Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

SZYMONATOR

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

O SZYMONATOR

  • Urodziny 27.07.1981

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Dane osobowe

  • Miejscowość
    Siemianowice Śląskie
  • Kod pocztowy
    41-100
  • Województwo
    śląskie

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Converted

  • Tytuł
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania

SZYMONATOR's Achievements

WITAJ, czytaj i pytaj... :)

WITAJ, czytaj i pytaj... :) (1/9)

10

Reputacja

  1. Dziękuję - chyba taki system mieszany zastosuję. Układ domu się trochę zmienił i na kominek zostaje niestety coraz mniej miejsca. Zakładając, że nie będzie to masywny, ważący 2 t piec, tylko wkład kominkowy obudowany płytami szamotowymi, to czy komin może się zaczynać od stropu nad kominkiem? Podłączenie do niego byłoby wykonane ze stalowej rury kominowej, prosto do góry (bez żadnego kolanka). Na szczycie komina zastosowałbym daszek, żeby uniknąć zalewania deszczem wkładu. Pomyślałem nawet, że można by wtedy zastosować kilka kręgów ceramicznych, lub ewentualnie na stalowej konstrukcji ustawić ok 1,5 metrową konstrukcję z cegieł szmotowych. DGP, według przepisu Piotra Batury. Co myślicie o takim rozwiązaniu?
  2. Zrobiłem prosty rysunek obrazujący planowany rozkład domu. Na pomarańczowo zaznaczyłem zespół piecowo-kominowy. Im dłużej o sprawie myślę, tym bardziej przekonuję się do rozwiązania z DGP. Nadmuch gorącego powietrza ma swoje wady, ale jest to skuteczne ogrzewanie, które znam i wiem jak działa. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie ciepłego pieca, stojącego w jednym miejscu na parterze, który przynajmniej w podstawowy sposób ogrzałby pokoje na poddaszu. Wydawało mi się, że odzysk ciepła z kanału dymowego na piętrze załatwiłby sprawę, ale według sugesti Forest-Natura nie będzie to dobrze działać. Może są tu użytkownicy, którzy zdecydowali się na budowę ciepłego, umieszczonego na parterze kominka i ogrzewają pokoje na poddaszu użytkowym? Jak się to sprawdza?
  3. Dzięki za podpowiedzi. Będę w takim razie szukał jakiegoś dobrego wykonawcy. Jeżeli znacie kogoś godnego polecenia z okolic Oświęcimia, to proszę o priv'a. Niestety pierwsze spotkanie z architektem już ustalone na poniedziałek, więc czasu mam coraz mniej. Tymczasem, zastanawiam się jak najlepiej dostarczyć ciepło do pokoi na piętrze (nawet pomijając już pokój nad garażem) bez stosowania DGP. Czy z waszych doświadczeń wynika, że sam piec akumulacyjny na dole i np. kratki w drzwiach na piętrze wystarczą żeby ciepło samoczynnie, przez klatkę schodową rozeszło się do pokoi? Kominek nie będzie podstawowym źródłem ciepła, więc gdy przyjdą mrozy i straty ciepła w domu będą większe piec gazowy będzie pracował. Zależy mi głównie na tym, żeby w okresach przejściowych dogrzać dom kominkiem.
  4. Witam, To mój pierwszy wpis na forum, ale od pewnego czasu czytuję zamieszczane tu informacje na temat kominków w tzw. ciepłej zabudowie. Przyszedł czas planowania rozkładu mojego domu i już na tym etapie chciałbym przewidzieć położenie kominka i sposobu rozprowadzenia ciepła do pomieszczeń na poddaszu. Sam instalacji wykonywał nie będę, ale przed ostatecznym ustaleniem projektu domu, przebiegu kanału kominowego oraz ustawieniem ścianek działowych na poddaszu chciałbym mój pomysł zweryfikować. W związku z powyższym proszę o pomoc i wskazówki. Założenia: 1. Kominek umieszczony prawie centralnie, na parterze, w pomieszczeniu (kuchnio-jadalnio-salonie) o powierzchni ok 70 m2. 2. Na piętrze 4 pokoje i łazienka. Niestety jeden z pokoi jest zaplanowany nad garażem i oddalony od osi komina o ok 5 m 3. Dom dobrze ocieplony, ze współczesną stolarką okienną. 4. Cel – ogrzewanie domu w okresach przejściowych, dogrzewanie zimą, Z moich dotychczasowych doświadczeń z ogrzewaniem kominkowym wynika, że pomieszczenie w którym kominek się znajduje jest zazwyczaj mocno dogrzane. Dlatego wymyśliłem, żeby kanały akumulacyjne przenieść z okolicy pieca do góry, kryjąc je w ścianie korytarza na piętrze. W związku z powyższym mam kilka wątpliwości i tu proszę o pomoc osoby zajmujące się zabudową kominków. 1. Czy takie rozwiązanie nie zaburzy ciągu kominowego? Widziałem realizacje kominków z poziomymi kanałami dymowymi ułożonymi na posadzce koło kominka, o łącznej długości ok 4-5 m. Zastanawia mnie, czy przeniesienie tego zestawu na piętro i umieszczenie w ścianie nie sprawi problemów. 2. Lepiej sprawdzi się przyzwoity wkład kominkowy, czy np. zbudowany przez zduna piec ceramiczny z przeszklonymi drzwiczkami ? 3. Czy z uwagi na znaczne oddalenie jednego z pokoi nie zastosować systemu mieszanego (z jednym kanałem powietrznym poprowadzonym w posadzce)? Zdaję sobie sprawę, że projekt i wykonanie systemu trzeba powierzyć rzetelnemu wykonawcy, ale na obecnym etapie (ustalanie projektu domu) chciałbym wspomóc architekta i uniknąć rozwiązań, które później przysporzą problemów. Pozdrawiam Szymon
×
×
  • Dodaj nową pozycję...