Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Gwiazdoor

Użytkownicy
  • Liczba zawartości

    104
  • Rejestracja

1 obserwujący

O Gwiazdoor

  • Urodziny 07.08.1987

Informacje osobiste

  • Mój klub zainteresowań
    Budowa - wymiana doświadczeń

Profil płatny

  • Kategoria
    usługi

Gwiazdoor's Achievements

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)

FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) (3/9)

11

Reputacja

  1. Witam! Czy ktoś może mi doradzić czy małym nakładem pracy i kosztów mogę zwiększyć przepływ na rotometrach i rozwiązać problem z zapowietrzaniem się pętli? Pompa Daikin Altherma 8kW bez żadnych buforów, wszystko wpięte bezpośrednio w PC układ podłogowa i grzejniki spięte w jeden obieg, rury to głównie miedź 22mm, kawałek chyba pexa 32mm z dwoma kolanami które są mega przewożone . grzejniki przewymiarowane, przepływ max ok. 28l/min. Na rotometrach na parterze max dochodzi do 1l. Przy 6 pętlach, druga listwa zasilająca ma 4 obiegi na grzejniki i na jednym jest również chyba podłoga. Na piętrze jest 7 obiegów grzejników i 2 podłogówki wpięte razem w jedną listwę. Teraz już wiem że to nie poprawnie ale niestety tak jest i tego na chwilę obecną nie zmienię. Jaki jest problem? Słabo grzeje mi jeden - dwa obiegi podłogówki na parterze i jeden na piętrze. Jak odpowietrze układ przez tydzień, dwa jest fajnie i później znów to samo. Rozważam montaż separatora powietrza oraz dodatkowego filtra magnetycznego z racji grzejników w instalacji. Zastanawiam się też nad wymianą odpowietrzników w listwach na higroskopijne, inne podobno lubią zassać powietrze podczas pracy ogrzewania. Czy wymiana częściowa tych rur 22mm które idą do rozdzielni zmieni co kolwiek? Przykładowo mam około 7mb rury i wymienię widoczna cześć około 3,5mb na większą średnicę - ma to sens czy tylko kłucie mieszkania i nowa instalacja? Zużycie energii mam na dobrym poziomie bo około 3500kWh ogrzewam około 190m2. Ktoś podpowie lub zechce pomoc?
  2. Gwiazdoor

    Altherma DAIKIN

    Witam Panowie! Jest tutaj ktoś ogarnięty w temacie i podpowie co mogę zrobić żeby pompa mi nie traktował przy obecnych temperaturach? W domu ciepło, aż za ciepło i wypada wyłączyć ogrzewanie co jak wiadomo ekonomiczne nie jest. Pompa ewidentnie taktuje, nie robi dłuższych przerw w pracy i sprężarka wydaje mi się, że włącza się zbyt często. Nie mam czasu by siedzieć przy pompie i liczyć urochomienai ( niestety producent nie pozwala zwykłemu użytkownikowi na sprawdzenie ilości uruchomień ). ale wydaje mi się, że tak nie powinna pracować. Układ mieszany mniej więcej 50/50, brak bufora , grzejniki przewymiarowane. Sterowanie krzywą, woda zasilająca z delta 5. Aktualne ustawienie 38/-15 i 25/+15 efekt taki, że woda na powrocie jest praktycznie takiej samej temperatury jak zasilania czyli wnioskuje, że budynek nie jest w stanie przyjąć więcej energii. Co mogę zmienić by jakoś temu zaradzić.? Zmniejszyć deltę na czas tych cieplejszych dni? Zmienić krzywą? Z góry dziękuję za każdą radę.
  3. Gwiazdoor

    Altherma DAIKIN

    Właśnie dziś ustawiłem grzanie pogodowe, wcześniej korzystałem ze stałej temperatury i termostatu on/off i grzałem w tańszej strefie co pozwalało znacząco obniżyć rachunki, teraz mam PV i chciałem zmienić właśnie system grzania. Na początek ustawiłem zalecaną krzywą przez instalatora czyli 38*/ -18 28*/+20 Wydaje mi się, że będzie to za mało ale zobaczymy, dodatkowo zostawiam termostat by wyłączył pompę jak temperatura będzie za wysoka, czyli będzie to sygnał, że trzeba przestawić krzywą. Pytanie jeszcze, czy lepiej grzać cały czas noc dzień, czy że wzgledu na lepsze warunki pogodowe w dzień na noc po prostu wyłączyć grzanie i grzać od rana do wieczora? Co jest wyznacznikiem uruchamiania sprężarki, od czego to zależy?
  4. Gwiazdoor

    Altherma DAIKIN

    Witam, Jak rozpoznać czy pompa taktuje? Można to zweryfikować po ilości uruchomień sprężarki w ciągu godziny czy jest jakiś inny sposób? Mam instalacje mieszaną, grzejniki + podłogówka 50/50 i zastanawiam się nad przejściem na grzanie 24/7 ale jak czytam to często pojawiają się problemy z taktowaniem, zwłaszcza w wyższych temperaturach na zewnątrz. Dla sprężarki lepiej jest jak włącza się często na chwilę czy rzadko a na dłużej? Chciałbym też zapytać o przepływ wody jaki powinien być - maks. jaki widziałem to ok. 26l /min. Jest ok? Używam termostatu zewnętrznego jako harmonogramu włączania i wyłączania pompy.
  5. Jeśli grzałem tylko jakiś czas w ciągu doby to wiadomo że temperatura nie utrzymywała się stała, przy niskich mrozach temperatura w ciągu dnia spadała około 0,5st. jak było mroźniej to nawet i 1 st. problem rozwiązywałem tak, że przy większych mrozach ustawiałem termostat np. Na 22,5 i do wieczora do 22:00 prawie temperatura równała się do 21,5 st. zwłaszcza w pokojach gdzie są grzejniki, w reszcie pomieszczeń gdzie jest podłogówka straty nie były tak duże. Dla nas takie skoki 0,5 st. Czy 1st. To nie skoki, wcześniej w starym mieszkaniu było tak, że wieczorem 24-25st. rano 19st to było coś Co do wygrzewania zbiornika i poboru energii - miałem na myśli wygrzewanie które jest raz w tygodniu w celu zapobieganiu Lagonelli. Co mogę zmienić, poprawić, sprawdzić czy też w jaki sposób poeksperymentować? Nie chodzi tutaj tylko o zaoszczędzenie kilku złotychych, to przy okazji ale chciałbym spróbować zwiększyć efektywność zwłaszcza wygrzewania cwu.
  6. Witam, Chciałbym zapytać, czy wyniki mojej pompy w ostatnim roku ogrzewania są w normie. Dom ok. 160m2 podłogówka i grzejniki mniej więcej powierzchniowo 50/50. Nie mam żadnych buforów, pompa Daikin Altherma 3. Grzałem głównie w nocy w taniej taryfie i w weekendy. Na ogrzewanie zużyłem 3570kWh od Października 2020 do października 2021 co kosztowało mnie około 1000zł-1100zł. COP dla ogrzewania wyszło 2,77. Dla wody użytkowej ( mieszkam od lutego br. ale podczas budowy woda też była podgrzewana ) wyszło COP 1.89. Zużyte 1040kWh. Grzałem harmonogramem grzanie głównie jedno w południe w taniej strefie, czasem dwa grzania, Temperatura zbiornika różnie próbowałem ustawiać między 45-49. Wygrzewanie zbiornika w ostatnich dwóch tygodniach wzięło mi też wydaje się sporo bo 10kWh i 8kWh. Czy to dobre wyniki? Jak to obliczyłem - wyprodukowaną energię podzieliłem przez zużytą energię.
  7. Czy ktoś jeszcze podzieli się opinią i doświadczeniem? Liczy się dla mnie każda opinia, bo nigdy nie pracowałem urządzeniami na aku w ogrodzie i nie mam doświadczenia.
  8. Czyli masz też 18V i nie muli, daje rady? Jaki masz aku i na ile mniej więcej pracy starcza?
  9. Witam, Czytając wszelki tematy na temat podkaszarek chyba rezygnuje z wersji spalinowej i chce kupić akumulatorową. Podkaszarka ma służyć jako uzupełnienie kosiarki na powierzchni ok. 350-400m2 koszenie obok drzewek, płotu, krawężników itp. Znalazłem dwa modele: 1. Skil 18V 2Ah https://allegro.pl/oferta/podkaszarka-akumulatorowa-25cm-20v-skil-1-x-2-0ah-9302277052 2. 4garden 2x20V 4Ah https://allegro.pl/oferta/podkaszarka-akumulatorowa-kosa-trawy-40v-4ah-2x20v-10573887271 Ktoś może ma taką samą lub podobną podkaszarkę i podzieli się opinią?
  10. Witam, szukam jakiejś kamerki, którą chcę zamontować przed wejściem by widzieć kto przychodzi czy wjeżdża na posesję. Chciałbym aby to było rozwiązanie jakieś przewodowe i do tego jakiś monitorek, który będzie mógł być postawiony np. w kuchni by móc sobie zerknąć w każdej chwili. Znajdzie się coś takiego? Gotowe zestawy kamerka + monitor są strasznie drogie, jak to ugryźć - dokupić np. jakiś tablet osobno i sparować z jakąkolwiek kamerą bezprzewodową? Czy może są jakieś niewielkie monitory które zadziałają z takimi kamerami ( mowa o takich 8-10" bo taki będzie raczej wystarczający). Pozdrawiam.
  11. Witam, Wytypowałem instalacje którymi jestem zainteresowany i muszę teraz podjąć decyzję na co się zdecydować. Ogólnie wszystkie firmy pracują na wysokiej jakości przewodach, jedni stosują grubości 4mm inni 6mm, złączki chyba MC4, gwarancja na pracę 5 lat, ppoż w cenie, zabezpieczenia po stronie DC i AC, uziemienie instalacji, wszystkie produkty z polskiej dystrybucji. Po wstępnym prześwietleniu firm stwierdzam, że mogę raczej każdej zaufać i tego nie zepsują mam nadzieję, że się nie mylę. Pytanie o gwarancje produktowe - brać to pod uwagę z przymrużeniem oka, jako drugorzędne czy warto przy panelach mieć na uwadze jak najdłuższą gwarancję? Poniżej 5 propozycji. Wstępnie nastawiałem się na JaSolar + Huawei ale, że jestem wnikliwy zainteresowały mnie nowe panele Hyundai oraz propozycja z Jinko + Fox Ess ( Może ktoś tutaj coś więcej powie? ) Bardzo czytelne warunki gwarancji z możliwością przedłużenia do 20 lat. Inwenter Solis który jest zamontowany na wieży Eiffla czy u Elon Musk też wzbudził moją ciekawość... 1. Ja Solar Jam60S20-380/MR-BF (12lat gw. ) + Solis-3P8K-4G (10 lat gw.) = Cena: 31 500zł brutto 8,36kWp (Opcja z Huawei +550zk dopłaty) 2. Hyundai HiE-S400VG (20lat gw.) + Huawei Sun2000-8KTL M1 (10 lat gw.) = Cena: 33500zł brutto. 8kWp 3. Jinko JKM 465M-7RL3-V ( Seria Tiger LM ) (12lat gw.) + Fox ESS T8 8kW (12lat gw.) + Badanie kamerą Termowizyjną ( Opcjonalnie 2 optymalizery Tigo TS-4-A-0 +400zł ) = Cena: 31 000zł brutto. 8,37kWp 4. Trina TSM-375DE08M ( 15lat gw.) + Sofar 8.8KTL-x (10lat gw.) ( Opcjonalnie Huawei +500zł ) + Badanie kamerą = Cena: 33 500zł brutto. 8,25kWp 5. Ja Solar Jam60S20-385/MR (12lat gw.) + Huawei Sun2000-8KTL M1 (10 lat gw.) + Badanie kamerą = Cena: 33 750zł. brutto 8,47kWp Co wybrać, dlaczego? Jakieś za lub przeciw? Warto dopłacać do najdroższej opcji wydłużając czas zwrotu czy ta najtańsza jeśli poprawnie zrobiona też zda egzamin?
  12. Podsumowując - Masakra! Teraz rozliczam się co pół roku czerwiec / grudzień. Czyli wnioskuję, że zgody na rozliczenie marzec / wrzesień nie mam co liczyć bo z góry narzucają termin rozliczenia. Po twoim poście znów się zastanawiam jaki sens ma u mnie instalacja większej ilości paneli skoro według tego co piszesz i tak nie pokryje to mojego zapotrzebowania na ogrzanie budynku PC w zimie. Myślałem, że jeśli do sieci wprowadzam zgromadzona energię np. 10.04.2021r to one przepadają po 12 miesiącach czyli rok później, ale skoro rozliczenie jest ostatniego grudnia to od 1 stycznia startuje z czystym kontem? Jeśli tak by to miało wyglądać to jak wiadomo uzysk w zimowych miesiącach jest niewielki i za ogrzewanie i tak zapłacę. Chyba że jednak liczy się dzień oddania energii do sieci i każdy kolejny dzień nadprodukcji jest przechowywany przez 12 miesięcy tylko przy rozliczeniu na koniec roku dostaje informacje ile mam jeszcze zapasu czy też dopłaty. Czemu to nigdy nie może być prosto, klarownie wytłumaczone? Dziekuję Ci, że zainteresowałeś się moim tematem, nikt wcześniej nigdzie nie umiał mi tego nakreślić jak to wygląda bym mógł zdecydować czy warto brać większą instalacje PV.
  13. @vr5 Czyli jeśli w dzień zostanie mi nadprodukcji np. 5kWh to w godzinach nocnych mogę wykorzystać te 5kWh i zostaną one rozliczone jako 20% ceny ( i tutaj pytanie po jakiej cenie zostaną rozliczone - tańszej nocnej bo w nocy pobrane czy droższej dziennej bo w dzień wyprodukowane)? Jeśli tak to jest jak myślę i zostanie rozliczone po tańszej cenie to nadal przy PV opłaca mi się mieć G12W... W Tauronie ciężko się coś dowiedzieć, nikt nie umie tego wytłumaczyć bym zrozumiał, albo sami nie wiedzą do końca.
  14. Witam Ponownie. Instalatorzy polecają mi inverter Huawei Sun2000 M0 lub M1 ( z tego co się dowiedziałem M0 to chyba starsza wersja już wycofana ze sprzedaży) są między nimi jakieś znaczące różnice dla mnie? Kolejna sprawa - zamierzam założyć instalację między 8,36 - 9,12kWp i wszyscy polecają mi wersję SUN2000-8KTL niezależnie czy to M1 czy M0 a patrząc w tabelkę widzę, że w M0 mogę przewymiarować instalację do 14,88kWp zaś w M1 przy tym samym falowniku do 12kWp. Wersja M0 https://solar.huawei.com/pl-PL/download?p=%2F-%2Fmedia%2FSolar%2Fattachment%2Fpdf%2Fpl%2Fdatasheet%2FSUN2000-3-10KTL-M0.pdf Wersja M1 https://solar.huawei.com/fr-FR/download?p=%2F-%2Fmedia%2FSolar%2Fattachment%2Fpdf%2Feu%2Fdatasheet%2FSUN2000-3-10KTL-M1.pdf Instalacja będzie zamontowana na stronie wschodnio-południowej azymut 160, kąt dachu 42 stopnie. Nie znalazłem informacji o ile można przewymiarować instalację na tym falowniku ale rozumiem, że chodzi o te właśnie zalecane moce z karty. Już coraz mniej zaczynam ufać instalatorom, bo mam wrażenie że każdy chce mi wcisnąć co się da, a jak się nie da to wciskają to co im powiem - koszmar Chciałbym przewymiarować instalację o te 15-20% czy mogę to zrobić by nie stracić gwarancji producenta i nie będę miał z tego powodu dużych strat? Nie wiem czy dobrze rozumuję ale zakładając np mniejszą wersję SUN2000-6KTL-M1 przy instalacji 8kWp i tak w szczycie obetnie wydajność paneli na 6,600VA? Dziękuję z góry dobrej duszy za wyjaśnienie! Pozdrawiam!
  15. @mitch - może nie do końca czytelnie dopisałem bo miałem na myśli bardziej sezon grzewczy. Kwoty podałem z przedziału październik - kwiecień. Dopiero mieszkam w mieszkaniu 2 miesiące i wcześniej w okolicach kwietnia / mają wyłączałem PC dlatego nie mam miarodajnego zużycia za całe 12 miesięcy. Zakładam z zapasem zużycie na poziomie 4500-5000kWh. Październik - do końca marca z ciepła wodą od dwóch miesięcy wyszło 3600kWh więc porównując zużycie np z lutego 740kWh a marca 500kWh śmiem twierdzić że w okresie letnim zużycie jest praktycznie znikome i dałem sobie ten zapas 1000-1500kWh. Wiem, że to jest nie do policzenia dokładnie ale nie mam wyboru jakoś muszę to policzyć w przybliżeniu. Te 17% o których piszesz - masz na myśli kwotę która mogę odliczyć sobie w zeznaniu podatkowym z tytułu termomodernizacji? Przy wkładzie około 15000 po odliczeniu ulgi i rachunkach 2000-2500zl. z tego co tak teraz znów liczę faktycznie powinna się wrócić w okresie +/- 7 lat. Pytanie zasadnicze dochodzi - czy ja mogę liczyć na to, że takie panele będą pracować przez te 20-25 lat czy to raczej tylko teoria i upiększanie danych przez producentów?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...