Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinrobson

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    10
  • Rejestracja

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

marcinrobson's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Witam, właśnie mi pokryto dachówką pierwszy kawałek dachu (na szczęście na razie tylko 10m2). Nie jestem zadowolony ze sposobu ułożenia , załączam zdjęcia na których widać nierówności. Chciałbym poznać Państwa opinię, czy nakazać wykonać poprawki? Proszę o ocenę jakości położenia dachówki: Czy zaakceptowali by Państwo tak ułożoną dachówkę? czy może Czy te nierówności wynikają z niedbalstwa ułożenia (łaty wyglądają na równe, bez zastrzeżeń, dachówki też)? Jakieś wskazówki przy układaniu tego typu dachu (na co zwracać uwagę)? Czy taki sposób montażu może mieć wpływ na szczelność? Czy zalecają Państwo wstępne czyszczenie dachówki przed położeniem (czy zdarzają się fabryczne zabrudzenia, których łatwo nie zmyje deszczyk)? Niektóre dachówki jakby odstają od powierzchni. Z góry dziękuję za opinie.
  2. Geolog na temat zagęszczenia nasypu: Przeprowadzano wyłącznie analizę makroskopową. Stopień zagęszczenia można określić wyłącznie dla gruntów sypkich - niespoistych np. piasków. Otwory wiercone były mechanicznie - metodą udarową wiec mogę wywnioskować, że w badanych warstwach nasypowych występują różne stany podłoża pod względem zagęszczenia (od niezagęszczonych do zagęszczonych)
  3. Jak to wyglądało? Jak była mniej więcej różnica poziomów? Płyta była jednolita? Płyta była wylana na poziomie garażu, a podłoga w domu wyżej? Jak wtedy zniwelowano (wypełniono) przestrzeń miedzy płytą a posadzką w domu?
  4. 1. Dlaczego fundamenty pośrednie mają być tańsze? Z tego co poczytałem wczoraj, to są to zazwyczaj dużo większe koszty. 2. Czy jest możliwe że wykonam do mojego domu (pow. zabudowy ok 168m2) a) mikropale do 30tyś zł? b) pale do 50tyś zł? c) studnie do 50tyś zł? Czy ktoś się orientuje w realnych kosztach tych rozwiązań? Dodatkowo rozumiem, że do kosztów fundamentów pośrednich muszę dodać koszty zwykłego fundamentu (lanie ław itd.) 3. Ile może kosztować wymiana gruntu pod ławy? 4. Czy "zwykłą" płytę fundamentową można zastosować w takim przypadku? (czy musi być grubsza, lepiej zbrojona?)
  5. Wyniki badań geotechnicznych dodane (załączone do posta głównego). Ogólnie to zgadzają się z tym co pisałem wcześniej, choć jest tam kilka dodatkowych oznaczeń (z tego co sprawdziłem, to): szg - średnio zagęszczona tpl - twardoplastyczny Komentarze do wyników badań mile widziane. Czy zmienia to postać rzeczy? Czy ktoś jest w stanie zaproponować konkretne rozwiązanie i oszacować koszt dodatkowy (podać kwotę)? Komentarz geologa: "co do doboru fundamentów to jednak proponowałbym posadowienie na płycie lub wymianę podłoża gruntowego. Najlepiej by było gdyby wypowiedział się projektant budynku." PS. geolog nie oznaczył zagęszczenia gruntu nasypowego (napisałem maila w tej sprawie, dam znać jak się dowiem dlaczego)
  6. Będę wdzięczny za Państwa opinie i komentarz odnośnie rozwiązań poniżej: Hipotetycznie rozważmy rozwiązania: A) płyta fundamentowa (czy w ogóle można jakoś zastosować płytę do mojego projektu (obniżony poziom garażu) ?) B) zagęszczenie gruntu pod ławy + szersze ławy (jakie parametry?) C) inne Państwa propozycje Pod kątem: 0. Wad i zalet rozwiązania w moim przypadku 1. Czy rozwiązanie jest "bezpieczne"? Jak oceniają Państwo ryzyko jego zastosowania? Czy poleciliby Państwo je np. przyjacielowi? 2. Jaki jest jego szacunkowy dodatkowy koszt? No i pytanie indywidualne: 3. Czy targować, czy lepiej rezygnować?
  7. Dziękuję za wszystkie Państwa opinię. Oto informacje uzupełniające mój punkt widzenia: Aspekty techniczne: - wiadomo, zależy mi na mocnym zminimalizowaniu ryzyka skutków niepożądanych - rozwiązania które są droższe o dodatkowe 30000zł odpadają (cena działki to ok. 90 000) Aspekt finansowy: - oczywiście chciałbym renegocjować cenę o wartość dodatkowych kosztów, ale podejrzewam, że 10 000zł to max co mogę uzyskać - motywacja się znajdzie jak będę wiedział, że za rozsądne koszty dodatkowe będę miał stabilny fundament Odnośnie kosztów: - Czy np za 10 000zł jest w stanie pokryć dodatkowe koszty? a) w przypadku płyty fundamentowej b) w przypadku zagęszczenia gruntu pod ławy i zastosowania poszerzonych ław Odnośnie nasypu: - na 95% to nasyp niekontrolowany (była tam żwirownia, ok 40 lat temu zasypywali różnymi odpadami) - nasyp nie jest równomierny (proszę spojrzeć na rysunek), punkty A - 2m; B - 4,5m; C - brak nasypu Posadowienie domu w innym miejscu: - myślałem o tym, ale ten kompromis raczej odpada (prędzej zrezygnuję z działki)
  8. Odnośnie nasypu niekontrolowanego, czy to jest związane ze zmianą grubości warstwy nasypowej? Co to właściwie oznacza? Z tym drenażem to też się dziwię, poczekam na dokładne wyniki po badaniach laboratoryjnych - ale drzewa na sąsiednich działkach rosną, zresztą zdjęcie:
  9. dokładne wyniki zagęszczenia powinienem znać wkrótce (odwierty były robione 2 dni temu)
  10. Witam wszystkich, Przed kupnem działki zleciłem badania geotechniczne - niestety wykazały na części grunt nasypowy (wynik niżej). Chciałbym wiedzieć jakie będą tego konsekwencje. Szczególnie zależy mi na opinii fachowców na tematy: 1. Jakie fundamenty powinienem zastosować (modyfikacje w stosunku do typowych ław)? 2. Czy mimo zastosowania fundamentów z punktu 1) powinenem się czegoś obawiać? Czy ryzyko pęknięć ścian będzie większe? 3. Jakie będą orientacyjne dodatkowe koszty stanu zero? (w stosunku np. do sytuacji gdy mamy dobry grunt nośny na głębokości 1m)? Ewentualnie dodatkowe materiały / nakład pracy. 4. Czy można zastosować płytę fundamentową jeśli projekt ma półpiętro (garaż jest 65cm niżej)? Chciałem postawić dom Agawa II ze Studia Atrium: - link http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-882-Agawa-II,925.html - ławy fundamentowe (szczegóły na stronie) - zabudowa ok 16,5m x 11m - brak piwnic - projekt ma półpiętro (garaż jest 65cm niżej) - działka płaska Odwierty i rzut fundamentów na załączonym rysunku: Badania geotechiczne (do 5m), pomijam ok 1m "gleby" (zanieczyszczona odpadami budowlanymi) na początku: Odwiert A - do głębokości 2,2m grunt nasypowy (żużel), powyżej 2,2m rodzimy grunt nośny Odwiert B - do 4,7m grunt nasypowy (żużel), powyżej 4,7m rodzimy grunt nośny Odwiert C - brak gruntu nasypowego głęboko, powyżej 1,2m rodzimy grunt Gdzie: - żużel - głównie żużel z małą domieszką drobnego gruzu, leży tam ponad 40 lat, geolog ocenił że jast już raczej stabilny i ubity (długi czas składowania) - rodzimy grunt nośny - piaski, żwiry, średnio zagęszczony - brak wód gruntowych Załączam dokładne wyniki badań dla poszczególnych odwiertów: Z góry dziękuję za fachowe odpowiedzi!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...