Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

BoyLer

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    36
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez BoyLer

  1. Piec jest już mocno wysłużony, ma kilkanaście lat i sprawia problemy. Do tego syf, syf i jeszcze raz syf... Nie mam miejsca na składowanie ekogroszku na cały sezon, więc regularnie zamawiam po 2 tony, a że jest to 50kW piec, to swoje zużywa. Dochodzi więc problem z jakością groszku, który raz przyjdzie suchy, raz mokry, raz z innej ściany wydobyty, innym razem nie ma tego co używałem, więc trzeba szukać czegoś innego i tak traci się życie na wieczne poszukiwania w miarę dobrego groszku i ciągłe zmienianie ustawień pieca...
  2. Nie mam wszystkich danych, to nie do końca moja działka. Grzanie wody poprzez duży zbiornik. Bardziej prosił bym po prostu o polecenie konkretnych kotłów i firm wartych uwagi. I czy ewentualnie montaż palnika na pellet w kotle Stalmarka ma sens?
  3. Nie bardzo się to da wypełnić, bo nie znam dokładnie wszystkich danych, a przede wszystkim ogrom mocy idzie na grzanie wody, która jest zużywana w bardzo dużych ilościach (nieporównywalnie większych niż w domu mieszkaniowym). edit: A co myślicie o przerobieniu kotła Stalmark na pellet poprzez zamontowanie odpowiedniego palnika?
  4. Do firmy do CWU i CO. 50kW piec na ekogroszek miewał momenty, kiedy nie dawał rady.
  5. Witam. W temacie jestem totalnie zielony, a stoję przed wyborem i zakupem kotła na pellet o mocy 40 do 50kW. Obecnie posiadam już dość wysłużony kocioł Stalmarka na ekogroszek o mocy 50kW, który stwarza sporo problemów, stąd decyzja o zakupie nowego kotła. Czy mógł by ktoś doradzić czym się zainteresować? Pobieżnie przeglądając oferty widzę, że częstą różnicą jest to jaki pellet można stosować, a zależało by mi, by kocioł spalał niemal każdy rodzaj pelletu (6mm, 8mm, jak i agropellet). Będę bardzo wdzięczny za wszelkie rekomendacje. Jeśli ma to znaczenie, to miejsce montażu będzie w Chorzowie.
  6. Na pierwsze testy w tym sezonie zamówiłem z lokalnego składu polecanego przez nich Karlika. Skład ma bardzo dużo pozytywnych opinii, obsługa bardzo uprzejma i skora do przekazywania wszelkich informacji, więc dałem im kredyt zaufania. Do tego niezła cena i transport gratis. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Będzie ok, to pójdą kolejne zamówienia w tym sezonie.
  7. Nie pisze na tamtej stronie, że to Skarbek, a tym bardziej czy z Bobrka czy Piekar. Ten drugi można wyraźnie taniej dostać w okolicy.
  8. Zdaje sobie oczywiście z tego sprawę, ale chodziło mi o to, że trochę bez sensu kiedy na śląsku jest skład opału na składzie opału, ściągać coś spoza śląska, bo na pewno cena będzie wyższa z powodu kosztów transportu wywozu z województwa i ponownego przywozu. Dlatego szukam czegoś lokalnie, a że jak pisałem tych składów jest multum, a nie każdy ma dobrej jakości ekogroszek, to wolę się zapytać o sprawdzone źródło. Do tego jakość ekogroszku z danej kopalni się z czasem może zmieniać, więc wolę dopytać co obecnie jest warte uwagi.
  9. Raczej wolał bym coś z lokalnego źródła. Po co na śląsk zamawiać węgiel spoza śląska. A który z ich oferty jest rzeczywiście dobry? Ogólnie jakie ekogroszki są obecnie warte uwagi? Retopal? Coś z Chwałowic? Jeszcze coś innego?
  10. Ktoś poleci jakieś pewne źródło dobrze spalającego się paczkowanego ekogroszku z dostawą do Chorzowa?
  11. Może ktoś polecić jakiś dobry miał workowany do 50kW pieca szufladowego Stalmark? Region śląski (konkretnie Chorzów). We wcześniejszych latach jechałem na różnych ekogroszkach i raz było lepiej, raz gorzej, innym razem tragicznie Ostatni sezon był na miale sianym z Kareny i złego słowa powiedzieć nie mogę. Niestety jeśli chciał bym brać od nich z transportem to cena wzrasta o 100zł na tonie, a jeżdżenie samemu malutkim dostawczakiem (ładowność pół tony, czyli minimum raz na dwa tygodnie trzeba by jeździć) to sporo zachodu. Szczególnie, że teren na którym obecnie mają skład jest tak tragiczny, że traci się kupę czasu na dojazdy i ryzykuje zniszczeniem samochodu. Dlatego chciał bym znaleźć jakieś pewne źródło równie dobrego, albo i lepszego, miału w dobrej cenie i najlepiej z transportem. Może ktoś coś polecić? Może np taka firma jak Smart Trans? Tylko, że mają sporo miałów i trudno stwierdzić który był by najlepszy. Za wszelką pomoc z góry dziękuję.
  12. Rzuci ktoś jakimiś konkretnymi modelami wartymi uwagi? Był bym bardzo wdzięczny. edit: ewentualnie jakie rekuperatory wykorzystują wymiennik rs-160?
  13. O co konkretnie chodzi? Wymiennik mi Pan polecił, tylko nie wiem, które rekuperatory go używają. A do Barbora wklejałem link w pierwszym poście: http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fbarbor.biz%2Fshop%2Fprodukt%2F21%2F71%2FWymienniki%2FWymiennik_Krzyzowy_w_obudowie%2FWymiennik_Krzyzowy_Aluminiowy%2Fblacha_stalowa_z_powloka_OCYNKOWANA%2F490x490x305%2FWymiennik_krzyzowy_w_obudowie_490x490x305.html No ale właśnie nie ma żadnego basenu, stąd mowa o tym, że tej wilgoci nie jest tak znowu mega dużo.
  14. A wracając do propozycji wymiennika RS160 w styropianowej obudowie, to jakie konkretnie modele były by ok? W tej chwili właśnie rozważam dwie możliwości, albo coś lepszego i co za tym idzie w górnej granicy budżetu na tym wymienniku RS160, albo coś taniego (np Barbor), co by się udoskonaliło, np wspomnianą galwanizacją. Poza tym przy dużej wydajności myślę, że szybko wilgoć spadła by do w miarę normalnego poziomu. To nie jest duży basen z ogromną powierzchnią parowania itp.
  15. Jakieś konkretne modele? A wracając do rekuperatora Prana to producent zapewnia, że kondensacja nie ma miejsca...
  16. to w sumie dziwna sprawa, rekuperator do basenów, a problem z odprowadzeniem wody. To jaki najlepiej by dał sobie z tym radę?
  17. a pomijając ten chlor? To jednak jest nieduże jacuzzi, które zresztą może zmienić miejsce. Skupmy się na tej większej wilgoci No i co można by powiedzieć o rekuperatorze Prana? One niby są właśnie przystosowane do basenów. Do tego bardzo niska cena i miedziany wymiennik ciepła (nie wiem czy to dobrze czy nie). Jedynie sprawność nie powala.
  18. Ze względów finansowych centrala basenowa raczej nie przejdzie, więc co było by w tych warunkach możliwie najlepszym rozwiązaniem?
  19. to nie jest basen, więc aż tak źle nie ma. Co będzie najlepsze do tych 7tys? edit: Widzę, że dobre opinie ma Frapol Onyx. Jak by on się sprawdził?
  20. Max 7000 zł za centralę. Ale im taniej tym lepiej O ile sprawność nie spadnie drastycznie. Ogólnie warunki są mocno specyficzne (bardzo zmienne), więc brana jest też pod uwagę opcja trochę mniej wydajnego rekuperatora (być może nawet by taki wystarczył), ale za to tańszego i w razie czego dokupienia w przyszłości drugiego, jak ten jeden nie da rady. Co do dalszych elementów systemu (kanały itp) to to już nie moja działka, więc na tą chwilę nie jestem wstanie tego sprecyzować. I gdzieś mi się obiło o uszy, że przy bardzo dużej wilgotności rekuperatory działają z wyższą sprawnością. edit: Priorytetem jest odporność na specyficzne warunki, czyli bardzo wysoką wilgotność i chlor z jacuzzi. W tej chwili tymczasowo zastosowane są najtańsze marketowe wentylatorki (jeden nawiewny, drugi wywiewny) o wydajności około 200m3 (chociaż pewnie nie pracują z taką wydajnością) i w sumie dają radę. Wiadomo jednak jaki będzie efekt, jak temperatura na zewnątrz spadnie, stąd potrzeba zakupu rekuperatora. No i przy rekuperatorze o większej wydajności, zawsze można w razie czego "podpiąć" inne pomieszczenia, co jest nawet wskazane.
  21. Witam. Na wstępie chciał bym zaznaczyć, że w temacie jestem zupełnym laikiem, stąd prośba o pomoc. Poszukuję rekuperatora do poniższych warunków - bardzo duża wilgotność (przestrzeń przed sauną parową) - efekt osuszania mile widziany - wydajność najlepiej od 400m3 - nie duże wymiary centrali mile widziane - cena najlepiej do 6-7 tys Ogólnie szukam jak najtańszego rozwiązania z jak największą sprawnością W tej chwili rozważam min: - Jan-gaz WNW0500PBRE1EC - najtańsza opcja do samodzielnego złożenia: http://barbor.biz/shop/produkt/21/71/Wymienniki/Wymiennik_Krzyzowy_w_obudowie/Wymiennik_Krzyzowy_Aluminiowy/blacha_stalowa_z_powloka_OCYNKOWANA/490x490x305/Wymiennik_krzyzowy_w_obudowie_490x490x305.html - tywent zwc-b - renovent brink - Duplexvent DV72 EC - Prana-250 itp Będę bardzo wdzięczny za wszelkie porady.
  22. Witam. Czy może ostatnio ktoś testował jakieś miały/ekomiały? Mam piec Stalmarka, szufladowy, 50kW i jestem z Chorzowa. Co roku zawsze jest ten sam problem, czyli jaki opał wybrać na zimę. Przez wiele lat walczyłem z ekogroszkiem i raz bywało lepiej, raz gorzej, a innym razem wręcz tragicznie. Co roku ten sam produkt inaczej się sprawuje, do tego dochodzą różnice pomiędzy dostawcami i wychodzi tyle zmiennych, że głowa mała. W zeszłym roku przerzuciłem się na miał siany z Kareny i w sumie złego słowa powiedzieć nie mogę. Może nie jest super idealnie, ale najważniejsze że piec działa stabilnie i bez większych niespodzianek. I zastanawiam się, czy w tym roku dalej iść tą drogą, czy poszukać czegoś innego, być może lepszego/tańszego. Może ktoś ma jakieś doświadczenia w temacie miałów?
  23. Zmieniły się wymagania, czarny kolor nie jest konieczny Może być biała (połysk, szkło, ale nie biel jak w najtańszych lodówkach), lub jakiś inny kolor (choć by inox). Nadal priorytet to głośność pracy. Ciekawy wydaje się np Panasonic NR-B32FW2-WE. Ładny wygląd, A++ i tylko 36dB! Moją uwagę zwrócił również Whirlpool WBA34983 DFC IX. Klasa A+++, czyli bardzo niskie zużycie prądu. 39dB, gorzej jak w Panasie, ale i tak lepiej niż u większości konkurencji. Jedyny problem to to, że zamrażarka nie ma automatycznego rozmrażania... SHARP SJ-WM322T-WH - cena atrkacyjna, cicha bo 37dB, drzwi otwierane w obie strony (w moim układzie praktyczna sprawa), tylko klasa energetyczna zaledwie A... Sharp SJ-WP320TBE - nadal ok cena, trochę głośniejsza niż wyżej wymieniony model (38dB), ale klasa energetyczna lepsza (A+) Bardzo proszę o pomoc w wyborze (nie tylko z tych co wymieniłem).
  24. Witam. Czy mógł by ktoś polecić jakąś jak najcichszą czarną lodówkę? Może być połysk, mat, szkło itp. Najważniejszy parametr to głośność, ponieważ lodówka będzie stała praktycznie w salonie (salon z aneksem). Będę bardzo wdzięczny za porady. Moje przykładowe typy które rozważam (jednak kompletnie nie wiem, jak wygląda w ich przypadku głośność pracy): http://www.ceneo.pl/4590606 http://www.ceneo.pl/9348812 http://www.ceneo.pl/3578430 http://www.skapiec.pl/site/cat/308/comp/5398549 http://www.skapiec.pl/site/cat/308/comp/4849614 http://www.ceneo.pl/10595471
  25. Też był bym wdzięczny za jakieś porady odnośnie wyboru cichej lodówki. Może są jakieś marki, które należy odrzucić w pierwsze kolejności, albo inne warte rozważenia? A może technologie typu "inverter" mają znaczenie w przypadku głośności? Sprawa jest dla mnie kluczowa, bo lodówka będzie stała bardzo blisko sofy w salonie, a nie chce np podczas oglądania telewizji irytować się głośną jej pracą.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...