Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

trt

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    31
  • Rejestracja

Zawartość dodana przez trt

  1. Moze troche namieszałem, więc podsumuje: 1. Pierwszy problem dotyczył grzania wody do cwu. Pompa Tskr bardzo szybko rosła i przechodziła w tryb awaria bez dogrzania wody w zasobniku. Wymieniłem zasobnik z Biawara Maxi 300l z 2.2m^2 wężownicy na galmeta z 3.8m^2 wężownicy lecz problem nadal pozostał. Producent zmienił temperaturę Tzadskr i pokręcił na presostacie i teraz woda już grzeje się spokojnie do 45*C więc problem jest rozwiązany. 2. Drugi problem to delta która wynosiła 12*C i zmrożona rura zaworu TZR po kilku minutach od uruchomienia. Producent wymienił zawór rozprężny i delta spadła a razem z nią Tdz - do 0*C (nierealna wartość). Przeniosłem czujnik Tdz z parownika na rurę wprowadzającą glikol do DZ i temperatura podniosła się do 6*C a delta wzrosła do 7*C. Wydaje mi się, że cały parownik się ochłada i temperatury podane z tych czujników niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Dlatego dodatkowo dałem czujnik na powrót DZ i wg wsazań tych 2 czujników (Tdz i dodatkowy) delta jest na poziomie 3*C. Rura parownika po kilkudziesieciu minutach pokrywa się szronem. 3. Trzeci problem to Tskr która po kilku minutach od załączenia sprężarki osiąga temperaturę 38*C a po 2h jest już 43*C co wg informacji przeczytanych na forum jest wartością zbyt dużą. Wymieniłem pompę GZ z 25-60 na 25-80, przepływ na rotametrach GZ wzrósł natomiast temperatury zmniejszyły się nieznacznie. Pompa wg tabliczki znamionowej dla temperatur 0/35 powinna pobierać 2,2KWh w tej chwili wraz z obiegówkami na koniec cykly grzania CO pobiera 3.3KWh wraz z pompkami obiegowymi. Po naprawie problemu nr 1 pompa pracuje normalnie. Nie wiem, może ja już trochę świruję i niepotrzebnie się czepiam tych parametrów.
  2. Jestem już po wizycie producenta. Wymienili zawór rozprężny i delta wygląda dużo lepiej choć czujnik temperatury wejścia DZ pokazuje dziwne wartości bo temperaturę ok 0*C i deltę 1*C dla 3 biegu obiegówki DZ. Przeniosłem ten czujnik na rurę przed parownikiem i temperatura podnosi się do 6*C. Podłączyłem również czujnik temp. do rury powrotu DZ z parownika bo wydaje mi się że te temperatury z czujników na parowniku nie są "wiarygodne" i na podstawie tych temperatur mam temp DZ 6/3*C. Nierozwiązany został niestety problem temperatur GZ. Wymieniłem pomkę obiegową CO z 25-60 na 25-80 i po 2h grzania i z czujnika na skraplaczu obok rury zasilania CO mam temperaturę 43*C na 3 biegu pompy obiegowej. Producent nie potrafił wyjaśnić dlaczego pompa ma "takiego kopa". Powiedział, że można szeregowo dodać jeszcze jedną pompę obiegową. Na rotametrach GZ mam przepływ ok 2.5-3l/min dla 9 sekcji. Dodatkowo po 2h grzania rura z zaworu rozprężnego do parownika jest oszroniona.
  3. Dam znać jak już będe coś wiedział
  4. Konrad79, Mam podobny problem do Ciebie (tez mam Ekontecha). Jestem już po wymianie zasobnika z Biawara na Galmet Maxi 300l (chyba taki jak twój) oraz wymianie rur do zasobnika i nadal temperatura skraplania rośnie szybko i pompa wchodzi w tryb awaria. Opis mojej sytuacji masz w temacie "Pompy-ciepła-Ekontech-producent-pomp-ze-Strzegomia". W sobote ma być u mnie producent żeby zdiagnozować ten i inne problemy.
  5. Czujnik Tskr umieszczony jest tuż pod rurą wyścia wody ze skraplacza.
  6. Dzisiaj wymieniono mi zasobnik na galmet z 3,8m kwadratowego wężownicy i niestety sytuacja się nie zmieniła, Tskr nadal rośnie bardzo szybko . Przy okazji zauważyłem, że delta była bardzo wysoka (12*C) i rura z TZR do parownika ma temperaturę -7*C i jest oszroniona - dyskusja na ten temat w temacie o temperaturach dolnego źródła. W przyszłym tygodniu przyjedzie producent i będzie sprawdzał co i jak :/
  7. Dzisiaj już nie dam rady, jutro pomierzę wszystkie temperatury i podam.
  8. Podaje aktualne temperatury: Tdz = 6.4*C (czujnik wejścia DZ umieszczony na górze parownika) Del = 11.9*C (liczone na podstawie CZUJNIK DZ1) Tskr = 43,1*C (temperatura skraplania,czujnik umieszczony na górze skraplacza) Tpdz = 5,1*C (temperatura powrotu DZ, CZUJNIK DZ2) Tpar = -6.5*C (temperatura mierzona przy oszronionej rurze za TZR) Ciśnienie w instalacji DZ = 1.8bar Przepływ DZ - 4 sekcje po 15l/min (pompa obiegowa DZ na 3 biegu) Zdjęcie parownika - Odczytów ciśnień nie mam. Może palnę jakąś głupote ale czy możliwe, że powodem złych parametrów mógłby być zły kierunek pracy pompy DZ?
  9. Oszroniona rura ma -6.5*C
  10. Wyprostowałem zgięcie i przepływ na rotametrach wzrósł do 15l na każdym co daje ~60l/min. Problem z wysoką deltą jednak nadal pozostał i spadła tylko do 12*C ( o 1*c). Zauważyłem też, że rura od zaworu rozprężnego do parownika jest oszroniona i w sumie czujnik temperatury znajduje się blisko. Czy to normale umiejscowienie czujnika temperatury powrotu DZ? Dostałem z pompą dodatkowy czujnik temperatury który umieściłem przy rurze powrotu DZ zaraz obok parownika i temperatura wynosi 4.7*C przy 6.2*C DZ i 3 biegu pompy obiegowej DZ.
  11. No właśnie zastanowiło mnie to Pyxis i poszedłem jeszcze raz sprawdzić rotametry i okazało się, że zrobiłem to niedokładnie i odczytałem wartość przy górnej części znacznika zamiast dolnej (ciemno było). Pawdziwy przepływ to 8 na każdej sekcji czyli 32l/min. Nie mam w tej chwili klucza francuskiego. Jutro wyprostuję tą rurę. Dziękuję wszystkim za pomoc. Jutro dam znać jak wyglądają parametry po usunięciu usterki.
  12. Czy znalazłem przyczynę tak wysokiej delty? To wyjście DZ z parownika.
  13. Dzisiaj dokładnie sprawdze po dłuższej pracy. Wczoraj wydawało mi się, że nie jest oszroniona, a jest na niej "rosa". Instalator powiedział, że przy -6*C zrobiłby się tam sopel.
  14. Wczoraj to sprawdzałem i delta bez włączonej sprężarki po 5min spada do 0, więc tak jak powinno być. Równie szybko podnosi się przy załączaniu sprężarki do 13*C. Z tego co sprawdzałem to czujniki temp. mam umieszczone na górze i na dole "parownika"? Nie jestem pewien, czy ten element się tak nazywa :/ Czy to, że przy włączonej sprężarce temperatura zasilania jest większa niż 40*C może mieć wpływ?
  15. Mam pytanie o deltę temperatur dolnego źródła. Przy Tdz = 6,5*C parametr delta ma wartość 12.8*C czyli na wyjściu DZ jest ~ -6*C. Jako dolne źródło 4x150m fi40 spiralny na powierzchni ~ 500m^2. Ciśnienie 1.8 bara, na rotametrach przepływ ~12l każdy czyli łącznie 48l/min. Pompa ciepła Ekontech 8KW . Przepływ DZ wydaje się rozsądny, pompa obiegowa DZ pracuje na 3 biegu. Ma ktoś z was pomysł co może być przyczyną tak dużej delty?
  16. Chyba mam kolejny problem. Tym razem dotyczy temperatury dolnego źródła i delty. Przy Tdz = 6,5*C parametr Del ma wartość 12.8*C. Jako dolne źródło 4x150m fi40 spiralny na powierzchni ~ 500m^2. Ciśnienie 1.8 bara, na rotametrach przepływ ~12l każdy. Wg instrukcji Del jest ponad 2x wyższe od granicznej wartości. Ma ktoś pomysł co jest przyczyną?
  17. Dzięki Pyxis, Wszystkie obiegówki (dz,co,cwu) mam na 3 biegu, stąd też moje pytanie. Z tego co znalazłem na tabliczce znamionowej powinny mieć wydajność ~50l/min. Nie wiem na ile prawdziwe wartości podają rotametry ale przy 9 sekcjach po 2l/min daje mi to 18l/m dla calej podlogówki w domu. Pewnie wartość podana przez producenta w warunkach labolatoryjnych i bez oporów toczenia dlatego taka różnica. Nie znam się na tym i próbuję analizując na tzw."chłopski" rozum zweryfikować czy z moją instalacją wszystko ok. Pyxis mógłbyś podać parametry jakie masz zadane dla ogrzewania CO? Umieściłem czujnik temperatury, który steruje pompą w wylewce (wcześniej był przy rurze powrotu CO). Wydaje mi się, że ze względu na dużą bezwładność podłogówki powinienem histerezę ustawić na dosyć małą wartość - 0,2*C? Domyślam się, że temperatura w domu jest zależna od ocieplenia, powierzchni grzania itp. ale tak czy siak fajnie by było wiedzieć jak to u Ciebie wygląda.
  18. To jeszcze zapytam o parametry grzania CO - spisałem je na początku ( po 5min) i po godzinie grzania: Początek: Tskr: 35*C Tdz = 6.5*C Po 30min: Tskr: 39,4*C Tdz: 6,8*C Po godzinie: Tskr: 40,6*C Tdz: 6,3*C Przez godzine pompa wraz z obiegówkami zużyła 3,54kWh. Czy Tskr nie jest zbyt wysoka? Belka zasilania na rozdzielaczu jest gorąca/ciepła, natomiast powrót jest zimny. Rotametry pokazują przepływ niecałe 2l/min. Może obiegówka jest zbyt słaba?
  19. Mam jeszcze jedno pytanie. Tymczasowo muszę wodę dogrzewać załączając pompę cwu manualnie. Tzadskr ustawiłem na 59*c żeby nie stać przy pompie godzinami i szybciej dogrzać wodę. Niestety przy dojściu do temperatury Tskr ~50*C sprężarką zaczyna wyłączać się i załączać i przechodzi w tryb awaria mimo ze Tzadskr jest ustawione na sporo wyższą temperaturę. Czy da się jakoś wysterować to mechaniczne zabezpieczenie sprężarki, żeby odcinała przy wyższej temperaturze niż 50*C?
  20. Było podejrzenie, że jedna z zasilających jest zagieta ale niestety nie okazało się trafne. Wymieniamy zasobnik na SGW(S) MAXI 300l z Galmeta. Mam nadzieje że 3,8m^2 wężownicy da rade odebrać ciepło z pompy...
  21. Sprawdziłęm pompe i zapomniałem dopisać - pracuje na 3 biegu. Co do filtra to pewnie dzisiaj to sprawdzą. Planowałem sterować temperaturą pomieszczenia ale mam domu sporo dodatkowych kabli pociagnietych wiec z wylewką też nie będzie problemu jakby co. Nie wiem jakie sa zalety i wady obu metod, temperatura pomieszczenia wydawała mi się naturalnym wyborem. Pompe mam od jakiś 2 tygodni więc narazie nie mam rozeznania "jak ogrzewać". Wczoraj dodatkowo zamontowałem w rozdzielni podlicznik dla pompy żeby wiedzieć ile energii zużywam.
  22. Bezpiecznik zmieniłem na c16, wcześniej był c10. Ustawienia na pompie takie jak podałeś Pyxis czyli: histCW=2*C kcw=0 podl TzwlZrBiw=0min Tzadskr=50*C Ustawiłem temperaturę CWU na 44*C, początkowa temperatura w zasobniku wynosiła 34*C po 2-3 minutach Tskr doszła do 50*C pompa zaczęła taktować - włączała i wyłączała się co minutę kilkanaście razy. Temperatura w zasobniku doszła do 37*C i pompa przeszła w tryb "awaria". Nie wywala już bezpiecznika ale przy tych włączeniach/wyłączeniach przygasza się światło w domu... Prawdopodobnie jutro przyjedzie instalator i będzie próbował coś jeszcze z tym zrobić. W grę wchodzi też wymiana zasobnika na odpowiedni do pompy ciepła. Dopiero teraz Pyxis zauważyłem, że pytałeś o czujnik temperatury. Póki co czujnik wisi na kablu w salonie, drugi zewnętrzny od zachodniej strony domu na zewnątrz. Dziękuje Panowie jeszcze raz za pomoc.
  23. Histereze zmienilem dzisiaj w celach testowych. Odnośnie kcw i TzwlZrBiw nie miałem pojęcia co oznaczają te parametry i takie wartości miałem ustawione przez instalatora/producenta. Masz może dostęp do instrukcji serwisowej? Od instalatora otrzymałem instrukcję użytkownika, gdzie nie ma opisu trybu serwisowego. Dodam jeszcze, że Tcwu przy przejściu pompy w trym awarii wynosiła 39*C. Docelowo chce grzać w tanim prądzie, póki co mam taryfę C11 (budowlana) i przez jakiś czas pewnie taka zostanie. Jutro ustawię podane przez Ciebie parametry i zobaczę jak się zachowa.
  24. Dzięki Panowie za taki odzew. Byłem dzisiaj w domu i sprawdziłem wszystkie ustawienia w trybie "Serwis": Parametry: hist podl=4*C Tmin(dz)=-10*C histCW=3*C kcw=3 podl TzwlzalSpr=10sek TzwlZrBiw=40min Tzadskr=60*C Tskr=37.2 klim=N Druga opcja (nie pamietam nazwy) data: 12.14.43 kryt: 55 61 WYL praca Tzadskr ustawiłem na 60*C i ponownie kiedy Tskrapl doszła do 52*C sprężarka wyłączyła i włączyła się kilka razy i wybiło bezpiecznik, przy kolejnej próbie pompa przełączyła się w tryb awaria. Sprawdziłem dojście i wyjście do zasobnika CWU i wydaje się że mają podobną temperaturę, tzn są gorące (można trzymać ręką). Nie sprawdziłem czy zasilanie zasobnika jest doprowadzone do najwyższego wejścia wężownicy czy najniższego, ryrki mam przeprowadzone pod podłogą więć będzie trzeba sprawdzić termometrem. Czujnik temperatury umieszczony jest w górnym gnieździe.
  25. Zasobnik to Biawar Mega Solar 300l z 2 szeregowo połączonymi wężownicami. Temperature CWU zadałem na 50C, histerezę na 1C. Dolne źródło poziome spiralne 4x150 pe40. Z tego co pamiętam temperatura dolnego źródła w okolicach 8C była wczoraj. Szczerze mówiac to nie jestem pewien jaką mam wersję sterownika RX910. Muszę w domu sprawdzić w papierach. Sterownik wydaje się dość archaiczny - mogę ustawic tylko 2 przediały grzania (komfort) w ciągu doby. Też wydaje mi się, że coś jest z odbiorem ciepła bo temperatura skraplacza za szybko rośnie. Instalator powiedział, że w sumie to powinna dojść to ~60C przy ustawionej temperaturze CWU na 50C więc już sam nie wiem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...