-Grzymajło metalurg. Potem podchwycił temat Podgorodnikow i opracował na tej podstawie piece do ogrzewania. Jakoś w 1940ym na duza skale zaczeto budowac je w Rosji. Potem temat podchwycił Kuzniecow a u nas Szrajber. Niestety w Polsce temat ucichł ( i dlatego warto do tego wracać ) a w Rosji temat sie rozwijał. Cóż kanały opadowe były troszke wczesniej niz piec komorowy. Kanał opadowy jest najskuteczniejszy, lecz to wciaz kanał. Zeby była komora jej wielkosc musi byc wieksza. Tak na szybko okreslajac mniej wiecej przynajmniej 4 razy wieksza niz srednica komina. Badam to i ucze sie, wiec bardzo dobrze tego nie wytlumacze jeszcze. Ale chodzi tu o wyeliminowanie tarcia, oraz zwolnienie predkosci gazow... No i umozliwienie tak zwanej stratyfikacji, czyli ciepłe gazy utrzymuja sie w komorze w gorze, a dolem wychodza ochłodzone. Przy systemach kanałowych komin wyciaga nam zarowno te pierwsze jak i te drugie. Pozdrawiam.
- 4 946 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- ogrzewanie ceramiczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Palić to trzeba świadomie w urządzeniach skonstruowanych w taki sposób, aby to czyste spalanie umozliwić. Pozatym nie samym paleniem czlowiek zyje. Trzeba to całe ciepło wytworzone w palenisku skutecznie rozprowadzić i zakumulować. To też trzeba umić. Akurat wspomniani niemcy i austriacy są daleko w tym temacie. Mówię tu chociażby o prostej różnicy i wyższości systemów komorowych nad kanałowymi. Akurat tak się składa że rok temu do wspaniałej stolicy zduństwa austriackiego, do laboratorium Ortnera zawitał Alex Chernov. Taki zdun z Kanady, co to był uczniem Kuzniecowa. I ten to Alex pokazał austriakom taki właśnie system. Podłączony do paleniska ORTNERA... Okazało się ze wydajnosc cieplna wyzsza, zanieczyszczenia mniejsze, no i łatwosc rozpalenia o niebo lepsza. Co ciekawe ze na te czystosc i wydajnosc wpłynal sam system akumulacji. Nie kanałowy a komorowy. Cała relacja z testów dostepna na stronach MHA. Z liczbami i wszystkimi wynikami, ktore potwierdzaja slowa powyzsze. A jesli chodzi o palenisko to zupelnie inna sprawa. Smiem twierdzić, ze te austriacke Eco-Fireboxy daleko odbiegaja od wydajnosci spalania pieca rakietowego... a to bedzie mozna sprawdzic byc moze niedlugo. Jak sam zakupie aparature pomiarową. A tu taki test z analizatora spalin z ostatnich badan nad paleniskami rakietowymi.
- 4 946 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- ogrzewanie ceramiczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Jeślimówimy o zdrowotnych walorach promieniowania, nie mówmy tylko o piecach kaflowych. Wszak to sugerowałoby, ze tylko kafle zdrowo promieniują. Na kursie Kuzniecowa kolega tlumaczyl mi o tym, ze glina ma niezwykłe właściwosci jesli chodzi o promieniowanie. I co ciekawe jesli glinę pokryje się szkliwem (tak jak w przypadku kafli) to długośc fali zmienia się i to w niekorzystną stronę. Najlepiej promieniuje sama glina. Ot chociażby cegła czerwona. Albo też szamotowa. I tu Bogusław moze sie ucieszyc:) Glina jako jeden z nielicznych materiałów promieniuje w taki sposób jak ludzkie ciało. I dlatego też ja wybieram piece ceglane, albo otynkowane gliną. A nie jakimiś tam Putzami zachodnich firm, które pełne są chemii. Jeśli kogoś interesuje ten temat mam książke, niestety w jez. rosyjskim, ktora o tym promieniowaniu wlasnie sie rozpisuje. Pozatym tez rozpisuje sie o przewadze piecy komorowych nad kanałowymi. Ksiazka z lat 40tych.
- 4 946 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- ogrzewanie ceramiczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
A o te: https://plus.google.com/photos/113088547789252227640/albums/6130870208395653793/6130871295144382530?pid=6130871295144382530&oid=113088547789252227640 A zaizolowales sciane jakos. tam gdzie jest pustka? Ja robilem ostatnio podobny projekt i tak jakos wyszło ze sciana duzo przejmuje ciepła, ktore mogloby pojsc na gore, wiec nastepnym razem bede dawac jakies plyty jako izolacje. albo krzemianowo wapniowe, albo wermikulitowe, albo po prostu jakis beton komorkowy. To chyba nie do konca tak. Bo to cieplo wchodzi w sciane, ale po jej drugiej stronie juz za bardzo nie wychodzi. Staram sie zrozumiec ten fenomen, ale jakos nie spotkalem nikogo kto moglby mi to wytlumaczyc. Chodzi tu o jakies opory i przenikalnosc cieplna. Chociaz z drugiej strony obserwowalem u siebie po zrobieniu pieca, ze sciana do ktorej przylega piec nagrzewala sie bardzo mocno, tzn przy ostrym grzaniu miala z 30 stopni... a po jej drugiej stroni mam garaz i jak do tego garazu wchodzilem to mialem wrazenie ze czuc cieplo promieniujace od sciany. Ale jak mowie tu by sie przydalo podszkolic troche z fizyki, a jakos na razie mało zdunow spotkalem co przenikalnosc cieplna i pojemnosc cieplna materialow wyliczaja. Na razie mistrzem dla mnie jest Wojtek, ale ciezko sie z nim zlapac na jakies korepetycje. Pozdro
- 4 946 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- ogrzewanie ceramiczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Leśny:) ładny piecyk. tak patrze i po co te dziury w piekarniku? sie zastanawiam. a tez czy nie szkoda tak duzej powierzchni pieca, ktora schowana jest w scianie? bo chyba za wiele ona nie grzeje. jak to wyglada? pozdrowienia. milo zobaczyc ze ktos lubi jeszcze cegielki do kupy poskladac. pozdrowienia panie zdunie:)
- 4 946 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- ogrzewanie ceramiczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Wysyłałem zapytanie do Zarowa, nie odpowiedzieli. Wysyłalem w inne miejsca dostalem oferty betonow drozsze od materiałow Ratha. Suma sumarum zdecydowalem sie zakupic Quickbricki Rathowskie. A nawiazujac do Twojej wypowiedzi to nie mam w zwyczaju skubac klienta... Jesli klienta stac to robie z najlepszych mozliwych materialow. Nawet otwarcie dziele sie tzn podaje ceny klientowi za material swoje, z rabatami... nie przycinam. Ja tylko uczciwie biore za robote. I to mi sie sprawdza. A rozwiazan tanich szukam dla klientow, ktorzy chca miec piec i nawet im jest potrzebny, ale jak slysza ze to bedzie 6 tysiecy to sie za głowe łapia, ze oni tyle nie maja. Ale juz na to tez sobei znalazlem projekty i robie takie budzetowe rozwiazania w oparciu o projektu rosyjskie z samych cegieł. Pzdr.
- 4 946 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- ogrzewanie ceramiczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Na kursach z Kuzniecowem stosowalismy materiały Wolfshoera. Tania wersja rozwiazania u Rosjan to po prostu filary w srodku z cegiel i sklepienie zamkniete zwykłymi ceglami... na takich szkoleniach nie uczono nas materialoznawstwa tylko teori budowy i projektowania samego pieca, przy zalozeniu ze materialy uzywamy profesjonalne... ja juz robilem rozne inne opcje, ale zawsze warto sie dowiedziec... cena jaka mi podali za odlew betonu zaroodpornego przewyzszyla ceny plyt szamotowych Ratha. Ja sam kiedys sobie odlałem ze zwykłego Górkala z szamotowym kruszywem... jak rozmawiałem z technologiem w Gnieznie on twierdził ze zwykły beton w tych temperaturach da rade... zatem pozostaje mi samemu sobie zrobić taka plyte i wyjdzie mi duzo taniej... docelowo bardzo chetnie bede budowac piece na materiałach Ratha, czy Wolfshoera... Dziwie sie ze nie ma polskiego producenta i ze w PCO Zarow nie robia takich duzych formatow plyt. pozdrawiam. r.
- 4 946 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- ogrzewanie ceramiczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dzięki. Bardzo cenna uwaga. A teraz pytanie z innej beczki. Pomóżcie drodzy wyjadacze. otóz musze zamknąć drugą komore pieca dwukomorowego jakims sklepieniem. Oczywiscie chce szybko wiec w gre wchodza jakieś płyty. Szamotowe Ratha albo Wolf`a są dość drogie... wysłałem do wyceny płyty z betonu żaroodpornego... Ale ... niektórzy twierdzą, że zwykła zbrojona płyta betonowa wytrzyma i tez bedzie dobrze... temperatury maks jakie sie spodziewam na górze tego sklepienia to 300C w jednym miejscu, reszta 200C. Co o tym myslicie?
- 4 946 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- ogrzewanie ceramiczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Hej ale ta kształtka magnezytowa nie moze miec styku ze spalinami prawda? to moze być dobre na obudowe ale w srodku jakis szamot musi byc najlepiej kwasoodporny tak?
- 4 946 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- ogrzewanie ceramiczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Nie bardzo kumam jak masz 230 temp spalin to idzie to w komin? Duza strata bylaby. Ten nadmiar ze spalin w bufor dajesz? No i ile litrow masz bufor? Bo jesli ladujesz go to duzo faktycznie sie spala... Ostatnio badam kotły ceramiczne Kuzniecowa... raz mocno nahajcuja, ciepla woda do bufora a potem wezownica w piecu przez 12 godzin ma cieplutko... po 24 godzinach w srodku wciaz 60C... Na warsztatach Kuzniecow pokazywal na wielkie piece w cerkwiach... wlasnie takie duze kotly ceramiczne... wielka cerkwia, trzy poziomy i palili raz na dobe, fakt ze ze 20 kilo szlo na raz, ale wielka cerkwia... Wiec moze o wiele bardziej wydajny bylby Twoj kociol rakietowy, gdyby obudowe mial z ceramiki... jak sie jeden klient namysli na experyment bede takiego konstruowal niedlugo... w sensie pewnie za pol roku:)
-
sprawnośc tego pieca 77%... to mnie troche zastanawia... ja tam lubie jak mam sprawnośc przynajmniej powyzej 90%... jak byłem na warsztacie u Kuzniecowa to tam nam tez tlumaczyli,ze oni nie obliczaja na wage,tylko na powierzchnie pieca... pokazywali jakmozna te sama powierzchnie uzyskac, zmniejszajac przestrzen zajmowana przez piec... to tak na marginesie... ale to co piszesz o stałej temperaturze tomusze sprawdzić ilemam u siebie, bo cos mi mowi ze swoj komfort zanizony mam... w senise w podkoszulku nie biegam... (chocostatnio wmajtkach wybieglem na ogrod wywalic kompost i nie bylo tak zle - oj zima łagodna
- 4 946 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- ogrzewanie ceramiczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Hmmm. Wlasnie o to chodzi aby chcialo nam sie wyliczac i aby te wyliczenia mialy sens. Nie wiem czy czegos nie pomyliles w tych 70kg. Bo to by wychodzilo, ze abym ogrzal domek w ktorym mieszkam, czyli dwie kondygnacje razem w sumie jakies 50m2... to bym potrzebowal pieca o wadze 3tony!!! To by mi zajelo pol pokoju na dole. Z tego co wiem to literatura (Szrajber) podaje 30kg na metr... i sa to liczby w starym srednio ocieplonym budownictwie z nieszczelnymi oknami. Ja w tym swoim malym domku mam zbudowany piec co wazy moze 1200... fakt ze zima lagodna ale starcza mi raz dziennie 10kg drewna... jak przyszly mrozy -10 to dwa razy dziennie... a nie mam wiatrolapu i z kuchni szczelinami zpod drzwi wieje zimno:)
- 4 946 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- ogrzewanie ceramiczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
No mogliby odpowiedzieć, jak czytają co piszemy. Może też ktoś z innych czytających ma jakieś pojęcie. Piotr Batura, Forest i wielu pewnie innych, postawili w zyciu setki piecy/kominkow zapewne. Wszedzie gdzie sie czyta mowia o 12godzinach badz 24 oddawania ciepla po spaleniu wkladu... nie mowie o jakis dziwnych piecykach co trzymaja godzin 6 i trzeba 3, 4 razy wkladac zeby utrzymac cykl calodobowy... No i rozne te piece, zazwyczaj szamotowa wymorowka, potem druga warstwa z kafli, kamienia, cegły no i ten słynny soapstone czy steatyt... I wszystko podobnie, 8-12kg drewna raz dziennie, a w mrozy dwa razy dziennie... wiec skoro wszystko podobnie, to ja stawiam na szamot, cegłe i gline... jakby nie patrzec wszystko glina... nawiazujac do twojej informacji Bogusław o magnetyzmie magnetytu... Glina poza wlasciwosciami cieplnymi posiada rowniez wartosci zdrowotne, super promieniuje, jest antystatyczna, reguluje wilgoć w pomieszczeniu... stad tez duze zainteresowanie naturalnym budownictwem i chociazby tynkami glinianymi... a zatem piece rowniez z gliny i roznych jej odmian... bo poza wlasciwosciami cieplnymi malo kto mysli o wlasciwosciach zdrowotnych uzytych materialow... choc moje pytania co do dlugosci akumulacji roznych materialow sa nadal otwarte i cos czuje ze bede sam musial kilka takich roznych piecy zbudowac i to policzyc... pozdrawiam.
- 4 946 odpowiedzi
-
- ogrzewanie
- ogrzewanie ceramiczne
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami: