Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Fileiro

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    53
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez Fileiro

  1. Witam, proszę o radę n/t uzdatnienia wody. Woda nie jest używana do celów spożywczych. Badanie wykonałem 8 lat temu i wtedy zainstalowałem 2xMP-2 + inżektor + zbiornik otwarty 300 l do zredukowania żelaza i manganu z płukaniem ręcznym. Jakoś to działa, nie ma przebarwień od żelaza na ceramice. Teraz chciałbym dodatkowo zmiękczyć tą wodę. Mam z odzysku głowicę Clack EI czasowo-objętościową , butlę 10x54 i zbiornik solanki. Wydajność pompy 60 l/min, miesięczne zużycie wody 7 m3. Wyniki badania wody przed założeniem odżelaziacza. Mętność NTU 75±1 Barwa mgPt/l 18±1 Zapach - nieakceptowany, gnilny Smak - nieakceptowalny pH w temp. +200C - 7,6±0,1 Przewodność właściwa w temp. +200C µS/cm 1039±1 Twardość og. mg CaCO3/l 384±2 Żelazo og. mg Fe/l 5,3±0,1 Mangan mg Mn/l 1,59±0,01 Chlorki mg Cl/l 61±1 Amonowy jon mg NH4/l 0,7 ±0,1 Azotyny mg NO2/l 0,02 ±0,01 Azotany mg NO3/l poniżej 1 Utlenialność z KMnO4 mg O2/l 5,6±0,1 badanie bakteriologiczne ok. Aktualne badanie wody Amoniak mg/l 0,39 Żelazo mg/l 0,19 Mangan mg/l 0,4 Odczyn ph 8,2 Azotany mg/l 0,0 Azotyny mg/l 0,15 Twardość ogólna mg CaCo3/l 409 Utlenialność mg/l 1,5 Chciałbym przede wszystkim zmiękczyć wodę. W związku z tym, że istniejące sposób uzdatniania wymaga płukania ręcznego – chciałbym aby złoże zmiękczacza było odporne (nie uległo uszkodzeniu) w wyniku ewentualnego niedopłukania istniejącego odżelaziacza; w związku z tym, że pompa nie jest najmocniejsza potrzebuję lekkiego złoża łatwego do płukania, wstępnie rozważałem złoże uniwersalne typu CR-100 lub CR-200, ale zaproponowano mi tez Purolite C100, istotna dla mnie jest też ilość popłuczyn (szambo). Będę wdzięczny za wskazówki, które pozwolą mi wybrać optymalne rozwiązanie.
  2. Witam, proszę o radę n/t uzdatnienia wody. Woda nie jest używana do celów spożywczych. Badanie wykonałem kilka lat temu i wtedy zainstalowałem 2xMP-2 + inżektor + zbiornik otwarty 300 l do zredukowania żelaza i manganu z płukaniem ręcznym. Jakoś to działa, nie ma przebarwień od żelaza na ceramice. Teraz chciałbym dodatkowo zmiękczyć tą wodę. Mam z odzysku głowicę Clack EI czasowo-objętościową , butlę 10x54 i zbiornik solanki. Wydajność pompy 60 l/min, miesięczne zużycie wody 6 m3. Wyniki badania wody przed założeniem odżelaziacza. Mętność NTU 75±1 Barwa mgPt/l 18±1 Zapach - nieakceptowany, gnilny Smak - nieakceptowalny pH w temp. +200C - 7,6±0,1 Przewodność właściwa w temp. +200C µS/cm 1039±1 Twardość og. mg CaCO3/l 384±2 Żelazo og. mg Fe/l 5,3±0,1 Mangan mg Mn/l 1,59±0,01 Chlorki mg Cl/l 61±1 Amonowy jon mg NH4/l 0,7 ±0,1 Azotyny mg NO2/l 0,02 ±0,01 Azotany mg NO3/l poniżej 1 Utlenialność z KMnO4 mg O2/l 5,6±0,1 badanie bakteriologiczne ok. Zastanawiam się nad złożem CR-100, tak żeby złoże nie uległo uszkodzeniu w razie niedopłukania odżelaziacza i ew. zredukowało dodatkowo pozostałe żelazo. Moje pytania: 1. czy to dobry wybór złoża i w jakiej ilości je zastosować? 2. czy jest sens za odżelaziaczem a przed zmiękczaczem dać filtr wstępny, czy wszystko powinno zostać w w odżelaziaczu? Pozdrawiam
  3. Odnośnie ocieplenia murków attykowych od góry - ja wymyśliłem takie rozwiązanie (dom ocieplony styropianem 20 cm - a murki attykowe od góry 10 cm) - co kilkadziesiąt cm na kołki do murka przymocowałem prostopadle do lica ściany ceownik z blachy 2 mm pocięty na odcinki równe grubości muru. Pomiedzy ceownikami styropian, a od góry przykręcona do ceowników OSB. Powstaje mostek termiczny ograniczony do tych 2 mm na kilkadziesiąt centymetrów długości, ale wszystko trzyma się bardzo mocno. Natomiast sąsiad przykleił styropian do murków od góry, a na styropian na klej poliuretanowy w piance do styropianu przykleił OSB. Początkowo miałem watpliwości, ale narazie (około 3 lata) się trzyma. Odnośnie wpustów do odprowadzenia wody - ja zastosowałem wpusty marki Dallmer z koszami zatrzymujacymi np liście i rura idzie w grubości styropianu dachu na długości kilkadziesiąt cm i wychodzi na scianę zewnetrzną do rury spustowej na elewacji.
  4. Opór cieplny dla płyty żerańskiej wynosi 0,18 m2K/W. Współczynnik U liczy się dla przegrody a nie materiału. Dla teoretycznej przegrody - tylko płyta stropowa bez tynku, izolacji, uwzględniając opory przejmowania współczynnik U = 3,125 W/m2K. Rozsądnym minimum wydaje się 20 cm twardego styropianu, U będzie wtedy około 0,185 W/m2K. Optymalna grubość zależy m.in. od kosztów konkretnego nośnika energii dla domu. Jeśli nie ma na stropie wyrobionych spadków można zamówic wg rysunku spadki z twardego styropianu.
  5. sprawdź jeszcze czy jest dylatacja między ceramiką a czapką komina
  6. Ja kupowałem EPDM firmy Trelleborg. Zamówiłem prefabrykat na wymiar - więc nie ma żadnych łączeń wykonywanych na budowie i o ile dobrze pamiętam był on tylko klejony do murków attykowych klejem "na zimno".
  7. Dystrybutorzy mediów zazwyczaj wymagają ustanowienia służebności umożliwiającej im budowę i eksploatację sieci. Jeśli trzeba ustanowić służebność konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli, bądź też spotkałem się z poglądem jednego z notariuszy, że wystarczy większość liczona wg udziałów w nieruchomości.
  8. Proszę ekspertów o ocenę jakości pracy parkieciarza. Parkiet tekowy, ułożony kilka miesięcy temu, teraz cyklinowany i lakierowany WS Globa Seal i Loba WS 2k DUO. Spokoju nie dają mi widoczne tylko pod światło ślady po cyklinowaniu. Niektóre z nich da się delikatnie wyczuć ręką, jeśli wie się w którym miejscu sprawdzić. Załączam kilka zdjęć (robione w pochmurny dzień - bez ostrego światła). http://img830.imageshack.us/img830/8591/podoga001.th.jpg http://img825.imageshack.us/img825/5199/podoga002.th.jpg http://img828.imageshack.us/img828/2686/podoga017.th.jpg Proszę o opinie.
  9. W jakiś sposób trzeba zabezpieczyć murek od góry przed opadami. Obróbka blacharska jest najpopularniejszym rozwiązaniem.
  10. Możesz zrobić murek attykowy - tylko zwróć uwagę czy podwyższenie nie zaburzy proporcji. Jeśli zamontujesz od góry murku barierkę to też przebijesz obróbkę blacharską. Wodę odprowadzasz wpustami np Dallmer. Trzeba wyrobić odpowiednie spadki.
  11. Okapnik możesz zrobić także w postaci obróbki blacharskiej - będzie wtedy wizualnie "delikatniejszy".
  12. Na początku myślałem o zrobieniu spadków z keramzytobetonu ale nie można go podać pompą więc zrezygnowałem na rzecz klinów ze styropianu.
  13. 1. max grubość u mnie to trzydzieści kilka cm - spadek na dachu balastowanym żwirem 2,5%, średnia grubość styropianu to jakieś 22 cm, mam jeszcze drugi dach na którym będzie trawnik i tam spadek 1,5 % 2. tydzień 3. układ styropianu jest taki że najpierw ułożone są płyty płaskie, na nich płyty tworzące spadki ( jednospadowe), i w rogach dachu płyty kontrspadkowe wyrabiające spadki do wpustów (płyty mające spadek po przekątnej płyty prostokątnej, bądź płyty trójkątne) płyty kupowałem w zakładzie w Brzezinach k/Kielc (nie w każdej fabryce Genderki to robili) z dostawą do Warszawy i było to ponad 2 lata temu (styropian był wtedy droższy) płyty spadkowe EPS 200 kosztowały 400 zł/m3 brutto z dostawą (około 50% więcej niz wtedy płyty płaskie EPS200), kontrspadki 540 zł/m3 - ale tych to symboliczna ilość 4. dachy mają około 100 i 50 m2 5. uklad warstw dachu balastowanego: - strop (musi być w miarę równy) - paroizolacja - styropian - pokrycie Elastofol (dach balastowany) bądź EPDM (dach zielony) - geowłóknina - żwir 16/32 6 cm (dach balastowany) bądź plastikowe płyty kubełkowe magazynujące wodę + geowłóknina 2 raz + warstwa urodzajna 10 cm + trawa (dach zielony) 6. może bym znalazł zdjęcia ale już po ułożeniu pokrycia więc styropianu nie bedzię widać
  14. Mam taki dach. Kliny spadkowe z EPS200 wg indywidualnego projektu spadków dachu zamawiałem w Genderce. Przyjeżdża to potem na budowę ponumerowane do ułożenia wg załączonego schematu. Spadki mam mniejsze. Styropian nie jest mocowany tylko na pokryciu z EPDM jest warstwa dociskowa ze żwiru.
  15. Disprobit po rozmrożeniu do niczego się nie nada. Przetestowane z dysperbitem:)
  16. Fileiro

    Jaka moc pieca ?

    Mam właśnie Hovala 12 kW - dom większy 179 m2 - zapotrzebowanie na moc cieplną <7 kW - więc nawet w duże mrozy kocioł pracuje na minimum ale ciągle (bez taktowania). Fajny kocioł bo ma spory zakres modulacji.
  17. Fileiro

    głowice schlosser

    Mam głowice schlossera teraz drugą zimę - żadnych problemów. Grzejniki zasilane od dołu.
  18. masz rację, ale co w przypadku jeśli na nieruchomości nie byłoby obiektu budowlanego tylko samo ogrodzenie? najprościej chyba zacząć od rozmowy z sąsiadem.
  19. tylko płot nie jest ani budynkiem ani urządzeniem...
  20. Obciążenia są przekazywane z góry filarami międzyokiennymi, a mur pod oknem jest nieobciążony. Na styku pomiędzy częścią muru mocno obciążoną a nieobciążoną ściana się rysuje. Na etapie murowania zapobiega się wkładając pręty fi 6 lub zbrojenie typu murfor w spoinę poziomą.
  21. Sprzedam kabel ziemny YKY 5x4 mm2 ~ 100 mb - używany - przez rok zasilał plac budowy - cena 450 zł - Warszawa Białołęka - info na priv lub p.hatala(at)wp.pl
  22. http://www.mbt.com.pl http://www.zakar.pl
  23. w odpowiedzi na zapytanie zdjęcie kozy http://img27.imageshack.us/img27/356/kozabg5.th.jpg koza ma 4,5 kW mocy a nie 5
×
×
  • Dodaj nową pozycję...