Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

siwy256

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    8
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez siwy256

  1. Na stronie http://www.tarnawa.com.pl/?c=82 pojawiły się w końcu dokładne dane techniczne kominków 16kw i 18kw. Okazuje się że 16kw ma tylko 12kw mocy nominalnej. Z modelem 18kw nie jest już tak żle bo ma 16kw. Są to minimalnie inne modele niż firmy Tarnava ale zawsze jest porównanie. Na pewno różnią się bocznymi ożebrowaniami. Suma sumarum podawanie w nazwach wkładów i mocy nominalnych jest nagminne i często mylące nabywców. Sam mam wkład Tarnava 18kw i nie jest on strasznie duży.
  2. Kiedyś na moje pytanie w sprawie bocznych pionowych ożebrować dostałem od Tarnavy taką odpowiedz: "Szanowny Panie, Wkłady z pionowym ożebrowaniem ścian bocznych to podróbki naszych produktów, jest to rozwiązanie niekorzystne dla tego typu wkładów i na pewno nie wprowadzimy takich zmian w naszych produktach. Wynika to z tego iż najwyższa temperatura w czasie palenia we wkładzie występuje na ścianie tylnej (która u nas obecnie posiada pionowe ożebrowanie) ściany boczne mają znacznie niższe temperatury, pionowe ożebrowanie powoduje dobre chłodzenie ściany tylnej jednak ściany boczne ze względu na niższe temperatury nie mogą być za szybko wychładzane gdyż spowoduje groźne różnice pomiędzy ścianami bocznymi a tylną. "
  3. Ja też mam 12cm styropianu i montowałem halogeny na takie kotwy. Są to takie kotwy do mocowania drzwi lub okien ale oczywiście dłuższe. Ja kupiłem 20cm czyli 8cm weszło mi w porotherm. Niestety dłuższych nie widziałem nigdzie. Duży plus tych kotw to to że można potem odkręcić lampę i wkręcić z powrotem. Lampy przeżyły dwie ostre burze. Zobaczę jeszcze tylko jak będzie po tej zimie.
  4. No i w końcu kupiłem Tarnave Comfort 18kw. W piątek ją zainstalowano, a w sobotę już paliłem. Do ostatniej chwili zastanawiałem się czy wziąść tą Tarnavę czy Hajduka Volcano 1v którego ma brat. Ale w końcu stwierdziłem, że od dawna marzyłem o Tarnavie i że jednak wysuwany popielnik może się przydać. Z ciekawostek mogę podać (może się komuś przyda): 1) Blaszka z boku obudowy z numerem seryjnym informuje że wkład ma moc 16-18kw 2) Palenisko ma wymiary: 53cm (szerokość), 43cm (głębokość od tyłu do płotka), 38cm (wysokość od dna do blachy) 3) Płotek w najniższym miejscu ma wysokość 4cm, a w najwyższym 8,5cm 4) Faktycznie pokrętła regulujące dopływ powietrza są bardzo dokładne i po całkowitym zakręceniu przestaje się palić. No chociaż raz rozpaliłem tak, że już myslałem że nawet to nie pomoże ale jednak po pewnym czasie ogień przegasł. 5) Nawiew na szybę faktycznie działa. Z boków szyba jest prawie całkowicie czysta. Gorzej ze środkiem ale nie jest żle. Jest tylko trochę zamglony. 6) Do ostatniej chwili zastanawiałem się jak właściwie otwiera się drzwi. Okazało się, że jest specjalny żeliwny uchyt uniwersalny, który służy do regulowania pokręteł, otwierania drzwiczek i wyjmowania popielnika. Na dole drzwiczek jest taki mały wystający dinks który pozwala bezpiecznie otworzyć drzwiczki, a także zamknąć. Przy zamykaniu trzeba trochę uważać ponieważ komin ciągnie i drzwi zasysa do wkładu. Wkład nie ma uszczelki która by amortyzowała więc lepiej trochę uważać. Parę uwag o intrukcji użytkowania do Tarnavy(jak zeskanuję to podeślę link): 1) Nie jest dozwolone używanie popielnika do rozpalania 2) Należy rozpalać tak aby żeliwo mogło się równomiernie rozgrzać 3) Gdy wkład ma zostać bez opieki należy ustawić pokrętła dopływu powietrza na maksa. 4) Nie wspomina się nic o paleniu brykietem drewnianym. Nie ma go w zakresie opału, którego nie należy używać ani zalecanego do palenia. Na razie tyle. Palę dopiero dwa dni więc na razie więcej nie napiszę. Ale wiem jedno: jeśli tarnava to najlepiej 18kw. Tak jak już wcześniej wspominano: duża szyba, duże palenisko, a słabiej zawsze można grzać PS Dom z poddaszem użytkowym: 150m2 podłogi - 120m2 użytkowej 375m3 kubatura. Pozdrawiam
  5. A jaka powierzchnia całego domu? Kubatura?
  6. Na stronie: http://www.budujemydom.pl/ranking/40/ jest ranking wkładów gdzie marka Tarnava i Tarnawa są osobno. Ciekawe.
  7. No to jak to jest w końcu z tą Tarnavą. Gdzieś ktoś pisał, że Tarnava i Tarnawa to te same wkłady. Jest w końcu jakaś różnica?
  8. Mam pytanko. Widziałem zdjęcie wkładu Tarnava na stronie Rydza z widoczną rdzą. Czy to normalne?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...