
batot
Użytkownicy-
Liczba zawartości
17 -
Rejestracja
Typ zawartości
Profile
Forum
Artykuły
Blogi
Pobrane
Sklep
Wydarzenia
Galeria
Zawartość dodana przez batot
-
Zatykająca się dysza. Pomijam już kwestię po co filtr w na układzie paliwowym skoro dysza się zapycha. Ponieważ nie ma możliwości wyczyszczenia zbiorników chciałbym zapytać jak rozwiązać ten problem. Może wstawić dodatkowy filtr za filtrem "oryginalnym" zamontowanym razem z piecem. A może ten oryginalny to nieprawidłowy filtr skoro przepuszcza do dyszy zabrudzenia? Przyszedł mi do głowy pomysł np zamontowanie dodatkowego filtra np tego do wody pitnej wraz z wkładem 1u. Można tak ?
-
Nie prawda KENO od paru lat sprzedaje pompy ciepła po dzień dzisiejszy tylko wy tego nie widzicie bo te dane są dostępne w serwisie B2B po zalogowaniu. Druga sprawa dziwię się, że zapłaciłeś za towar wart 20k lub więcej bez faktury i bez dokumentów (gwarancji). Przestroga da wszystkich póki nie macie kompletu dokumentów, wraz z protokołem uruchomienia, podbitą gwarancją NIE PŁACIMY! A bez faktury i gwarancji no to kupiłeś w zasadzie Chińczyka. Nie wiem o co tym firmom instalatorskim chodzi ale u mojego ojca podobne cyrki były, że fakturę i gwarancję dowiezie. Ja ojca przestrzegłem nie daj im nawet złotówki jak Ci wszystkich dokumentów nie dadzą - dali wszystko (pompa Stiebel). Nawet konsultowałem z producentem jak ma być wypełniona gwarancja itp aby potem nie było przypału. Fajny materiał, szkoda, że nie natrafiłeś na jakiegoś elektronika wprawnego lub elektryka z dużym stażem to powinien Ci od razu te twoje problemu rozwiązać. Szkoda, że teraz to czytam bo chętnie bym pomógł. Tak na przyszłość szukajcie elektronika albo automatyka ze stażem jakimś to takie proste usterki powinien sobie poradzić jak jest dobry i na pompach aż tak bardzo nie musi się znać a większość prostych usterek naprawi. A może autor skąpił z zapłatą dlatego nikt nie chciał przyjechać. Dziwi mnie to bardzo bo Racibórz to nie wioska przecież. Diody nie sprawdza się na "piszczku" tylko na zakresie specjalnie do tego dedykowanym "narysowana dioda". Na zakresie "dioda" nie spotkałem się w swoim życiu aby jakiś miernik piszczał a więc prawdopodobnie zmierzyłeś na złym zakresie. Poza tym diodę nie sprawdza się na piszczenie tylko na konkretną wartość na wyświetlaczu. Domniemam kolega chyba nie jest elektronikiem więc wybaczam braki elementarne.
-
Witam, Widzę tutaj na forum sami użytkownicy pomp a mnie interesuje jak samemu wykonać wymiennik gruntowy pionowy skośny. W zasadzie to wiem ale potrzebuję zweryfikować obliczenia wykonane. Zapotrzebowanie na moc 9kW grunt do 50m mokra glina sprawdzona odwiertem testowym. Pompy nie posiadam jeszcze, więc założyłem skrajny przypadek Tps=2400/a a teraz obliczenia: P[W] qv [W/m] dł sondy [m] Tps sond po 30m 9000 35 257 Tps=2400h/a 8,57szt. Czyli wyszło 257m wymiennika, czyli sondy 30m dł daje jakieś 8,5 odwiertu więc zaokrąglę do 9 odwiertów. Zastanawiam się nawet czy nie zrobić 10-tego odwiertu jako rezerwy na wypadek gdyby któryś odwiert uszkodził się to będę miał rezerwę. Dobrze myślę? Pierwszych 10m sondy w obliczeniach nie uwzględniam tak jak by nie istiał czyli 40m odwiertu=30m sondy dla obliczeń. Parametry do obliczeń zostały dobrane średnie bez szaleństw a nie skrajnie korzystne. Rurę w odwiertach chce zastosować HDPE lub HDPE100RC 32mm x 2,9mm. A może przy tak krótkich odwiertach można jeszcze ciąć koszta i tańszą rurę dać, jaką? Jakieś sugestie i uwagi? Jak to zrobić dobrze a taniej? Czy można sondę samemu wykonać i zamontować na rurze? 1. Czy te powyższe obliczenia są poprawne? 2. Jaką średnicą rury podjechać od pompy do rozdzielacza technicznego, czy 40mm wystarczy? 3. Czy naprawdę głowicę trzeba kupić razem z rurą czy może można by jakoś samemu to zrobić aby obniżyć koszta? Wszędzie piszą że to musi być jeden element od producenta. Koszt HDPE 40m z sondą to koszt ok 1500zł x 9szt to robi koszta spore a miało być tanio. Czy można zaoszczędzić na sondach i jak to zrobić z głową? 4. Czemu zamiast glikolu nie można przygotować odpowiedniego stężenia wody ze spirytusem etylowym lub metylowym? Gdyby udało się po 4zł/L w hurcie kupić spirytus to wyszłoby podobnie jak glikol lub taniej a opory hydrauliczne glikolu a alkoholu są zupełnie inne na korzyść oczywiście alkoholu. Dlaczego w takim razie nie stosuje się alkoholu w obiegu? Pytam bo jeszcze do niedawna miałem dostęp do dużych ilości alkoholu metylowego prawie za darmo. Pierwsza lepsza aukcja: allegro Metanol Alkohol Metylowy 96% 200L - 300,00 zł - jak za darmo. Zakup na firmę nie jest problemem. 6. Zakładam zakup pompy gruntowej raczej używanej ~5k a jak nowa to tylko z dotacją do max ~10k. Jakimi pompami gruntowymi warto się zainsteresować przy takich założeniach? Ogólnie przy odpowiedziach w/w proszę zastosować politykę jak to zrobić aby było maksymalnie tanio ale aby instalacja te 50lat minimum podziałała. Wydanie więcej jak 20k za wszystko raczej nie wchodzi w grę bo wtedy zabawa traci sens.
- 30 391 odpowiedzi
-
- abc instalacji
- alarmy
-
(i 88 więcej)
Oznaczone tagami:
- abc instalacji
- alarmy
- antywłamaniowe
- architektura
- audyt
- beton
- bezpieczeństwo
- bojler
- bramy
- bursztyn
- cwu
- cyrkulacja
- dachy
- dom
- dom bez granic
- domek letniskowy
- domy drewniane
- drenaż
- drzwi
- działka budowlana
- dzienniki budowy
- eklektyczne
- ekogroszek
- ekologiczne
- elektryczność
- fasada
- fontanny ścienne
- fundament
- fundamenty i piwnice
- garaż
- garaże
- gres
- grupy budujące
- hyde park cegła
- instalacje
- inteligentne instalacje
- izolacja
- izolacje
- klimatyzacja
- kominki
- kominy
- koszenie trawników
- kotły
- lista płac wykonawców
- marzenie
- mieszkanie
- my z mieszkań
- nieruchomości
- nowoczesne
- ogrodzenia
- ogrzewanie
- ogłoszenia drobne
- okna
- oświetlenie
- panasonic
- pilawa
- piwnica
- poddasze
- podjazdy
- podłoga
- podłogi
- podłogówka
- pokój
- pompa ciepła
- pompy ciepła
- powierzchnia działki
- prąd
- projekt
- projektant
- projekty
- przyłącza
- pustak
- rekuperacja
- schemat
- schody
- ściany
- ściany wodne
- ścieki
- śląsk
- solary
- stropy
- taras
- wentylacja
- więźba
- wiśniowski
- wizualizacja
- wnętrza
- woda
- zużycie prądu
- ławy
-
Pompa Ciepła Meeting MD50D 18kW EVI dom 130m2 koszt użytkowania 510zł/ miesiąc
batot odpowiedział MAREKJANK → na topic → Pompy ciepła
Ponieważ przymierzam się do zakupu takiej pompy mam pytanie do wszystkich użytkowników tej pompy. Jak to jest z parametrem: - Przepływ wody [L/H]: 3000 Czyli mam rozumieć muszę pompie zapewnić przepływ wody min 3000L/h? Czy może być mniejszy? Ponieważ mam tylko podłogówkę więc myślałem o pompie bez bufora ale u mnie jest 16 obiegów po ~1L/m co daje sumarycznie o ile wszystkie są wszystkie elektrozawory otwarte tylko 16*1L/min*60=960L/h. Czy w takiej konfiguracji muszę mieć bufor do C.O. czy nie muszę? A może po prostu przy mniejszym obiegu nie osiągnę pełnej mocy? A skoro nie osiągnę pełnej mocy to bufor muszę mieć. Od razu mówię prędkości przepływów raczej za bardzo nie zwiększę bo to wszystko napędza jedna pompka Wilo 22W i nie chciałbym wdawać się w koszta z pompkami tylko po to aby zaspokoić potrzeby PC. Czy 3000L/h to standardowe wartości przepływu dla takich pomp i jaką bym nie wybrał to muszę spełnić ten parametr ? Proszę tylko o rzetelne sprawdzone informacje a nie gdybania. Pozdrawiam. PS: Nie podałem najważniejszego. Posiadam w swojej instalacji C.O. coś takiego jak sprzęgło hydrauliczne, które teoretycznie zapewniłoby taki przepływ wody i powołując się na źródło: https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/nieszczesny-bufor-do-pompy-ciepla/ chyba nie potrzebuje bufora. No to chyba sam sobie odpowiedziałem na pytanie. Pytanie nr 2: Czy puszczamy wodę z domu od C.O. prostu do PC czy może po drodze musi być wymiennik? Jak to jest? Pytam bo np 20 letni ekspert od Daikina mówi że w ich pompach wymiennik musi być. Nie możesz puścić C.O. prosto na pompę bo skrócisz żywotność pompy zanieczyszczeniami w obiegu. -
Przy 20,5-21,5st.C to jak przy gazie u mojej Cioci. Gdybym takie temp miał w domu moja by mnie wygnała. Jak jej spada <24 to mówi że zimno . Obecnie pelet 85GJ =~2,7kpl wystarcza na rok 200m grzewczej i może pizgać do -28 a tyle w 2017r było na Śląsku a z Rybnika jestem. Docieplam szczyty, zobaczymy jak wyjdzie po dociepleniu. Policzmy ~6170kW i brak paru miesięcy w tym grzewczych dla c.w.u jak i wrzesień c.o. do 5.październik. Przyjmę ok 7000kW*0,6zł=4200zł i masz czyste rączki. No to jak tak to ma być to nie żałuję że mam pelet. Wniosek z tego że jak pompa to gruntowa tylko. Czyli wnioskuję PC sopelek fajny wynalazek ale nie dla naszego klimatu.
-
UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń
batot odpowiedział ewoda → na topic → Woda i ścieki
Jakieś konkrety może rzucisz? RO7 - przedział od 450zł do 4000zł. Na co zwracać uwagę? Podoba mi się zestaw za 619zł, który zawiera w komplecie. - zestaw przyłączy wody surowej (zasilanie) - przyłącze do kanalizacji, - elastyczne przewody podłączeniowe, - duży, 12 litrowy zbiornik na wodę czystą (możliwość wymiany na mniejszy), - membrana 100 gpd - dodatkowy komplet wkładów do wymiany po 6 miesiącach eksploatacji. - Wylewka: w tym zestawie najlepsza na rynku podwójna chromowana ceramiczna wylewka (woda do picia i czysta niemineralizowana) - wkładem bioceramicznym AIFIR MAX (jonizacja wody) Znajduje się w sklepie osmoza w ofercie. Nie chodzi o reklamę ale o możliwość zobaczenia dokładnie oferty. Czy to dobra cena czy nie warte. Nie znam się tak dobrze na temacie jak zapewne wielu Polaków i prosiłbym o podpowieć znawców materii RO. Na pewno nie chce wydać 4000zł za RO6 np bo to chyba nie jest ekonomicznie uzasadnione. Wskazówki mile widzane. Zestaw 4 filtrów wstępnych już posiadam na głownym przyłączu domu: -20um - wkłąd zmiękczający (licho działa) - wkład z węglem aktywnym - 10um Napowietrzanie: Czyli muszę wymienić zbiornik hydroforowy rozumiem na ocenkowany stojący bez membrany? hmmm Pomyślimy.... Czy oprócz zbiornika hydroforowego potrzebuję dodatkowe napowietrzanie? UV: Czy TMA Model V10 wystarczy czy muszę coś mocniejszego mieć? Jego przepływ nominalny wynosi 0,5 m3/h (500 l/h) przy współczynniku T10=95% i dawce promieniowania 400 J/m2. Odżelaziacz: Temat rzeka sam nie wiem jaki wybrać bo zbyt wiele jest tego na rynku a i ceny różne. Rozumiem odżelaziacz usunie mi przy okazji mangan tak? -
UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń
batot odpowiedział ewoda → na topic → Woda i ścieki
Ponieważ nie dostałem konkretnych odpowiedzi ponawiam temat. Twardość: 220ppm Co masz na myśli wyniki ograniki? Bakterii praktycznie nie ma. Badania z innego laboratorium: barwa 10 metność 2 PH 6,6 Chlorki 48,5 (250) mangan 0,249 (0,05) zawiesine 1 sucha pozost 459 (800) żelazo 0,1 (0,2) Wyniki podobne ale inne. Ciekawe to jest bo co do manganu 250% przekroczenia się zgadza ale jedne wyniki mówią że mam żelazo przekroczone o 50% a inne że mam 50% dopuszczalnej normy. Utlenialności nie znam, Woda pozstawia silny osad z kamienia i ciepła wydziela bardzo nieprzyjemny zapach. Zapach zapewne związany z siarkowodorem czyli anodą w bojlerze. Co proponujecie w takim razie by woda była zdatna do picia bez osadu i bez nieprzyjemnego zapachu. -
Mam identyczny problem o jakim piszecie we własnej instacji C.W.U. Woda ze studni wielokrotnie chlorowana. Zimna woda nigdy nie śmierdzi sprawdzałem osobiście. Ciepła natomiast po ok. 2 tygodniach po zachlorowaniu podchloranem sodu im bardziej się podgrzeje tym bardziej śmierdzi. Rownocześnie w tym samym czasie zimna nie śmierdzi co by wskazywało że to wina zbiornika hydroforowego przeponowego z anodą. Woda ma przekoroczone stęzenia: - żelaza o 50% - manganu o 250% - twardość 220ppm Pytanie tylko co mam w tej sytuacji zrobić aby nie śmierdziała? Wszelkie podpowiedzi mile widziane.
-
UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń
batot odpowiedział ewoda → na topic → Woda i ścieki
Dziękuję za odpowiedź. Można od razu poznać ten tańszy sposób oraz wymogi co do pompy hydroforowej? -
Zarówki LED ile oraz jakie montować aby było miło dla oka.
batot odpowiedział PliP → na topic → Elektryczność - instalacje i oświetlenie
Te instalacje które opisałem wykonałem kilka lat temu -
UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń
batot odpowiedział ewoda → na topic → Woda i ścieki
Proszę o dobór sprzętu do obniżenia/wyeliminowania żelaza i manganu w składzie wody. Proszę o namiary na firmy godne polecenia w tej materii. Badanie próbki: mętność 0,98 NTU barwa metoda spektrofotometryczna 19 mg/l Pt Żelazo ogólne 310ug/l (-+60) Mangan 254 ug/l (-+34) pH 7,0 twardość niemierzona zapach z1R (Akceptowalny) Metoda OL/FHK/PB-01 wydanie 3 (ja tam nic nie czuję) bakterie coli w 100ml - 5 bakterie Escherichia coli w 100ml wody - 0 paciorkowce kałowe - 0 hydrofor 80L (w planach na przyszłość powiększenie do ok.140-180) Omnigena JY1000 - w planach wymiana na pompę min 3 łopatkową też omnigena. Bojler 140L Lustro wody 1~1,5m w zależności od dnia/pory Zużycie szacunkowe 12m3/mies 600L/dzień Studnia jest ok 1m zanużona w glinie. za bojlerem filtr mechaniczny 5um Studnia nigdy nie chlorowana Uwagi:Robi się w rzeczach nie mytych dokładnie jakiś osad tłusty o kolorze biało żółtym - jeszcze tego nie badałem. - na sanitarnych rzeczach osad o kolorze żółtym bardzo łatwy do zmycia (nie kamień). - kolor wody np pełna wanna lekko żółto/zielony badanie w pomieszczeniu kolorowym więc pomiar mógłby być obarczony błędem. W małym naczyniu koloru praktycznie nie widać. Czy zastosowanie Odżelaziacz Air Max M.dox 1354 będzie przerostem formą nad treścią? Co co na bakterie czy tylko wychlorować studnię wystarczy? -
Zarówki LED ile oraz jakie montować aby było miło dla oka.
batot odpowiedział PliP → na topic → Elektryczność - instalacje i oświetlenie
Widzę sporo osób się wypowiada na temat oświetlenia LED na dodatek wprowadzając w błąd. Uściślijmy fakty: LED o 350lm =~30W LED o 300lm=~25W LED o 250lm=~20W I tego się trzymajmy jako źródło do podstawowych obliczeń. Dużo osób pisze, że nie da się wykonać oświetlenia w technologi LED dla salony lub kuchni. NIE PRAWDA - DA SIĘ! Oto przykład udanej instalacji. do powierzchni 4x6m o wysokości 2,55m użyłem 16 x LED 350lm/60st/2700K w dwóch "kwadratach" 2x4. LEDy kupione w Castorama w cenie chyba 17zł/szt. Przez 24mies żadna się nie zepsuła. Super zadowolony. Z obliczeń wynika, że to oświetlenie dało tylko 233luxy, lecz 90% gości zazdrościło i mówiło czy mogę przyciemnić. Do czytania i nawet majsterkowania super światło. Reasumując da się wykonać bez problemu. Wskazania na przyszłość to okazało się że 233luxy było zbyt mocnym światłem. Myślę, że wystarczy połowa. Jako ciekawostkę dodam, że wykonałem własnego pomysłu lampę do kuchni, którą wiele osób chciało. Jedyny egzemplarz taki na świecie. Zastanawiałem się nawet nad produkcją ale cena nie byłaby niska. W wielkim skrócie bardzo elegancka bo taśma LED 5 x 0,5m lub 0,7m. Sama słabo by oświetlała kuchnię ale wraz z dodatkowym oświetleniem wiszących mebli kuchennych stanowiła super połączenie oświetlenia. Żona bardzo zadowolona z oświetlenia kuchni. Jak ktoś ma pytania to służę pomocą. -
Kolego Jastrząb jak czegoś nie jesteś pewien to nie wprowadzaj ludzi w błąd. Koszulka termokurczliwa NIE JEST WODOODPORNA i piszę to na podstawie własnych doświadczeń a także sztuki. Jeśli wiesz, że kabel nie będzie na 100% zanurzony w wodzie to możesz zastosować elastyczną masę bitumiczną lub szkot samo wulkanizujący np z 3M. Natomiast gdy ma pracować w wodzie to proponuję jakiś muf wodoodpornych poszukać.
- 19 odpowiedzi
-
- głębinowej
- obudowy
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Drogie te koszta robocizny.. Jak się dobrze rozejrzycie to w cenie 35zł brutto ocieplenie+tynk znajdziecie. Po znajomości kolega (sprawdzony) zejdzie do 30zł brutto. Brat z jakąś firmą w tym roku wynegocjował 27zł brutto przy >400m3 ocieplenia z tynkiem. Region południowy Śląsk.
-
zrobione wylewki kiedy podlac wodą
batot odpowiedział reno1980 → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Przestrzegam. Mi wylano chudziaka 10.06.2014r o godzinie 8:00 kiedy to temperatura była 32stC. Wykonawca kazał podlać dopiero o 13:00. Do ok 11:00 był w cieniu drzew. O 13:00 okazało się że jest cały popękany bo nie był podlewany. Obecnie dziś po rozcięciu i zbadaniu głebokości pęknieć kierownik budowy oceni czy kuć i na nowo wylewać. Ja uważam lać i jeszcze raz lać bo przelany to mniejsze żło niż spękany (na całej głębokości). Tyle że chudziak jest na zewnątrz pomieszczenie otwarte i schnięcie dużo szybsze niż wewnątrz posadzka. Posadzkę najlepiej po 12h zobaczyć osobiście i zbadać stopień schnięcia. -
autonomia domu przy awarii prądu
batot odpowiedział adam_mk → na topic → Wymiana doświadczeń ogólnie
Dorzucę swoje dwa grosze z racji klikunastoleniego doświadczenia w tej dziedzinie i nie jako handlowca a jako projektanta, wykonawcę i użytkownika. Silownia nr1 - projektowana na minimalne podtrzymanie 24h! - Baterie 4x17Ah w środku, 4x12V110Ah(dla C8) AGM EUROPOWER (ok 3200-4000zł) - UPS: fideltronik ARES 1600 (koszt od 100~200zł) moc UPSa: 1600VA jednofazowy, posiada złącze pod zewnętrzne baterie 48V. Nie trzeba nic konfigurować zapinasz mu jakie chcesz baterie i działa od strzału. Podtrzymuje ok 20 urządzeń elektronicznych impulsowych w tym server PC bez monitora. Działa pare lat już i nigdy mnie nie zawiódł. Bardzo zadowolony jestem z tego rozwiązania. Tanio szybko i niezawodnie. Siłownia nr2: - projketowane podtrzymanie 8h - Baterie 1x 12v/110Ah (dla C8) - UPS używany za ~40zł chyba 250VA off-line Nie jestem zadowolony z tej konfiguracji. Za niskie napięcie, duże prądy, spadki napięcia na i tak grubych przewodach. Na dodatek UPS świruje i przy większych obciązeniach dla zaniku napięcia raz zadziała raz nie zadziała. Może nie lubi przepięć (AVR by mu się przydał). W trakcie projektowania nowej siłowni. Ponieważ prawie wszystkie urządzenia są na 48V zastanawiam się nad zasilaczem buforowym lub nad UPSem UPS VFI 1000RM.