Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sjan

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    17
  • Rejestracja

O Sjan

  • Urodziny 01.01.1980

Informacje osobiste

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Sjan's Achievements

 SYMPATYK FORUM (min. 10)

SYMPATYK FORUM (min. 10) (2/9)

10

Reputacja

  1. Sjan

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Woda wodą w każdym razie piec powstał i chwała autorowi za czytelny zapis prac wszelkich. Leśny,czy piec już używasz regularnie po przesuszeniu?czy izolowałeś czymś podstawę pieca? palisz w cyklu 12sto godzinnym? Pozdrawiam Sjan
  2. Sjan

    Ogrzewanie Ceramiczne

    mówisz i masz http://www.mha-net.org/docs/v8n2/wildac14f.htm http://www.alberenesoapstone.com/applications/specialty-custom/ soapstone/steatyt z Virginii,układany jako warstwa licowa.
  3. Sjan

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Bogusław,czy masz już pomysła na rodzaj wymiennika w odbiorniku,jego powierzchnię, przekrój,ew bojler? Jak rozumiem piekarnik i odbiornik byłyby pędzone do jednego komina z odp układem szybrów?
  4. Sjan

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Tak,facet jest wq... na firmę,że zwykły kopciuch wyszedł,a tanie to nie jest ..może nie umie palić... Takie piece, ,popularne na prowincji, mają coraz więcej przeciwników i nie we wszystkich stanach można je instalować. EPA powoli robi z nimi porządek,każdy piec na paliwo stałe musi miec atest EPA,nie jest go łatwo zdobyć. Zresztą może facet nie umie palić w tym ustrojstwie. przynajmniej każdy w mieście wie,że on jest włascicielem pieca Dla mnie najciekawsza część to ta,jak dom właściciela został najechany przez wozy strażackie i policję,dobrzy sąsiedzi mysleli,że sie pali... Konkluzja: w USA nie ma szans palić w piecu na paliwa stałe "po polsku",sąsiedzi wiedzą,że taki dym może im pogorszyć w perspektywie zdrowie,a okreslenie "życzliwy" sąsiad ma tu całkowicie przeciwne znaczenie.
  5. Sjan

    Ogrzewanie Ceramiczne

    czesc,masz racje . To tylko kilka konstrukcji,starych,ale sprawdzonych, po prostu oni wypromowali je,dodali kilka rzeczy nowych (powietrze wtorne) i nic poza tym, ale to nie są takie złe konstrukcje,w porownaniu z tym ,co było wczesniej,to majstersztyk ;) 'żart' . Nie jest to taki najgorszy piec,choć są lepsze. Ja jestem zwolennikiem ze wzgl na prostą budowę. Choc i w temacie nowoczesnego spalania drewna cos sie za Oceanem dzieje, piece na pelety i inne. Taki np kaflak z tej samej imprezy zrobił furorę i został sprzedany na pniu. Budował go jednak fachowiec zdun z Austrii,z austriackich materiałów (z wyj. miejscowych ,kanadyjskich kafli) wg komputerowego schematu wygenerowanego w specjalnym programie. Powietrze wtórne,z boku paleniska,doprowadzanie z zewnątrz,brak powietrza spod rusztu,bo rusztu brak. Takie połączenie tradycji z nowoczesnoscią. Piec spala połowę tego,co ten cieżki,waży ok 3 -4 razy mniej,palenie co 12h. Wg norm austriackich piec ma 4-5 kw
  6. Sjan

    Ogrzewanie Ceramiczne

    to tylko testy "polowe" na swieżym,mokrym piecu. aparatura rzeczywiscie tez 'polowa", te testy oczywiście to bardziej zabawa,zwłaszcza,że powtarzana wielokrotnie na tych samych konstrukcjach. Akurat w USA mają ci zdunowie kłopot,ponieważ EPA czyli ich Agencja d/s środowiska wprowadza nowe restrykcyjne przepisy dt czystości spalin z wszelkich urządzeń opalanych drewnem i MHA próbuje przekonać EPA ,że ich piece szamotowe spalają czysto,porównywalnie do pieców na pellety [chodzi o PPM past particulate matter szkodliwe cząstki efekt spalania paliw stałych w wypadku pieca na pellety ok 2g/kg]. To akurat jest do przejścia,ale kazdy nowowybudowany piec musiałby przejsc testy laboratoryjne i dostac atest,co jest nie do przyjęcia dla MHA - budowa stałaby się nieopłacalna. MHA próbuje przekonać EPA,że to nie są seryjnie wykonywane piece,ale rzemieślnicza robota i przy budowie okreslonego modelu wystarczy ogólny test konstrukcji. w każdym razie od maja obowiązuje 5 letni okres przejsciowy,i wszystlko może sie jeszcze zdarzyć. Co do spalania od góry w tych piecach: ogólnym założeniem jest aby zaczynając palić od góry, wygrzać jak najszybciej kanały pieca aby podpałka znajdowała się jak najbliżej gardzieli paleniska. wątpię,czy na wygrzanym w sezonie piecu ma to jakieś znaczenie,można palic z boku,góry,dołu. PS. oczywiscie piece tego typu to konstrukcje stare,amerykańskie wyglądają topornie,budowane [oblicówka] z dostepnych materiałów,ale można to zrozumieć: królem amerykanskich salonów był/jest zelazny piecyk, ew otwarty kominek a wierzcie mi,kafli w sklepie tu nie kupicie chyba że zamówicie na indywidualne zamówienie u kilku ceramików,albo po prostu zaimportujecie.
  7. Sjan

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Cześć, rzeczywiscie,gardziel Twojego pieca jest szersza,ale zrobiles ją wg planów,wiec wszystko jest ok. Oczywiscie nie zaszkodzi poeksperymentowac,w obecnym kształcie nie bedzie to miało jakichs istotnych wpływów na osiagi pieca. Inna sprawa to sama konstrukcja piekarnika,wg oryginalnego planu,ze steatytu,ktory ma inną przewodnosc cieplną. Jaką grubosc ma dolny i górny element piekarnika? Tu moze lezec przyczyna, piekarnik moze nie osiagać wymaganej temperatury (powyzej 200° C),z drugiej strony ciekawe,ile C mialby po przepaleniu 25 kg opału. PS piekarnik tego typu nazwałbym "produktem ubocznym" głowna funkcja pieca to jednak grzanie
  8. Sjan

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Witam, najprosciej byłoby zwazyć masę jednorazowego wsadu, drewno liściaste,poniżej 20% wilgotności. Pełny wsad to ok 3/4 wysokości paleniska. Palenisko tej wielkosci powinno "zjeść" ok 25 kg drzewa dziennie. Rozumiem,że przy mniejszych drzwiczkach bedzie to niejako utrudnione,ale tak bym zmierzył.
  9. Tak piec wygląda dzisiaj. Muszę mu dorobić krótki obieg do rozpalania jeszcze, bo strasznie ciężko się rozpala przy zimnym kominie (chyba że znajdę na to jakiś sposób)... cześć, spróbuj ogrzać komin przez wyczystkę,może suszarka do włosów [to nie żart] albo palnikiem propanowym takim tanim za 50-100 zł z pojemnikiem. to na zimny komin, kiedy palisz regularnie nie powinno być problemu, PS. jaki masz wymiar kanału opadowego,prześwit?Jak rozwiązujesz sprawę podawania powietrza?
  10. Sjan

    Ogrzewanie Ceramiczne

    witaj http://www.fotosik.pl/dodaj-zdjecie/krok-1 http://forum.muratordom.pl/showthread.php?197051-Jak-umie%C5%9Bci%C4%87-zdj%C4%99cie-na-forum na fotosiku bez rejestracji Zapodana przez Ciebie strona to etapy budowy pieca bodajże KIK 17 Kuzniecowa, bardzo dokładne sfotografowanie prac. Z tego co wiem właściciel garażu podpiął to ustrojstwo do ogrzewania podłogowego pod wylewką,a z uwagi na brak bufora nie za bardzo może tym kierować i traktuje to jako ciekawostkę. Z uwagi,że w Kanadzie,a tym bardziej w USA małe jest zastosowanie ogrzewania podłogowego,można to nazwać projektem nowatorskim tamże. proponuję nic nie zmieniać w palenisku,jak juz budować to wg załączonych obrazków, ten kanadyjski zdun wiedział co robi [A.Czernow] Powodzenia.
  11. Sjan

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Karton jest uzywany jako najtansza dylatacja miedzy szamotem a obudową,ma to za zadanie po prostu aby zarzucona zaprawa nie sklejala sie z szamotem. Karton sie nie spali,kiedy zarzucimy dokladnie bez przerw,pustek - brak tlenu do spalenia kartonu. Kiedy nie zarzucimy dokladnie,moze sie spalic,ale wtedy to nie ma juz znaczenia,zarzucona zaprawa wyschła i nie klei sie do szamotu,korpus szamotowy moze pracowac góra- dół.
  12. Sjan

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Witam, używamy zaprawy murarskiej do cegły,ciekawy artykuł tutaj: http://www.inzynierbudownictwa.pl/drukuj,267 Można wg uznania zaprawy wapiennej,glinowej. Ilu budowniczych,tyle opinii.
  13. Sjan

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Roman,nie ma sensu robić kanałów z pełnej cegły na rąb, ew. zyski w postaci wiekszej masy szamotu/dłuższe oddawanie ciepła przez piec niwelowane jest oczywiście przez dłuzsze nagrzewanie szamotu/przedłużoną reakcję konstrukcji. Mówiąc prostym językiem piec bedzie dłuzej oddawał ciepło,ale dłużej zajmie mu "naładowanie". Piec obliczony jest, aby oddawać ze swojej masy ciepło 18-24h, w praktyce palisz w nim 1 dziennie pełnym załadunkiem przykładowo rano,aby cieszyc sie ciepłem po południu, oczywiscie paląc regularnie masz komfortową sytuację cieplną całą dobę,ponieważ piec już jest nagrzany. Piec finski "cięzkiego" rodzaju ma to do siebie,ze w pewnym sensie mozesz regulować jego działanie,to jednak nie "gazówka" i ciepła nie otrzymasz natychmiast. gdy jest np ok -7-10*C przepalasz 2 razy dziennie połową załadunku,gdy na plusie,możesz zmniejszyc załadunek lub palic np co dwa dni - do jak najlepszego wykorzystania pieca operator takiegoż musi dojść sam. Nie można w nim palić w sposób ciągły ani zwiększoną ilością dziennego paliwa [dzienne/24h zapotrzebowanie tego pieca na drewno to po prostu załadunek pełnego paleniska ok 30 kg]. można przepalać 1,2,3 dziennie, dzieląc 24godzinne zapotrzebowanie przez liczbę przepaleń. Co do cegły wybór należy do Ciebie, nie przypisywałbym poszczególnym rodzajom cegły czy kamienia jakichś szczególnych właściwości oprócz tego,że materiał naturalny dobrze kumuluje ciepło i to powinno wystarczyć, jedynym kryterium powinno być kryterium estetyczne,czyli co ew właścicielowi się podoba. Gwoli ciekawości najpopularniejszą cegłą w Północnej Ameryce jest u nas niedoceniana cegła licowa elewacyjna czyli taka,która ma współczynnik nasiąkliwości 15-17%, cegła stricte klinkierowa jest o wiele drozsza i nie wydaje się,aby miało to jakiś wpływ na trwałość w tym klimacie. Cegieł nie spoinuje się oddzielnie,stosuje zaprawę uniwersalną.
  14. Sjan

    Ogrzewanie Ceramiczne

    wg norm niemieckich,adoptowanych do realiów amerykańskich, "ciężki" piec to taki,którego "grubość" scian wynosi 4.9-5.5 cala, jest to właśnie ww piec finski,którego scianki zewnętrzne to płytka szamotowa 1.25 cala plus cegła pełna szer 4 cali [na płask]. Do tego dochodzi dylatacja pomiedzy szamotem a pełną cegłą ~0.25 cala [zwykle karton lub "mata fiberglassowa"]. wszystko to daje ok 5.5 cala. Do obudowy szamotowego korpusu najbardziej nadaje się cegła pełna zwykła budowlana,jeśłi ma być widoczna to klinkierowa. Największe napręzenia tego pieca mają miejsce nad drzwiczkami paleniskowymi i na tylnej ścianie pieca. Daje sie tam grubszą dylatację. Dylatacja ma za zadanie oddzielić szamotowy korpus pieca od obudowy,a jednocześnie nie może być za duża,co skutkowałoby zmniejszonym transferem ciepła z szamotowego korpusu na zewnetrzną obudowę. aby pozbyć się ww. ryzyka wypełnia się powstałą pustkę między obudową [cegła,kamień] a kartonem/wełną mineralną/fiberglasową matą zaprawą murarską a najlepiej zaprawą glinową. Dzięki temu zaprawa sciśle przylega do obudowy i dociska separatora do korpusu. Jednocześnie zachowana zostaje dylatacja [ów karton] a korpus szamotowy ma swobode ruchów, w tym wypadków wyłącznie w pionie. Jeśli dasz cegłę na rąb plus kamień elewacyjny, grubość całkowita zostanie zachowana i nie wpłynie to na pracę pieca. PS. Za grubość sciany przyjąłem w tym przypadku sumę zewnętrznego oblicowania+ dylatacja + ścianka kanału. Korpus w moim tekscie to konstrukcja szamotowa łącznie z całkowicie niezależnymi kanałami opadowymi http://s18.postimg.org/63rez1fqt/g_flow.jpg
  15. Sjan

    Ogrzewanie Ceramiczne

    Barakudashop Może trzymaj się tej strony,którą podałeś,schemat chyba masz [do twojej lekkiej modyfikacji wzgl tych komór do grzania powietrza]. Japońskie chłopaki [po prawdzie to tylko klient z przyjaciółmi,głownymi wykonawcami byli Amerykanie z MHA] zastosowali recznie gietą blachę klejoną silikonem na szamotowy korpus. Zwróciłbym na to uwagę - blacha jest po to,aby szybko oddac ciepło z korpusu pieca do komory powietrznej,a dalej rurami do radiatora/ów na górze. Nie można dać w to miejsce za bardzo cegły,bo grzanie powietrzem grawitacyjnym straciłoby sens. Musiałbyś poszukać jakiś wysokotemperaturowy silikon,choć oni zastosowali zdaje sie ogólnie dostępny taki do 250*C.Konstrukcja w miare prosta i skuteczna.Reszta zależy od ciebie. co do tego schematu,jest w miare czytelny i dobrze rozrysowany,obliczenia też już masz gotowe. To chyba pierwsze zastosowanie tego pieca do grzania grawitacyjnym ciepłym powietrzem,hybryda myślę udana,bo chłopaki się cieszą i jeszcze coś nagotowali dobrego ;D Powodzenia.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...