Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

qrko

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    260
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez qrko

  1. Tak. Zasobnik bodajże 60l, cyrkulacja od 6:45 do 21 codziennie. Przyjmuję 1,3m3/d na CWU zmierzone w okresie wakacyjnym w rzeczywistości wartość ta w okresie zimowym może być wyższa ale nie mam jak tego zmierzyć. Sprawdziłem natomiast cyrkulację gdy na wczasy w zeszłym roku wyłączyłem pompkę CWU a kocioł zostawiłem włączony na 10 dni i wtedy schodziło bodajże 0,6m3/d.
  2. Podłoga nad garażem 10cm styro zamiast 5cm jak na reszcie poddasza + garaż i kotłownia ocieplona 5cm grafitu na suficie i ścianie graniczącej z domem. Brama z Wiśniowskiego nie pamiętam modelu ale ta dosyć dobrze ocieplona, przedostatnia pod względem grubości. Kanału nie posiadam.
  3. 03.05.2023 - 02.05.2024 - 924m3 z czego około 440 na CWU. Chyba najlepszy sezon grzewczy jak do tej pory.
  4. Ale pobrano 5kwh w tych godzinach kiedy pompe wlaczyles? Czy patrzyłeś na cały dzień?
  5. Czy chodzi o to że posiadając dwa falowniki mogą one nie zauważyć zaniku napięcia w sieci, bo będą zasilać się krzyżowo i pchać prąd dalej?
  6. U mnie 9tego poszło 11kwh. Daj znać czy nadal potrzebne, mogę poszukać u siebie dokumentacji.
  7. Grudzień 145m3, o 20 mniej niż rok temu. Parter w tym sezonie zmniejszony z 22,6 na 22,4, góra oscyluje samoistnie wokół 21.
  8. Nigdy o tym nie myślałem, a akurat mi wyskoczył temat na forum więc z ciekawości zapytam. Czy z taką wodą ma sens robić coś co w jakiś znaczący sposób poprawi jej jakość? Obecnie mam w kotłowni jedynie prosty wkład węglowy ustm za 2 dyszki zmieniany co kwartał.
  9. Odkryłem śmieszną rzecz i mnie ciekawi czy mam choćby trochę racji, ale najpierw krótki wstęp. Gdy się wprowadziliśmy ~5 lat temu, odkryłem że ciężko jednej osobie wziąć mega długi gorący prysznic, bo brakuje po czasie ciepłej wody. Beretta twierdziła że nie ma opcji, kocioł ma mocy aż nadto, ja z kolei odkryłem że jak zatrzymam na czas kąpieli pompkę obiegową CWU to czas gorącego prysznica wydłuża się ze dwa razy. Zrobiłem automatyzację która ją zatrzymuje, gdy zapali się halogen nad kabiną i to w zasadzie wystarczyło. Zapomnieliśmy o tym całkowicie, bo przywykliśmy do kąpieli 5 minut po kimś, a nie od razu. Dziś odgruzowałem górną łazienkę, która nadal stoi niewykończona i za pudłem TV znalazłem taką ciekawostkę: [ATTACH=CONFIG]467649[/ATTACH] Tak, potwierdzam, to mostek między wodą ciepłą i zimną w łazience na piętrze. I teraz powiedzcie mi proszę czy mój pokraczny fizyczny umysł który podpowiada mi, że gdy na parterze odkręcę całkowicie gorący prysznic, to ciśnienie w instalacji tejże wody nieco spadnie, w związku z czym mostek zaczyna pchać powoli wodę zimną z piętra na parter i gdy woda ta tam dotrze to jest już pozamiatane? Czy dopisuję sobie fikcyjne historie, które nie mają prawa bytu? Pozdrawiam.
  10. U mnie na odwrót, rok temu 120 a w tym roku 98.
  11. 20.04.2022 - 20.04.2023: 998m3 w tym ok 475 na CWU 22,5C parter 21C piętro
  12. Dajcie linki do sprawdzonych mierników CO2 umożliwiających spięcie pomiarów z automatyką. Zabieram się do tego już ponad rok, może w końcu bym coś podziałał... I z doświadczenia podpowiedzcie gdzie najlepiej mierzyć? Na kanale wywiewnym jako sumę z całego domu? W salonie bo tam spędzamy większość dnia? W sypialni bo tam śpimy?
  13. Jeżeli zdjęcie nie ma zaburzonych proporcji to masz chyba nowszy Air++, wiem że są dwa, nowszy jest większy, mój jest zdecydowanie niższy niż Twój. Być może stąd też różnica w funkcjonalności. 1. Nie powiem Ci jak rozwiązać Twój problem, ale powiem Ci jak ja mam zrobione. Sonoff z przekaźnikiem beznapięciowym (SONOFF RE5V1C) wpięty jako przycisk wietrzenia, zasilany ładowarką do telefonu 5V. 2. Wyprowadzone rurki z presostatów, zgaduję że nie masz modułu CF i dlatego nie są do niczego podłączone.
  14. Może ktoś powie jak policzyć poprawnie zużycie domu w W per m2/rok? Nie wiem za bardzo które dane podstawić. Zużycie gazu 2022: 475CWU + 555 CO Wsp konwersji: 11,52 Powierzchnia całkowita po podłogach 231m2 Powierzchnia całkowita grzana po podłogach bez garażu oraz kotłowni 181m2 Powierzchnia użytkowa grzana z uwzględnieniem skosów na poddaszu 148m2 Z góry dzięki.
  15. Skąd wiesz jakie masz dokładnie zużycie gazu na CWU? Kocioł udostępnia takie informacje?
  16. 1030m3 za cały 2022 z czego przynajmniej 475 na CWU. Założenie zasobnika CWU 100-150l i grzanie go prądem z PV nie jest chyba złym pomysłem uwzględniając częste wyłączenia falownika przez zbyt wysokie napięcie w sieci.
  17. Ja mam podstawowego AirPacka tego przed Home, tam Heatbox był by podpięty do modułu expansion, może to wprowadza jakieś ograniczenia, nie wiem. Info o minimalnym przepływie jest nawet na stronie głównej: https://thesslagreen.com/product/nagrzewnica-elektryczna-heatbox-e/ A czy jedno nie wiąże się z drugim? Jak podłoga ma 24-25CC a reku nawiewa 17-18 to chyba szybciej wychłodnie niż jak by nawiewał 21? Posadzkę mam wystraczająco ciepłą, wręcz idealnie wysterowaną przez te 5 lat jak mieszkam. Chodzi o to że kocioł włącza się co 20-24h w zależności od temp na zewnątrz, więc jeżeli nagrzewnica za tysiaka wydłużyła by ten czas o 4h to w tygodniu kocioł włączył by się 6 a nie 7 razy i w teorii kiedyś tam by się jej zakup spłacił. Mam trochę energii u Taurona do wybrania, więc nawet COP1 w teorii pozwoli przyoszczędzić na gazie, a o ile heatboxa podłączę sam w godzinę i mimo że nieekonomiczny to dalej chodzący za darmo, o tyle modyfikacji hydraulicznych już sam nie przeprowadzę. Niemniej jednak to rozważania czysto teoretyczne i raczej nie będę się na nie porywał ze względu na znikome zyski, natomiast Cleanbox to jest coś co koniecznie muszę na wiosnę zamontować bo jak w zeszłym roku czujnik PM z Ikei zaświecił mi się kilka razy na czerwono, tak w tym ledwo co rozpoczętym sezonie dopiero kilka razy był zielony...
  18. Mailowałem z Thesslą, okazuje się że dodatkowa nagrzewnica nie jest taka fajna jak FPX. Ma minimalny dosyć duży przepływ (chyba 170m3) aby się nie przegrzać czyli najwyraźniej nie potrafi modulować co 1% jak wbudowana nagrzewnica. A szkoda bo ustawienie np. 20C na nawiewie pewnie nieco odciążyło by kocioł CO, nie mówię że nagrzewnica spłaciła by się w 1-2-3 sezony ale to prosta konstrukcja, więc raczej ostatecznie wyszła by na plus.
  19. Myślicie że podniesienie temp FPX na 2-3C to dobry pomysł aby wykorzystać energię zmagazynowaną u dostawcy czy szkoda męczyć rekuperator/grzałkę aż tak?
  20. Kurcze, trochę dużo. Przeleciałem na szybko moje zapiski zużycia gazu i ostatnio więcej niż 8m3 miałem 18.01.2021 gdy 3 dni z rzędu było poniżej -10 aż 18ego spadło do -20, a wcześniej 02.03.2018 sytuacja podobna, kilka dni w okolicach -18. Aczkolwiek jak pierwszy sezon i porotherm to może coś tam odparowywać z murowania jeszcze? Z różnic widzę. że ja wpuszczam w podłogę 33C w zimie. 30C tylko jesienią i wiosną. U mnie PGNIG w tym miesiącu 2 dni poślizgu w fakturze, była jakoś po 4 dniach gdzie zazwyczaj jest na drugi dzień.
  21. Przy uruchomieniu nie miałem z nim do czynienia także raczej nie, natomiast gdy serwisant wymieniał mi płytę główną to po skończonej pracy się pożegnał i odjechał do siedziby oddalonej o 150km, mówiąc że dokumenty i faktura przyjdą na maila. Jak opłaciłem to podali mi kod aktywacyjny
  22. Rozwijając - kodów jest kilka, ja miałem do czynienia z trzema. - 4 cyfrowy kod instalatora - 4 cyfrowy kod serwisanta - 6 cyfrowy jednorazowy kod aktywujący urządzenie, zabezpieczający przed nieopłaceniem faktury
×
×
  • Dodaj nową pozycję...